Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce-am adunat,in timp. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce-am adunat,in timp. Mari si mici ,pe categorii , altfel spus Colectia mea.

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 09:27 AM

Le sterg de praf (asa cum se poate) si le prezint.
Imagine atasata: Picture 081.jpg Imagine atasata: Picture 088.jpg
Imagine atasata: Picture 082.jpg Imagine atasata: Picture 090.jpg

#2 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 22 April 2012 - 11:00 AM

Frumos parc auto!
Dom'le, ar trebui sa faceti o afacere voi, cei din Turda, si sa lansati recipiente pe care sa scrie " Aer de Turda - special pentru modelisti".Imagine postata

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 April 2012 - 11:07 AM

Foarte reusite. Asta da parc auto. Frumos facuta uzura...La cat mai multe...
P.S. Cred ca am vazut cateva din ele in drum spre Salonul de la Alba Iulia din toamna !

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 11:29 AM

Vezi postareabusila, la 22 April 2012 - 11:07 AM, a spus:

P.S. Cred ca am vazut cateva din ele in drum spre Salonul de la Alba Iulia din toamna !

Multumesc baieti.
M-am prins: este un repros subtil pentru faptul ca n-am participat niciodata la Alba Iulia. :lol:
E drept,nu neg,dar... :crazy:

#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 April 2012 - 11:34 AM

Scotand la vanzare doar aer, nu stiu cata trecere ar avea. De ala avem toti parte si e free.
Poate am avea mai mult succes daca am scoate la mezat toate cutiile intregi ce stau pe sus sau pe podele, atragand uneori privirile reprobabile ale consoartelor.... :shiftyninja:
Sa tot fie cam de un boutique, asa....

- Longine, ce ti-a venit sa scoti acuma gugulele la curatat ? Urmatoarea sarbatoare (1 mai muncitoresc) se serbeaza pe afara, nu in casa. :lol:

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 22 April 2012 - 11:36 AM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 11:55 AM

He,he ; pe vremea cand eram copil ,la o asemenea aliniere ,ii spuneam "scara magarilor".
Imagine atasata: Picture 091.jpg Imagine atasata: Picture 092.jpg
Imagine atasata: Picture 093.jpgImagine atasata: Picture 094.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 April 2012 - 11:56 AM


#7 Useril este offline   stefan 

  • stefan
  • Grup: Members
  • Postari: 1007
  • Inregistrat: 09-November 05
  • Location:Bucharest

Postat 22 April 2012 - 12:11 PM

Salut,

In mod sigur ai mai multe.
In speranta ca nu sunt obraznic si impertinent, te rog fa o poza de grup si arata-ne.


Mercy

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 12:14 PM

Vezi postareaAdiP, la 22 April 2012 - 11:34 AM, a spus:

Poate am avea mai mult succes daca am scoate la mezat toate cutiile intregi ce stau pe sus sau pe podele, atragand uneori privirile reprobabile ale consoartelor.... :shiftyninja:
Sa tot fie cam de un boutique, asa....

- Longine, ce ti-a venit sa scoti acuma gugulele la curatat ? Urmatoarea sarbatoare (1 mai muncitoresc) se serbeaza pe afara, nu in casa. :lol:


Nu stiu; cred ca un sentiment de culpa;sau sa fie nostalgia ??
Cat despre restul... TACIII nu atrage zeii asupra ta !!!!
Uite Stefan:asta ar fi partea ,sa-i spunem , inca "nenascuta" ,a familiei(incerc poze mai mari,care pot fi mai usor "scanate"

Imagine atasata: Picture 096.jpgImagine atasata: Picture 097.jpgImagine atasata: Picture 098.jpg
cu mentiunea cu nu-s toate; voua va pot arata;stiu sigur ca n-o sa ma credeti ... :crazy: nebun

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 April 2012 - 12:33 PM


#9 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 22 April 2012 - 12:21 PM

Longinus- Superbe modele! Felicitari! Kubelwagen-u ce fel de conversie e?

Ogo)) Cite cutii, nu simti greutate pe suflet?))

#10 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 22 April 2012 - 12:24 PM

Foarte frumos parcul motorizat! Am urmarit cu multa placere postarile tale, vehicolele militare sunt deosebite. Daca tot le stergem de praf, mai arata-ne. Conform pozelor, e clar mai ai "munitie" pentru niscaiva proiecte de viitor. :drinks: :clapping:

#11 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 22 April 2012 - 12:26 PM

Imi place kitu de la alanger t-35! Nu ai cumva T-28? Sau Leopold? Le am eu in stock, poate facem un group build?))

#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 12:26 PM

Vezi postareaOdlHammer, la 22 April 2012 - 12:21 PM, a spus:

Longinus- Superbe modele! Felicitari! Kubelwagen-u ce fel de conversie e?

Ogo)) Cite cutii, nu simti greutate pe suflet?))

Multumesc frate OdlHammer.
Kubel-ul este un Tamyia + Aires = un typ 239 Holzgas.
Intreg topicul il gasesti aici pe forum;a aparut cu vreo 2-3 ani in urma.
Sufletul meu este usor,ca o pana. Nici nu incerc sa-mi inchipui cat ar fi de greu ,fara cutiile alea. :cray:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 April 2012 - 12:26 PM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 12:32 PM

Vezi postareaOdlHammer, la 22 April 2012 - 12:26 PM, a spus:

Imi place kitu de la alanger t-35! Nu ai cumva T-28? Sau Leopold? Le am eu in stock, poate facem un group build?))

Ba da,le am pe amindoua : si T 28 si Leopold K5. Ziceam eu ca nu apare toata lumea in poze :lol:
Pentru T 28 (cat si pentru T 35) mi-as dori mult niste senile Friul( şi rana din pulpă nu mă lasă!).
Cat despre Leopold... ar fi o idee,insa trebuie timp.Mult timp de lucru. Desigur.Sunt de-acord.

#14 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 22 April 2012 - 12:41 PM

Longinus- eu am facut comanda cu vreo luna in urma la Friul si PE de la Eduard pu T-28. De Leopold ma apuc, dar nu acum- mi-am pus in plan sa termin tot ce am in stock si dupa ma apuc de el)) Ca cireasa de pe tort))!

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2012 - 03:41 PM

Am scris asta prin 2006. Cine se recunoaste sa ridice doua deşte!

Citeaza

Machetistu' este de trei tagme: incepator. Asta face doua, trei machete pe saptamina. Pentru el nu exista documentatie, culori corecte, detalii, etc. Exista doar macheta din cutie si moare daca nu om face cit mai repede! Tehnician . Asta dom'le, a "descoperit" internetu', documentu', mo(n)strele de vopsea, detaliile si chitibusurile! Nu doarme nopatea ca nu stie la ce folosea cutare surubel de prin cocpit. Isi inseala nevasta cu Do 17 M, FW 190 , Jagdpanther, Opel Blitz sau Bismark Face o macheta la o luna, doua. Il recunosti usor: e inarmat cu subler, lupa, planuri, mostre de vopsea si o mapa de vreo 5 ocale, plina cu documentatie. Machetele sint deobicei perfecte, dar …atit. Si ultima victima: ARTISTUL. Asta stie de toate. Nu face macheta unui avion (tanc, vapor, dupa caz), ci macheta acelui avion (tanc,....). Machetele sint facute cu ochiul, mina si inima. Nu-l prea deranjeaza zecimile de milimetru, dar nimic nu e pus la intimplare. Macheta e foarte buna si mai are o calitate: are viata.
Din astea trei tagme isi trage obirsia o categorie mai speciala: KIT COLECTOR-ul. Este o specie aparte, ce zace pe fundul unei gropi adinci. Il recunosti usor: cum vede o macheta il furnica degetele, tensiunea ii sare la 22/11, pulsul e pe undeva la 140, portofelul arde, devine greu si nu se lasa pina nu pune mina pe macheta, chiar daca mai are vreo trei acasa. Are o multime de cutii si cutiute pe care le bibileste si sterge de praf in fiecare seara; isi alege o macheta pe care promite solemn ca o va face miine (mai are vreo doua incepute de acum un an, dar ce conteaza!). Pe marginea acestei gropi ne plimbam cu totii, mai scapam inauntru un picor, o mina sau pin'la git! Kit colector-ul isi are mintuirea la Herr Docktor sau prin vreun tirg de vechituri. Apoi se apuca de altceva: pescuit, timbre, femei sau stinge capace de bere, depinde de virsta!


#16 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 22 April 2012 - 03:45 PM

Valeu, valeu, ... valeleu :dribble: acolo ii ditamai depozitu da cum mi-a spus si mie cineva ..Important e sa le ai ,nu sa le faci . :rofl: si a-ti facut o mare greseala sa le aratati nusau nu :whistle: nu a-ti aflat ca regina e la controlul marilor averi acuma si e ceva avere acolo ; sau bag de seama ca vreti sa faceti o reclama gen un mos batran cu barba lunga ce vrea sa spuna pe la 199,9 ani cuiva (scrisul nu poate reproduce si gajaitul vocii) Mai aveam putin si o terminam si pasta ca sa ma apuc de alea moderne ca cu astea din ww2 am cam gatat. Ori a plouat cu praf de Sahara pe la Turda de le stergeti de praf ? Sau vreti sa le inmatriculati anul asta cand nu se aplica taxa de prima inmatriculare..
Lasand din tonul glumet(sper sa nu fi intrecut masura) sunteti un adevarat almanah (sau almanahe :blink: ) in machetele astea acusi 2 zile am studiat topicul cu "blindatele de cercetare" DON sa fiti sanatos sa le faceti pe toate si inca pe atatea din ce ati facut si veti mai lua , deci pe un cer senin spor la machetit si satisfactii.

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2012 - 06:07 PM

:lol: Z-tule eu nu ma las de kituri. Insa mai am un cuc; neh,nici timbre ,nici bere (decat in limita flotabilitatii),nimic din ce mi-ar putea dauna grav sanatatii (sau integritatii fizice ;-) ) ;mai am damblaua ceasurilor si a plantelor (ma rog,orhidee,dar nu neaparat).
Caporalmusat ,frateee ; n-a trecut furtuna de praf p-aci,dar ma uit la fiecare dintre ele si imi amintesc o vreme ,sau o data ,sau o intamplare legata de zilele ce-au fost. Si pana mai oftez ,pana le mai vorbesc putin ,iaca,am sters si prafu'. Si sa stii: ma simt mai bine ,vorba ceea :Sufletul stie masura..

#18 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 April 2012 - 06:23 PM

Vezi postareaLonginus, la 22 April 2012 - 11:29 AM, a spus:


M-am prins: este un repros subtil pentru faptul ca n-am participat niciodata la Alba Iulia. :lol:


Gresit,gresit,gresit. De 3 ori gresit. Era doar o invitatie subtila....

#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 April 2012 - 08:07 PM

Alta grupa,alt tablou de familie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 100.jpg
  • Imagine atasata: Picture 102.jpg
  • Imagine atasata: Picture 104.jpg
  • Imagine atasata: Picture 105.jpg


#20 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2012 - 08:58 AM

Felicitari pentru colectie Longinus. Cat despre stoc, am vazut pe armorama omuleti ce si-ar putea deschide linistit 2-3 magazine de profil, vazusem pe un nene din Australia cu un container de vapor plin trei sferturi cu kituri (da, DOAR de blindate si accesorii). Deci eu zic ca ce ai tu sau eu sau oricare din noi ca "stoc" este oarecum normal (cum poti sa refuzi un kit aflat la o promotie gen de la 215 lei la 82 lei? :rolleyes:).

Tot ce ne trebuie e sa fie ziua de vreo 63 de ore si o viata direct proportionala :crazy:

Spor la treaba si sa vedem in continuare colectia, caci nu cred ca e gata, nu? :drinks:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi