Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf 109 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf 109

#1 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 20 April 2012 - 05:50 PM

Salutare tuturor!cuprins foarte tare de virusul modelismului am continuat cu macheta nr 2 din ''cariera'' mea aceasta fiind cum spune si titlul messerschmitt Bf 109,bineinteles nu ma ridic la nivelul ''nemuritorilor'' .kitul este unul marca AIRFIX iar vopseaua folosita este HUMBROL,enjoy:

PS: faptul ca astazi e 20 aprilie si macheta postata reprezinta un avion german e pura intamplare:)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0010.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0011.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0012.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0013.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0014.JPG


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2012 - 07:47 PM

Ufff, greu test, tocmai un Messerschmitt! Trebuie sa te mai documentezi, sunt multe carente la macheta ta.
Eu iti zic ce nu e bine pentru ca pe viitor sa stii:
- nu stiu, pozele nu sunt prea clare, ce e cu voletii trenului de aterizare, de ce sunt asa de grosi
- varianta este un E, probabil imatriculare pentru frontul din nordul Africii. In acest caz, culorile ar trebui sa fie RLM 79/80/ 78. Daca RLM 80, verdele, arata cit de cit, restul nu sunt deloc bine.
- ramele cupolei trebuie sa aiba aceeasi culoare ca si restul avionului
- palele elicii sunt in RLM 71, verde inchis de tot, nu negre
- vopseaua trebuie sa fie semimata. Oricum, vopseaua lucioasa te-a ajutat sa pui bine decalurile! Dupa scutul cu S at trebui sa fie din Stab III./JG 26, ori din ce-mi aduc aminte acest grup nu a fost operational in Africa ci in Franta. Dar dorinta de a pune decaluri multe ca sa arate frumos, e scuzabila la incepatori, toti am trecut prin asta. Cred. :whistle:
- jambele sunt mai cracanate, nu asa drepte cum sunt la tine si trebuie vopsite in RLM 02
- janta este de un gri foarte foarte inchis, negru mai degraba
- "ochiul" de jos al cupolei nu trebuie vopsit, el ramine transparent la aceasta varianta (E)
Ar mai fi ele, dar deocamdata cred ca te-am "speriat" destul. In orice caz, vad stradania de a lucra curat, ingrijit si asta e bine.
Nu descuraja, tine cont de critici si ...succesuri! :good:

#3 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 20 April 2012 - 08:01 PM

multumesc Z! sunt zapacit de cate gresli am:) ai dreptate ar fi trebuit sa ma documentez mai bine,pe viitor nu am sa uit asta.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 April 2012 - 08:54 PM

In legatura cu asocierea zile de 20 aprilie cu acea onomastica, eu zic ca nu are o prea mare relevanta in raport cu subiectul ales. :shiftyninja:

In privinta celor aratate de marele Z, eu unul zic ca nu ar trebui sa se constituie in motiv de descurajare, tinand cont ca esti doar la al doilea model finalizat.
In esenta, munca machetistului se rezuma strict la doua elemente : documentare si interesul fata de subiect. In functie de ele, adaugand rabdare si inca ceva pe deasupra, rezultatul va fi pe masura.

Mașina arată ingrijit și relativ ordonat lucrată, insă intotdeauna este loc de mai bine. Iar ultima parte ar trebui să reprezinte (măcar pentru o perioadă) principalul tău țel in ceea ce privește acest hobby.
Spor sa ai.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 20 April 2012 - 08:54 PM


#5 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 23 April 2012 - 11:48 PM

multumesc adiP!stiu ca aveti dreptate dar culmea e ca eu cand privesc macheta o vad tare reusita:))))) :))))))) chiar am citit o postare ''reinnoita'' a lui Zmare daca nu ma insel,in care descrie cele 3 categorii de modelisti si cand spune de incepatori ma regesesc 100%,incerc sa progresez cat mai vizibil si cu pasi cat mai mari,sper ca pana voi avea un nivel mai avansat sa ma fac de ras prea tare:) respect si spor voua!

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2012 - 09:57 AM

Combat18, stai linistit. Eu am o vorba: toti am fost incepatori cindva, treaba e sa nu raminem asa! Documenteaza-te, lucreaza, invata din greseli si vei ajunge exact acolo unde vei dori!

#7 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2012 - 06:35 PM

Dacă aţi putea vedea primele mele modele, v-ar apuca plānsul! Noroc că au ajuns de mult la gunoi!
Prima fază īn construirea unui model este, obligatoriu, documentarea. Atāt īn privinţa detaliilor tehnice, cāt şi a celor de vopsire. Internetul e plin de desene, fotografii, etc, etc. Nu e ca pe vremea mea!
Īn plus, forumul īţi stă la dispoziţie. Pe timpul fazei astea, pui cutia īntr-un dulap şi o uiţi acolo! E greu, dar necesar!
Faza doi - după ce te-ai lămurit cāt de cāt de cum arăta scula reală, iei cutia şi analizezi ce poţi face cu piesele din interior şi cu decal-urile. Hotărăşti singur dacă eşti īn stare să scoţi mai multe sau te mulţumeşti cu ce ai īn cutie. Din nou, strigi după ajutor pe forum, poate unii au lucrat la macheta aia şi pot să īţi dea sugestii.
Faza trei - te apuci de lucru. Nu detaliez!
Faza patru - faci nişte fotografii şi le postezi pe forum. Ve primi cāteva īncurajări, cāteva laude şi cāteva critici. La critici, strāngi din dinţi şi nu comentezi decāt după ce ai aruncat la gunoi cāteva modele!
Faza cinci - te hotărăşti dacă păstrezi modelul sau nu.
Faza şase - o iei de la capăt cu un alt subiect.
Şi tot aşa pānă la adānci bătrāneţuri!:diablo:
Succes īn continuare şi nu te descuraja! Următorul va fi īn mod sigur mai bun!
Şi, apropo, un ingredient absolut necesar īn modelism e răbdarea! Uneori, mai importantă decāt pilele, aerograful, pensule, burghie, freze şi cāte altele!

#8 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 24 April 2012 - 08:12 PM

Multumesc baieti,conteaza mult pentru mine ca imi aratati greselile intr-o maniera blanda si fara suturi:) aveti bine cultivata calitatea de profesor iar despre Z mare pot spune ca e profi si la dadacit:) se vede in asta rabdarea lui de modelist.bun forum,excelent staff,de seama membri,respect si spor la modelit!

#9 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2012 - 10:09 PM

He, he, he, eşti optimist!
Acu, să fim drepţi, "şuturi" vei lua! Numai că pe aici lumea e blāndă şi civilizată, aşa că probabil va trece mult timp pānă să realizezi că ai luat unul! Un "şut" zdravăn dat pe aici i-ar face să crape de rās pe unii de pe nişte forumuri cu alt profil, unde activez!
Sincer, īn toată viaţa mea, nu am īntālnit o comunitate mai agreabilă decāt cea de modelişti! Da asta-i altă treabă şi alt subiect!

#10 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 24 April 2012 - 10:17 PM

Citeaza

Acu, să fim drepţi, "şuturi" vei lua! Numai că pe aici lumea e blāndă şi civilizată, aşa că probabil va trece mult timp pānă să realizezi că ai luat unul! Un "şut" zdravăn dat pe aici i-ar face să crape de rās pe unii de pe nişte forumuri cu alt profil, unde activez!
Sincer, īn toată viaţa mea, nu am īntālnit o comunitate mai agreabilă decāt cea de modelişti! Da asta-i altă treabă şi alt subiect!


Aici subscriu si eu! Lumea e chiar civilizata aici spre deosebire de alte forumuri. Combat 18 we support you! Scuze de offtopic.

#11 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 27 April 2012 - 05:58 PM

thanks Gabi :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi