Forum Machete,Modelism,Hobby: Garaj cu usa mobila - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Garaj cu usa mobila

#1 Useril este offline   arhimachete 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 11-April 12

Postat 11 April 2012 - 12:58 AM

salut.

Eu realizez machete de case, fiind la arhitectura.Nu stiu unde ma incadreaz cu machetele mele ,dar pentru alceva va scriu:)

Vreau sa fac o macheta de casa cu garaj, si usa de la garaj sa fie mobila. Adica sa fiu o usa sectionala in 4 bucati ( ceva de genul acesta) si la asa ceva vreau sa ajung:) macheta finala

Trebuie sa vad de unde fac rost de sinele pe care circula usa(sa le fac eu din plastic sau metal, mai greu e la zona curbata)...sa fac rost de role mici si in special ma intereseaza daca stie careva cum as putea realiza un motoras sa traga usa pe sine si sa o impinga inapoi.

Daca are careva vreo idee, ii raman recunoscator:)


Va salut !






#2 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 11 April 2012 - 02:45 PM

Salut

Din cate stiu, la un motor de curent continuu daca ii schimbi polaritatea, schimbi sensul de rotatie, ceea ce se vede si in videoclipul atasat de tine, respectivul are un comutator cu 3 pozitii.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 April 2012 - 03:05 PM

Pentru a obtine sine curbate cel mai bine este sa cumperi o sina flexibila de exemplu Piko, pentru machete feroviare. Aceasta are lungimea de 1 m si se poate scoate usor prin tragere de pe traverse. Se curbeaza firesc, acum evident depinde si de raza de curbura.

Altfel, ramane solutia buna la toate si anume home made.

Pentru actionare este bun un motot de curent electric cu reductor, eventual de tip melcat care asigura o misare foarte lenta, ce iti este aici necesara. La capat de cursa se poate pune un microcomutator, care impiedica mecanismul sa se dea peste cap sau sa cedeze cea mai slaba piesa. Schimband polaritatea se inverseaza sensul de miscare. Evident, vei avea ceva de lucru la adaptarea mecanismului pentru macheta ta.

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 11 April 2012 - 03:07 PM


#4 Useril este offline   arhimachete 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 11-April 12

Postat 12 April 2012 - 11:26 PM

Vezi postareastageexp, la 11 April 2012 - 03:05 PM, a spus:

Pentru a obtine sine curbate cel mai bine este sa cumperi o s manuina flexibila de exemplu Piko, pentru machete feroviare. Aceasta are lungimea de 1 m si se poate scoate usor prin tragere de pe traverse. Se curbeaza firesc, acum evident depinde si de raza de curbura.

Altfel, ramane solutia buna la toate si anume home made.

Pentru actionare este bun un motot de cabla nourent electric cu reductor, eventual de tip melcat care asigura o misare foarte lenta, ce iti este aici necesara. La capat de cursa se poate pune un microcomutator, care impiedica mecanismul sa se dea peste cap sau sa cedeze cea mai slaba piesa. Schimband polaritatea se inverseaza sensul de miscare. Evident, vei avea ceva de lucru la adaptarea mecanismului pentru macheta ta.





Sinele ma gandesc sa le fac din ceva metal subtire, ceva aluminiu daca as gasi sau tabla usor normala dar usor de indoit. In sectiune vor avea forma literei U pe care vor circula rolele prinse de usa. La zona curba nu stiu cum fac sa fie continua, mai ma documentez eu :)


In prima faza vreau sa fac usa de garaj sa fie mobila macar manual, si pe urma mai vad ce rezolv cu partea electria.NU ma pricep deloc la motoare,nu prea mi-a placut fizica, dar mi-ar place sa invat.




Va salut si va urez Sarbatori Fericite !



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi