Forum Machete,Modelism,Hobby: Air France CONCORDE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Air France CONCORDE

#1 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2012 - 04:41 PM

Salut tuturor ! am zis sa deschid si eu un topic cu faimosul concorde, find un fan concorde :yahoo:, va astept si pe voi cu documente, mai intai voi incepe eu :drinks:
Concorde a fost un avion supersonic de pasageri. A fost rezultatul unui tratat guvernamental īncheiat īntre guvernul francez și britanic, combinānd eforturile companiilor Aérospatiale și British Aircraft Corporation. Cu doar 20 de aeronave construite īn total, costul fazei de dezvoltare a reprezentat un mare eșec economic. Īn plus, Air France și British Airways au fost subvenționate de guvern pentru a cumpăra aeronava. Dintre aeronavele supersonice comerciale Concorde a avut cel mai mare succes, Tupolev Tu-144 fiind cealaltă aeronavă. Tu-144 avea o viteză maximă mai mare, dar consumul era mai mare și autonomia mai mică față de Concorde. Zburānd pentru prima oară īn 1969, Concorde și-a īnceput serviciul comercial īn 1976 și a continuat timp de 27 de ani. Imagine atasata: British-Airways-and-Air-France-Concorde-650x507.jpg





La data de marţi, douăzeci şi cinci/07/2000 accident mortal primul care implică Concorde avut loc cu Concorde 203, F-BTSC out legat la Paris la New York. Acesta sa prăbuşit 60 de secunde dupa decolare după ce a suferit lovitură cauciucului din care a cauzat un rezervor de combustibil la rupere. Acest lucru a īnceput o serie de evenimente care a provocat un incendiu
Toate 109 de persoane (100 de pasageri, echipajului 9), la bord au fost ucişi.





Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi