Forum Machete,Modelism,Hobby: The Battle of the Bulge Ardennes 1944 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

The Battle of the Bulge Ardennes 1944 Diorama in lucru scara 1/35

#61 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 June 2012 - 11:21 AM

Pt un proiectil brizant ,eu zic ca e bine...eventual mai da-i un dry-brush, c-un amestec de OD+galben[vei obtine un OD foarte deschis],pe marginile gaurii de proiectil.
Spor in continuare!

#62 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 06 July 2012 - 03:02 PM

Mersii dani pentru ajutorul dat de tine,scuze ca iti raspund dupa atata timp am avut o saptamana grea la munca si deacea nu am putut raspunde,o sa incerc sa realizez acel dry-brush zis de tine si voi astepta cu mare placere ajutorul si sfatul tau si a tuturor persoanelor dupa acest sit.

#63 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 24 August 2012 - 11:47 AM

Buna ziua am sa mai atasez cu ce am mai lucrat la Panther G la Sherman si la o figurina care va fi gata pana diseara.

1.La figurina mare lucru nu am mai facut decat la casca soldatului care e de acelas camuflaj cu uniforma soldatului si nu mai am mult pana o termin.

Imagine atasata: DSC01664.JPG Imagine atasata: DSC01666.JPG

Imagine atasata: DSC01667.JPG Imagine atasata: DSC01668.JPG

Imagine atasata: DSC01670.JPG

2.Ce am mai lucrat la turela de la Sherman am facut rost de piesele necesare pentru tunul de 75 mm.Piesele sunt dintr-un kit dragon "Sherman M4A2 USMC late PTO" care l-am primit cadou de la un prieten de liceu care a fost in germania in vara asta si am luat piesele in plus date de dragon adica shield gun si la rotto shield cu teava de 75 mm care sa facut copie in rasina dupa ele.Si am mai realizat la turela de la sherman o ricosare de la o lovitura de proiectil.

Imagine atasata: DSC01672.JPG Imagine atasata: DSC01673.JPG

Imagine atasata: DSC01674.JPG Imagine atasata: DSC01675.JPG

Imagine atasata: DSC01677.JPG

3.La Panther G am avut o mica problema,cand am inceput sa invechesc numerele de la turela la unu din numerele s-a facut o pata alba si am stat si m-am gandit ce as putea face pentru a remedia problema care aparuse si m-am gandit la o chestie ingenioasa sa realizez o bucata de senila lovita de un proiectil de tun anti-tanc si la impactul proiectilului a perforat senila si a lasat acea pata alba pe turela.

Imagine atasata: DSC01678.JPG Imagine atasata: DSC01679.JPG

Voi astepta parerile voastre cat si sfaturi daca am facut bine sau nu ce am mai realizat la figurina,la turela de la Sherman si Panther G

#64 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 August 2012 - 02:47 PM

Eu zic ca arata bine ce-ai facut pana acum...cateva sugestii:
-fii bun si da-i un pigment si la roata tractoare de la Panther,arata ca o pata de culoare pe ansamblul kitului
-senilele de rezerva de pe turela merita niste nuante ruginii si un dry-brush metalic

Spor in continuare!

#65 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 25 August 2012 - 06:11 PM

Salut dani o sa dau roata tractoare de la panther cu pigmenti si la senile le voi da cu un ruginiu care voi veni cu un polished steel de la humbrol,nu prea am avut timp sa lucrez mai mult la Panther G la figurine si la Sherman deoarece am fost ocupat cu munca in aceasta vara dar sper ca de la toamna incolo voi avea timp liber cat cuprinde pentru a realiza aceasta diorama.

Aceasta postare a fost editata de jiju: 25 August 2012 - 06:16 PM


#66 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 27 August 2012 - 08:33 PM

Buna seara postez si eu niste poze cu prima figurina terminata pentru aceasta diorama voi astepta critici si sfaturi din partea voastra daca mi-a iesit bine figurina,de celelalte figurine ma voi apuca in zilele urmatoare.

Imagine atasata: DSC01731.JPG Imagine atasata: DSC01732.JPG

Imagine atasata: DSC01733.JPG Imagine atasata: DSC01735.JPG

Imagine atasata: DSC01736.JPG Imagine atasata: DSC01737.JPG

Imagine atasata: DSC01738.JPG Imagine atasata: DSC01739.JPG

Imagine atasata: DSC01740.JPG Imagine atasata: DSC01741.JPG

Imagine atasata: DSC01743.JPG Imagine atasata: DSC01745.JPG

Imagine atasata: DSC01747.JPG Imagine atasata: DSC01748.JPG

Imagine atasata: DSC01749.JPG

Pozele au fost facut cu aparatul de fotografiat digital pozele sunt mai luminoase deoarece am umblat prin setarile aparatului si au iesit luminoase ca sa se vada mai bine ce am lucrat.

#67 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 28 August 2012 - 12:19 PM

Vezi postareajiju, la 24 August 2012 - 11:47 AM, a spus:

...Ce am mai lucrat la turela de la Sherman...


Nu stiu cat de mult conteaza pentru ideea finala a proiectului tau, dar totusi o sa-ti semnalez unele erori ale procedurii tale de conversie ( dintr-o turela "high bustle" armata cu obuzierul de 105mm, intr-una armata cu tunul de 75mm ).
In primul rand, suportul supra-inaltat al mitralierei M2HB ( special pentru plasarea acesteia, deasupra celui de-al doilea ventilator, eliminat de tine ), cat si clipsul tevii ( in pozitia de mars ), nu-si mai au locul acolo unde le-ai lasat.
In cazul in care turela nu este echipata cu o cupola, ci cu o trapa a comandantului ( cazul tau ), atat suportul afetului mitralierei cat si clipsul tevii, sunt montate pe inelul trapei.
Adica, A dispare cu totul si ramane B, iar C se muta in pozitia D :

Imagine atasata: DSC01677.JPG

Deasemenea, trapa comandatului prelevata din kitul Dragon, nu este tocmai nimerita pentru o turela ( tarzie ) "high bustle", ci este specifica turelelor mai timpurii "low bustle".
La turelele "high bustle", aceasta trapa are o forma relativ diferita ( "low profile" ), iar balamalele capacelor sunt vizibil diferite ( echilibrate cu arcuri ) :

Imagine atasata: M4A3-75W-Patton_Museum-5-30-09-M2HB_on_cupola.jpg

In al treilea rand, scutul interior al tunului ( "gun shield" ) M34A1, prelevat din acelasi kit Dragon, este un model timpuriu nespecific turelelor "high bustle". Modelele tarzii, erau oleaca mai late si nu mai aveau sirul vertical de suruburi din partea dreapta :

Imagine atasata: m4a3d20za1.jpg

Si, nu in ultimul rand, turela ta este lipsita de unul dintre cele mai importante atribute ale unui model "high bustle". "Obrazul drept ingrosat", adica, blidajul suplimentar integrat, adaugat prin turnare in partea dreapta a turelei. Acesta are o forma subtila , dar absolut specifica. Unele kituri moderne reprezinta aceasta chestie chiar si la 1/72, iar modelul tau este la 1/35...
Sper ca imaginile de mai jos, vor ilustra absolut clar cele scrise mai sus :

Imagine atasata: Turrets 78461 F.jpg Imagine atasata: Turrets 78461 R.jpg

Imagine atasata: turretcheekarmor.jpg Imagine atasata: CastCheekArmour.jpg

#68 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 28 August 2012 - 08:22 PM

Salut Dragos mersi pentru pozele cu turelele de sherman cat si documentatia data de tine,am refacut la turela de la sherman si voi posta niste poze cu turela de sherman refacuta dupa documentatile date de tine dar nu inteleg totusi ceva turelele de sherman de la M4A2 late la M4A3 nu era diferenta mare intre ele.Cautand astazi am dat de un link cu tancurile Sherman M4A3 si m-am uitat la turele din pozele linkului seamana la fel si cele early si cele midlle eu o sa iti atasez linkurile gasite,acestea sunt link-urile gasite de mine http://www.toadmanst...com/m4a375w.htm si acesta http://www.toadmanst...m/m4a3_stow.htm

Imagine atasata: DSC01752.JPG Imagine atasata: DSC01753.JPG

Imagine atasata: DSC01754.JPG Imagine atasata: DSC01755.JPG

Imagine atasata: DSC01756.JPG

Cind scrieti o adresa catre alt site, lasati cel putin doua spatii libere intre prima si ultima litera din adresa.
Z

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 August 2012 - 10:27 AM


#69 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 29 August 2012 - 07:42 AM

Vezi postareajiju, la 28 August 2012 - 08:22 PM, a spus:

...am refacut la turela de la sherman ...
...dar nu inteleg totusi ceva turelele de sherman de la M4A2 late la M4A3 nu era diferenta mare intre ele....
... si m-am uitat la turele din pozele linkului seamana la fel si cele early si cele midlle eu o sa iti atasez linkurile gasite...


Servus Jiju.

Desi link-urile postate de tine nu functioneaza, probabil ca este vorba despre aceste doua pagini :

http://www.toadmanst...com/m4a375w.htm

http://www.toadmanst...m/m4a3_stow.htm

Cele doua M4A3(75) din aceste doua pagini, nu seamana de loc, iar turelele sunt total diferite. In prima pagina este un model tarziu, cu turela "high bustle" ( acelasi model cu cel al kitului tau ) :

Imagine postata

Iar in cea de-a doua pagina, este un model timpuriu, cu turela "low bustle" :

Imagine postata

Kitul Dragon pe care l-ai primit cadou, este probabil acesta :

http://www.perthmili...gon/dr6462.html

Adevarat, modelul turelei din acest kit, este similar cu cel al turelei kitului Tamiya pe care-l folosesti, adica un "high bustle" :

http://www.perthmili...n/dr6462d02.htm

Scutul interior ( "gun shield" ) corect pentru acest tip de turela, este piesa B14, iar tu ai folosit la kitul Tamiya piesa B17.
Turela Dragon, fiind mult mai noua, figureaza corect acel blindaj suplimentar integrat ( "cheek armour bulge" ), pe care ar trebui sa-l adaugi ( dar nu l-ai adaugat inca ), la turela Tamiya.
Trapa comandantului corecta, pentru acest tip de turela, se poate vedea in ultima fotografie de pe pagina, pe randul de jos.

Apropo, abia acum am observat !
Sper ca nu ai lipit capacele trapei comandantului, pe turela modificata de tine. Deoarece, asa cum apar in toate fotografiile postate de tine, sunt asezate invers, cu fata interioara spre exterior !

#70 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 29 August 2012 - 12:23 PM

Servus Dragos pozele cu cele doua shermanuri postate de tine sunt din link-urile postate de mine si link-ul postat de tine cu tancul M4A2 Late PTO de la dragon este macheta primita cadou de la un prieten bun de-al meu.Nu stiu din ce sa realizez "cheek armour bulge" pentru ca dragonul nu mi-a dat in plus la M4A2 Late PTO ma voi gandi la o solutie cum sa realizez sau din ce materiale as putea realiza "cheek armour bulge".Capacele trapei comandantului nu sunt lipite dar pozitia lor a capacelor si a trapei comandatului sunt la fel cu una din pozele postate de tine,voi atasa poza la care ma refeream eu.

Imagine atasata: M4A3-75W-Patton_Museum-5-30-09-M2HB_on_cupola.jpg

#71 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 30 August 2012 - 08:16 AM

Vezi postareajiju, la 29 August 2012 - 12:23 PM, a spus:

...Nu stiu din ce sa realizez "cheek armour bulge" ...ma voi gandi la o solutie cum sa realizez sau din ce materiale as putea realiza "cheek armour bulge"....
... dar pozitia lor a capacelor si a trapei comandatului sunt la fel cu una din pozele postate de tine...


Daca ai fi citit cu atentie, explicatiile imaginii ( deja postata mai sus ), misterul procedurii de urmat pentru respectiva operatiune, s-ar fi evaporat :

Imagine atasata: CastCheekArmour.jpg

Capacele trapei comandantului, sunt asezate in fotografiile tale cu JOSUL IN SUS, adica le-ai montat cu fata lor interioara, spre exterior !

Aceasta postare a fost editata de GRIZZLEA: 30 August 2012 - 08:36 AM


#72 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 30 September 2012 - 12:24 PM

Salut GRIZZLEA imi para rau ca iti raspund asa de tarziu am mai lucrat si la doua diorame pentru expozitia de la Muzeul Militar si am fost si ocupat cu munca in ultimul timp.Am incercat sa realizez cat de cat din imaginile postate de tine in ultima postare in topicul acesta.Am aplicat in partea stanga a turelei un strat de asa zisul putty facut de mine cu un borcanas cu plastic topit cu nitrosolvent.Voi posta niste poze cu ce am lucrat la turela de la sherman si voi astepta si parerea ta daca am facut bine sau ce ar mai trebui sa mai fac. Iti multumesc ca mai ajutat pana acuma mai ales la documentele in pdf despre tancul sherman cat tehnici de modificare a shermanul si voi astepta in continuare ajutorul tau la realizarea shermanului.

Imagine atasata: DSC01889.JPG Imagine atasata: DSC01891.JPG

#73 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 October 2012 - 07:35 PM

Buna seara va postez niste poze cu ce am mai lucrat la Panther G steel wheels am terminat de vopsit si figurinele Fallschirmjager si le-am pozitionat pe Panther G saptamna care vine voi achizitiona si setul de figurine de la Dragon 6115 1:35 - 352Nd Volksgrenadier Division.Sherman il mai las un pic pentru ca astept niste piese din rasina,piesele sunt copi dupa suspensile galetilor de la chitul dragon M4A2 Late PTO.Voi atasa niste poze facute la Panther G cu figurinele Fallschirmjager pe el.

Imagine atasata: DSC01934.JPG Imagine atasata: DSC01935.JPG

Imagine atasata: DSC01937.JPG Imagine atasata: DSC01938.JPG

Imagine atasata: DSC01939.JPG Imagine atasata: DSC01943.JPG

Imagine atasata: DSC01944.JPG Imagine atasata: DSC01945.JPG

Imagine atasata: DSC01946.JPG Imagine atasata: DSC01948.JPG

Imagine atasata: DSC01949.JPG Imagine atasata: DSC01950.JPG

Imagine atasata: DSC01951.JPG Imagine atasata: DSC01953.JPG

Imagine atasata: DSC01954.JPG Imagine atasata: DSC01955.JPG

Imagine atasata: DSC01956.JPG

Voi astepta sfaturile voastre cat si criticile voastre daca e bine ce am facut.

#74 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 22 November 2012 - 01:54 PM

Buna ziua mai postez cu ce am mai facut pana acuma.Am inceput lucrul la diorama si am adaugat un nou set de figurine de la dragon Volksgrenadier Ardenne 1944.La diorama nu am facut mare lucru ca nu am avut timp ca lucrez de dimineata de la 8 pana la 7 seara si nu am avut timp sa fac si terenul pe diorama,am facut marginile si placa de expandat alb pentru diorama eu vroiam sa fac pe langa diorama si vreo 3 stalpi de curent dar nu stiu care ar fi dimensiunea potrivita pentru scara 1/35 poate ma ajutati cu niste dimensiuni.

Imagine atasata: DSC01990.JPG Imagine atasata: DSC01991.JPG

Imagine atasata: DSC01992.JPG Imagine atasata: DSC01993.JPG

Imagine atasata: DSC01994.JPG Imagine atasata: DSC01995.JPG

Imagine atasata: DSC01996.JPG Imagine atasata: DSC01997.JPG

Imagine atasata: DSC01998.JPG Imagine atasata: DSC01999.JPG

Imagine atasata: DSC02000.JPG

Daca aveti sfaturi cum sa realizez aceasta diorama sunt bine venite.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi