Forum Machete,Modelism,Hobby: Curtainside Trailer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Curtainside Trailer

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 February 2012 - 09:30 PM

Salutare,
sub aceasta denumire pompoasa se ascunde de fapt partea de lucru a unui autocamion de tip TIR cu prelata cum ii spun eu mai pe romaneste, sau o bena acoperita cu prelata. In povestea kitului se spune despre utilizarea acestui tip de autocamioane pe scara larga, lucru adevarat deoarece se pot vedea o gramada, in zilele de astazi, care de care mai impozante prin design, demne urmase ale celor care carau marfa si in deceniile trecute. Evident kitul contine doar partea utila, fara capul tractor care se poate cumpara separat.

L-am luat datorita pretului, foarte bun, apoi si datorita dimensiunilor fiind megaloman :whistle: . La mine ce-i mare e si bun, nu chiar intotdeauna, dar regula este aproximativ valabila. Oricum, o astfel de macheta impresioneaza la scara mare, la fel ca majoritatea vehiculelor utilitare si a utilajelor.

Kitul este unul bun, sunt din ce in ce mai familiarizat cu productia celor de la Italeri, evident dimensiunile impunand realizarea pe jumatate a constructiei. Adica atat sasiul cat si structura care imita prelata, sunt pe din doua, trebuind imbinate. Imbinarea este ok, insa datorita dimensiunilor exista oaresce lufturi, care se impun a fi corectate cu chit. Gumele sunt din guma, lucru foarte frumos la aceasta scara, din punct de vedere vizual. Am purces la indepartearea de pe structurile de injectare a pieselor, pilire agresiva si lipire, prin fixare cu cleme. Plasticul este unul bizar, nu stiu daca e doar o parere, sau difera de cel utilizat la machetele mai mici (mai subtiri ca grosime). Seamana a plastic de galeata, dar evident se lipseste cu adezivul de rigoare.

Fata de culoarea rosie a copertinei am optat din motive de gust personal pentru o culoare albastra. Initial am vrutsa fac si o vopsire diferita a siglelor, adica sa nu folosesc decalurile livrate. Intr-un final aceastea mi s-au parut prea ok pentru a le irosi, gandindu-ma la urma urmei ca pot oricand reedita o astfel de strctura in varianta scratch. Desi in majoritatea cazurilor acesti mamuti circula impecabil de curat, avand in vedere si conditiile meteo, m-am solidarizat cu perioada actuala a anului si am optat pentru o murdarire cu praf si urme de noroi a machetei.

Am lasat calele care in mod normal ar sprijini camionul la pozitia sa de rapaus in pozitie superioara, in ideea de a cumpara si un cap tractor pe care sa-l atasez, macar de forma, pentru a vedea cum ii sta.

In cele ce urmeaza cateva imagini din timpul constructiei si cu macheta finala. Din apar oaresce doze prin imagine, nu e reclama mascata :rolleyes: dar asa cum am mai spus, in aceasta perioada a anului, in care macheta a fost inceputa, a fost abundenta (desi culmea nu sunt un mare consumator, dar la studiul unei machete de catre musafiri nu se cuvine sa-i las insetati).

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   FED 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Sebes
  • Interests:machete statice

Postat 23 February 2012 - 09:47 PM

Foarte misto !
felicitari pentru ralizare ! Imi place cum ai lucrat Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   cRistinel_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:modelism feroviar si modelism din cutii cu plastice

Postat 23 February 2012 - 10:12 PM

Felicitari pentru indemanarea si rabdarea de a jongla cu decalurile acelea enorme .

I-mi place si felul cum arata prelata ,nu ma asteptam ca din plastic sa rezulte ceva atat de realist .



#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 February 2012 - 11:41 PM

Multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca va placut macheta.
:hi:

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 24 February 2012 - 08:09 AM

frumoasa macheta, frumos realizata!
Murdarirea pare super realista cu toate ca ai fotografiat in conditii de iluminare diferite incat nu imi mai pot da seama de culorile reale.
As fi curios cum arata atasata la un cap tractor... asa ca repede, cumpara unul!

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 24 February 2012 - 08:09 AM


#6 Useril este offline   danutttzzzu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 21-February 12
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 09:07 AM

uite cum arata........:rolleyes:

Vezi postareamichi-ro, la 24 February 2012 - 08:09 AM, a spus:

frumoasa macheta, frumos realizata!
Murdarirea pare super realista cu toate ca ai fotografiat in conditii de iluminare diferite incat nu imi mai pot da seama de culorile reale.
As fi curios cum arata atasata la un cap tractor... asa ca repede, cumpara unul!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie0329.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0330.jpg


#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 February 2012 - 09:08 AM

Arata excelent remorca! Felicitari! Dar sa nu intelegi ca sunt rautacios, pentru numarul - RT = Reutlingen este putin prea murdar! Sper ca intelegi ce scriu!
Arata mai mult ca si cum ar fi circulat pe frumoasele noastre sosele mioritice...

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 February 2012 - 11:04 AM

Salutare,

tibi22,
ai dreptate, la "ei" nu se prea vede asa ceva, adevarul este ca nici la "noi" nu prea se vede, decat foarte rar.
Or fi stat cu zilele in vama, ca vremurile friguroase nu le-a permis intrarea in tara. :whistle:


michi-ro,
am facut cu aceasta ocazie si niscaiva teste de iluminare.
Vreau sa construiesc o incinta de fotografiere a machetelor, mai bine zis sa incep a studia un pic fotografia de produs, la nivel de amator, cu iluminare corespunzatoare si o suprafata mata de expunere. Insa aceasta macheta oricum ar fi prea mare pentru un astfel de ministrudio.
Am fotografiat si cu si fara blitz, si cu niste reflectoare aditionale.
Ca si culoare, ca sa iti faci o idee de nuanta, aceasta la baza este un spray acrilic iar mai deasupra vallejo albastru profund.

#9 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 24 February 2012 - 12:58 PM

pentru partea de fotografie oricand iti stau la dispozitie cu tot ce stiu eu, daca simti nevoia.
Toate fotografille mele de la Toyota Crown si Chevrolet Corvette C6-R sunt facute in asa ceva (photo cube+lumini).
Insa deocamdata cel mai simplu pentru moment poti rezolva orice problema de acest gen facand fotografii afara, la lumina naturala.

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 February 2012 - 10:48 PM

Salut michi-ro,
multumesc pentru oferta.

Deocamdata timpul este cel care imi mai dejuca din planuri, dar o sa incerc sa le impact pe toate. Am inceput sa studiez ceva mai adanc partea de foto, am facut si niscaiva achizitii, blende, blitz extern, ceva difuzoare si om vedea ce iese. De regula insa cand am chef de poze ma duc aiurea prin natura, iar cand termin o macheta vreau sa expun poate prea repede rezultatul si nu mai am vreme de poze. Dar, repet, o sa incerc sa le impac pe amandoua.

#11 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 01 March 2012 - 08:10 AM

danutzzzu,
merci pentru poze dar eu vorbeam de cel al lui stagexp.
stagexp,
oricand orice intrebare ...

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 01 March 2012 - 08:11 AM


#12 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 02 March 2012 - 07:29 AM

Foarte misto arata ! Bravo.

De curiozitate, cat a costat ?

In alta ordine de idei, din ce am observat, lampile mici din laterale, care ies in afara gabaritului, nu trebuiau sa fie si ele vopsite ? Si ai mai putea sa "tai" decalul din spate cu calul, pe jumate unde se imbina usile.

Bafta



#13 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 March 2012 - 11:18 AM

Salut,
ca pret l-am gasit la reducerea de 50% de care am mai vorbit pe forum deci s-a invartit pe undeva pe la 60 ron, nu mai stiu exact, deoarece am luat mai multe machete.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi