Forum Machete,Modelism,Hobby: Pumnul Tarii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pumnul Tarii Junkers Ju-88A-4 ARR 1/32 WIP

#21 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 21 February 2012 - 11:04 AM

Vezi postareatibi22, la 21 February 2012 - 09:08 AM, a spus:

Salut Florine! Faina treaba ai sa faci! Totusi cred ca ai exagerat cu cumparaturile, practic, jumatate din Kit va fi schimbat cu rasini si PE-uri! Cit te-a costat pina acum?
Succes!


N-are importanta, cum am mai zis si intr-un alt topic, depinde de cat de tare iti doresti un model si ce vrei sa schimbi/imbunatatesti la el, in rest chef de munca sa ai. Nu cred ca am exagerat, doar vreau sa iasa ceva frumos si cat mai aproape de realitate.

Florin

#22 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 21 February 2012 - 12:53 PM

Ce de pliculetze ai tu akolo!!! Apropo de Dauntles..Romania uber alles!!! spor la modelit,sa iasa o macheta faina de tat.

#23 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2012 - 01:31 PM

Succes!!!! :hi:

#24 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 22 February 2012 - 04:34 PM

Un mic si timid inceput (prima data o montare la rece, sa ma asigur ca imi intra in vitrina, altfel aparea la rubrica vanzari, un foarte scump Ju-88), datorita faptului ca am lucrat printre picaturi si probabil tot asa o sa o tin pana reusesc sa-mi dedic tot timpul acestui proiect.

Imagine postata

Imagine postata

am inceput de la coada, cu roata de bechie, la care am lipit furca si am preferat sa dau gauri in ea, ca sa pot slefui aparatoarea de noroi.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

si gata de vopsire(cu elementele de photoetched aferente)

Imagine postata

Imagine postata

rotile principale

Imagine postata

Florin

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 22 February 2012 - 04:38 PM


#25 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 04:53 PM

La cat ai dat pe toate lucrurile acelea sper sa faci o treaba buna ,ia-o usor nu te grabi ca ai de lucru 5-6 luni ca sa-ti iasa ceva frumos .Mult succes .:clapping:

#26 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 24 February 2012 - 08:58 PM

Mic update
Azi, tot printre picaturi( din pacate nu reusesc nicicum sa-mi fac mai mult timp), am reusit sa asamblez gondolele trenului de aterizare, dupa ce in prealabil m-am lovit de prima problema. Motoarele din rasina aveau alta circumferinta dacat gondolele, asa ca am fost nevoit sa tai din partea de jos a gondolelor(din fiecare parte cam 1 mm, ca sa reusesc sa pun motoarele. Deocamdata sunt potrivte la rece, dar se potrivesc bine.
Imagine postata

Trenul de aterizare este gata(doar conducta de frana mai trebuie sa o fac). Tot o asamblare la rece:

Imagine postata
Imagine postata

Am inlocuit panoul de pe coama modelului, cu locasul din rasina al antenei EZ-6. Dupa lipirea definitiva a celor doua jumatati de fuselaj, o sa adaug doua fasii de plastic pe lateralele panoului de antena, deoarece este putin mai ingusta si o sa fie nevoie sa regravez o linie de panou.

Imagine postata

Si o mica comparatie intre componentele seturilor de intrerior (vedeti ca diferenta intre setul de la L'Arsenal, care este dedicat pentru A-4 si cel de la CMK, sau Revell, este foarte mica).
Partea dreapta a cockpitului

Imagine postata

Imagine postata

partea stanga

Imagine postata

pe data aviatoare

#27 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 25 February 2012 - 09:40 PM

Daca tot am facut niturile pe Tomcat, mi-am zis ca trebuie sa le fac si pe Junkers, asa ca inarmat cu planuri, scule si rabdare, am purces la treaba. Nitul nr.1, nitul nr.2, nitul nr.3, ... da cine sta sa le mai numere. Sper ca toata munca asta sa nu fie in zadar, si dupa ce vopsesc avionul sa nu se mai vada nimic.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Florin

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 25 February 2012 - 09:48 PM


#28 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 February 2012 - 10:34 PM

Foarte fain lucrezi! Spor in continuare! Spune te rog ce folosesti ca sa pastrezi distanta intre nituri egala?

#29 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 25 February 2012 - 11:32 PM

Vezi postareatibi22, la 25 February 2012 - 10:34 PM, a spus:

Foarte fain lucrezi! Spor in continuare! Spune te rog ce folosesti ca sa pastrezi distanta intre nituri egala?


Un set de scribing templates de la Voyager care are mai multe sabloane pentru asta si de multe ori cu mana libera.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Florin

#30 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 28 February 2012 - 12:38 PM

Am reusit, in sfarsit sa imi fac mai mult timp prentru machetit si am reusit sa fac toate niturile de pe partea superioara a aripilor. Poate ca nu au iesit perfect, dar mie imi plac. Unele vor fi refacute, dupa ce o sa sau toata macheta cu un gri de baza.
De maine, trec la partea de jos a aripilor. Probabil ca de sub straturile de vopsea, nu o sa se mai vada mare lucru. Simtiti-va liberi sa comentati daca nu va place ceva. Criticile sunt constructive, daca sunt obiective.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Florin

#31 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 February 2012 - 08:16 PM

Munca asta am facut-o si eu acum un an la un P 38, partea distractiva este pe fuselaj... Arata grozav Florine. dar vreau sa te intreb, dupa ce ai facut niturile mai dai cu schmirghel peste ele?

#32 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 28 February 2012 - 08:48 PM

Vezi postareaP-51-D-Mustang, la 28 February 2012 - 08:16 PM, a spus:

Munca asta am facut-o si eu acum un an la un P 38, partea distractiva este pe fuselaj... Arata grozav Florine. dar vreau sa te intreb, dupa ce ai facut niturile mai dai cu schmirghel peste ele?


Binenteles, altfel o sa arate ca si o broasca plina de bube.

Florin

P.S.
Oricum aripile sunt deja date cu smirghel si au o suprafata foarte fine(numai buna de vopsit).

Aceasta postare a fost editata de Florin-aka-Scorpio: 28 February 2012 - 09:26 PM


#33 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 01 March 2012 - 07:36 PM

Fuselajul , flapsurile si directia, le-am termionat de nituit. Capetele aripilor pentru A-4, sunt lipite, doar unele linii de panou trebuiesc refacute si adaugate cateva nituri.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Florin

#34 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 04 March 2012 - 05:00 PM

Buna ziua tuturor, ma numesc Catalin sunt din Brasov si de ceva vreme va urmaresc, ce-i drept din umbra. Dupa o pauza de 10 ani m-am reapucat de modelit si am inceput prost cu un MiG 3 la care nu mai am energie cu modificarile pt hibridul din FARR. Avand in stoc un Ju88 A4 1/72 de la Revell, proiectul asta imi da speranta ca voi avea un model demn de urmat si ca voi finaliza si eu ceva dupa atata amar de ani. Macar asta e direct A4 si mai fac nici o conversie. Spor tuturor.

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 04 March 2012 - 07:49 PM

Cam poluam topicul lui Florin .... Imagine postata dar fii atent ca exista la ora actuala 2 kituri de Ju 88-A4 la 1/72 de Revell

Cel vechi care e cu destule bube de fiting & Co (4130D) sau cel nou iesit anul trecut care e o minunatie (04672). Daca nu-l ai pe cel nou, scapa de cel vechi ......

Vezi postareaCatta, la 04 March 2012 - 05:00 PM, a spus:



Buna ziua tuturor, ma numesc Catalin sunt din Brasov si de ceva vreme va urmaresc, ce-i drept din umbra. Dupa o pauza de 10 ani m-am reapucat de modelit si am inceput prost cu un MiG 3 la care nu mai am energie cu modificarile pt hibridul din FARR. Avand in stoc un Ju88 A4 1/72 de la Revell, proiectul asta imi da speranta ca voi avea un model demn de urmat si ca voi finaliza si eu ceva dupa atata amar de ani. Macar asta e direct A4 si mai fac nici o conversie. Spor tuturor.


#36 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 March 2012 - 08:15 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 04 March 2012 - 07:49 PM, a spus:

Cam poluam topicul lui Florin .... Imagine postata


Nu-l poluati de loc. Ma bucur ca intrati pe el si sper ca va place ceea ce fac, daca nu va place, asta e, oricum il fac pentru mine, nu pentru laude , iar oricum discutia era despre Ju-88.

Aceasta postare a fost editata de Florin-aka-Scorpio: 04 March 2012 - 08:19 PM


#37 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 04 March 2012 - 08:17 PM

E cel nou - 4672. Se poate folosi si o roata dintata gen Rivet R pentru un efect asemanator ca cel de sus? Nu cred ca ma tin nervii sa le fac nit cu nit.

#38 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 05 March 2012 - 11:33 AM

Chiar vorbeam zilele trecute cu prietenul Vali despre munca lui Florin cu reprezentarea niturilor si coincideam ca la alte scari mai mici, chiar 1/48 e inutila. Adica daca vrei sa pastrezi totul in scara, reprezentarea niturilor e asa mica, ca la vopsire se acopera sigur. La 1/72 cu atat mai mult. Deci nu are rost la 1/72 sa te complici cu asa ceva. Foloseste energia si schwung-ul la alte aspecte in constructia kitului.

Vezi postareaCatta, la 04 March 2012 - 08:17 PM, a spus:

E cel nou - 4672. Se poate folosi si o roata dintata gen Rivet R pentru un efect asemanator ca cel de sus? Nu cred ca ma tin nervii sa le fac nit cu nit.


#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2012 - 11:33 AM

Da, se poate folosi o rotita de ceas, numai apare o mica problema: gaurile nu vor fi rotunde, ci patrate/dreptunghiulare. Asta pe liga faptul ca s-ar putea ca adinciturile sa nu iasa la pasul scarii.
Vezi ca exista scule speciale de "nituit" http://www.radubstor...products_id=300 http://www.radubstor...products_id=304

#40 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 05 March 2012 - 11:51 AM

Aseara inainte de culcare am facut si eu un calcul cu regula de 3 simplă si am ajuns la concluzia ca un nit ar fi sub o zecime de mm, cea ce nu e realist si am fost darnic deoarece am calculat capul nitului real la 10mm si intradevar nici la 1/48 nu e realist dar ca efect vizual merita, macar la intrados ca pe extrados sub RLM 70 si 71 o sa fie greu de citit ceva, cred.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi