Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju 87 D - 1 Trop - Walter Siegel - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju 87 D - 1 Trop - Walter Siegel Hasegawa 1 / 32

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 February 2012 - 02:41 PM

Salut prieteni,

a trecut ceva timp decind nu am mai terminat o macheta. Motivul va este si voua binecunoscut, timpul, ziua scurta, frig etc...
Totusi, dupa multa munca am reusit sa termin un kit la scara 1/32. Este primul la scara asta si imi place, recunosc! Problema este spatiul asa ca daca am sa fac pentru mine machete la scara asta, ori ma mut intr-un apartament mai mare ori am sa fac numai doua trei pe care ma gindesc ca ar fi grozav sa le am in colectia personala.

Acest kit este al unui coleg de pe forum care m-a rugat sa-l finalizez. Kit-ul a fost inceput de el, fiind in stadiu inca de lucru la interioare (inclusiv PE-uri) si aplicarea PE-urilor pentru exterior. Din pacate multe piese de plastic au fost lipite si imi ingreunau lucrul, astfel ajuns acasa am studiat macheta si am incercat sa dezlipesc o mare parte din ele cum ar fi trenul de aterizare, frinele de picaj, elicea care era lipita fixa... Toate acestea au fost date jos. Ce nu am reusit sa dau jos au fost profundoarele si suportii acestora care erau deja lipite bine pe jumatatile de fuselaj. Am incercat sa le dezlipesc dar m-am temut ca le rup si ca imi fac mai mult de lucru asa ca le-am lasat acolo. Stiam ca la vopsire imi vor da de furca si imi va fi mai greu la mascare si la vopsire. Efectul acela de turbionare mi-a facut suprafata mai nisipoasa dar l-am eliminat prin slefuire la ud si revopsire cu vopsea mai diluata...
Kit-ul este dotat cu PE-uri la greu! Interior / exterior, cam tot ce ofera Eduard pentru acest kit este prezent!
Problema mai serioase a fost una, jumatatile de fuselaj nu se imbina bine din cauza unei nervuri in interiorul cockpitului in zona suportului mitralierei din spate. Mi-a luat ceva timp pina mi-am dat seama unde era buba pentru ca nu se vedea bine unde tine. O alta mica problema a fost in partea stinga a carenajului de la radiator unde am fost nevoit sa adaug o bucata de foaie de stiren pentru a "nivela" suparfata. Multe "pin holes" sunt pe toate eleroanele si flapsurile de la aripi! Sunt cu zecile. Am fost nevoit sa le inchid cu CA iar dupa uscare sa le slefuiesc la nivel. Dupa terminare am regrava si nituit. Elicea dupa cum am scris mai sus era lipita fix de bot. Am incercat sa o dezlipesc dar a fost atit de bine lipta incit axul sa rupt. Am facut un ax nou din tuburi de lama.
Vopsirea a decurs "normal" prin grunduirea totala (Tamiya alb) si preshading cu Tamiya TS 6. Vopselele folosite au fost Gunze RLM 65/71/70/79. Lacul lucios a fost Gunze B 501 care a fost un suport foarte bun pentru Decalurile originale. Decalurile a fost unele foarte bune, unele au facut silevring. Probabil din cauza ca ici colo am mai atins macheta cu mina. Am recurs la metode agresive, unele au fost "aranjate" cu diluant Tamiya X 20 A, altele cu diluant D 20. D 20 fiind un dliunat universal puternic am aplicat doar cu o singura trecere de pensula peste decal.
Wash-il ca deobicei cu Acrilic antracit Revell diluat tare cu apa.
Lacuirea finala a fost cu un lac Gunze enamel matt dar aplicat in asa fel incit sa nu matuiesc tare macheta.
Unde am considerat ca plasticul poate fi inlocuit cu metal nu am stat pe ginduri. Toate detonatoarele de la bombe au fost schimbate cu cele de metal. La fel si tubul pitot.
Asta este macheta si ma bucur ca am terminat-o pentru ca a mai venit timpul sa fac si pentru mine ceva! :-)
Sper ca va place!

Inca citeva fotografii...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1895s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1896s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1897s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1898s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1899s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1901s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1905s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1906s.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1911s.jpg


#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 11 February 2012 - 02:55 PM

Frumoasa realizare.:hi: Interesanta vopsirea cu a treia culoare de camuflaj, doar in jurul cockpitului. Ai putea sa ne pui si ceva foto mai detaliate cu interiorul?

Florin

#3 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 11 February 2012 - 03:30 PM

Frumoasa zburatoare !Imagine postataRealizare de exceptie !
Felicitari, Tibi !Imagine postata

#4 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2012 - 03:34 PM

Curat si ingrijit! Ce sa mai zic, postez rar pe aici insa lucrarea asta m-a cucerit. Felicitari.
Cum spunea si Florin, revino cu niste detalii din cockpit; pot fi folositoare pentru colegii care lucreaza la zburatoare asemanatoare. ;-)

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 February 2012 - 04:21 PM

Salut! Am sa fac şi acele poze, sa vad cīnd am ceva mai mult timp liber.

#6 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 11 February 2012 - 04:45 PM

Felicitari tibi, absolut superb! :hi:

#7 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2012 - 06:54 PM

Impecabil ca de obicei !

#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 February 2012 - 07:28 PM

Iarasi ne-a pacalit Tibi.De fapt , avionul a fost pozat in tinpul excusiei facute de el la Smithsonian Air Museum unde este expus....e frumos foc...
La mai multe

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 February 2012 - 07:58 PM

Bravo Tibi.Frumos,intr-adevar.Inedita si vopsirea "africana" mai ales ca este(inca) un subiect controversat.
Mai pune poze.
btw. focoasele bombelor antipersonal (cu tije cu tot) :ce culoare au? intreb pentru ca din foto par nevopsite.

#10 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 11 February 2012 - 09:20 PM

Frumoasă lucrare Tibi!!!!!. MINUNAT!!!!

#11 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 12 February 2012 - 07:15 AM

Foarte frumos! Curatel, asa cum i-mi place mie... Felicitari!

Si uite asa prinzi gust de 32-iuri...Te stiu fan Mustang,daca ai face efortul sa-ti cumperi ultimul Tamiya la 32,impreuna cu ceva Alclad,eventul mai vanzand din 48-uri,calitatea acelui kit te va lovi pentru totdeauna! Iar macheta finala nici nu e coplesitor de mare dar va fi magnifica.
Vali

#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 February 2012 - 08:51 AM

Multumesc pentru aprecierile voastre generoase!
@ Longinus : focoasele sunt vopsite conform instructiunilor in argintiu. Am folosit Tamiya TS 30...
@ Vali : am stiut inotdeauna ca aceste kit-uri sunt mai bune decit cele la 72 sau 48 cu toate ca nu am avut ocazia sa lucrez la asaceva pina acum. Nici kit-uri sau machete gata la scara asta nu am prea vazut decind m-am apucat de modelism acum 3 ani.... Acum ca sa ivit ocazia sa o construiesc pe asta, macheta mea (Stuka) la 1/48 mi se pare banala in comparatie. Un Mustang la 1/32 Tamiya voi cumpara foarte curind. Este primul pe lista prioritatilor! Poate ne adunam citiva si facem un group build??? Ce ziceti?

#13 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 12 February 2012 - 09:30 AM

Excelenta decizia ta! O sa vezi cand o sa-l ti in maini ca o sa faci cadou toate celelalte...Un grup build mai greu ,ca-s tare putine pe la noi...

Vali

#14 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 12 February 2012 - 10:33 AM

Vezi postareatibi22, la 12 February 2012 - 08:51 AM, a spus:

Poate ne adunam citiva si facem un group build??? Ce ziceti?


Mai dupa Paste, poate o punem de un GB. :whistle: Cine stie?

Florin

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 12 February 2012 - 10:34 AM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2012 - 10:51 AM

Poate putin prea mare contrastul intre RLM 70/71, dupa gustul meu, dar toata stima pentru macheta, arata impecabil! :hi: :hi: Deja o tin la index pentru macheta anului 2012!

#16 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2012 - 12:27 PM

Excelenta macheta , Tibi . Detaliile sunt superbe.
Felicitari

#17 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 12 February 2012 - 01:33 PM

Salut Tibi,frumos lucrat Junkers-ul, Imagine postata.
Sunt totusi nedumerit,de ce n-ai mai aplicat 79 pe aripi?

#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2012 - 01:40 PM

Frumos si curat :) Felicitari, arata excelent!

Din singura poza in care apare, codul A este repetat cu alb pe capacele trenului. Nu e prea tarziu :)
Imagine atasata: sigel.JPG

#19 Useril este offline   FED 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Sebes
  • Interests:machete statice

Postat 12 February 2012 - 02:29 PM

Frumoasa lucrare !
Felicitari ! Imagine postata

#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 February 2012 - 04:21 PM

@ Z-mare : legat de RLM-uri va fi mereu o problema care noanta este buna, care nu. Eu am mers pe ce am si ce stiu ca se comporta bine la vopsire. Ma bucur ca ti se pare o macheta reusita ;)
@ 109 : da, vad in poza ceva ce pina acum nu am observat! Acum este tirziu, singura grija pe care o am este sa dau macheta intacta propietarului si sper sa ai placa si sa se bucure de ea!
@ axor : sa stii ca am discutat cu mai multi baieti pe forum legat de vopsirea RLM-ului 79 pe aripi. Neavind o schema solida sau macar niste fotografii am decis sa nu o vopsesc inca! Oricum o pot face ulterior. Si avionul a fost vopsit pe etape si in mod diferit, spre exemplu, pe fuselaj vopseaua a fost aplicata cu pensula. Pe aripi si probabil profundoare vopseaua a fost aplicata cu pistol de vopsit fara a se folosi masti.
@ la toti - multumesc pentru feedback si aprecierile voastre!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi