Forum Machete,Modelism,Hobby: epocile - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

epocile

#1 Useril este offline   alecsica2000 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 07-November 11
  • Location:bucuresti-sector 4- berceni
  • Interests:Machete,fotbal si breakdance

Postat 18 December 2011 - 01:39 PM

Salut,
Doresc sa fac o diorama feroviara statica HO si am 2 trenuri de la revell(br 230 si br 231). Iar eu gasesc vagoane de la epocile 2-3.

<P dir=ltr> Este o problema daca adaug locomotivelor o epoca mai mica dacat ea?




#2 Useril este offline   Marius-M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 26-August 08
  • Location:Bucuresti, Crangasi

Postat 18 December 2011 - 03:11 PM

Incadrarea materialul rulant intr-o anumita epoca se rafera la data
(re)inmatricularii acestuia si nu cand a fost fabricat.
O delimitare in timp a acestor epoci este prezentata aici

http://www.info-trenulete.ro/ep.html

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 December 2011 - 09:16 AM

Salut,
tot ceea ce este de stiut in domeniul machetelor feroviare, ca standardizare, gasesti aici http://www.morop.org...rmes/index.html

In general nu este o problema daca adaugi vagoane la o loko, vagoanele fiind dintr-o dintr-o epoca anterioara, depinde evident si de context. In general este bine sa nu le amesteci, deoarece temporal, odata cu trecerea timpului materialul rulant se caseaza, deci va fi folosit material rulant de generatie mai noua. In anumite situatii insa ai sa gaesti pe liniile ferate si situatia in care te regasesti tu.

Asa ca pererea mea este ca poti folosi linistit combinatia descrisa. Restrictii foarte mari apar numai in situatia in care faci o macheta pentru concurs, cu tematica data, de la care nu te poti abate, sau in situatia cand faci machete dupa imagini reale, cat timp vei monta materialul rulant dupa o situatie imaginara sau pe care vrei tu sa o scoti in evidenta nu este nici o problema, asa ca da-i drumu la actiune. Este greu de imaginat situatii in care de exemplu sa ai loko epoca 5 si vagoane epoca 2, dar la tine este ok.

Spor la lucru

#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1366
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2011 - 10:11 AM

Salut

Problema cu epocile la vagoane nu este foarte simpla. In general trebuie sa vezi data la care s-a facut ultima revizie a vagonului si asta e trecuta pe vagon, este inscriptionata. Acum eu nu am inteles care este problema la tine. Daca ai vagoane de ep. I adica au arhitectura de ep.I si doar atat, asta nu ar fi o problema prea mare. Vezi ce scrie pe ele. E mai nasol cand pui o locomotiva de ep. I cu vagoane de ep. IV sau V.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi