Forum Machete,Modelism,Hobby: Yacht cu vele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yacht cu vele Mirage Hobby 1/50

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 November 2011 - 01:50 PM

Salut prieteni,

Am mai terminat o macheta in aceasta dimineata (daca vi se pare incomplet, adica fara nume si steaguri acestea imi vor ramane cunoscute numai mie) .
Este prima macheta navo pe care o construiesc. Daca sunt unii dintre voi care gasesc ceva ne la locul lor, criticile sau observatiile sunt bine venite.
Macheta este construita pentru unul din cei mai buni prieteni ai mei, este o surpriza si sper sa fie placut surprins... La baza sta Yachtul Polonez de la Mirage Hobby si este la scara 1/50 care este destul de faimos pentru reusitele sale. Eu am construit macheta dupa instructiuni, nu am modificat nimic dar mi-am permis sa o vopsesc usor altfel si sa fie botezat cum vreau eu... :-)
Kit-ul nu este unul prea grozav ca de altfel nici instructiunile de montare, are bavuri cu tonele, chiar si coca este extrem de "zgronturoasa" fiind nevoie de multe ore pentru slefuit si chituit.Pentru a fi sigur ca nu voi avea surprize, coca este lipta si pe interior cu super glue pentru a reduce riscul de a se crapa. Puntea nu se potriveste mai ales la pupa dar prin slefuire si probe multiple a iesit binisor.
Catargele sunt si ele slabute, stirenul este unul foarte moale si pina nu le-am ancorat aveam impresia a se vor rupe numai din cauza vibratiilor cind aveam macheta in mina.
Vopsirea a fost relativ simpla, grund alb Tamiya, acoperit de alb pur Tamiya TS 26 si opera vie este vopsea bleumarin nemetalizat Polycolor Auto (preparat dupa cod Audi). Totul a fost lacuit cu lac 2 K Klar de la Polycolor. Puntea a fost vopsita cu vopsele acrilice Tamiya peste care am aplicat future cu pensula (doua straturi) si pentru a imita putin lemnul de mahon am mai aplicat un wash cu negru acrilic (Revell semilucios amestecat cu multa apa). Catargele si velele sunt "ancorate" cu ata de brodat de 40 (Sulky). Velele sunt cele de la kit si sunt termoformate din stiren. Eu zic ca arata foarte bine cu toate ca am dorit la un moment dat sa le fac din material textil. Pentru un incepator ca mine la sectiunea asta consider ca este foarte bine asa. Balustradele si diverse piese de pe punte sunt vopsite cu vopsele Mr.Metal de la Gunze.
Vreau sa multumesc domnilor xaba, corsar si cartula pentru ajutorul lor!
Ok, destul cu vorba, va prezint fotografiile si astept comentariile voastre.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01337s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01338s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01334s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01335s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01326s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01331s.jpg
  • Imagine atasata: DSC01333s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 06 November 2011 - 01:58 PM


#2 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 06 November 2011 - 02:23 PM

arata bine.
nu ma pricep la yahturi dar imi place ce vad.
salutari

#3 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 810
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 06 November 2011 - 03:27 PM

Vezi postareatibi22, la 06 November 2011 - 01:50 PM, a spus:

... am dorit la un moment dat sa le fac din material textil


... nici acuma nu e tarziu, in rest :hi:

#4 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 06 November 2011 - 04:53 PM

Tibi,arata bine dar cu siguranta ar fi aratat si mai bine daca velele erau din material texitil,ai putea totusi sa faci un wash foaaarte discret pe vele.

Acum mai ramane sa faci un blindat o figurina si un Sf dupa care poti sa zici ca ai acoperit toate disciplinele,ba pardon,macar o drezina daca nu o locomotiva :-D

Alex

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 November 2011 - 07:52 PM

Va multumesc...
@staric - macheta ramane asa, nu am gasit un material care sa imi placa.
@axor - nu stiu daca un wash ar arata bine pe vele, la un moment dat m-am gindit sa dau cu aerograful ca sa accentuez putin umbrele. Acum chestia este de gust. La Yacht-urile pe care le-am vazut in realitate, ( an de an fac plimbari prin porturi de yacht-uri in Croatia) velele sunt curate bec! Defapt yachtu-rile astea de regula sunt blitze blank! Super curate si o placere sa le admiri.
Acum, idee este ca eu am intrat pe un "teren" nou si inca nu imi este prea cunoscut. Am multe de invatat dar imi place si am sa mai fac astfel de Yacht-uri!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 06 November 2011 - 07:54 PM


#6 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 810
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 06 November 2011 - 08:00 PM

Atunci asta e ... felicitari ... e super!

iti spun eu cum va arata cu wash ... CA DRACU murdar :drinks:

#7 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 06 November 2011 - 08:29 PM

Vezi postareastaric, la 06 November 2011 - 08:00 PM, a spus:

iti spun eu cum va arata cu wash ... CA DRACU murdar :drinks:


Am spus ''un wash foaaaaarte discret''si ma refeream la evidentierea foarte fina a detaliilor velei !!!
Indiferent care este optiunea ta Tibi,imi place si imi place ca nu te te cantonezi la o singura categorie :hi:

Alex

Aceasta postare a fost editata de axor: 06 November 2011 - 08:31 PM


#8 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 06 November 2011 - 08:36 PM

Tibi, in primul rand felicitari pentru aceasta realizare, arata excelen.....in al doile rand felicitari pentru alegerea panzelor.....nu la toate navelele (aici ma refer la cele mai mici de 40 cm) panzele din material textil arata mai bine...dinpotriva....
Cat despre wash, bine ai facut ca nu i-ai dat......timpul o sa aiba grija de asta....
Inca o data felicitari pentru acest prim pas in lumea navala...... :clapping:

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 November 2011 - 08:55 AM

Vezi postareacorsar, la 06 November 2011 - 08:36 PM, a spus:

Tibi, in primul rand felicitari pentru aceasta realizare, arata excelen.....in al doile rand felicitari pentru alegerea panzelor.....nu la toate navelele (aici ma refer la cele mai mici de 40 cm) panzele din material textil arata mai bine...dinpotriva....
Cat despre wash, bine ai facut ca nu i-ai dat......timpul o sa aiba grija de asta....
Inca o data felicitari pentru acest prim pas in lumea navala...... :clapping:


Multumesc corsar, ma bucur ca iti place! Iti multumesc inca odata pentru ajutor! Imi plac la nebunie genul asta de Yacht-uri si fii sigur ca nu este ultimul pe care-l cosntruiesc!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 07 November 2011 - 09:04 AM


#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 November 2011 - 09:03 AM

Vezi postareaaxor, la 06 November 2011 - 08:29 PM, a spus:

Indiferent care este optiunea ta Tibi,imi place si imi place ca nu te te cantonezi la o singura categorie :hi:


Da, incerc sa construiesc si altceva, in acest caz chiar daca kit-ul nu este unul de exceptie si instructiunile sunt cum sunt, mi-a facut placere. Cel mai intimidant pentru mine a fost desigur trasul firelor si fixarea velelor. Totusi, cred ca in cei trei ani decind m-am apucat de modelism am acumulat ceva experienta si incet, incet gasesc solutii pentru rezolvarea lor. :-)

#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 November 2011 - 10:36 AM

In sfarsit ,dupa lungi asteptari ,pot sa ma leg si eu de un model de-a lui Tibi.
1. Catargele nu ar trebui sa fie metalice ?
2. Velele ar arata mult mai bine din panza.
In rest,foarte frumos lucrat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: czarny diament_1200x638.JPG


#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 November 2011 - 11:05 AM

Salut Misule!

Ma bucur ca iti place. La comentariile tale am ceva argumente.
1. Catargele pot fi metalice, lemn sau vopsite. M-am documentat destul de temeinic chiar intr-un port de yacht-uri in Croatia.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

2. La vele am scris mai sus motivul pentru care nu am pus din pinza, nu am gasit un material care sa imi placa (culmea, eu asta vind :shiftyninja: ). Cu toate ca ce am pus acum este plastic, arata cu mult mai bine decit tot ceea ce aveam din material textil!

#13 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 07 November 2011 - 04:31 PM

Uite poze de referinta de la regata marii negre din 2009. A se observa Aldebaran cat de frumos e :rolleyes:

http://www.blacksear...otos/index.html

#14 Useril este offline   AND13 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 15-August 12
  • Location:Campina / Prahova

Postat 31 August 2012 - 07:52 AM

Arata foarte frumos !!! Cautam asa ceva de multa vreme si vreau sa va intreb pe aceasta cale asta ce clasa de yacht e ? sau daca am pus bine intrebarea ?Nu sunt asa bine documentat si de accea vreau sa ma luminati un pic Imagine postata. Asa ceva as vrea sa construiesc si eu si chiar as vrea sa stiu denumeara acestor tipuri de nave .
A ... si inca ceva daca ma puteti ajuta cu ceva planuri la acest model ar fi super .
Va multumesc .
Imagine postata

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 14 September 2012 - 10:12 PM

Salut And13, numai acum am vazut ca ai scris in topicul asta, era deja destul de bine "ingropat" printre alte topice de aproape un an.
Eu de regula nu fac machete navo, totusi am cautat ceva ce se poate face mai usor decit un Yacht construit in mod traditional din placaj si sipci de lemn. Daca ai citi mai sus, Yachtul l-am facut cadou unui prieten.

In principiu, macheta este din stiren. Nu cel mai grozav turnat! A fost nevoie de foarte mult smirghel pentru a netezii suprafetele. Noroc ca plasticul este extrem de gros, asa ca se poate "freza" la greu. Macheta este asta : Polonez Originalul a fost construit prin anii 70 pentru a participa la un concurs "Single-handed Race" cu o suprafata totala a velelor de 80 mp. Din pacate nu cunosc mai multe, si de aceea nu iti pot spune ce si daca apartinea unei anumite clase. Dar asa cum li se parea multor admiratori pe vremea aceea, mi se pare si mie un Yacht foarte elegant! Yachtul exista si astazi si este expus la un Muzeu din Warsovia.

L-am cumparat de la www.modelimex.com prin amabilitatea lui xaba. daca vrei sa iti cumperi si tu asa o macheta poti sa-l contactezi pe xaba aici pe site in forumul Vanzari/Cumparari sectiunea Firme si magazine. link catre topicul lui xaba

Succes!
Tibi

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 14 September 2012 - 10:13 PM


#16 Useril este offline   gogudiver 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 15 September 2012 - 12:43 PM

acest tip de veliere se impart in 2 categorii mari, racere si cruisere. apoi, la fiecare categorie se acorda coeficienti in functie de greutate, lungime, marimea velelor, catarge, etc. apropos de catarge, mai nou sunt fabricate diin carbon.
PS. din cate imi dau seama, al tau(modelul) este cruiser.

Aceasta postare a fost editata de gogudiver: 15 September 2012 - 12:44 PM


#17 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 September 2012 - 12:54 PM

Mersi mult pentru explicatie si clarificare :-)
Da, fibra de carbon este mai nou omniprezenta. Nu se mai face nimic fara acest material minune, am avut pina si un pix (!!!) din carbon care l-am facut cadou culmea aceleasi persoane!

#18 Useril este offline   AND13 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 15-August 12
  • Location:Campina / Prahova

Postat 03 October 2012 - 05:09 PM

Salutare !!!!

Da am vazut ca nu ai mai intrat de ceva vreme si chiar era ascuns in analele acestui forum :-P . Dupa ceva documentare si intreband in stanga si in dreapta am aflat ca acest tip de nava este denumita "Ketch" ( ca acesta http://yachtingmonth...ation04ai7w.png) Vroiam sa intreb daca mai cumva schemele de montaj ca sa imi pot confectiona forma cocai , restu este migala :p
Multumesc ^_^

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 October 2012 - 07:40 AM

Salut,

Da, am schema de asamblare in format PDF . Te rog sa imi transmiti prin PM o adresa e-mail unde pot sa iti trimit fisierul deoarece este cam maricel ( 7,69 MB)

Salutari,
Tibi

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi