Forum Machete,Modelism,Hobby: Salon International AMA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salon International AMA

#1 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 November 2011 - 04:25 PM

INVITATIE

ASOCIATIA MODELISM ALBA din Alba Iulia in colaborare cu MUZEUL NATIONAL AL UNIRII din Alba Iulia , vă invită să participati la ”Salonul International de Machete – Alba Iulia 2011”, organizat în perioada 26 noiembrie 2011 -29 ianuarie 2012.
Perioada de instalare a expozitiei este 26-27 noiembrie 2011. Vă rugam pe aceasta cale, sa faceti confirmările de participare, pana in 18 noiembrie 2011. Acestea trebuie sa cuprindă obligatoriu: date de contact (nume,prenume, numar de telefon) si informatii cat mai exacte despre exponate (denumire, scara si domeniul vizat).
Confirmarile se pot face pe adresa de e-mail: ama_modelism@yahoo.com .
Pentru detalii suplimentare sunati la :
- Ovidiu Socaciu – 0744-840.206
- Mihai Campean – 0742-097.905

Fisiere atasate



#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 November 2011 - 05:46 PM

Vezi postareabusila, la 03 November 2011 - 04:25 PM, a spus:

INVITATIE

ASOCIATIA MODELISM ALBA din Alba Iulia in colaborare cu MUZEUL NATIONAL AL UNIRII din Alba Iulia , vă invită să participati la ”Salonul International de Machete – Alba Iulia 2011”, organizat în perioada 26 noiembrie 2011 -29 ianuarie 2012.
Perioada de instalare a expozitiei este 26-27 noiembrie 2011. Vă rugam pe aceasta cale, sa faceti confirmările de participare, pana in 18 noiembrie 2011. Acestea trebuie sa cuprindă obligatoriu: date de contact (nume,prenume, numar de telefon) si informatii cat mai exacte despre exponate (denumire, scara si domeniul vizat).
Confirmarile se pot face pe adresa de e-mail: ama_modelism@yahoo.com .
Pentru detalii suplimentare sunati la :
- Ovidiu Socaciu – 0744-840.206
- Mihai Campean – 0742-097.905

Cazarea celor care raman la concurs sau/si salon va fi tot la hotelul Parc

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 November 2011 - 03:26 PM

Vesti mai bune privind cazarea. Varianta aceasta e cea mai buna ( ca pret si locatie) pana acum si ea va ramane definitiva.
La hotel Cetate ( cei care au fost cazati acolo anul trecut stiu despre ce-i vorba ) , 2 stele , camera dubla 138 ron (mic dejun inclus).Se poate servi si masa , dupa dorinta fiecaruia , la un pret modic .
Va rugam sa confirmati cat mai repede numarul de persoane si cate zile doriti cazarea.

#4 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 08 November 2011 - 09:27 AM

Atentie, hotelul are doar 2 stele deoarece nu este renovat complet(adica toate etajele). La final va avea 3 stele dar pana atunci...asta este.
In functie de cati se vor inscrie la cazare si pe cate nopti, este posibil sa mai putem negocia pretul cu cei de la hotel. Pentru asta avem nevoie de confirmari in regim de urgenta.

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 November 2011 - 07:37 PM

Rugam pe cei care aduc machete pentru Salon sa completeze midelut atasat(in Excel) si sa-l trimita pe mail-ul asociatiei ama_modelism@yahoo.com sau pe mail-ul lui Ovidiu.
Multumim pentru intelegere.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de busila: 09 November 2011 - 07:38 PM


#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 09:57 PM

Ma scuzati ca intervin. In legatura cu etichetele.
S-a tot perpetuat chestia asta cu trecutul scarii pe eticheta.
Pentru cine o trecem. Oricine dintre noi stie care e 1/72 si care e 1/48.
Daca vin vizitatori care n-au vazut in viata lor cum arata un Messerschmitt sau un B17, sunt sigur ca-i intereseaza foarte mult la ce scara sunt. De fapt sunt convins ca 90% nici nu inteleg chestia asta cu scara.
Am putea folosi randul ala ca sa dam niste date despre teatrul de operatiuni in care a activat agregatul sau daca e pentru noi, ca a fost facut din heller si nu din tamiya.
In alta ordina de idei cand am downloadat XLS-ul am vazut ca eticheta e impartita in doua. Sa inteleg (si sa inteleaga si altii) ca ce e in partea stanga nu se mai scrie si se completeaza direct un petic de hartie cu datele dupa cum urmează ?

Nakajima Ki 48 Hayate (Gale) Frank
1/72
Autor: Calin Ungureanu - Bucuresti (sau delavrancea)
Asociatia modelistica famelială Dr. Taberei 15


Din regulamentul concursului am inteles ca modelele (machetele) participa anonime. Salonul e alta mancare de peste, nu ?!

#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 November 2011 - 11:09 PM

Maestre Wurger ,anii trecuti ne trimiteati doar o lista cu numele modelelor, scara si autorul ,iar eticheta respectiva(modelul atasat in Excel) o faceam noi.
Din lipsa crunta de timp si efective umane am hotarat ca sa va cerem ajutorul,anume; sa va treceti voi in formatul downloadat numele modelului expus ,scara( ne va ajuta mult la aranjarea etichetelor in vitrine) , numele si orasul modelistului..Adica ASA CUM AI COMPLETAT-O tu( si cum am dat-o si eu ca model).
Se fac atatea etichete cate modele sunt expuse la salon-formatul permitant si ajustari de marime.
Trimitandu-ni-le inapoi le vom redimensiona(daca e cazul) si le vom printa rapid ,aranjarea in vitrine ramanand principala misiune in cadrul Salonului.
Cum aratam ,procedand asa ne veti ajuta enorm.
Sugestia ta cu detalii despre modelul real,teatrul de operatiuni ,etc , e foarte buna si o vom examina cu mare atentie si interes,dar,anul acesta mergem pe vechiul model de etichete.
Etichetele sunt folosite DOAR pentru SALON ,Concursul avand FORMULAR DE INSCRIERE care e alta mancare de peste.
Pentru orice nelamuriri postati sau sunati-ne cu incredere

Aceasta postare a fost editata de busila: 09 November 2011 - 11:14 PM


#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2011 - 11:47 PM

Maestre Busila, eu n-am nimic cu procedura, ba chiar pot sa fac etichetele de acasa si sa vin cu ele in dinti.
Stiu ca aveti multe de facut si sunteti putini si noi venim la de-a gata, de aceea vreau sa intelegeti ca nu am pretentii sau mai precis, ceea ce spuneam nu are caracter de pretentie.
Cu asta - "Adica ASA CUM AI COMPLETAT-O tu( si cum am dat-o si eu ca model)." - nu stiu ce sa fac.
Spuneam ca etichetele in formatul asta si in cel in care au fost pana acum, nu ofera nici o informatie despre exponat. Ok, poate anul viitor, Si poate anul viitor, n-o sa mai spuna vreu reporte cine stie ce bazaconie in presa, cio sa-si ia notite de pe etichete.


O sa completez etichetele si le trimit maine.
Pentru alte nelamuriri, o sa va sun cu incredere.

#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 November 2011 - 06:13 PM

Vezi postareawurger, la 11 November 2011 - 11:47 PM, a spus:

Maestre Busila, eu n-am nimic cu procedura, ba chiar pot sa fac etichetele de acasa si sa vin cu ele in dinti.
Stiu ca aveti multe de facut si sunteti putini si noi venim la de-a gata, de aceea vreau sa intelegeti ca nu am pretentii sau mai precis, ceea ce spuneam nu are caracter de pretentie.
Cu asta - "Adica ASA CUM AI COMPLETAT-O tu( si cum am dat-o si eu ca model)." - nu stiu ce sa fac.
Spuneam ca etichetele in formatul asta si in cel in care au fost pana acum, nu ofera nici o informatie despre exponat. Ok, poate anul viitor, Si poate anul viitor, n-o sa mai spuna vreu reporte cine stie ce bazaconie in presa, cio sa-si ia notite de pe etichete.


O sa completez etichetele si le trimit maine.
Pentru alte nelamuriri, o sa va sun cu incredere.

Am vorbit si cu Ovidiu ,chhiar am dezbatut problema.Si o sa o mai discutam cu totii la socializarea de seara ( cu un vin ,o bere...)
1. Scara-este trecuta pentru ca exponatele vor fi aranjate pe scari(ca si anul trecut),unii dintre noi necunoscand proprietarul si modelul o sa fie cu n'shpe mii de liste in mana si o sa-l innebuneasca pe Ovidiu(care poate are alta treaba atunci) cu intrebarile....si in loc sa aranjam rafturile rapid, o sa le invalmasim o zi intreaga pana-i dam de capat..Anu' trecut a picat magareata pe mine (Ovidiu fiind ocupat) si era sa ma arunc de la etaj,daca nu venea Ovidiu dupa vreo 4 ore(timp in care ne-am izbit unii de altii).Si ne-a descurcat in 30 minute.
2.Revenind la ideea cu oarece detalii trecute pe etichete:
- Informatiile trecute pe eticheta ( anul , frontul , batalia , echipajul , victorii ....etc.)
- Ar trebui marit un pic formatul.
- Ar trebui facute in forma de V inversat ca sa poata citi omul cum trebuie.
- La scara 1/144 eticheta e mai mare ca modelul.
- La scara 1/72 e jumatate modelul si apar problemae de pozitionare ( sa se vada modelui/modelele) si in acelasi timp si etichetele.Apar probleme de spatiu.
- La scari mai mici(48,35,...) nu-s probleme (decat spatiul din vitrine)
- Standardizam modelul la toti participantii ,sau lasam la alegere ?
Nu am avut gram de ironie sau incercare de a evita ideea ( foarte atractiva, de altfel) , insa trebuie chibzuita bine , cu mai multe minti .Acu, traba asta a venit cam prea din scurt...
Iar etichetele sunt ( si modelul tau si al meu ) exact ca si cele de anul trecut sau acum 2 ani...

Aceasta postare a fost editata de busila: 12 November 2011 - 06:18 PM


#10 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 20 November 2011 - 07:42 AM

chiar daca este tarziu , te rog ,nu ma refuza .
pentru fiul meu, robert vreau sa vin si eu niste piese. el va fi reprezentantul meu.
acestea sunt:
vasiu catalin, americanu-
scara 1/35- iarna siberiana 30*20 cm
scara 1/35- vanatori de munte sovietici 15*7 cm
scara 1/35- D-DAY+2 30*20 cm
scara 1/35- atac surpriza 30*20 cm
scara 1/35- contraatac 20*12 cm
multumesc de intelegere. o sa vb cu ovidiu pt ca sa ridice piesele de acasa.
crezi ca pot participa cu trei piese si la concurs?
ar fi diorama iarna siberiana, vigneta vanatori de munte sovietici si un sherman 1/35

#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 November 2011 - 01:11 PM

In sfarsit , afisul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Salon.jpg


#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2011 - 10:04 AM

In weekendul care a trecut a avut loc Salonul International si Cocursul organizate de AMA.
Au participat modelisti din Ungaria, Italia si Romania.

In ceea ce priveste concursul, primul organizat la nivelul si pretentiile astea la noi, parerea mea este ca a functionat peste asteptari.
Profit acum de ocazie pentru a multumi Asociatiei de Modelism Alba, care au facut eforturi pentru organizare, nu numai in ceea ce priveste organizarea expozitiei si concursului, dar si confectionarea (si plata) trofeelor, organizarea acomodarii participantilor (Ovidiu (Hind), ai mare putere de convingere) si in general pentru solicitudine si rabdare cu fiecare dintre noi.
Multumesc deasemenea "Associazione Modellisti Bresciani" care au gasit de cuviinta sa-si sprijine confratii de ginta latina prin trimiterea de plachete foarte frumos realizate. Grazie amicci !
Multumesc colegilor de drum si suferinta (Edi 109, Alexandru Croitoru (Alexelu) si Tony - S) care m-au "lucrat" ca sa nu particip la juriu si sa ma pot umple de premii. Probabil ca daca eram in locul lor, ar fi fost ei mai premiati.
O caciula de multumiri lui Tibi Kerestely (Tibi 22) care cu calm, modestie si impartialitate s-a achitat ca un gentleman de functia de Presedinte al Juriului.

O sa pun cateva poze cu modele care m-au impresionat, urmand ca pentru restul de poze pe care le-am facut sa va invit sa urmati linkul de mai jos.
Mi-am permis sa bag in galeria mea de acolo si cateva poze facute de Olaf in care apaream eu - o piedica in calea uitarii de sine (ca sa zic asa).

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Restul de poze le puteti vedea aici http://s976.photobuc...itii/?start=all

Din pacate lumina din anumite zone, mai ales din zona de concurs nu a fost cea mai buna. Figurinele au picat intr-un loc cu lipsa de bec, fiind foarte greu de fotografiat si probabil si de jurizat. Poate la anul se va putea asigura o iluminare mai buna cu surse mobile si poate se va putea face un careu de mese in care sa se poata intra si/sau ocoli pe exterior, pentru ca obiectele sa poata fi vazute pe toate laturile fara efort de catre arbitrii. Asta cuplat cu ce zicea Alexie privitor la selectarea catorva modele care sa participe la faza a doua a jurizarii.
Un alt aspect care nu mi-a placut a fost afisul. Ca sa fiu constructiv, ma angajez sa-l fac pe cel de anul viitor (daca e ok cu restul lumii).
Inchei cu regretul ca multi dintre cei pe care mi-ar fi placut sa-i vad acolo, nu au putut sa vina din varii motive.

#13 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 November 2011 - 10:06 PM

In primul rand,maxime felicitari baietilor din Alba[in mod deosebit lui Ovidiu-Hind-"motorul principal"],pt organizare si tot tacamul! :hi: :hi: :hi:
In al doilea rand,felicitari tuturor participantilor,sper doar ca ,la anul sa fie mult mai multi!
Personal,desi prezenta mea a fost mai mult "meteorica"[si asa am zacut in pat 2 zile, dupa aia :devil: ],am avut ocazia de a ma bucura cateva ore de prezenta amiabila a altora ca mine[sau chiar mai "virusati"] :friends: :drinks: ...
Sper sa mai apara si alte poze in curand! :good:

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 December 2011 - 07:26 PM

Toata stima pentru realizatori, merita cu prisosinta felicitari pentru efortul depus!!! :hi: :hi:
Din pacate, un concurs neprevazut de imprejurari m-au facut sa lipsesc anul acesta de la Alba Iulia, si va spun sincer ca-mi pare nespus de rau! :cray:

#15 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 December 2011 - 09:52 AM

reportajul Alba Tv de pe youtube cu Salonul...
reportaj
min.26 si 32 sec.

#16 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2011 - 09:00 PM

Super.
Grozav lucru ca o televiziune a acordat atata spatiu si in plus nu au pronuntat chestii caraghioase, semn ca au tinut cont de parerea organizatorilor.

#17 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 03 December 2011 - 11:28 PM

Vezi postareaflo, la 02 December 2011 - 09:00 PM, a spus:

....... si in plus nu au pronuntat chestii caraghioase, semn ca au tinut cont de parerea organizatorilor.


Asta cu exceptia inceputului, cand reporterita a spus ca machetele sunt facute din lemn sau kit.

#18 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 05 December 2011 - 10:56 PM

Vezi postareaAlexPl, la 03 December 2011 - 11:28 PM, a spus:

Asta cu exceptia inceputului, cand reporterita a spus ca machetele sunt facute din lemn sau kit.

Raule ! daca mai asculti o data,o sa observi ca biata fata nu a spus chiar asa.Nu de alta,dar la cate explicatii i-am oferit....

#19 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 December 2011 - 02:28 PM

Fratilor ,dar zgarciti mai sunteti cu pozele :-( ...data care vine, imi iau si eu aparatul cu mine. :whistle:

#20 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 December 2011 - 07:30 PM

In zapaceala organizarii,am uitat sa desemnam un fotograf priceput.Al nostru ,care a facut poze,nu s-a prea priceput...si n-au iesit bine.
Pe de alta parte,Tibi22-care are un aparat bun,si se si pricepe-nu a prea avut timp-fiind si presedintele juriului.Asa ca a pozat ce a putut...
Daca mai facem rost de poze de pe la prietenii care au avut aparate si au pozat,o sa postam..
La anul vom tocmi un profesionist sa se ocupe de treaba asta...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi