Forum Machete,Modelism,Hobby: Mercedes benz 540 K - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mercedes benz 540 K

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 25 October 2011 - 07:45 PM

Salutare tuturor,
am construit o macheta auto, prima din aceasta categorie, un mercedes Italeri 1:24.
Kitul este relativ ok, a necesitatputin material de umplutura in rest s-a asamblat corespunzator.

Pentru varianta de vopsire am mers pe o solutie clasica, masina de culoare neagra, pe net existand insa diferite modele de la albastru metalizat la rosu.
Ca etape de lucru, cateva imagini sunt mai edificatoare decat multe cuvinte:

asamblarea rotilor, urmata de o varianta de vopsire pe care o regasim des in epoca, cea cu inel alb, respectiv de un usor efect de murdarire de la rulaj, nu exagerat deoarece o astfel de masina era de regula in permanenta curata

Imagine postata
Imagine postata

gentile spitate erau turnate din plastic galben, asa caa trebuit sa le cromez, am utilizat un spray, evident rezultatul desi multumitornu se ridica la nivelul cromarirol de fabrica, de altfel s-a mai discutat pe forum despre problemele cromarii
Imagine postata

asamblarea motorului si un usor efect de uzura prin incalzire si rulare
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

s-au asamblat banchetele, vopsirea respectand moda acelei vremi, pielea naturala, dupa care am considerat necesarun usor efect de uzura si frecare pentru a indeparta aspectul plasticos
Imagine postata
Imagine postata

cateva imagini cu macheta partial asamblata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

dupa asamblarea finala si vopsire, a urmat lacuirea, evident cu lac lucios, am adioptat o mascare cu banda tamyia si papir udat pentru a evita ca lacul cucios sa ajunga pe parbriz sau pe zonele mate respectiv piela din interorul masinii
Imagine postata

Dupa uscare si aplicarea la pensula de lac mat peste cauciucuri, cam asa arata macheta la final.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Probleme au aparut din pricina lacului lucios, am folosit un lac pentru acrilice din domeniul aplicatiilor artistice, mai precis pictura, cu un timp de preuscare mic insa cu un timp de uscare definitiva mare. Din acest motiv, chiar si protejata, macheta nu a scapat de unele fire de praf care prin zona noastra geografica sunt inerente. Credca solutia ar consta in plasarea intr-o incinta ermetica din plastic, eventual cu gauri de ventilare prin partea de jos, pentru a permite uscarea completa si corecta. De asemenea numarul de 3 straturi de lac a provocat in unele zone si un aspect de coaja de portocala, pe machete metalice cred ca acest efect se poate inlatura cu solutiile de polish pentru machete, inca la kiturile din plastic sincer nu m-as risca datorita fragilitatii. Oricum cea mai dificila parte a constructiei o reprezinta vopsirea, parca aici mai mult ca la alte categorii de machete, tocmai datorita aspectului extrem de lucios care trebuie obtinut.

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 25 October 2011 - 07:48 PM


#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 October 2011 - 10:00 AM

Salut Stage
Imi place rezultatul obtinut de tine, lucrarea ingrijita dovedind interes mare fata de subiect. Felicitarile mele.
Nu-mi place semiluciul vopselei negre, nu-mi place neatentia in pozitionarea lentilelor farurilor si a proiectorului central, dar cel mai tare ma deranjeaza faptul ca desi scarea ti-ar fi permis-o, nu ai detaliat mai in amanunt motorul masinii.
Am convingerea ca si efectul de coaja de portocala s-ar fi putut estompa prin niscaiva polish-ari succesive si cu materiale mai putin abrazive. Totusi, vopsirea ta arata bine si asa.

Una peste alta insa, ceea ce nu-mi place mie , tine doar de opinia subiectiva pe care o am fata de diverse kit-uri; conteaza doar ca tie sa-ti placa si sa fi multumit de rezultatul final.

Spor la urmatoarele lucrari.
I

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 October 2011 - 07:45 AM

Heeeey! :-) In sfirsit mai este cineva cine construieste machete Auto!
Stageexp, cred ca ai facut macheta putin in graba, nu este rau ce ai facut dar se putea ceva mai bine! Si aici ma refer in primul rind la finisajul exterior. Ceea ce nu se potriveste acestei masini este chiar efectul de coaja de portocala. Iti dau uns sfat, cind mai vopsesti machete auto incearca ca slefuiesti la ud partile caroseriei. Smirghelul folosit sa fie de 2000 sau mai fin. Smirghelul sa fie lasat in apa cel putin o ora inainte de utilizare. Daca ai slefuit prea mult si ai dat de plastic, nu este nicio problema, usuci caroseria si mai aplici doua straturi subtiri de vopsea. Daca aplici lac, regula ramane aceeasi, vopseaua trebuie sa fie cit mai neteda, altfel lacul va prelua si va accentua neregularitatile.
Din poze interiorul mi se pare bine realizat, totusi la efecte de uzura sa fii atent, masinile astea erau tinute pico bello!
Detalierea motorului este o chestie de gust sau orgoliu personal, daca nu expui macheta cu motorul la vedere, consider ca nu are rost detalierea.

Succes in continuare!
Tibi

Later edit : uite aici un MB 540 K frumos realizat si prezentat...
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 27 October 2011 - 08:02 AM


#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 27 October 2011 - 08:29 AM

Multumesc pentru pareri si opinii.

Voi incerca, sper sa-mi si reuseasca, sa aplic din sfaturile primite la urmatoarea macheta auto.

Cred ca o sa incerc si varianta de vopsire cu spray, eventual metalizat, in functie de model.





#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 19 January 2012 - 02:11 PM

Pacat de vopseaua coaja de portocala.
Varianta de vopsire cu spray este foarte buna!
Eu folosesc asa ceva chiar si pentru 1/43.
Pentru plastice, trebuie sa ai un primer bun care sa asigure priza intre plastic si vopseaua exterioara.
Ca si calitate poti btine rezultate "nichel". Scapi si de reglaje de presiuni de aer si debite ale duzei (ca la aerograf).

#6 Useril este offline   FED 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Sebes
  • Interests:machete statice

Postat 31 January 2012 - 08:27 PM

Arata foarte bine macheta.Ar fi mers totusi un polish la sfarsit sa mai diminueze aspectul "cojii de portocala".Imagine postata

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 February 2012 - 11:27 PM

Salut,
aveti perfecta dreptate.
Relativ la polish, mi-a trecut prin cap dar deoarece presupune oaresce contact mecanic mai dur m-am temut pentru integritate, panourile parandumi-se foarte subtiri.

Oricum daca voi mai face o limuzina, voi opta pentru vopsirea la spray, care asigura o acoperire mult mai buna si alt suport la lacuire. Aici problema a fost lacul, care desi e de calitate, Maimeri, destul de scump dealtfel, se pare ca e dedicat altor treburi.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi