Forum Machete,Modelism,Hobby: Cea mai mare macheta de U-Boat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cea mai mare macheta de U-Boat facuta in serie

#1 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 21 October 2011 - 09:41 AM

Scala 1;32 (lungime 2 m)
Kit de la marca Andrea.
Greu accesibil datorita pretului (1800 fara tva),,,,doar Kitul!
montat si pictat ,marca mentionata il vinde cu aprox 8000 e(fara marinari)
Veti spune ca e un pret mare .Asa este!Dar au vandut cateva sute de exemplare in lume,deci mai sunt si fani cu multi bani.
Viata nu este dreapta!
Vreau sa va arat submarinul aproape de finalizare avand efectele de rugina aplicate.
cert este ca in vitrina este cu adevarat spectaculos

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: U 481 b.JPG
  • Imagine atasata: U 481 c.JPG
  • Imagine atasata: U 481 d.JPG
  • Imagine atasata: U 481 e.JPG
  • Imagine atasata: U 481 a.JPG


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 October 2011 - 09:52 AM

Timonierule ,imi place. Kitul are cateva chestii nu tocmai "la fix" (de pilda detaliile tunului a/a de 20) insa eu apreciez cum l-ai vopsit.

#3 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 21 October 2011 - 10:42 AM

Superb vopsit, mai relist nu se putea!! dar ca intr-un film erican (din asta mai nou), mult efecte speciale fara rost!! Un submarin asa halit de rugina, are un singur drum ....... la dezmembrare, casare sau scufundare controlata (cum se face mai nou) Un submarin in functiune cu un echipaj compet, cred ca e mai intretinut!! E doar o parere!!!

#4 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 21 October 2011 - 11:11 AM

Aratau chiar mai rau dupa misiuni in Atlantic.Apa sarata nu iarta!Imposibila intretinerea in misiune din cauza pericolului la suprafata.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 October 2012 - 10:51 AM


#5 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 28 October 2011 - 08:33 PM

nu prea imi plac mie astea nemtesti, dar asta chiar are efectele de rugina foarte reusite



#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 October 2011 - 05:30 PM

Timonierul ,spunea mai sus ca viata nu e dreapta. Nimic mai adevarat.
Imi plac submarinele germane din ww 2 . Daca sunt la o scara mare ,imi plac si mai mult.
Ce nu-mi plac mie ,sunt desenele animate ,de prost gust.
Chiar daca nu sunt(ori poate sunt) amatori de subs din ww2 (sa zicem chiar typ VII C),p-aci pe la forumul nostru ,eu tot va spun ca mai exista un producator de asa ceva( 1/35) , si inca unul din cercul de elita al genului. Accurate Armour produce din rasina,metal si PE un typ VII C ,la un nivel de detaliere ce l-ar lasa masca chiar si p-un scrib de la Vatican.
Ah,si inca ceva : costa sub 400 euro (nemontat ,desigur) ,nicidecum 1800 :rofl:
Daca vreti ,pun de-un link .

Pentru inca ,sa zicem ,400 de euro ,exista posibilitatea achizitionarii (tot din resin si metal) si a docurile ,in intregime ,cu toate instalatiile ce deserveau un submarin ,inclusiv torpilele ( tot 1/35) ,cu superdetalii.
de pilda:

Imagine atasata: D41b.jpg

Imagine atasata: D41c.jpg

Mda. Viata nu e dreapta. :bang:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 October 2011 - 05:34 PM


#7 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 30 October 2011 - 10:37 AM

Exista si la 80 de euro un submarin mare(1,30m)facut de Revell.Este un submarin american,dar ramanem la tema .Daca marca Andrea cere atat pt al lor,inseamna ca au si motiv.Nu le iau apararea,pretul este mare(dar intamplator stiu ca numai puntea,importata din Cehia, costa aproape 400 de e,apropo de detalii).
Nu inteleg supararea ta, Dacia si Mercedesul sunt tot masini,fiecare alege ce vrea si ce poate.Nu mai pun ca un kit scump se poate cumpara si second;hand,unele partial montate(primul proprietar renunta cand vede cate sute de pise are de montat).Poti sa ai noroc si sa-l cumperi f ieftin.
Ce mai zici de aia care isi permit sa-l cumpere gata montat si pictat (8000 e)?Viata nu este dreapta,unii s-au nascut inclusiv cu titluri nobiliare.
Pt . mine si probabil si pentru tine ,1800 de e inseamna multi bani.Pentru altii,doar pt. ca s-au nascut in locul potrivit ,nu inseamna mare lucru.

#8 Useril este offline   kry1001 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-December 11
  • Location:Slobozia Ialomita
  • Interests:Submarine

Postat 01 December 2011 - 11:16 PM

Salut Timonierul!
Imi place foarte mult modelul pe care l-ai facut de la Andreea. Am construit si eu cateva modele de submarine ( type VIIC/41 (1:32), type IX D2 (1:40), type VII/C 40 (1:40), Gato 1:40), dar eu le-am facut si functionale. In plus am facut functionale si cateva auxiliare( lanseaza torpile incarcate cu gaz lichefiat dar si torpile electrie, antene giratoare, periscoape functionale ,ancora functionala si binenteles lumini de navigatie. Imi plac foarte mult submarinele germane din al II-lea razboi mondial.Mi-a placut foarte mult cum ai vopsit submarinul tau . Poate te gandesti si tu sa-l faci fumctional...
KRY1001

#9 Useril este offline   galexdelfin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Resita

Postat 02 December 2011 - 03:57 PM

Felicitari pentru submarinele construite. Ineresant ar fi fost ceva poze si normal si ceva instructiuni (un tutorial) si desene pentru ca cei care ar dori sa se alature la constructia de submarine sa poata incepe. Eu unul sunt pasionat de Kursk, dar ma multumesc si cu unul german din razboi!
Multa sanatate

#10 Useril este offline   kry1001 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-December 11
  • Location:Slobozia Ialomita
  • Interests:Submarine

Postat 02 December 2011 - 05:14 PM

Submarile construite de mine sant:
Type VII C/41de la OTW Design scara 1:32 http://otwdesigns.com/submarines/Type7/Type7.html
Type VII C/40 scara 1:40 de la Robbe dar modificat pentru scufundare statica cu tanc de balast de la Engel si trasformat din VIIB in VIIC/40 http://at.robbe-online.net/rims_at.storefront/4ed8e3e10076a509271b3e0dc1460680/UserTemplate/1/?ISID=4ed8e3e10076a509271b3e0dc1460680
Type IXD2 de la Engel scara 1:40 http://www.engel-mod...cla6fl2ni173ks5
Type Gato scara 1:72 de la Revell cu tanc de scufundare de la http://www.caswellpl...odels/gato.html
Toate submarinele sunt functionale si au ca accesorii functionale periscoapele, antenele giratoare , lumini de navigatie, ancora, torpile, tubul snorkel, iar IXD2 are functional si tunul de punte de 88 mm( am renuntat la fidelitatea constructiei pentru functionalitate) trage cu bile de plastic propulsate de aer comprimat.
Am si planuri de la VIIC pentru cei care doresc. Desi nu-mi prea plac submarinele moderne,proiectul meu pentru viitorul apropiat este un Typhoon scara 1:100 ( cca 1,80 m ) pe care vreau sa-l fac functional si, in pus fata de ce au celelalte sa traga cu rachete.
Si acum flota mea: Pentru ca nu reusesc deloc sa deslusesc cum pot atasa fotografii, va postez cateva link-uri unde am postat navele mele:

http://www.rcgroups....03#post16608594

si constructia modelului Type VII C/41 de la OTW http://www.rcgroups....=413005&page=10

Ma bucur foarte mult ca mai suns interesati si altii de submarine.
Numai bine!



#11 Useril este offline   galexdelfin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Resita

Postat 03 December 2011 - 07:23 AM

FELICITARI, am ramas fara cuvinte. Am vazut si aprecierile si comentariile celor din State, Japonia, etc
Nu mai zic nimic ca sunt la stadiul de slefuit si filat SIB-ul si Bismarck. Am inceput sa strāng planul pentru un cargou si de azi pt submarin. "Flota" mea de submarine se compune dintr-un Kursk de 40 cm L din plastic si este rechizitionat de fata mea pentru vitrina ei cu trofee sportive. Ea este mare amatoare de submarine germane si rusesti vazānd cam tot ce se putea viziona in materie de filme pe aceasta tema. Continua cu realizarile si cand ai timp posteaza cate un mic tutorial pt incepatori. Multa sanatate

#12 Useril este offline   kry1001 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-December 11
  • Location:Slobozia Ialomita
  • Interests:Submarine

Postat 04 December 2011 - 10:04 AM

Salut!
Ma bucur ca ti-au placut navele mele. Lucrez si eu la Bismark ( chiar sant putin mahnit ca sambata nu a aparut la mine in oras ultimul numar... si abia luni voi putea intra in posesia lui). Cred ca ai vazut in link-urile pe care le-am pus, Printz Eugen construit de mine. Este foarte asemanator cu Bismark. Am lucrat in copilarie in lemn si nu prea mi-a placut . Coca Bismark-ului trebuie kituita si stau sa ma intreb daca nu va crapa in timp pentru ca lemnul " lucreaza " in timp..
Daca te intereseaza planuri de la u-boot Type VII iti pot da.
Typhoon-ul pe care vreau sa-l fac va avea coca din fibra de sticla. Cunosc un procedeu prin care poti face coca astfel: se realizeaza osatura din placaj ( coaste, etrava , etambou) intre coaste umpli cu poliester expandat pe care-l slefuiesti pana la nivelul coastelor si apoi il chituiesti cu chit auto. Peste chit aplici fibra de sticla si obtii coca ( distrugi apoi interiorul din placaj si poliester daca vrei sa-l faci functional). Eu am facut asa un I-53 japonez.
Cu bine
Kry 1001

#13 Useril este offline   galexdelfin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Resita

Postat 04 December 2011 - 05:43 PM

Multumesc mult pentru sfaturi! Voi reveni.

#14 Useril este offline   galexdelfin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Resita

Postat 04 December 2011 - 08:11 PM

Kry1001,
Te rog scrie pe adresa
alex.gherban@gmail.com
am mai multe intrebari

#15 Useril este offline   kry1001 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-December 11
  • Location:Slobozia Ialomita
  • Interests:Submarine

Postat 04 December 2011 - 10:40 PM

OK
Maine dupa amiaza.
Toate cele bune!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 October 2012 - 10:53 AM


#16 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 15 October 2012 - 12:02 AM

Salutare, ma intereseaza si pe mine ce materiale aveti la dispozitie pentru Typhoon-ul rusesc.

#17 Useril este offline   kry1001 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-December 11
  • Location:Slobozia Ialomita
  • Interests:Submarine

Postat 27 October 2012 - 01:10 PM

Vezi postareahora71u, la 15 October 2012 - 12:02 AM, a spus:

Salutare, ma intereseaza si pe mine ce materiale aveti la dispozitie pentru Typhoon-ul rusesc.


Scuze pentru intarziere, dar nu am mai intrat de foarte mult timp...
La ce te referi la materiale?
Materialele de constructie:
-Placaj, poliistiren, fibra de sticla, rasina, pulbere de plastic ( micro balloons), plastic, tije de alama, aluminiu, etc
Elicii si sistem de scufundare de la Engel.
Planuri?
Am planul de forme si planurile de constructie pentru Typhonn.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi