Forum Machete,Modelism,Hobby: BLINDATE RO - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BLINDATE RO inmatriculari

#61 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 February 2006 - 12:55 PM

Dreptate si fratie Dragos,
Cum sa fie cehul mai breaz decit noi?? :-x NIMENI nu-i mai breaz decit noi :-D :-) :-) ;-)

Anii 70' , oferta enorma de blindate 1/48 am gasit "missing linkul" meu personal.
Frumosii dar si nebulosii ani 70.... muzica buna, AFV 1/48....... atunci era de trait :lol: :-D ......
Spor,
Bill :bang:

#62 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 17 February 2006 - 01:45 PM

Nu stiu de ce, dar parca as trage concluzia ca suntem aproape, ca leat... frate Bill !

Off-topicul asta, de la care ar trebui sa ma abtin, da' nu poci, mi-aduce aminte de conversatiile celor doi mosi din loja, de la Muppets Show...

Apropo de AFV 1/48, vezi bine ca-ti poti reintregi missing link-ul, vremurile de aur, cam revenira... Infrupta-te cu mare-ncredere din Tamiya-San !
Desi, daca din intamplare mai gasesti pe undeva dosit f'un Bandai, nu te abtine, jur ca nu o sa-ti para rau.
Unele dintre ele, au fost reinbuteliate, in prima parte a anilor 90, de doua firmulite chinezesti, FUMAN si FROG ( nici o legatura cu firma englezeasca ).

Io, cred ca o sa raman fidel, la astia mititele.
Desi, mai ales la noi, "niciodata nu spune niciodata"...

#63 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 17 February 2006 - 08:23 PM

Tot despre Maresal
partea a II :lol:
draga coleg modelist:
dupa cum putem citi si in linkul din forumul mentionat doar senilele erau CKD Lt 38 t
sau panzer 38 t cum il mai numesc unii, dupa ce diferitele prototipuri pina la M05 au folosit senilele de T 60 sau T 60 largite.
Sasiul folosit la M05 era Rogifer si nici intr-un caz de CKD Lt 38 t.
Dupa cum se poate observa si in fotografia din forumul metionat care nu stiu daca reprezinta M05 galetii sint mult mai mici in diametru decit a-r fi fost cei de la modelul cehesc.
Cz. M05 si M06 folosesc DOAR senila de CKD 38 t si nu si sasiul :-x

Numa Bine

ORO

#64 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 February 2006 - 07:15 AM

Si io, impartasesc aceeasi impresie , despre sasiul prototipurilor 5 si 6.

M-am uita si io pe forumul din vecini, iar impresia pe care o am, este ca, toata lumea vorbeste despre cutia asta de conserve, bazandu-se doar pe surse, in cel mai bun caz, secundare. Restul... este CLAR "ghiceala educata" !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 18 February 2006 - 07:17 AM


#65 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 18 February 2006 - 09:32 AM

Mai este un aspect care trebuie luat in considerare referitor la Maresal care tine mai putin de presupuneri si anume din putinele poze existente cel putin pentru noi, nici una nu infatiseaza blindatul cu sasiu de CKD Lt 38t, deci un argument in plus....
:lol:
Cu siguranta raspunsuri mai multe se afla undeva in arhivele "aliatului" sovietic :-D care a captuat prototipurile si le-a transportat pentru testare la Kubinka. Undeva trebuie sa existe un raport referitor la ele in urma testelor efectuate.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi