Forum Machete,Modelism,Hobby: Konigstiger 1/16 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Konigstiger 1/16 Sugestii inmatriculare/camuflaj

#1 Useril este offline   Abburo 

  • Membru deplin
  • Grup: Validating
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 01-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aeromodele

Postat 05 October 2011 - 10:34 AM

Va salut cu respect,

Scriu si eu sporadic aici si doar daca am intrebari .. sper sa nu va suparati pe mine :)

Am achizitionat de curand blindatul din titlu si pe care il puteti vedea in poza atasata.
Ideea de baza este ca acest tanc are zimmerit pe sasiu (din turnare), iar turela din metal este lisa. Datorita faptului ca pe turela exista din turnare agatatorile pentru senile as vrea sa nu ii fac zimmerit si pe ea.
Intrebarea mea (dupa ce am facut ceva sapaturi pe net) este daca imi poate indica cineva o inmatriculare/schema de camuflaj pentru un KT cu zimmerit pe sasiu si turela Henschel lisa.

De asemenea sunt deschis si la alte sugesti. Modelul nu este si nu va fi unul exclusiv static.

Multumesc anticipat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 05kt.JPG


#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 October 2011 - 11:56 AM

Dar nu vad nici o problema sa faci zimmerit si pe turela!

#3 Useril este offline   Abburo 

  • Membru deplin
  • Grup: Validating
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 01-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aeromodele

Postat 05 October 2011 - 12:19 PM

As vrea sa pastrez ca ultima optiune zimmeritul pe turela. Agatatorile senilelor sunt destul de 'fest' facute si nu prea suporta adaos de material pe dedesubt ca sa pot reatasa segmentele. In plus, nu sunt foarte convins de aderenta chitului la antimoniul turelei si prefer sa fie mai "rezistent" la soc fiind o macheta ce va fi transportata frecvent. De asemenea sudurile turelei arata bine si ar fi pacat sa le astup... Acestea ar fi mai pe larg motivele intrebarii mele.

Aceasta postare a fost editata de Abburo: 05 October 2011 - 12:20 PM


#4 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 06 October 2011 - 03:01 PM

Vezi postareaAbburo, la 05 October 2011 - 12:19 PM, a spus:

As vrea sa pastrez ca ultima optiune zimmeritul pe turela.

Asta ar fi o varianta, a doua ar fi sa " RAZI " sasiul de zimerit. Din cate imi aduc aminte zimeritul pe KT a fost aplicat pana in septembrie '44 asa ca atentie si la inmatricularea pe care doresti sa o faci. Nu prea imi dau seama daca turela comandantului e sau nu sudata, senilele de care tip sunt, roata motoare cati dinti are? ( pentru ca in functie de ce ai instalat pe el poti sa ai sau nu zimerit). Personal nu am auzit de KT cu sasiu cu zimerit si turela fara zimerit sau invers turela cu si sasiul fara. Daca nu te intereseaza prea tare poti sa-l lasi si asa ( foarte bun de un " what if ")
Spor si la cat mai multe. Alex O

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi