Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum ne (ma) percepe lumea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum ne (ma) percepe lumea chiar asa sunt(em) ???

#1 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 February 2006 - 12:51 PM

Am purtat o discutie cu cineva pe messenger. Nu eram certati, nu avem nimic de impartit unii cu altii dar opiniile lui m-au surprins. Si chiar îi multumesc pentru sinceritate ca m-a pus pe ganduri. In continuare eu il gasesc simpatic, desi un pic exagerat uneori.

Venise vorba ca pe rhc s-a discutat cum se taie betele de frigarui "in 10 pagini":

alexdumi (10-Feb-06 11:53:43 AM): ba sunt 2 pagini
alexdumi (10-Feb-06 11:53:49 AM): unde ai vazut 10
(10-Feb-06 11:54:18 AM): era o exagerare ca sa observi pateticul problemei
alexdumi (10-Feb-06 11:55:52 AM): sunt doar 2 pagini in care s-a discutat de adeziv si vopsea cum prinde, la taiere sunt doar 3-4 replici
alexdumi (10-Feb-06 11:56:06 AM): nu e nimic patetic inasta
(10-Feb-06 11:56:19 AM): noo
alexdumi (10-Feb-06 11:56:28 AM): adica ma rog daca e, atunci si dioramele sunt patetice
alexdumi (10-Feb-06 11:56:34 AM): ca e acelasi lucru
alexdumi (10-Feb-06 11:56:47 AM): din punctul asta de vedere ai dreptate
(10-Feb-06 11:56:49 AM): pai.. stai sa ma gandesc
(10-Feb-06 11:56:54 AM): da cred ca da
alexdumi (10-Feb-06 11:57:23 AM): crezi ca da, ce? sunt patetice si dioramele?
alexdumi (10-Feb-06 11:58:07 AM): ai dreptul la o parere, promit ca nu vin cu barda
alexdumi (10-Feb-06 11:58:09 AM):
(10-Feb-06 11:58:52 AM): Fiecare cu treaba lui .. parerea mea e ca va pierdeti timpul cu dioramele
(10-Feb-06 11:59:14 AM): macar io fac un avion si il zbor pana ma plictisesc sau se rupe
(10-Feb-06 11:59:22 AM): tu faci o diorama si dupa aia ,,, ?
(10-Feb-06 11:59:34 AM): te apuci de alta pana se umple casa ?
(10-Feb-06 12:00:08 PM): Daca tot sunteti artisti mai bine pictati tablouri ca e mai util...
(10-Feb-06 12:00:27 PM): Si mai sunteti si carcotasi
(10-Feb-06 12:00:52 PM): Era postul ala cu tancul prin apa ... Z mare sau nu mai stiu cine comenta aiurea ca e naspa nu stiuc e
(10-Feb-06 12:00:59 PM): aberant .. era super chestia aia
(10-Feb-06 12:01:48 PM): La fel si la machete aero
(10-Feb-06 12:01:54 PM): nu poti sa faci un avion sa zboare cum trebe daca e macheta
(10-Feb-06 12:02:02 PM): nu se centreaza nu merge niciodata bine
(10-Feb-06 12:02:32 PM): Si te chinui sa pui cu siringa nituri de aracet .. fro 20 de mii la numar ca sa te pisi pe ele la 5 secunde dupa decolare
(10-Feb-06 12:02:50 PM): cand poti sa faci un avion calumea si sa il zbori si sa te bucuri de el
(10-Feb-06 12:02:50 PM): parerea mea

#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 February 2006 - 12:57 PM

...........................
alexdumi (10-Feb-06 12:22:10 PM): referitor la partea patetica asta e doar parea ta sau in general a celor care zboara?
(10-Feb-06 12:22:51 PM): sincer... cam toti cu care am vorbit de asta
............................


Referitor la subsemnatul, treaba sta cel mai bine:

(10-Feb-06 12:27:18 PM): un tip inalt pe la 100 kg cu copil acasa, varsta respectabila jucandu-se cu soldatei


Nu m-am suaprat dar nu puteam sa nu cad pe ganduri: Oare asa sunt perceput de toti cei dinafara? Sau si mai mult, poate si printre machetisti tot asa sunt perceput?!?!?!

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 February 2006 - 01:24 PM

Olaf, nu-ti fa griji! Toti suntem niste ciudatenii ale naturii :-) .
Tipul avea si el dreptate dintr-un punct de vedere. Macheta perfecta a unui avion nu zboara decat in rare cazuri. Daca este un tip consecvent si vrea sa aba avioane care sa zboare mai bine, mai cu alte motoare mai mari, mai performante, va veni si la el ziua cand nu va avea unde sa le mai puna :-D .
Si acum mai gandeste-te si la el. Om in toata firea se joaca cu avionase pe camp ;-)
:lol: :-D :-)
Bafta!

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 10 February 2006 - 01:25 PM

Eu am inceput sa-i inteleg si pe cei care au hobby-uri total diferite de modelism.Pur si simplu pe cei cu un hobby ii consider mai intregi decit pe cei fara.Indiferent de hobby.

Din punct de vedere al discutie tale nu pot sa iti spun ca forumul de machete se tine pe cartula.net.Pe rhc.ro nu mai e de mult forum de machete statice.

E si normal ca discutiile legate de statice sa fie considerate aberante daca sunt postate pe un forum de sa zicem...croitorie sau arta fotografica.

In rest.... nu iti fa probleme ca esti sanatos la cap cu tot cu bete de frigarui.

#5 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 10 February 2006 - 01:37 PM

Olaf stai linistit, ca asa ne vede multa lume, eu am avut o experienta cu un amic, care cind a auzit ca fac machete a zis ca sunt "inca copil sa ma joc".

#6 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 10 February 2006 - 02:36 PM

:-D ;-) :bang: :bang: :lol: :-D :-) :-) :bang: :bang: :bang: :bang:

#7 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2250
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 10 February 2006 - 02:50 PM

Oricum, ca un om de 100 Kg sigur si Viking pe deasupra :lol: .

#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4947
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2006 - 02:51 PM

It's true....we're sick..... :lol:

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 February 2006 - 02:54 PM

OlafTheViking, la Feb 10 2006, 12:57 PM, a spus:

(10-Feb-06 12:27:18 PM): un tip inalt pe la 100 kg cu copil acasa

Abia acum am sesizat! Si aici avea dreptate :lol: :-D :-)
Bafta!

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 February 2006 - 03:30 PM

Nu avea, cum sa aibe? Cand m-a vazut el ultima data aveam 132KG. Si nici macar acum dupa ce am slabit nu am 100, am 108Kg, putin respect, ce naiba.

#11 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 10 February 2006 - 03:37 PM

un hobby nu e trasatura unui ciudat...e mai degraba inca una dintre trasaturile care ne deosebesc de animale asa ca nu avem de ce sa ne facem complexe de inferioritate. desigur se poate ajunge la aberatii/obsesii etc

asa cum se vede in Ro prind mai greu hobby-urile tehnice, de asta sintem uneori perceputi ca ciudati. ma gandesc prin comparatie cu cehii, nemtii, englezii, etc.

si olaf...cel care ti-a dat replica aia cu comparatia arta/tablouri/diorame nu merita bagat in seama...nu are o treaba cu domeniul dupa replici

acuma ce sa spun eu is un fel de diletant si in ale machetelor statice si in ale celor cu telecomanda...dar pot sa spun ca in general e adevarat ca sint oameni foaaaarte diferiti in cele doua "branse"

Aceasta postare a fost editata de MiG: 10 February 2006 - 03:41 PM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 February 2006 - 04:06 PM

OlafTheViking, la Feb 10 2006, 03:30 PM, a spus:

Nu avea, cum sa aibe? Cand m-a vazut el ultima data aveam 132KG. Si nici macar acum dupa ce am slabit nu am 100, am 108Kg, putin respect, ce naiba.

Hai mai Olaf ca omu' n-a zis ca ai 100kg. Omu' a zis ca ai pe la 100kg si daca ma gandesc un pic (lucru cam greu dupa seara de ieri .......... ai aflat nebunule! :-D ) 108kg este undeva pe la 100kg :lol:
Bafta!

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 February 2006 - 06:38 PM

MOTO: diferenta dinte copii si tati consta in pretul jucariilorde care se bucura!

Hai ca treaba-i simpatica :-D :-)
Cred ca tipului i se potriveste de minune proverbul: ride ciob de oala sparta. Pai daca treba serioasa este sa pui doua lemne una peste alta, sa le atesazi un motor, un aparat de radio si o telecomanda, toate cumparate de-a gata, apoi le botezi pompos Messerschmitt si de dai roata cu ele pe cer, atunci nu mai am nimic de zis in privinta sanatoseniei interlocutorului :lol: Nepoata mea are si ea o barcuta cu telecomanda cu care se da pe lacul din Drumul Taberii. Si? Cu se deosebesc cei doi ????? :-?

Citeaza

Si te chinui sa pui cu siringa nituri de aracet .. fro 20 de mii la numar ca sa te pisi pe ele la 5 secunde dupa decolare
Pai da, ce e mai usor sa le iei pe toate de-a gata! Si nu inteleg ce-l doare pe om daca asta e placerea mea????? Ce-s niturile lui :-) ?

Citeaza

cand poti sa faci un avion ca lumea si sa il zbori si sa te bucuri de el
. Avioane ca lumea? Eu nu stiu daca am vazut vreo doua trei care sa merite acest titlu!
Mai e ceva, cei de pe rhc se simt oarecum superiori, mai cu singe albastru, ca ei de, nu stau in vitrina, ei zboara. Partea de statice este pe rhc la pamint atit la propriu cit si la figurat!
Acuma serios, fiecare nebunie isi are adeptii ei si nimeni nu e mai sanatos decit celalalt, fie ca lipeste niste lemne apoi zboara cu ele, fie ca lipeste plastice si apoi le pune in vitrina! Ce nu a inteles tipul e ca satisfactia este aceiasi! Nu trebuie sa te uiti la ce face, ci la sclipirea din ochii lui cind invinge, fie ca e betiv, pescar, fustangiu sau modelist. Cind va intelege acest lucru, nu o sa mai aiba ce comenta!

Poate va aduceti aminte:

Ce este Machetistu' si ce vrea ei?

Mechetistu' este unu care umbla cu ciorapii rupti, ca "nu are" zece mi sa-si cumpere altii, dar lasa o juma' de milion la Herr Docktor pe o macheta, "ca varianta aia nu o are"! Machetistu' este de trei tagme: incepator. Asta face doua, trei machete pe saptamina. Pentru el nu exista documentatie, culori corecte, detalii, etc. Exista doar macheta din cutie si moare daca nu om face cit mai repede! Tehnician . Asta dom'le, a "descoperit" internetu', documentu', mo(n)strele de vopsea, detaliile si chitibusurile! Nu doarme nopatea ca nu stie la ce folosea cutare surubel. Isi inseala nevasta cu Do 17 M, FW 190 , Jagdpanther, Opel Blitz sau Bismark Face o macheta la o luna, doua. Il recunosti usor: e inarmat cu subler, lupa, planuri, mostre de vopsea si o mapa de vreo 5 ocale, plina cu documentatie. Machetele sint deobicei perfecte, dar …atit. Si ultima victima: ARTISTUL. Asta stie de toate. Nu face macheta unui avion (tanc, vapor, dupa caz), ci macheta acelui avion (tanc,....). Machetele sint facute cu ochiul, mina si inima. Nu-l prea deranjeaza zecimile de milimetru, dar nimic nu e pus la intimplare. Macheta e foarte buna si mai are o calitate: are viata.
Din astea trei tagme isi trage obirsia o categorie aparte: KIT COLECTOR-ul. Este o specie aparte, ce zace pe fundul unei gropi adinci. Il recunosti usor: cum vede o macheta il furnica degetele, tensiunea ii sare la 22/11, pulsul e pe undeva la 140, portofelul arde, devine greu si nu se lasa pina nu pune mina pe macheta, chiar daca mai are vreo trei acasa. Are o multime de cutii si cutiute pe care le bibileste si sterge de praf in fiecare seara; isi alege o macheta pe care promite solemn ca o va face miine (mai are vreo doua incepute de acum un an, dar ce conteaza!). Pe marginea acestei gropi ne plimbam cu totii, mai scapam inauntru un picor, o mina sau pin'la git! Kit colector-ul isi are mintuirea la Herr Docktor sau prin vreun tirg de vechituri. Apoi se apuca de altceva: pescuit, timbre, femei sau stinge capace de bere, depinde de virsta!
Cum recunosti machetistu? Pai simplu, pentru el femeia are sinii percum coafele de la Bf-109G, picioarele cit arboteta unui velier, parul e RLM-04 iar buzele RLM-23. El ii cumpara necestei, de ziua ei, un Ju 290 sau B&V 222, iar copilului o pereche de blugi culoarea ANA 616. Nu-si poate coase un nasture farta sa se intepe, dar intinde perfect toata catapeltura unui bric sau galion. Isi convinge nevasta ca ii sta bine cu parul lung, doarca sa aiba materie prima pentru hobane. Cind e vorba de nu stiu ce surubel sau nit de pe vre-o macheta, e in stare sa racoleasca o tona de documentatie doar pentru a dovedi ca are el dreptate.
Cine se recunoaste????????????????????????????

Daca noi sintem nebuni, ticniti, intr-o doaga, plecati de-acasa, dusi cu pluta, dati in mintrea copiilor, de toata jalea, inconstienti, ala care insira seminte pe o ata, doar ca sa bata nu stiu ce record cum, e?????

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2006 - 01:44 AM

Din principiu, nu-mi plac in mod deosebit discutiile de genul asta... A te p**a pe placerea unui om doar ca a ta crezi ca e mai 'faina' nu mi se pare niciodata ok. :-) As spune ca persoana in cauza, fara a fi rautacios intr-un fel, are o viziune limitata asupra lumii...

Dar mai cred ca are totusi dreptate intr-o anumita privinta, care reiese din discutia care ai postat-o, Olaf... Mare dreptate... Si poate din cauza asta a facut anumite afirmatii.

PS: Daca nu ar fi ocupat 2 pagini de ecran post-ul tau, Z-Mare, zau ca l-as fi citit... :lol: :-D :-)

#15 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 11 February 2006 - 10:45 AM

Poate ca eu sunt putin ma rau din fire, dar mi se pare simpla rautate sa spui ca placerea unuia....(unora) este o prostie. .... As zice mai multe dar sunt convins ca nu e cazul.

#16 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 February 2006 - 11:13 AM

Salut,

Totusi as vrea sa fac o mica constatare.

Pentru mine macheta finita inseamna destul de putin !!!

Cel mai important lucru este modelarea ei. Placerea e atunci cind o faci si nu sa o ai expusa pe un raft. Daca le vroiam doar expuse, le cumparam de-a gata si nu ma oboseam sa le confectionez eu.

Noi nu suntem pe acest forum pentru ca colectionam machete!!! Noi suntem aici pentru ca ne place sa le construim.

Cit despre afirmatia respectivului (cea cu a te pisa) ea este absolut normala pentru un roman.
Noi suntem un popor incult - SI VA ROG SA NU VA SIMTITI JIGNITI, pentru ca nu noi formam marea masa a acestui popor - si mai presus de orice acest popor are calitatea de a fi intolerant.

Puteti sa vedeti asta din rectia oamenilor fata de cineva care e altfel (homosexuali, etc...). Noi nu suntem in stare sa ii acceptam pe cei care au alta religie (chiar daca e inrudita cu a noastra), vezi scandalurile aparute la sate intre greco-catolici si ortodocsi...daramite sa acceptam ca unii ar putea gasi o placere in a face diorame. :lol:


Oricum:
1. Imi place la nebunie sa fac machete
2. Nu mi-e rusina ca sunt roman


Christian

Just my two cents.

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 11 February 2006 - 11:15 AM


#17 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 11 February 2006 - 12:02 PM

Salut,
Pentru mine aceasta pasiune e o imbinare intre placerea (nu oboseala :lol: ) de cerceta/monta/vopsi,etc si colectionarea acestor machete. E si o provocare sa vad cit de realist imi pot iesi. Printre altele, intentionez sa am colectia de machete ale avioanelor(nu toate bineinteles ci unul doua avioane/pilot) zburate de primi 10 asi germani si toate construite de mine.
Cit despre subiectul topicului nu sunt multe de zis. Daca nu intelegi o pasiune nu trebuie sa o consideri derizorie sau chiar sa o iei in deridere. E o chestiune de respect. Pur si simplu. :hammer:
Spor,
Bill :-D
P.S. Christian, ai dreptate genul asta de atitudine este mult mai prezenta la noi romanii.

Aceasta postare a fost editata de Bill: 11 February 2006 - 12:06 PM


#18 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 February 2006 - 12:40 PM

Cui ii pasa ce cred altii? Astea sunt doar cuvinte. Cuvintele sunt spuse si percepute in mod diferit in functie de diferite circumstante:
- cuvinte spuse din rautate
- cuvinte spuse din prostie
- cuvinte spuse din greseala
- cuvinte spuse din ignoranta (intentionata "ma pish pe..." sau neintentionata "Nu stiam dom'le ca...")
- cuvinte spuse de un cunoscator
- cuvinte spuse de o persoana pe care o respecti
- cuvinte spuse de cineva care te coplexeaza
- cuvinte spuse de cineva care vrea sa te complexeze
- cuvinte spuse de cineva complexat de tine
- cuvinte spuse de cineva care te invidiaza (invidia e sora mai mica, mai cocheta si mai shmekerasha a urei) pentru realizarile tale
- cuvinte care iti scot la iveala incompetenta
- cuvinte care iti confirma unele temeri pe care iti era teama sa le accepti (vechea vorba, "daca doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca")

Astea sunt doar cateva considerente, dar pot fi mai multe. De multe ori, cuvintele spun mai multe despre cel care le spune de cat despre cel caruia ii sunt adresate. Intrebarile pe care trebuie sa ti le pui sunt: "merita sa te consumi?" E opinia interlocutorului in vreun fel reprezentativa pentru opinia intregii populatii? E valoroasa? Este o epifanie? (o trezire la realitate care iti schimba viata in mod radical?)

Radu

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2006 - 01:08 PM

Cuvinte, cuvinte, cuvinte.
Ce conteaza?
Pana la urma un milion de cuvinte nu fac cat o fapta.
Bafta!

#20 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 11 February 2006 - 03:29 PM

atita timp cit faci ceva din pasiune,se merita continuat tot timpul.
restul,sint impresiile altora.
cel mai mult conteaza sufletul care parca spune "m-am chinuit eu da e misto"
nene olaf sa te ajute cel de sus sa iti vad dioramele si pe la o virsta respectabila,facind concurenta cu dioramele juniorilor tai,
sanatate la toata lumea si spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 11 February 2006 - 03:39 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi