Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum ne (ma) percepe lumea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum ne (ma) percepe lumea chiar asa sunt(em) ???

#21 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2006 - 03:48 AM

Se vede treaba ca majoritatea umblati prin cercuri cu oameni fara polen in urechi.
Eu am avut cativa interlocutori (din pacate cam multi) carora atunci cand le-am pomenit timid de existenta acestui hobby si a interesului meu pentru el, nici nu si-au dat seama ca glasuiesc. Nici macar nu si-au incordat neuronul sa vada ce fel de zgomote face fiinta din fata lor..... Am facut insa o experienta (diferita pt. fiecare dintre ei). Am formulat o propozitie simpla care sa contina unul din urmatoarele cuvinte : fotbal, Gigi Becali, betie, teren, vila, vanzare, contract....
Brusc deveneau atenti si atunci impingem iar discutia spre modelism. Erau contrariati. Adica un om normal care il admira pe NEA' GIGI vorbeste neste chestii care nu e voie......Hai sa-ti dau o tuica lu matale ca sa te face fratili tau bine de buba la cap...Lasa-le ba dracu da plastice ca astea nu tine da foame...(Ca doar asta ne freaca pe noi ca popor - foamea, fotbalu si tuica)
Iata ce mi-a lasat amintire un prieten bun dar nemodelist dupa ce a fost in vizita la mine......Nu e rautate, asa a simtit omu'. (era reporter sportiv si pasionat de pescuit)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_02.JPG


#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 12 February 2006 - 10:02 AM

curec_christian, la Feb 11 2006, 11:13 AM, a spus:

Noi suntem un popor incult - SI VA ROG SA NU VA SIMTITI JIGNITI, pentru ca nu noi formam marea masa a acestui popor - si mai presus de orice acest popor are calitatea de a fi intolerant.

N-as fi deacord cu tine !
Ba din contra, suntem un popor prea tolerant, tolerant si cu noi insine. Ne toleram conducatorii incapabili, la toate nivele, ne toleram mediocritatea, etc. Exemplul cu homosexualii nu e bine ales. Nu intram aici in detalii ...
Si nici cu incultura nu sunt prea deacord. Cand faci asa o afirmatie, referitor la un popor, nu iei in seama numai ultimii 15-20-30 etc. de ani, cateva generatii ratate sau "a/de-fectate" de istorie ..

In rest, denigrari de acest gen, nu merita luate in consideratie.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2006 - 12:44 PM

Fiind intr-un magazin de "plastice" (Unirea, la Vali Beloiu) un tip ce cobzarea vinzatoarea ma intreaba uimit, total nedumerit si peste intelegerea lui, cum dracu dau atitia bani pe niste bucati de plastic. L-am intrbat daca fumeaza. A zis ca da. O mica socotoeala a relevat faptul ca banii "aruncati" de mine pe niste biete plastice erau mai putini decit dadea el pe tigari. Din pacate nu a inteles!

#24 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2006 - 01:03 PM

Blue-Max, gandeste-te ce programe au cel mai mare succes la televizor... Mai inchipui-te apoi ca iesi pe strada in orasul tau sa faci un sondaj despre ce parere are lumea despre homosexuali sau despre caini comunitari, sau despre cei bolnavi de SIDA.....Ti-ai imaginat ? Ti se pare ca suntem un popor cult? Crezi ca daca tu lucrezi intr-un mediu cu oameni culti sau cel putin toleranti asta reprezinta Romania ?!
Nu, 90% din popor se batzaie pe manele, se uita la viata lu' Gutza, si-l au ca model de viata pe Jiji. Si cand vin alegerile te trezesti ca ala ia 2 sau 4 la suta si Romania Mare mai mult.....Si asta e ingrijorator.
E adevarat ca poate Americanii sunt mai prosti ca noi per total da aia-s multi si au legislatie beton si au clisee de viata in care se pierd prin uniformitate, si-atunci nu mai par asa tampiti.
Noi inca nu avem clisee (sau obisnuinta de a face toti ce zice statul ca-i bine) si de-aia la fiecare inundatie sau viscol mai raman cateva sute pe drumuri....Pentru ca a-ti asigura casa e o chestie diavoleasca de peste ocean menita sa ne faca sa ne vindem tara.
Ma scuzati pentru bataia campilor.

#25 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2006 - 01:06 PM

Si casa-i bine sa ti-o faci pe malul raului ca sa nu mai dai bani pe canalizare....Sic

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2006 - 06:06 PM

Citeaza

gandeste-te ce programe au cel mai mare succes la televizor...

Tocmai asta e, nu sintem needucati din contra, sintem educati in acest mod. Punt. Sa nu divagam....

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 February 2006 - 06:07 PM


#27 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 13 February 2006 - 09:52 AM

Interesanta discutie...apropo de reactiile celor din jur relativ la hobiul nostru.

O intrebare frecventa pusa de diversi cunoscuti (familie, prieteni, fete, amici de o bere) dupa ce au constatat efortul depus de mine pt. modelism (timp, bani, documentare, etc..) a fost "Bine dar tu ce castigi din asta?"...Ca si cum totul, orice preocupare se reduce la cum sa mai avansezi un pas in viata, sa mai scoti un leu.
Nu stiu daca romanii sunt cei mai intoleranti, dar exista intradevar presiunea mediocritatii, tendinta asta de a te mira la orice e in afara domeniului normal de preocupari (fotbal, manele, viata privata a Andreei Marin, etc) si de a ii trage in jos pe altii la nivelul vietii "adevarate". Si sa nu credeti ca doar modelistii au parte de asa ceva: pe vremuri eram mare fan SF si tot timpul primeam puneri la punct de tot felul ca un copil neserios.

Asa ca Olaf, modelismul il faci pentru tine. Din pacate, nu prea e un sport de spectatori. Un necunoscator poate sa iti complimenteze munca cu cel mult un "e dragut" plictisit, asa ca nu astepta mai mult.

#28 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 01:16 AM

Bine punctat Ahmed.
Cam asta voiam si eu sa transmit dar cu o exprimare mai "chitileasca".

#29 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 14 February 2006 - 03:35 AM

Cred ca e obiceiul oricarui incepator ca mine sa isi arate cu faima lucrarile oricarui om, mai ales prietenilor. Spre dezamagirea mea (si pariez ca nu numai) reactia nu e tocmai cea asteptata. BINENTELES ca cineva "scapa" un avion pe jos sau vrea cu tot dinadinsul sa miste cat mei repede turela unui tanc pana se rupe... Si cand vede ca aproape imi dau lacrimile de ciuda si durere sau stau intins pe jos sa caut un far dezlipit se uita la mine cu nonsalanta: "Ba, imi pare rau. Hai la o bere."

Toti trecem prin asta si prin momente de genul celor enuntate de antelocutorii mei. Nu e cazul sa le repet.

Vorba cuiva mai sus (imi pare rau, am uitat cine), am ajuns sa respect oamenii cu hobby-uri. De orice fel.

Si totusi nu m-am oprit. De ce?

#30 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 14 February 2006 - 08:35 AM

Cu totii, a-ti zis , tot ce era de zis...

Nici macar nu este de mirare... desi, probabil, ca indivizi ne deosebim destul de mult, TOTUSI, cred ca pe undeva, p'an puctele esentiale, ne si asemanam...FOARTE mult !
Altfel, nu ne-am intalni regulat, la joaca, p-acilea pe "maidan" in "curtea blocului", in forumul fratelui Cartula !

Mie personal, putin imi pasa de ce cred cei din jur de preocuparile mele hobbystice ! Important pentru mine, este ca fiinta No.1 in vietisoara mea, intelege, respecta si chiar admira, jocurile mele de cupilas intarziat si vag retardat...

Si oricum, consider acest hobby, un dar aproape "divin" ! Pen'ca m-a ajutat sa trec, cu mintea vag intreaga, prin CELE MAI GRELE MOMENTE, din vietisoara-mi agitata !!!

Apoi, daca urasc ceva mai mult pe lumea asta, pe langa PROSTIE, este AUTOSUFICIENTA !
Iar baietii care va trateaza cu condescendenta si sictir, vazindu-va cum va jucati voi cu tanculete/avionase/soldatei si vaporase... au parte de o doza enorma din licoarea sus amintita...
Io, ai deplang... pentru ca sunt SARACI, orice si oricat ar arata semnele exterioare !
Bogatia, in umila-mi parere de PROST, nu se afla acolo, se afla bine ascunsa si sanatos cultivata, inlauntrul nostru... mai FRATIORILOR !

Asa ca... da-tii in "pana noastra" si... Mai frate Cartula, hai, cheama copiii la joaca , pe maidan, la un pitulus, sau o leapsa... la alegere !!!

Si ca sa inchei prosteste si blego/patetic, trebe sa mai zic...
Ca io va cam iubesc, PE TOTI !!!

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 14 February 2006 - 08:41 AM


#31 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 February 2006 - 09:21 AM

Asta asa e, daca sotia mea avea "probleme de intelegere" in ceea ce priveste hobby-ul meu, probabil ca ar fi trebuit sa reconsider implicarea mea in el (ca reconsiderarea casniciei nu poate fi pusa in discutie :) ). Dar vorba lui Dragos, intelege si il respecta, chiar daca are un zambet (deloc ironic) cand ma vede ca slefuiesc barci. Restul opiniilor... nu ma intereseaza.

#32 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 February 2006 - 01:35 PM

Absolut corect zis, RamsesII!

In fond si la urma urmei, ce ma intereseaza parerea altora? Sunt o mina de persoane a caror parere ma intereseaza. In rest... eventual ma distreaza sa vad (eventual) neuroni amortiti.

Daca cineva imi poate da o parere avizata, "constructiva", apreciez. Daca isi baga ceatirna in hobiul meu... parca mai conteaza... Treaba lui, nu a mea :roll:

Cit despre cazul prezentat la inceputul discutiei... e parfum. Am vazut si mai rele... :lol:

Asa ca... spor la modelit, bre "ciudatilor" :hammer:

#33 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 14 February 2006 - 08:56 PM

OlafTheViking, la Feb 10 2006, 12:51 PM, a spus:

Venise vorba ca pe rhc s-a discutat cum se taie betele de frigarui "in 10 pagini":

Un articol interesant !

#34 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 09 May 2006 - 12:57 AM

La "Nastratin Hogea" aveam mici retusuri (max. 2 ore) asta era pe la jumatea lu' aprilie.....am suferit o Megadepresie :cry:.
Nu stiu cum este la altii dar eu sunt tolerat (de Jumatatea), desi "tolerat" nu-i tocmai termenul corect, oricum tot este bine ca nu-mi da mei la pranz (pentru "pasarele") si nici cu carpa de praf nu-si face (nu-mi face) de lucru.
A-ti prins ideea? O.K.

Intr-o zi :hammer: , vine sotia si zice : Ce faci ? ( cu sensul : La ce lucrezi acum? :whistle: , m-am ridicat sa scriu in Jurnal ca era Premiera).
Zice (tot ea): m-am uitat pe la ele... ( :-? incep sa-mi sune alarmele)...e una care-mi place ( :pint:, am urechile rosii, pun piesa jos ca-mi tremura mainile), de cand te tot joci..facusi (crescuta in Oltenia) si tu una ''ca lumea".
Pleaca si se intoarce cu diorama, cu diorama asta ...
CADE CORTINA! ....s-a ridicat abia ieri.

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 May 2006 - 05:49 AM

BUNA poanta !
Prietenii stiu de ce !! :whistle:

Oricum, nu ai de ce te plange, sunt altii care o duc mai rau ... :hammer:

#36 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 09 May 2006 - 06:30 AM

Alexie, transmite-i te rog doamnei sarutari de maini din partea mea! :whistle:

#37 Useril este offline   Bozo Wan Kenobi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 09 May 2006 - 10:12 AM

Saptamina Nebuna - de la Bozzy Channel

Draga Olaf !

Nici nu este de mirare ca persoana in cauza a facut asemenea precizari:

"un tip inalt pe la 100 kg cu copil acasa, varsta respectabila jucandu-se cu soldatei "

Vom face o mica analiza a acestei propozitii:

Referitor la 100 Kg, este foarte clar, mai bine dai acum neste bani catre un doctor pentru a scadea in greutate, apoi ai voie sa te joci cu soldateii.
Sa ne gindim ca exista totusi oameni normali la cap, care fac si ei machete 1/6, si aici cred ca este segmentul care trebuie sa-l ai in vedere, timp in care LASA DOM'LE COPILUL AFARA - nu-l mai tine in casa.

Cit despre analize medicale, trebuie sa ai invedere colesterolul si trigliceridele in marja 1/35 si 1/76 si recomandarea mea este sa nu incerci retete de tip CIOMU, deoarece astia sunt modelisti prin taiere, nicidecum pren lipire, remodelare, au anexare.

Recomand pentru tine un mic tratament disociat - nu mai combina soldateii cu dioramele; soldatelu-i soldatel, si diorama-i diorama. Ponct.


Cit priveste Doamna Olaf, cred ca este un bun critic si propun chiar inscrierea Domniei sale, aici pe forum; de a mea ce sa-ti spun, si-a lasat fardurile prada ptr. wetharing. Poti sa-i recomanzi acelsi lucru si Doamnei tale. O sa fie fericita.

Pe de alta parte, imi dau seama de un fenomen, si persoana in cauza, care ti-a scris, doreste sa-l evite.
Explic imediat .

Mai acum ceva vreme, oameni care tot visau sa fie posesori de motocicleta, sa-si faca damblaua, sa calareasca bipeda, in lung-latul tarii, sa se fitiie, si sa fie fericiti.

Multi din ei si-au urmat visul, si demn de apreciat, ii vezi, pe motociclete poate ultimul racnet in materie, in toate locurile.

Nu de mult timp, insa, a aparut balaoachesul Rocker, care saracutu, deoarece da binii la imajinii, si-a tras motor lucios, jiaca cu tintii, si-si da aere de manierat.

Acum hai sa fim seriosi, cam cu ar cadea, dupa ceva vreme, aceeasi categorie, par examplu' Adi-Copilu-Minune, cu cirnaciorii lui experimentati pe un Sd.Kfz. marime Braila, facind un kit review, pe "Ooooooo.....viata mea, macheta mea....".

Nu, eu zic ca omul a avut dreptate, si trebuie sa incerci o mica infuzie de "Secretia Mariei", iei de trei ori pe zi din pastile "Virinel si Formonica"...Rollce-ul este chiar fain, si daca poti, si te simti cu stomacelul gol poti sa ingurgitezi din pilula "Neveste Haotice".

Termin prin a modifica spusa lu' Dante:
- Colectionarul este un om fericit cu - Hobby-stul este un om urias si fericit. :whistle:

Bozo Sep cel Intelept

Aceasta postare a fost editata de Bozoman: 09 May 2006 - 10:14 AM


#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 May 2006 - 10:24 AM

Ca de la fratele Alexie am inteles repede unde "bate" :whistle: :pint: :lol: , n-am inteles unde "bate" Bozoman cu aia 100kg si motocicleta care trebuie ... si costum cu tinte... :-D :-o ......
Bafta!

#39 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2006 - 10:37 AM

Da-mi Doamne prieteni ca de dusmani e plina lumea...

Mai Olaf, eu zic ca daca individul nu a incasat barda de la tine ar trebui ademenit pe forum. Sa-l otanjim asa putin apoi sa ii dam cu putin de RLM-o2 pe la ochi :-) sa-l spalam brusc intr-o sienna si sa-l pigmentam pe unde ii e lui mai bine seara cu un silver. ;-)

Ar trebui sa il turnam 1:32 intr-o diorama cu multi piloti si echipaje de tanc denumita "Campul tolerantei" si o sa il alergam cu un IS2 de la fratele Dragos :pint: astfel incat sa inteleaga...

Dar nu o sa fie asa. Si stii de ce? Ca pe langa faptul ca nu ne iese nimic, mai dam si bani, suntem ahtiati dupa ceva ce ei nu au, o pasiune. Ne culcam noaptea pe la 3, stiti voi de ce, si inca mai visam la bateria de 88 din puntea pupa lui Scharnhorst, la colimatorul ala de la G-ul 10 de la Revell care nu l-au turnat tocmai cum trebuie. :lol:

E bine ca ai semnalat cazul. Daca cineva vrea sa facem campanie de PR pe machetism sa imi spuneti. Dar nu merita.

Iar fata de faza cu consoartele... eheheiii ...aici si eu sunt ciudatul casei, dar cum fiu-meu a crescut, are deja 3 ani, nu mai rupe roti si elici si antene. :-D

Acum se uita la tati si fura meserie....eu zic ca 2 la 1 e un scor bun nu ??? :-o :-D

Bafta la toti fratii si sa ne vedem la o :whistle:

Gabi

#40 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2006 - 10:58 AM

Alexie, exista si o metoda de a plati oalele sparte: cind pune pe masa o mincare adusa de pa la "catering" zi si tu: moa, da buna ciorba ai facut azi!!! :whistle:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi