Forum Machete,Modelism,Hobby: ICM vs Bf 109 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ICM vs Bf 109 Pentru Dragos si nu numai

#1 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 09:19 AM

Salut,
Am deschis alt topic sa nu deraiem de tot pe Wespe la Nurnberg.

Va prezint ce promiteau ICM printr-un catalog pe 2002(aparut in 2001).

Imagine postata

Dupa cum vedeti promisiunea era foarte generoasa:

Imagine postata

Imagine postata
si normal si citeva cu inmatriculari de asi:
Imagine postata

Se ridica problema spusa si de Dragos, dar dupa cine sunt facute matritele ? :-) . Tot ce se poate ca cele de E3 si E4/E7 sa fie dupa Tamiya dar din cunostintele mele ei nu au avut niciodata F,G si K-uri. Foarte probabil sa fie dupa Hasegawa care le au pe toate. Chiar de aceea sunt foarte curios de acest F2/F4 anuntat pe aprilie, sa vad cum se prezinta kitul.

Ei Dragos, iti imaginezi cit am suferit eu din 2001 incoace ? :cry: :-D Ajunsesem sa-mi pierd sperantele cind....iata... apare acest F :-P
Sa speram ca de data asta e inceputul unei frumoase aventuri :-D
Spor,
Bill
P.S. scuze pentru poze nu am avut scaner la dispozitie si le-am facut cu digitalul

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2006 - 10:54 AM

Din cite stiu eu, Bf-urile 1/72 ICM sint copii dupa Hasegawa.

#3 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 11:31 AM

Multumesc Alexandru, atunci probabil si cele 1/48 sunt tot dupa Hasegawa. Asta e un lucru bun.
Spor,
Bill :-P

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2006 - 11:41 AM

Z-mare, la Feb 8 2006, 08:54 AM, a spus:

Din cite stiu eu, Bf-urile 1/72 ICM sint copii dupa Hasegawa.

Nu, nici gand. Toate kiturile Bf109 ale lui Hasegawa la 1/72 sunt oribile.

Bf109 ICM la 1/72 sunt bazate pe kiturile Tamyia cu unele imbunatatiri - au reparat problema cu lungimea fuselajului. Daca va uitati in interiorul fuselajului , se si vede unde s-a facut "peticeala." Bf109 de la ICM sunt mai corecte dimensional.

Radu

#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 01:23 PM

Si io sunt FOARTE convins, ca vor fi copii si apoi "dezvoltari" a kitului de Emil, Tamiya !

Pai sa vedem cum au procedat cu celalalte doua serii:
-MUSTANGURILE. Variantele B, C, D, K, au 90% piese Tamiya si 10% piese Accurate Miniatures. A-ul si cele britanice sunt Accurate Miniatures !
-SPITFIRE. Toate sunt plecate CLAR de la piesele Tamiya, modeficate in consecinta, conform variantei. Desi Tamiya, are doar Spit I si V.

Acelasi lucru se va intampla, probabil si in cazul 109, ca si la Spit.

Interesanta este intrebarea daca ICM, a facut toata aceasta "piraterie", cu voia si tacita intelegere a unchiului Tamiya-San !
Io cred sincer, ca DA !
Tamiya este o firma prea mare/puternica ca sa lase nepedepsita o furaciune atat de mare si de evidenta !

Si avea nevoie si Tamiya de un "brand" ieftin, pentru lumea a treia, prin care sa le-o traga verisorilor de la Hasegawa...

Parerea mea.

Asta nu inseamna ca nu MA BUCUR MULT, ca toate acestea s-au intamplat si se vor mai intampla...

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 08 February 2006 - 01:30 PM

Va frecati mainile voi astia pasoptistii, :-P dar ICM are planuri marete si la aviatie 1/72. Amintesc la repezeala deja aparutul He-51, inclusiv in varianta hidro, I-15, apoi am vazut ca trebuie sa scoata un Hs-126 new tool, :-? plus ceva Dornier ... nu retin exact.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 08 February 2006 - 01:41 PM


#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 01:32 PM

Pe de alta parte, Bill, nu trebuie sa astepti si sa suferi, asteptand ICM-ul !

Seria Hase, este foarte frumoasa, chiar daca usor "demodata" mai ales F, G1/2 si E, care au aparut primele, esentialmente destul de corecta ( pentru "Perfectionisti" nu exista kitul... perfect ) si mai ales, acum, destul de ieftina, ca a trecut furia inceputului si noutatii !
De cauti bine, le gasesti pe la 'fo 15 verzisori, mai ales F, G1/2 si E.

Deci... go for it !

#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 01:35 PM

Pe mine, ca minitanculist, fost (poate viitor ) aeropasoptist, ma in/ex/cita cel mai mult...

KRUPP PROTZE la 72 ! Tare frumos camionas/tractoras de tunulete !

#9 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 01:42 PM

Dragos,
Am suferit in virtutea unei promisiuni neonorate, dar nu am stat degeaba :-D mai am 14 Bf109 Hasegawa 1/48 si inca citeva Tamiya, Hobbycraft.
Nesocotindu-le si pe cele montate :lol:
Totusi modificarile sunt mari de la E-uri la F,G,K. Cind apare acel F2/F4 ne lamurim
Spor,
Bill :-)

#10 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 01:54 PM

Io n-am chiar 14, dar am totusi toate variantele Hase si un E3 Tamiya "corectat". Hobbycraft sunt chiar nasoale am avut doar unul, dar am inca 'fo doua variante Fujimi. Care , cu toate erorile lor, au o dulceata aparte. Si basca, O TONA de piese optionale, frumusele si utile. Nu ca scartanii aia de la Hase, care au cate o cutie separata pentru fiecare fleac de diferenta sau... inmatriculare...
Am zis ca am toate variantele principale, de la Hase, nu TOATE cutiile.

Stiu ca sunt modificari mari, DAR tot la fel de mari ca de la Spit I/V la Spit VII/VIII/IX/XVI, etc.

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 02:47 PM

O mica corectie referitor la ICM-ul la 1/48...
Mustangii B/C seamana cu cei Tamiya extrem de foarte bine... Dar... A-ul n-are mare legatura cu Accurate-ul, ci e o conversie tot a matritelor de B/C... Chiar difera foarte mult fata de Accurate, mai ales la bot. Nici aripile n-as zice ca sunt cele de la Accurate.
La Spitfire, de ce sa fim rai, singurele piese care imi par luate exact dupa cele de la Tamiya sunt jumatatile de fuselaj, in spatele panoului de montare al motorului, precum si tot cockpit-ul.
Aripile si restul insa sunt ale lor, n-au legatura cu Tamiya. D-aia se si potrivesc atat de "bine". :lol:

Eu un singur lucru sper referitor la kit-urile astea de 109... Copiate. modificate, sau originale... Sper sa fi renuntat la plasticul ala absolut ordinar pe care il folosesc. E ORIBIL! :-D

#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 03:54 PM

Drept zice, Cartula !
DAR...

La Mustang-urile ICM "Allison" , aripa este intr-adevar de Tamiya, dar fuselajul, e de Accurate, in afara faptului, ca la kiturile originale, BOTURILE, sunt inserturi separate, pentru diversele versiuni cu motor Allison.
De asemenea, toate piesele de interior, rotile si alte maruntisuri, sunt tot Accurate, chiar si la B/C, iar unele piese raman chiar si la D/K !
Daca ar fi sa trecem peste plasticul cu adevarat ORIBIL si injectia puchinoasa ( fata de Tamiya/Accurate ), putem zice ca sunt mai misto decat originalele, pentru ca au aripa Tamiya, cu flapsuri si baia trenului separate !

Acusi, de ar fi sa ne gandim, ca-cum se face de se-nvarte, ca piesele PRINCIPALE ale Mustangurilor Tamiya si Accurate se potrivesc asa bine si aproape fest si mai ales cum si in ce fel s-a ajuns la intelegerea cu ICM ( daca exista ), pentru aceasta mixtura... e o alta poveste si MAI PALPITANTA !

Tamiya, par'egzamplu, care i-a tras-o la fes lu' varu' Hase de multiple ori, ( acum e invers ! ), nu s-a calcat vizibil pe bataturi cu Accurate... decat pe Mustanguri... care sunt cum sunt... Si daca e sa ne uitam CUM ARATA kiturile celor doi... parca ar fi de-o mama... si-un vecin de peste drum...

Adevarat graiesti, Cartula si in privinta Spit-ului. D-aia am zis io, ca parca ar fi un "brand" Tamiya, pentru copii orfani, saraci si aurolaci...

Nu ma intelegeti gresit, plac mult sufletului meu tamICM-urile, ma bucur MULT ca exista !

Si ca sa schimb vorba pe turta mea, daca PROTZE-le ICM la 72, va fi macar la fel de bun ca seria 222 si vor scoate si ALTE variante, atunci HALAL DE EI !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 08 February 2006 - 04:01 PM


#13 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 February 2006 - 04:11 PM

S-ar putea sa fie niste hibride. Ok, dar sa apara odata :lol: sa le studiem cum trebuie.
Dupe cele spuse de voi si eu sper sa scapam de plasticul ala pacatos :-)
Paote in spatele marii intirzieri stau aceste incrucisari de piese de la firme diferite. Dupa cum spuneam, vom vedea.
:-)
Spor,
Bill
P.S. Hobbycraftul K4 nu e chiar asa de nasol, Fujimi am vazut si n-am cumparat. M-am pacalit cu un FW 190 in schimb.... :-D

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2006 - 04:25 PM

Bill, la Feb 8 2006, 02:11 PM, a spus:

S-ar putea sa fie niste hibride. Ok, dar sa apara odata :lol: sa le studiem cum trebuie.
Dupe cele spuse de voi si eu sper sa scapam de plasticul ala pacatos :-)
Paote in spatele marii intirzieri stau aceste incrucisari de piese de la firme diferite. Dupa cum spuneam, vom vedea.
:-)
Spor,
Bill
P.S. Hobbycraftul K4 nu e chiar asa de nasol, Fujimi am vazut si n-am cumparat. M-am pacalit cu un FW 190 in schimb.... :-D

109 de la Fujimi sunt chiar frumoase. Singura problema e ca sunt facute in asa fel incat sa se poate crea orice varianta dintr-o singura matrita si de aia ai de umplut panouri, de lipit piesele nasului de fuselaj si asa mai departe.

Tot Hasegawa sunt cei mai buni.

Radu

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2006 - 06:34 PM

Radub ai dreptate, e Tamiya!
Dar la scara 1/72, ceva F-uri sau G-6, G-2, K-uri bune stie cineva? In special primele doua!

#16 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 February 2006 - 08:44 PM

Bill, K-ul, Hobbycraft, este intradevar cel mai frumusel din serie, chiar daca are aceeasi problema la raportul marimii dintre eleroane si flapsuri, iar fuselajul in jumatatea din spate, este cam "grasunel".
Mai fain in forme este batranelul G10/K, Revell/Monogram, care, alta "minune", seamana dubios de mult si piesele principale sunt intersanjabile cu Hobbycraft. Dubios pentru canado-taiwanezi, vreau sa zic. Oricum, nici unul nici altul, nu reproduc subtila asimetrie a capotei de G 10/K.

De fapt nici cele Fujimi "noi", ( a nu se confunda cu kitul vechi, de prin '75, care este o caricatura, ca si FW 190, de care zici ) ... nu reusesc sa reproduca aceasta asimetrie...

Cum zici si tu, Radub, sunt dulci/frumusele, dar neprietenoase cu modelistul puturos... in plus, sunt in general cam scurte de bot si coafa e cam fantezista. Io personal detin doua si le iubesc, in special, pentru abundenta de piese optionale, foarte utile.

Deci concluzia este, ca si a voastra , Bill si Radub, ca seria lu' varu' Hase, este "all-in-all" cea mai buna, corecta si finuta. La ei, capotele tarzii, sunt corect/asimetrice, "umflaturile" G-ului, cum trebe, etc. Bineinteles ca si acestea au fost criticate si facute praf... dar asta e deja un hobby in hobby.

Daca tamICM, procedeaza ca la Spit si nu a pierdut degeaba anii acestia "frustranti", s-ar putea sa rezulte niste kituri, poate nu atat de fin inginerite ca cele Hasegawa, dar poate mai detaliate si, de ce nu, mai "corecte".
Si daca judecam privind ultimele lor kituri de blindate si in 72 si in 35, si-au inbunatatit mult si tehnologia de turnare si inginerirea matritelor si plasticul...

"Zetule", matale nu stiu ce sa-ti zic, in departamentul aero 72, sunt analfabet.
Dar, logic, daca au scos Emiluri la 72, ICM probabil o sa editeze si restul bulendrelor.
Cum zicea si Radub, am inteles ca Emilul lor 72 e "the best".

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2006 - 10:19 PM

Z-mare, la Feb 8 2006, 04:34 PM, a spus:

Radub ai dreptate, e Tamiya!
Dar la scara 1/72, ceva F-uri sau G-6, G-2, K-uri bune stie cineva? In special primele doua!

Z-Mare,
Fine Molds le face, mai putin K, dar daca astepti.... "Superb" nu este de ajuns pentru a le descrie. Scumpe totusi.

http://www.hlj.com/scripts/hljlist.cgi?Wor...Code=&x=62&y=12

Radu

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 February 2006 - 08:45 AM

Mersi Radub. Scumpe sau nu, cred ca-si merita banii!!


Citeaza

Oricum, nici unul nici altul, nu reproduc subtila asimetrie a capotei de G 10/K.
Acuma, daca ma uit la scara 1/72 suntila asimetrie este destul de mica, semanind mai degraba a ...defect! Stiu ca Wurger a incercat o astfel de corectie. Din pacate nu stiu rezultatele

#19 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 09 February 2006 - 08:59 AM

Multumesc de oferta Alexandru. Dar cele de pe plane sunt de 20,3 si mi-ar mai trebui si cele de pe fuselaj care sunt mai mici. Le-am masurat de pe coala de decaluri. Poate il fac pe cel RLM70 overall cu cocarde, ma mai gindesc....
Dar oricum multumesc.
Spor,
Bill :lol:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 09 February 2006 - 09:00 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi