Forum Machete,Modelism,Hobby: Wolfen assasins - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Wolfen assasins fantasy Rackam 40mm

#1 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 27 August 2011 - 10:36 AM

Al lucru de gen fantasy...est un piesa de la firma Rackam (inchisa in 2006 dupa 10 ans de lucru) si rafigura un Wlofen de Yliia. Este un erou si atuncia este mae mare ca un 30 de mm este approximative ca un 54 de mm....Base refacuta cu planta(in italian corteccia de pino ca se vanza pentru gradina) si planta rampicante este facuta de la mine cu "materia verde GW" si frunze da busuioc vopsite cu pensula ...pictura acriliaca ....la base este de lemn cires de la un prieten Lametta (ca vanza pe e-bay)
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Alberto

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 27 August 2011 - 04:15 PM

Foarte reusita ( si inspaimantatoare ) figurina.Stancile lale insa ma dau gata....

#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 29 August 2011 - 10:31 PM

Nu am vazut de mult atata densitate de talent si bun simt artistic pe o suprafata asa de mica.

Si chiar, intreba cineva intr-un topic de-al tau, cum faci bazele? Ce material folosesti, ca de pictat stiu cum le-ai pictat. Cu pensula si ai folosit, din cand in cand si vopsea... dar numai cand ai fost cuminte... O gluma, acolo... sper sa nu te supere.

Numai bine.

#4 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 29 August 2011 - 11:00 PM

Vezi postareaLAV-Z, la 29 August 2011 - 10:31 PM, a spus:

Nu am vazut de mult atata densitate de talent si bun simt artistic pe o suprafata asa de mica.

Si chiar, intreba cineva intr-un topic de-al tau, cum faci bazele? Ce material folosesti, ca de pictat stiu cum le-ai pictat. Cu pensula si ai folosit, din cand in cand si vopsea... dar numai cand ai fost cuminte... O gluma, acolo... sper sa nu te supere.

Numai bine.


Base este facurta de un prieten in lemn de cires,special pentru mine cu desemno meo...se chiama Lametta si il gasest in e bay.
prima fase...protejes base cu scotc de cartie(nu are mult lipic si nu strica lemn)incep cu (corteccia di pino nu stiu cum se spune in limba romana scuse) ca se foloseste la gradina,il lipeste la positia cu lipic loctite si fac niste taiture unde trebuie ca "pietre"se asesez...cand am terminat foloseste masilla Model color (nr 400)si pun la spatiu ca remane gol.
Cand am terminat dau grunt Tamiya spray si incep cu culore Vallejo (sau alt acrilic )negru...dupa dau negru si maron....pun mae mult maron si vopseste spre sus(daca vedez parte de jos este negra...maron incepe mae sus)si dupa cand am numae maron (si negru nu mae se vede) am trminat base
ATENZIE vopsea trebuie sa fie lichid 1/2 cu apa(putin mae encarcat ca spalare) si dau multe starturi...pentru face mae repede osuc tot cu un phon...dupa dau cu putin (forte putin )de culore mae deschis maron(drybrush).Planta este facuta cu grunt de la Citadel si vopsita maron...frunze sun BUSUIOC vopsit cu colore verde de la inchis la deschis la placere...parte finale este un spalare cu albastru inchis (forte lichid ) si negru lafel....
Sper ca va fi clar ....
Daca dorit data viitora ca fac ceva asa fac niste pose....
Alberto

Aceasta postare a fost editata de 93178000: 29 August 2011 - 11:01 PM


#5 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 30 August 2011 - 11:09 AM

Pozele sunt intotdeauna binevenite.

Multumesc.

#6 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 30 August 2011 - 06:20 PM

Ok atunc...data viitora fac un wip(work in progress ) pentru voi cu posele....ok?
Alberto

#7 Useril este offline   Dark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 28-August 08

Postat 30 August 2011 - 07:18 PM

- Cine este si ce reprezinta aceasta creatura ? ce fel de erou este ? ( poate uni dintre noi nu il stim ) din ce mitologie este ? sa fie un erou al cosmarurilor nocturne ?
- Daca eram admin va inchideam topicul , nu incurajez asemenea creati , nu au nimic artistic in ele .

#8 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 30 August 2011 - 08:07 PM

Vezi postareaDark, la 30 August 2011 - 07:18 PM, a spus:

- Cine este si ce reprezinta aceasta creatura ? ce fel de erou este ? ( poate uni dintre noi nu il stim ) din ce mitologie este ? sa fie un erou al cosmarurilor nocturne ?
- Daca eram admin va inchideam topicul , nu incurajez asemenea creati , nu au nimic artistic in ele .


Din fericire pentru noi, nu esti admin. Daca tu nu reusesti sa vezi arta in aceasta figurina, poate noi vedem.
Din cate tin eu minte, acest site acorda libertatea de a posta orice lucrare, atata timp cat respecta regulamentul. Si nu vad nici o incalcare a regulamentului. Cenzura pe motiv de "MIE nu imi place" ar fi trebuit sa dispara de mult. Genul asta de comentarii facute cu rautate pot face ca anumite persoane sa nu mai posteze lucrarile lor pe acest site. Si ar fi pacat. Nu te opreste nimeni sa spui ca nu iti place. Dar limiteaza-ti comentariile la aceste aspecte si nu mai emite postulate de genul "asta nu e arta"

Aceasta postare a fost editata de AlexPl: 30 August 2011 - 08:09 PM


#9 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 30 August 2011 - 10:18 PM

Alberto, iti urmaresc topicele cu foarte mare interes. Tot ce ai "creionat" pana acum, mi-a mers la suflet.Imagine postata
Ca si la nunta,botez,inmormantare, nu poti sa multumesti pe toata lumea.....Imagine postata

#10 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 30 August 2011 - 10:58 PM

Vezi postarea93178000, la 30 August 2011 - 06:20 PM, a spus:

Ok atunc...data viitora fac un wip(work in progress ) pentru voi cu posele....ok?
Alberto


Excelent Alberto si te rog, nu-l baga in seama pe Dark. A avut un moment "dark"... dar o sa-i treaca, mai ales dupa ce va observa greselile de ortografie facute.
Asa cum scria si anakinu: nu poti sa-i multumesti pe toti.

Mult succes.

#11 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 31 August 2011 - 12:11 AM

Vezi postareaDark, la 30 August 2011 - 07:18 PM, a spus:

- Cine este si ce reprezinta aceasta creatura ? ce fel de erou este ? ( poate uni dintre noi nu il stim ) din ce mitologie este ? sa fie un erou al cosmarurilor nocturne ?
- Daca eram admin va inchideam topicul , nu incurajez asemenea creati , nu au nimic artistic in ele .

Stimate domul insemna ca nu avez citit post meu...am inceput cu aceste cuvinte:
Al lucru de gen fantasy...est un piesa de la firma Rackam (inchisa in 2006 dupa 10 ans de lucru) si rafigura un Wolfen de Yliia.
Daca doumneavostra nu cunost Firma Rackam si un joc ca se cheama CONFRONTATION ca se joca in tota lumea nu este vinea mea.Este si dreptul de dumneavostra spune ce gandesc si ce doreste de lucrarile mele.Am citit forte atent totul regolament si nu am gasit nicio parte unde scrie ca nu pot sa postes piesa asta.
Imi pare fuorte rau daca piesa mea va deranjes dar datorit factul ca altele persone piesa mea plac (in primis eu)cred ca postes si altele piesele de linea asta ce am in lucru....si sper fuorte mult ca nu va suparat pentru ca linea asta are aprope de 20 Wolfen diferit si am intentia de a vopsi si propunere la acest forum tuotele articole de gen asta pana cand regolamentu ma permite.
Multumesc pentru comentare si LA REVEDERE
Alberto
ps
Daca cineva este putin curios si are o clipa puote ca sa duce pe internet si cauta cu parola Rackam sau Confrontation si vede ce lumea sa deschide.....pentru linea asta (ca pentru esemplo este in anglia si in SUA cum Lord of ring sau henry potter sau Warhammer40000) a fost scris cred 2 sau 3 cartie pentru Wolfen de Ylia sau Divoretor sau goblin sau ork....
Si film Pirate de Caribian este scris dupa jocuri Pirat de Rackam....
Dar tuota este numae cartie si Plomb si vopsea....nimic de froumose :pardon:

Aceasta postare a fost editata de 93178000: 31 August 2011 - 12:33 AM


#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 09:33 PM

Vezi postareaDark, la 30 August 2011 - 07:18 PM, a spus:

- Cine este si ce reprezinta aceasta creatura ? ce fel de erou este ? ( poate uni dintre noi nu il stim ) din ce mitologie este ? sa fie un erou al cosmarurilor nocturne ?
- Daca eram admin va inchideam topicul , nu incurajez asemenea creati , nu au nimic artistic in ele .


Poate ca multora nu le plac mai multe din lucrarile postate de tine pe acest site, dar se abtin de la comentarii rautacioase, ba chiar jignitoare. Scuze, am facut eu o confuzie - nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo lucrare de-a ta postata aici, ca sa ne putem pronunta asupra nivelului artistic.
Eu cred ca unul ca Alberto, care in cateva luni de cand e prezent pe cartula, a demonstrat o tehnica personala foarte bine definita (care chiar nu trebuie sa placa tuturor), a pus umarul mai mult la dezvoltarea acestei comunitati, decat cele cateva topice de vanzari si schimburi care iti apartin.
Exista in modelism si domeniul fantasy, care include orice tine de ... fantezie si nu necesita explicatii.
Sincer, cel mai simplu era sa treci peste acest topic.
Iar tie, Alberto, felicitari pentru tehnicile de vopsire si de construire a bazelor (din punctul meu de vedere excelent proportionate). Si scuzele de rigoare pentru ... sa-i spunem un exces model Torquemada.

#13 Useril este offline   Dark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 28-August 08

Postat 01 September 2011 - 05:09 PM

- Domnilor o asemenea figurina tot o porcarie ramine , cu siguranta domniile voastre nu au intrat niciodata intr-o expozitie modelistica , nu mai
vorbesc de o galerie de arta .
- Aveti dreptate gusturile nu trebuiesc comentate , daca schimbam rolul saitului ( in fig ciudate ) asa va ramine .
- Scuze pt insulte si critici .

#14 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 01 September 2011 - 05:46 PM

Domnule,porcarie este faptul ca acest om (iar acum si restul) trebuie sa indure astfel de comentarii si insulte !!!
Dupa ce te exprimi in felul asta scuzele nu au absolut nicio valoare !!!
Nu spune nimeni ca nu trebuie sa-ti expui opinia vis a vis de o lucrare,insa nu in modul asta.
Nu-ti place personajul asta ''intunecat'' dar te intitulezi Dark,ca sa vezi ce chestie...

Alberto,lucrarea ta imi place,tot asa si celelalte,astept sa postezi in continuare,fie subiecte ww2 fie fantasy.
Spor si numai bine :-)

Aceasta postare a fost editata de axor: 01 September 2011 - 06:03 PM


#15 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 01 September 2011 - 07:02 PM

Vezi postareaDark, la 01 September 2011 - 05:09 PM, a spus:

- Domnilor o asemenea figurina tot o porcarie ramine , cu siguranta domniile voastre nu au intrat niciodata intr-o expozitie modelistica , nu mai
vorbesc de o galerie de arta .
- Aveti dreptate gusturile nu trebuiesc comentate , daca schimbam rolul saitului ( in fig ciudate ) asa va ramine .
- Scuze pt insulte si critici .


Porcarie se dubles :dribble: :dribble: :dribble: DOI CA NU INTELEGE NIMIC DE ARTE :dribble: :dribble:
http://www.facebook....32027026&type=1
Ce la stanga sunt eu ..... si colega de clubul meo Alessio cu asemena porcarie a castigat o medalie de aur la Thiene (expositia mondiale) cu numele tip Nunnari,Cartacci.....

Pe curand altele porcarie :crazy:
Alberto

Aceasta postare a fost editata de 93178000: 01 September 2011 - 07:08 PM


#16 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 01 September 2011 - 08:39 PM

Vezi postareaDark, la 01 September 2011 - 05:09 PM, a spus:

- Domnilor o asemenea figurina tot o porcarie ramine , cu siguranta domniile voastre nu au intrat niciodata intr-o expozitie modelistica , nu mai
vorbesc de o galerie de arta .
- Aveti dreptate gusturile nu trebuiesc comentate , daca schimbam rolul saitului ( in fig ciudate ) asa va ramine .
- Scuze pt insulte si critici .


Daca ti-ai fi dat silinta sa ne cunosti mai bine, ai sti ca o mare parte dintr-e noi au organizat si participat la multe expozitii modelistice in Romania, iar o parte dintr-e noi si in strainatate. Iar din punct de vedere al galeriilor de arta, crezi ca Louvru si Muzeul Vaticanului sunt destul de reprezentative pentru tine?

#17 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2011 - 08:43 PM

Vezi postarea93178000, la 01 September 2011 - 07:02 PM, a spus:

Pe curand altele porcarie :crazy:
Alberto


Le asteptam cu interes.Si eu daca ma uit la un tablou de Picasso poate ca nu-l voi intelege,dar stiu sigur ca imi v-a placea.

#18 Useril este offline   cobra_00711 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 09-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2011 - 07:55 AM

Vezi postareaDark, la 30 August 2011 - 07:18 PM, a spus:

- Cine este si ce reprezinta aceasta creatura ? ce fel de erou este ? ( poate uni dintre noi nu il stim ) din ce mitologie este ? sa fie un erou al cosmarurilor nocturne ?
- Daca eram admin va inchideam topicul , nu incurajez asemenea creati , nu au nimic artistic in ele .


Am impresia ca pentru tine sunt porcarii si desenele animate cu Tom si Jerry. Din bun simt nu trebuia sa faci un astfel de comentariu! Stii vorba "Nu-ti place ? Nu manca!". Mai treci o tura pe la scoala pentru ca ai greseli de ortografie.

Alberto, figurina e super. Astept sa vad si altele.

Aceasta postare a fost editata de cobra_00711: 02 September 2011 - 07:56 AM


#19 Useril este offline   Dark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 28-August 08

Postat 02 September 2011 - 04:12 PM

[quote name='cobra_00711' timestamp='1314942914' post='134671']
Am impresia ca pentru tine sunt porcarii si desenele animate cu Tom si Jerry. Din bun simt nu trebuia sa faci un astfel de comentariu! Stii vorba "Nu-ti place ? Nu manca!". Mai treci o tura pe la scoala pentru ca ai greseli de ortografie.

Alberto, figurina e super. Astept sa vad si altele.

- Alte timpeni poate , ca ceva frumos nu va place.

#20 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 02 September 2011 - 04:52 PM

:-)
Dark, te rog sa-ti exprimi parerile/criticile in asa fel incat sa nu deranjezi.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi