Forum Machete,Modelism,Hobby: Zburatoarele Doctorului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zburatoarele Doctorului

#21 Useril este offline   Beck103x 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere :D

Postat 17 January 2012 - 06:23 AM

ce reteta de vopsea s-a folosit la Fiat daca se permite intrebarea? :)

#22 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2012 - 07:51 PM

Vezi postareaBeck103x, la 17 January 2012 - 06:23 AM, a spus:

ce reteta de vopsea s-a folosit la Fiat daca se permite intrebarea? :)

Scuze ca raspund asa tarziu. Fiatul l-am vopsit cu un argintiu acrilic (am un borcam mare pe care scrie Polycolor, Maimeri) apoi am facut dry-brushing cu negru pe deasupra. Nu prea sunt multumit acum de ceea ce a iesit.





Am mai exersat....(translation: am mai stricat niste modele) dar nu le-am mai postat aici.... mai e multa munca pana sa ajung media machetistilor de pe aici.

Gloster Gladiator MK I 1/72 (Airfix)

Imagine atasata: Resize of IMG_5840.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5841.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5842.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5843.JPG


Imagine atasata: Resize of IMG_5846.JPG




revin cu celelalte....cred ca din ce in ce mai bune....dar departe de perfectiune.




#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 May 2012 - 09:25 PM

Citeaza

Fiat CR-32 1/72 SuperModel

SuperModel ! :clapping:
Nu-mi place insa ca l-ai facut in varianta germana . Avionul asta arata atat de italinesc in toate aspectele , incat pur si simplu nu " pusca " cu acea inmatriculare. Ai distruge personalitatea .
Daca cumva vei dori vreodata , sa-i schimbi inmatricularea , te ajut bucuros cu documentatia pe care o am . ( ^_^ )
P.s. Scuza-mi reactia ( stiu ca de gustibus ... etc) , dar nu m-am putut abtine . :lol:

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 May 2012 - 09:56 PM


#24 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2012 - 10:13 PM

Nici o problema. ma ajuta orice comentariu, de orice fel. Pe mine m-a atras foarte tare coada rosie de pe spate in care am pictat eu zvastica....caci era goala in interior. Iar inmatricularea italiana presupunea un camuflaj destul de pretentios pentru nivelul meu din momentul executarii modelului.

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 May 2012 - 10:07 AM

Doctore, hobanele sunt prea groase, neintinse, si lipite putin cam grosolan. Foloseste fir de nailon de 0,08 mm, negru sau transparent. Da gauri cu birghiu subtire, trage firele, apoi lipeste-le cu superglue. La final le poti vopsi in culoarea metalului

#26 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 12:58 PM

Da, recunosc. Hobanele sunt grosolane. Am folosit in fir chirurgical (un fel de nylon) dar era cam gros si s-a mai ingosat cand l-am vopsit. Firul l-am tras prin gaurele date cu acul firului sau cu acul de seringa caci nu am burghiu asa fin. nu prea sunt intinse ca rupeam tot avionul daca trageam mai tare de ele, firul fiind destul de rigid (il folosim la inchis aponevroza). La primele hobane de la RAF am folosit lita de cupru...pe care am lipit-o cu greutate. mai apoi am folosit ata de papiota. Nu am pozate inca avionasele. Urmeaza.

Multumesc de observatii. Mai bagati. :)



Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi