Forum Machete,Modelism,Hobby: Cessna O1 BirdDog - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cessna O1 BirdDog Airfix 1/72

#1 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1779
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2011 - 07:35 PM

Am inceput aceasta macheta la inceputul lui decembrie 2010 (in aceeasi idee de final de an - o macheta mai nerazboinica), timp in care m-am ocupat de cioplit, gravat, regravat, pilit, nituri, etc. De fapt, m-am ocupat e mult spus, procentajul covarsitor in activitatea depusa avandu-l planificarea strategica.
Macheta este un Airfix cam de cand eram eu la gradinita (si a curs ceva apa pe Dambovita de atunci). Eu am vazut-o pentru prima data intr-un catalog Airfix prin '95 si de atunci ma gandesc la ea, desi stiam ca e un kit slab calitativ (mai exact, capabil sa te trimita la Spitalul 9).
Un review scurt si pertinent al machetei - http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/air...rfix_1058.shtml
O prezentare cioclopedica a avionului - http://en.wikipedia....na_O-1_Bird_Dog
Pe scurt, grosimea plasticului e incredibila (constatare valabila si pentru piesele transparente), detaliile sunt in pozitiv (lucru nu chiar rau), urmele de turnare nenumarate (urme de pini si scufundari de material), iar ingineria kit-ului e greu de inteles.
Ca sa mai upgradez barzaunele, am luat 2 seturi scoase de Pavla, respectiv http://www.cybermodeler.com/hobby/details/...pav_72079.shtml si http://www.cybermodeler.com/hobby/details/...pav_72104.shtml
Sunt excelente, dar necesita multe, foarte multe ore de freza, pila, smirghel, scriber, etc.
De asemenea, am mai luat setul de PE de la Airwaves, care se vede in prima foto. Practic, am dat banii degeaba (pana la momentul asta nu s-a potrivit fara ajustari majore niciuna dintre piese, dar tot mai sper la capacele motorului).
In a doua foto, se disting seturile de upgrade-uri.
Imagine atasata: AEC72138.jpg Imagine atasata: DSC01387.JPG
Seturile Pavla scot macheta la lumina. In schimb, setul Airwaves e praf. L-am luat in primul rand pentru o piesa care dubleaza, pe interior, tavanul cockpit-ului (ala cu 6 ochiuri de geam). N-are nicio treaba cu deschiderile facute in plastic pentru a lasa loc pentru suprafetele transparente. Nici macar nu poate fi folosit de ghidaj pentru a mai freza din plastic. Nu se potriveste de niciun fel (pe aici e mai mare PE-ul, pe colo e mai mare deschiderea din plastic, e mai stramb, e mai ascutit ...).
Dar n-am debordat: in vreo 2 zile, am subtiat, pe interior, tavanul in speta - initial avea cam 2mm; deoarece am inlocuit piesa aferenta transparenta, cu o folie de acetat, am frezat / pilit / smirgheluit peste 1,5mm din aripa superioara.
In alte 2 zile, am impartit reperul PE in cauza in 4 si l-am potrivit cat mai bine. Prin ajustari continue cu o freza, am facut ca gaurile sa corespunda. Spatiile dintre cele 4 piese PE rezultate le-am gandit astfel incat sa fie mascate de grinzile din plafon, facute din profil Evergreen.
Am mai folosit din setul Airwaves blindajele de la scaunul chilotului si, dupa cum am mentionat anterior, sper sa se potriveasca niste capace pe la motor. Mai sper la 2 piese care reprezinta picioroangele pasarii. In rest, usa e cu vreo 2 mm mai scunda, bordul cu vreo 2mm mai lat, etc.
Citand dintr-un mare clasic in viata (cunoscut in mediu ca 109), macheta asta a devenit un fel de cruce pe care trebuie sa o duc la sosire. Tot el mi-a zis ca-mi aleg niste subiecte de kkt (numai ca sa-l enervez si tot am sa termin macheta asta).
Dupa 5 luni de munca (mai mult de pauze), iata ce am obtinut (am ales sa scriu pe imagini ce am facut in plus - mi se pare mai clar decat o insiruire de liniute):
Imagine atasata: DSC02279_text.jpg Imagine atasata: DSC02275_text.jpg
Imagine atasata: DSC02280.JPG Imagine atasata: DSC02282_text.jpg
Imagine atasata: DSC02287_text.jpg Imagine atasata: DSC02288.JPG
Imagine atasata: DSC02291_text.jpg Imagine atasata: DSC02299_text.jpg
Imagine atasata: DSC02292_text.jpg Imagine atasata: DSC02296.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 May 2011 - 07:23 AM


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 May 2011 - 09:38 PM

Traznet prezentarea,tare de tot.Da' cel mai tare e puscociul ala M-16...si-i la 1/72....Madnesssssssss

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2011 - 10:02 PM

Frate...esti dus .... :-D

#4 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 07 May 2011 - 11:04 PM

Chinezărie adevărată, mai ales la scara asta!
Ce mai, de-abia aştept să văd cum o să iasă!
Şi, dacă am īnţeles eu bine, ai şi gravat-o.
Ptiu, Doamne, că m-a luat durerea de cap!
Bravo, omule, felicitări din toată inima!

#5 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 08 May 2011 - 12:22 AM

Cred că o să-ţi iasă mai frumoasă decāt asta, care e, totuşi, Hasegawa.

http://www.jonbryon.com/o1e.html

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 May 2011 - 11:02 AM

Tizule, pina aici, no comment! :-D

#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 08 May 2011 - 12:29 PM

- Urata libelula, insa superba munca de detaliere si vopsire !!
Un mare Bravo si din partea mea si spor sa ai in continuare.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 08 May 2011 - 12:29 PM


#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1779
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 12:46 PM

Multumesc tuturor pentru interes.

Vezi postareaflorin44, la 8 May 2011, 01:22, a spus:

Cred că o să-ţi iasă mai frumoasă decāt asta, care e, totuşi, Hasegawa.
http://www.jonbryon.com/o1e.html

Florine, eu sunt sigur de asta. Din punctul meu de vedere, jonbyron a facut un OOB si atat. A monta un set Eduard din 10 repere (la 48) e cam pistol cu apa.
Sa nu ma inteleaga cineva gresit, dar mie, 1/48 sau 1/32 mi se par imense (pentru aero). Adica ai loc sa intorci tractorul. Sunt scari frumoase, impresionante, dar cam atat. In principiu, tehnicile sunt aceleasi la toate scarile. Doar ca la 72, daca ti-a tremurat mana, o iei de la capat.
Evident, totul depinde de standardele auto-impuse. E cazul si la jonbyron. Atat a vrut el sa faca.
Iti dau un exemplu: deoarece nu aveam o metoda de fixare a foliei de acetat, am inventat garnituri / cheder din fir de plumb - pe fata exterioara a ramei geamului am lipit o bucata de banda de mascare; apoi, pe la interior, am fixat la imbinarea bandei cu ramele ferestrei fir de plumb de 0.2 mm; dupa aia, am fixat firul de rama cu CA lichid; dupa, s-a indepartat banda de mascare; s-a chituit, pilit, smirgheluit, vopsit; acetatul s-a fixat cu straturi succesive de Future; fasiile de decal galben s-au suprapus in cateva straturi intercalate; s-a sigilat cu future si apoi cu lac; ta-daaaa!
Chestia asta a durat cateva zile. Deci, daca eu am facut-o, el de ce nu (la 48)?
Macheta asta mai are multe chestii care trebuie rezolvate (finalizat bordul si potriveala in fuselaj; tevi esapament din ace de seringa; capace motor din PE; niste furtune de alimentare care se pot monta abia dupa imbinarea aripilor cu fuselajul; parbrizul si geamul din spate din vacform, niste tevi de rigidizare la interior; picioroangele din PE impreunat cu stiren; luminile de pozitie care lipsesc cu desavarsire; fereastra de deasupra usii din scratch). In principiu, mai mult la exterior, care s-ar presupune ca sunt mai facile. Eu sper sincer sa fie cam 75% gata.

#9 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 May 2011 - 01:49 PM

Alexelule , felicitari
Superba lucrare .
Ce model de vopsire te-ai gandit s-o faci ?

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 02:41 PM

Chiar daca o sa te duci la o expozitie cu el tot nu vei putea spera la marele premiu...Sau macar la vreun premiu notabil.
Si asta pentru ca trendul mondial sunt scarile mari si nu capacitatea de a face bici din seturi Airwawes la 1/72.
De prin 96 pana in 2000 am fost abonat la FineScaleModeler. 80% din coperti titrau: "Bigger....", "Biggest .....", "stuning big....", "Huge....". Si inauntru le gaseai "extradetailed and over detailed" cu un set amarat de roti dezumflate prost, din rasina.
Nu ai auzit niciodata, la nici o expozitie, sfatul amical - "Treci ma si tu la o scara serioasa" ?

Eu l-am vazut pe viu si tocmai asta am considerat ca era de admirat la el - confectionarea a mai mult de jumatate din detalii, din scratch, ceea ce presupune inventivitate si mestesug. Da' aste nu se puncteaza nicaieri si d-aia ramane hobby pur si simplu.
Le faci ca esti nebun si vrei sa te miri singur peste ani ce nebun ai fost.

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 02:58 PM

Foarte sincer, eu tocmai pe acesti "nebuni" ii admir cel mai mult.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1779
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 03:36 PM

Multumesc, nebunilor. Traiasca Spitalul 9 si noile game de buline linistitoare.

Vezi postareaTonyS, la 8 May 2011, 14:49, a spus:

Ce model de vopsire te-ai gandit s-o faci ?

Aici chiar vroiam sa va cer sfatul. Am doua variante :
1. Am si vopsea si decaluri. Imi place pentru ca e foarte simpla, dar nu imi place cum e pozitionata cocarda fata de inscrisul cu US AIR FORCE de pe lateral
Imagine atasata: 1711406.jpg Imagine atasata: birdog976.gif
Imagine atasata: O_1.jpgImagine atasata: o1_rx_config_freeman.gif
2. Am vopsea dar nu prea am decaluri (ARMY si serialul de pe deriva). Imi place ca-i oliv, dar nu-mi place deoarece e cam incarcata. Treaba ca-i oliv nu e neaparat un avantaj - si interiorul e tot pe verde
Imagine atasata: ibda8416.jpg Imagine atasata: O1Smoking07.jpg
Caline, ma cunosti bine. Eu fac machete exclusiv pentru mine. Sa nu ma intelegeti gresit: ma gadila sa primesc feedback-uri pozitive, dar daca asta ar fi un scop in sine, as fi mai activ pe forum. Prefer sa lucrez ceva decat sa fac poze, sa le prelucrez si sa le postez.
La orice concurs de machete aero, as fi descalificat din prima - nu fac urmele de afumare de la esapamente (nu vreau, pentru ca parca murdaresc macheta). Nu vreau, pentru ca fac machete pentru a ma uita apoi la ele. Eu. Ca am participat la cele cateva expozitii - am participat pentru placerea de a ma intalni cu niste colegi de suferinta. Asta abia mi se pare important.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 08 May 2011 - 03:37 PM


#13 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 08 May 2011 - 09:06 PM

Salut!
Omul nu e nebun ,e doar pasionat.
Lumea e plina de Me-uri Mustang-uri Spit-uri F-uri, dar prin conflictele din lumea largă au zburat o grămadă de "te miri ce",.........unele mai pitoreşti de cāt altele.
Felicitări şi spor la treabă!!!!!!!!!!!

#14 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1779
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2011 - 10:01 PM

Vezi postareavlad, la 8 May 2011, 22:06, a spus:

Omul nu e nebun ,e doar pasionat.
Lumea e plina de Me-uri Mustang-uri Spit-uri F-uri, dar prin conflictele din lumea largă au zburat o grămadă de "te miri ce",.........unele mai pitoreşti de cāt altele.

Merci, Vlad! Stii bine ca aprecierile tale nu pot fi luate in serios, din cauza de subiectivism (ti-am admirat cu totii, eu sigur, machetele - si alea navale, si alea din surcele). :-D
Cat despre Me-uri si Spit-uri, nimic mai adevarat. Subiectele si le alege fiecare, dupa gust. In epoca "machetism viteza" le-am facut si eu pe toate. Acuma parca nu ma mai atrag (in afara de 109E, care are un loc special in cordul meu, drept pentru care, o data la 1-2 ani mai bag cate unul).

#15 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 08 May 2011 - 10:39 PM

Salut şi frānă că ne prăpădim!!!!!!!!!!!!
Īncă nu am postat īn secţiunea navo. .
Am salutat doar o acţiune frumos detaliată īn zona aeronavelor mai puţin cunoscute .
Deşi lucrez aero 1/48, şi īncerc şi la mai mare.....scara...........,apreciez si mă bucur de un oarecum inedit 1/72 BINE SĂPAT!!!!!!!!!!

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2011 - 07:38 AM

Marinelu, parerea mea: alege prima varianta. Motive? Cred ca le-a subliniat, oarecum, Vlad. Adica e mai deosebita decit cea oliv, culoare ce se gaseste pe toate drumurile. Parerea mea! Hic!

Cit despre ce a zis Wurger, perfect adevarat! Poti face o macheta direct din cutie, la scara mare, fara nici un fel de detaliu, vopsita brici pe extrados, si nevopsita pe intrados (ca acolo nu vede nimic arbitrul!!!!) si esti candidat la marele premiu. Fa o macheta la scara 1/72, de preferinta un Frog, detaliata si lucrata la greu, vopsita decent si o sa se uite ...nimeni la ea, pentru ca, tot asa, arbitrul nu vede cele detalii, deci nu le puncteaza. Dar nu avem ce face, astea-s regulamentele.

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4809
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2011 - 07:23 PM

FOARTE FAIN , in ciuda faptului ca , dupa cum vad , a fost realmente un " Dog" ! FELICITARI si din partea mea Alexelule ! :-D Desi nu-mi place nici una dintre variantele de vopsire , cel gri cred ca v-a scoate in evidenta postul de pilotaj si e oarecum in spiritul epocii . Daca insa iti place mai mult olive-ul am gasit pe net unul mai putin complicat ( foto a/n) , desi mie imi place cel mai mult dintre toate variantele cel din foto color .imi pare foarte ..." de Vietnam" :-P . Din pacate nu am gasit nici o foto cu avionasul in camuflaj tricolor .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bird_dog_Sheridan_IL_60s_L_19.jpg
  • Imagine atasata: bird_dog_p278.jpg


#18 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 09 May 2011 - 09:25 PM

Alege fara nici o remuscare prima schema de vopsire. Pana si pozitia decalului este mai interesanta. Faina treba pana acum. Apropo de scara: sa-i vad pe cei ce lucreaza la scari mari montand un PE de cateva zecimi de mm cand un stranut, un mobil sunand, sau orice alt subiect de distragere a atentiei te poate face sa -ti iei adio de la piesa daca nu te protejezi contra zborului acesteia. Am vazut la unii care au spatiu ca si-au vopsit pardoseala in alb in jurul mesei de lucru ca sa poata gasi PE-urile zburate.
Indiferent de scara placerea, de a construi apartine fiecaruia in felul lui, ca de aia e hobby.
Sa ai spor.

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 May 2011 - 09:46 AM

Faina treaba faci Alex! Arata foate bine!
@ Aschi : legat de PE-uri sa stii ca si la scara mare sunt piese extrem de mici. Cu cit mai mare machete, cu atit sunt mai multe detalii mici. Dupa ce le pui nici dracu nu le mai vede. Ramai numai cu satisfactia personala ca sunt acolo!

#20 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 10 May 2011 - 10:44 AM

Esti meserias, imi place, ma intreb daca faci asa ceva la 72, ce ai face la 32?

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi