Forum Machete,Modelism,Hobby: Modul foto - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modul foto

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 May 2011 - 10:05 AM

Salutare,
Am construit un modul foto destinat experimentarii de tehnici si utilizarii ulterioare la pozat material rulant. Oricum, scopul final este comercializarea, pentru a acoperi costurile materialelor si a construi un altul, deoarece nu conteaza destinatia ci drumul parcurs.
Un modul de acest tip, in opinia mea, trebuie sa nu fie foarte mic pentru a contine exemplarul de material rulant dorit, de regula o bucata, nici foarte mare, pentru manevrare corespunzatoare. Are evident un fundal in care sa se "piarda" modelul. Si normal, ar fi interesant sa aiba si o tema.
Tema acestui modul, folosind ce am avut la indemana este o statie de uleiuri petrom (tema imaginara).
Am purces la construirea bazei, din material lemnos, rigidizat prin pozitionarea unei legaturi oblice. Fundalule ste de asemenea realizat sub forma unui cadru, rigidizat cu doua legaturi oblice, prevazut a fi demontabil din considerente de gabarit, deci se monteaza si demonteaza usor cu 2 suruburi cu piulita fluture.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Pe structura astfel creata am lipit o coala de mucava si o structura din polistiren extrudat pe care se va creea terasamentul de cale. Deci calea este suprainaltata fata de rest, prisma de pietris este asigurata de o alta fasie de polistiren extrudat pentru parchet laminat. Lipirea se face cu adeziv prietenos cu materialele de tip polistiren. In fundal, se regaseste statia de uleiuri montata pe o baza din polistiren, caroiata si imbatranita astfel incat sa sugereze o suprafata din beton si liniile de demarcatie corespunzatoare.

Imagine postata


Firma originala a fost inlocuita cu alta, asa cum am spus, ceva mai mioritica.

Imagine postata

Imagine postata


Ulterior, mersul a fost cel standard pentru o macheta feroviara: lipirea sinei de suportul din polistiren, confectionarea terasamentului din nisip, aplicarea de plasa si ipsos, aplicarea de hartie si aracet. Personal imi place sa combin aceste doua metode, adica in functie de zone si necesitati, folosesc o structura din ziare mototolite peste care vin cu plasa de polistiren si schit sau ipsos, respectiv hartie de bucatarie si un amestec de apa si aracet. De asemenea prefer sa vopsesc ulterior suprafata obtinuta si nu sa amestec colorant in aracet.


Imagine postata


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Am decis electrificarea modulului, adica montarea de stalpi de lumina home made acolo unde va fi statia de uleiuri, precum si contact electric la sina.

Cateva cuvinte despre realizarea acestor atalpi de lumina:
am folosit LEDuri din brichete chinezesti, de diametru mic, adica 3 mm, care vin cu un clopot din plastic ce emuleaza diametrul LEDurilor normale de 5 mm, :) , care se pot utiliza in alte scopuri. De asemenea brichetele mai au un suport al celor trei baterii de ceas care alimenteaza LEDurile. Aceste suporturi s-au pretat la confectionarea cozoroacelor lampilor stradale, dupa ce le-am frezat usor canalul pe care il aveau initial, astfel incat sa imi permita montarea unor tevi de alama de 2.6 mm.


Imagine postata


Imagine postata

Din decupajele de mucava de la o macheta de arhitectura, am confectionat bazele lampilor, in care am fixat tevile de alama dupa gaurire initiala. Pentru lipituri am folosit exclusiv cianocrilat.


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Rezultatul a fost o baza din mucava, teava de alama prin care am tras un fir la lampa, al doilea fir a fost lipit in apropierea bazei de teava de alama. Capacul transparent al lampii a fost realizat din plastic striat portocaliu, care sa indulceasca putin lumina alba, iar peste suportii de baterii folositi la corpul lampii sau folosit capace din forex. S-a vopsit totul cu vopsea acrilica tamyia alb.

Statia de uleiuri este imprejmuita de un gard din dale de beton. Puteam alege intre doua solutii, gardul unitar, dupa care sa simulez piesele de fixare a dalelor (adica pe romaneste stalpii in forma de H verticali din beton) caz in care ar fi iesit parca prea drept, astfel incat am optat pentru confectionarea din bucati, care sa duca la un gard usor darapanat, putin in paragina, imagine completata de un wheatering si nsicaiva ierburi aplicate. Toate componentele, deci stalpii, placile din beton (cate 3 la numar pe verticala pentru fiecare sectiune), poartea s-au realizat din forex, lipit cu superglue, vopsire cu acrilic si uleiuri. Decalurile petrom au venit ulterior.

Imagine postata

Imagine postata

Am vopsit cu acrilice intregul relief, am aplicat vegetatie si copaci.

Imagine postata

Imagine postata

Pentru completare am mai introdus un element de decor, la trecerea de cale ferata respectiv in curtea statiei de uleiuri. Am modificat un camion de bere, scara H0, epoca II probabil dupa "moaca". Nu ma pricep la partea auto asa ca nu-mi dau cu presupusul prea mult. Acesta era acoperit, culoarea era un bej uniform. A urmat revopsirea si murdarirea, camionul asteapta cuminte la trecerea de cale in timp ce remorca este deja garata in curtea statie de uleiuri. Ca marfa niscaiva butelii cu forma dubioasa din cutia cu resturi.

Imagine postata

Imagine postata

Am montat instalatia electrica, am confectionat posterul prin printarea de tip poster (adica pe 9 coli) a unei imagini panoramice, din care am taiat partial. Printarea am facut-o pe hartie standard, din motivul de a nu avea calitate fotografica sau stralucire prea mare, fiind nevoie de un fundal usor estompat si nu de unul prea evident, dupa parerea mea modelul fiind acela care trebuie sa iasa in evidenta. Normal, se poate printa imaginea dintr-o bucata, dar costurile sunt ceva mai mari.

Instalatia electrica este realizata din un traf, redresare si filtrare, mai trebuie sa adaug o siguranta, si este ok. partea interesanta e ca a lucrat si un mister dorel in zona, astfel ca la sapaturile de la gard, a reusit sa faulteze instalatia electrica la unul din stalpii de iluminat. Asa ca acum paznicul de noapte semultumeste cu o lampa mai putin.

Dupa utilizare fundalul se detaseaza si se stocheaza usor, fara a ocupa mult spatiu, durata de montare si punere in scena fiind de cca 5 min.

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 03 May 2011 - 10:19 AM


#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 May 2011 - 10:21 AM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi