Forum Machete,Modelism,Hobby: Panzer III Revell 1/72 Afrikakorps - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panzer III Revell 1/72 Afrikakorps

#1 Useril este offline   Wittman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Orice macheta

Postat 30 April 2011 - 12:06 PM

Acesta este macheta mea de Panzer III vopsită de mine cu pensula.

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 April 2011 - 07:13 PM

Salutare Wittmane!
Desi sunt adeptul uzurii masive pe blindate,la tine mi se pare prea mult...mai bine zis prea strident.Ce ai folosit pt efectele de zgarieturi?Pare a fi marker sau ceva carioca...
Felicitari pt saginng-ul de la senila si montajul ei,din pacate le-ai montat pe amandoua in sens invers.
Daca vrei ceva sfaturi in privinta vopsitoriei,iti stau la dispozitie,dar daca tu esti multumit de rezultat,atunci e ok.
Apropo ce vopsea ai folosit,acrilica sau email?

#3 Useril este offline   Wittman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Orice macheta

Postat 30 April 2011 - 08:07 PM

Vezi postareadani, la 30 Apr 2011, 20:13, a spus:

Salutare Wittmane!
Desi sunt adeptul uzurii masive pe blindate,la tine mi se pare prea mult...mai bine zis prea strident.Ce ai folosit pt efectele de zgarieturi?Pare a fi marker sau ceva carioca...
Felicitari pt saginng-ul de la senila si montajul ei,din pacate le-ai montat pe amandoua in sens invers.
Daca vrei ceva sfaturi in privinta vopsitoriei,iti stau la dispozitie,dar daca tu esti multumit de rezultat,atunci e ok.
Apropo ce vopsea ai folosit,acrilica sau email?



Chiar iti multumesc pentru cele scrise si daca vrei imi poti da detalii la vopsire, am vopsit cu vopsea emanel de la revell.
Iar problema cu senila cred ca o sa-l demontez si il reasamblez.

Stima Wittman.

#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 April 2011 - 09:02 PM

Salutare,
din pacate acum trebe sa plec la lucru,dar maine sunt disponibil cu sfaturi.
Cele bune !
Dani

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 May 2011 - 02:21 PM

Salutare si scuze de intarziere,dar am uitat ca ieri a fost 1 Mai!

Ok ,sper sa reusesc sa fiu de folos:
1.Personal,pt vopsirea la pensula, iti recomand acrilicele,au o buna putere de acoperire si nu au luciu.
2.Zonele de lumini si umbre se pot realiza prin spalari,cu negru sau ruginiu,pt evidentierea detaliilor.Eu folosesc pt spalari tot acrilice si sunt foarte multumit de efectele obtinute.
3.Pt efectele de paint-chipping foloseste o bucata mica de burete mai dens, inmuiata in gun metal[amestecat cu putin negru sau ruginiu,in fctie de uzura ce vrei s-o aplici],pe care o "tamponezi" pe zonele in care vrei sa se vada uzura accentuata[in general pe muchii si zonele de frecare ale blindatului].
4.Rotile dintate,din cauza contactului permanent cu senila,au "dintii" de culoarea metalului...
5.Cu senilele e simplu...vopseste-le in culoarea de baza[gun-metal sau ruginiu],aplici pigmentii,apoi vii cu un dry-brush finut cu metal peste dintii senilei.

Nu ma prea pricep eu la dat sfaturi,dar sper sa-ti fie utile cele spuse mai sus.Poate am fost mai clar aici:
http://www.cartula.ro/forum/JAGDPANTHER-LA...1-72-t6722.html

Eventual da-mi o adresa de mess[pe PM],si mai vorbim acolo daca mai ai alte intrebari.
Spor in continuare!

#6 Useril este offline   Wittman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Orice macheta

Postat 02 May 2011 - 06:35 PM

Mersi de informatii, sper sa ma tin de cele scrise de tine. Acuma am un Jagdpanther de la Trumpeter in lucru l-am si vopsit deja, o sa vin cu poze mai tirziu.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi