Forum Machete,Modelism,Hobby: kubelwagen... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

kubelwagen... de inchiriat, de pozat... de pipait :)

#1 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 07 January 2006 - 12:32 AM

salutari...iata ca se intimpla minuni shi in romania! ma tot uitam pe forumuri "de-afara" cum "bricolau" unii machetutze, diorame shi altele ...DAr.. surpriza a venit... am descoperit forumul asta :). ce sa zic? felicitari tuturor... n-am putut sa ma dezlipesc de aici o juma' de noapte :).
Nu sunt un modelist serios...adica am "stricat" shi eu 4-5 machetutze la viatza mea... in schimb am o alta problema la cap.... e o "macheta" 1:1 :) la care m-am impotmolit 1 pic. Este vorba de un kubelwagen (type 82). Aveti cumva o reproducere (orice scara) cit mai exacta a mashinutzei? Sau poate ceva documentatie despre ea?
orice ajutor e binevenit... asta pina nu m-apuc sa stric lucrurile :)
multzumiri anticipate :)

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2006 - 12:35 AM

Bun venit, in primul rand...
1:1 zici, fain! Poate ne tratezi cu ceva poze??? :whistle: Te rog...

Docomentatie si machete se gasesc, sa inteleg ca restaurezi una, sau e vorba despre altceva?

#3 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 07 January 2006 - 12:42 AM

nu e restaurare. ah...ce n-ash da sa fie :).... e o replica.. un shasiu de broasca (aproape identic cu cel de pe kubel) pe care o sa pun o caroserie de kubel... facuta din "pensula shi ciocan" :)
abia am inceput... sunt la "curatzatorie".. deocamdata pozele sunt anoste... da' daca vreti... no problem...

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2006 - 01:28 AM

Man, bafta in (re)constructie...

http://betah.co.il/booksCatalog.aspx?categ...ored%20Vehicles
pe la pag 6-7 gasesti ceva despre VW.

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 January 2006 - 08:59 AM

La buna venire Pacman!
Asta da intrare in forta. Nu ne faci o recenzie a "kitului"?
Si rogu-te, musai si niste poze chiar asa in stadiul actual al lucrarii.
Daca ai observat, pe aici se obisnuieste sa sa puna poze din diverse stadii ale executiei lucrarii.
Si pune domnule pozele alea! :hammer: :hammer: :whistle:

Bafta!

#6 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 07 January 2006 - 02:37 PM

Citeaza

Nu sunt un modelist serios...adica am "stricat" shi eu 4-5 machetutze la viatza mea... in schimb am o alta problema la cap.... e o "macheta" 1:1 :) la care m-am impotmolit 1 pic. Este vorba de un kubelwagen (type 82). Aveti cumva o reproducere (orice scara) cit mai exacta a mashinutzei? Sau poate ceva documentatie despre ea?
orice ajutor e binevenit... asta pina nu m-apuc sa stric lucrurile :)
multzumiri anticipate :)


Salut Pacman,

Sper ca macheta de Kubelwagen o sa o faci cu inmatriculare militara romaneasca :roll:

Uite aici o poza :whistle: :-o :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: D1674_4.jpg


#7 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 07 January 2006 - 05:01 PM

dom'le ...s'teti tari... am gasit cu ajutorul vostru 2 carticele bunutze... shi inca nishte poze cu detalii care ma vor ajuta....multumesc inca o data...
despre "macheta".. ce sa zic... deocamdata e in stadiul de "shasiu de broasca" :) mai shurubaresc 1 pic la mecanica, dupa care trebuie facut un fel de cadru pe care se monteaza caroseria ... am zis de la inceput... e o replica.. shi ca sa am si numere romaneshti la ea va trebui sa fac cum zic dnii de la autoritatea aceea cu 3 litere :).
miine ma duc sa-i fac niste poze... deshi deocamdata nu e nimic spectaculos...
oricum... va tzin la curent... shi poate intre timp ma apuc shi eu de modelism la scari de-astea mai normale... nu 1:1 :) ca sa avem ce povesti :)

#8 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 11 January 2006 - 09:15 PM

revenim :) in poza nu e nimic spectaculos dar e stadiul in care se afla "macheta" mea.
109, multumiri din inima.... am scos 2 carti super...am gasit cotele care "ma dureau" cel mai tare, azi s-au livrat materialele pt structura de rezistenta.... poate simbata sarim de "nivelul zero"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3896.jpg


#9 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 11 January 2006 - 09:20 PM

intre timp am luat de la magazinul din pantelimon ultimele 2 broscute 1/72 si-am inceput sa invat si eu cite ceva despre arta asta... recunosc ca prima masinuta am ratat-o :). Ar trebui sa existe un topic cu bancuri bune... sa pun o poza cu ea. A doua a iesit 1 pic mai bine.... dar concluzia e aceeasi: tre' sa mai invat lucruri.

#10 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 11 January 2006 - 09:42 PM

hmmm.... mai am o nelamurire....putin offtopic dar nu cred ca merita un topic nou... de ce nu sunt machete de masini pe forum? am rasfoit p-aici.... am gasit doar una.. super tare "upgradata".(dacea lui bill) Mi-a placut f mult si istoria ei...:)
si legat de chestia asta... stie cineva unde pot gasi cauciuc siliconic? ca mai am niste idei strimbe prin cap...

#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 January 2006 - 11:04 PM

pacman, la Jan 11 2006, 09:20 PM, a spus:

intre timp am luat de la magazinul din pantelimon ultimele 2 broscute 1/72 si-am inceput sa invat si eu cite ceva despre arta asta... recunosc ca prima masinuta am ratat-o :). Ar trebui sa existe un topic cu bancuri bune... sa pun o poza cu ea. A doua a iesit 1 pic mai bine.... dar concluzia e aceeasi: tre' sa mai invat lucruri.

Ai luat singurele, doua broscute. :lol: Ce ai gresit la ele? Vopseaua se poate scoate uneori, lumea zice ca pentru asta machetele trebuie tinute in lichid de frana sau in Ace colorat. Cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. Eventual pune si poze ca te ajutam. Cauciuc siliconic gasesti cateodata la o firma, Rodia parca, de pe str. Vasile Lascar, fosta Galati, dar numai la bidon de 6 kg parca si numai pe firma poti cumpara.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2006 - 09:18 AM

Nu s-a facut inca o sectiune de machete auto pentru ca sunt putine sau mai exact sunt putini cei care lucreaza auto civile aici pe forum. Pe masura ce se vor inmulti va apare si necesitatea aparitiei unui forum separat de auto.
Totusi mai exista cate ceva :
-in topicul asta
-in galeria asta de imagini
-si in galeria asta de imagini

Bafta!

#13 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 15 January 2006 - 11:14 PM

:) update! am reusit sa termin broscutele :) pe una am "terminat-o" definitiv... dar am o scuza.. .ca a fost prima.
iata ce-a iesit din cealalta. poate ma ajutati cu niste sfaturi ...cum sa fac sa iasa mai bine...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3964.jpg


#14 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 15 January 2006 - 11:18 PM

si o foto-diorama 8-)
adica poza am gasit-o pe net, am dat print shi-am pus broscuta in fatza :)
ma gindeam sa "fac' poza aia 3d

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_39491.jpg


#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 January 2006 - 06:13 PM

Inceputul este bun si ca de obicei, observatiile le fac fara sa caut defectele cu lupa.
Obloanele inaltator, pe langa faptul ca nu sunt inbinate la fata, in mod normal nu trebuie sa aiba luciul pe care il are caroseria. Mate sau in cel mai rau caz semimate ar fi OK.
Cauciucutile, nici ele nu trebuie sa straluceasca. Nici in realitate nu sunt lucioase.
La geamuri se cunoaste evident ca sunt lipite. Probabil ca ai folosit prea multa solutie de lipit.
Marginile parbrizului mergeau vopsite pe afara cu negru mat ca sa dea impresia de cheder si nici nu se mai vedea lipitura.
Avand in vedere debutul, totusi nu pot spune ca este chiar rau.
Caroseria arata bine vopsita si nu lasa impresia de "plastic" ceea ce este OK.
Ceea ce se vede sub masina ... nu prea se vede, dar nici pe sub masa nu se uita multa lume daca nu-i din sticla transparenta :lol: .
La final nu pot sa spun decat: da-i inainte ca merge si-ti vor iesi din ce in ce mai bine.
Felicitari mai ales pentru curajul de a incepe.
Bafta!

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 January 2006 - 08:20 PM

Citeaza

La geamuri se cunoaste evident ca sunt lipite. Probabil ca ai folosit prea multa solutie de lipit.
. Revell are un lipici, Contacta liquid Special, ce nu ataca plasticul, creat pentru a lipi suprafete transparente.
Ar mai trebui o spalare pentru evidentierea detaliilor.
In rest, vorba lui Crios, da-i bataie!

#17 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 26 January 2006 - 11:40 PM

buna dimineata...:) citeva noutati....
modelul ala 1/1 inca zace.... pe frigul asta n-am miscat un pai :(
in schimb am mia "surubarit" la "alea mici"
am refacut rotile, chederele (care au iesit cam muci) shi obloanele (la fel de muci)
am "murdarit-o" 1 pic... neclar ce-a iesit...
apoi m-am apucat sa-i fac o surioara... shi un perete cam ca in poza in care-am 'plantat-o" ( in ideea ca voi construi casutele alea doua, strada si ripa din dreapta...)
ma apuc de vopsit.. dar mai intii astept pareri de la voi... sa stiu unde-am gresit
intrebare: credeti ca se poate scoate un lucru decent doar din pensula? ca despre aerograf... tre' sa ma mai gindesc in buzunar :)
si a doua? cum sa fac sa iasa proportiile bine? zidul l-am facut la 1/72 da' mi se pare cam mic pe linga masina...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_3978.jpg


#18 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 26 January 2006 - 11:41 PM

inca una

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_3982.jpg


#19 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 26 January 2006 - 11:45 PM

si ultima

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: I_3985.jpg


#20 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 27 January 2006 - 01:43 AM

hai c-am vopsit shi gardu' :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MG_3992.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi