Forum Machete,Modelism,Hobby: Das Auto - VW 82E Tamiya 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Das Auto - VW 82E Tamiya 1/48

#1 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 28 March 2011 - 09:08 PM

Tamiya 1/48. VW 82E.
Kit plastic, bine realizat, cu nuante de semi jucarie - pe alocuri. Una peste alta, merge ...
Am ales acest model ca sa-mi fac ... mana. Pe post de Prooving Ground.
Tendintele noi in pictura modelistica au atras pe foarte multi. Chiar daca pe alocuri putin exagerate, mi-au placut si mie.
De folosit, pe langa kit-ul din plastic si adezivul propice, am folosit vopsele Vallejo si Tamiya acrilice, dry pastels fie
in stare natur, fie amestecate cu terebentina, Future - mai putin decat pastelurile, diluanti de tot felul. In plus, destul de multa apa. Si detergent.
Tehnicile folosite sunt aceleasi, decrise pe aici, si nu numai, unele folosite chiar de-a dreptul pe dos, plus alte cateva
descoperite ... din greseala.
Rezultatul este cel care se vede. Poate sa placa sau nu. Dar nu-i bai.
Important este sa facem lucrurile sa se ... miste un pic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg


#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 March 2011 - 10:17 PM

Da, corect. Mie-mi place ceea ce vad, per ansamblu.
Ce nu-mi place e lipsa "partilor vitrate" si cele trei pete de pe capota care mie-mi par putin prea egale ca suprafete si-mi par dispuse dupa un anume tipar, pe care inca nu il inteleg. As fi incercat si o usoara accentuare a conturului farurilor, pentru a usura putin ochiul privitorului in a vedea ce-i de vazut.

Oricum, vopsirea si uzurile tin strict de "subiectivismul" fiecaruia, vis-a-vis de subiectul de pe masa sa de lucru.
-La mai mare (pardon) la mai multe recidive de felul asta.
Spor in discutii contructive sa fie.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 28 March 2011 - 10:18 PM


#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 March 2011 - 02:56 AM

Despre efectele ruginoase si de paint-chipping just... :shifty: .
Totusi, am 2 nelamuriri:
1.De ce nu i-ai pus parbrizele?
2.De ce nu i-ai vopsit bordul?

#4 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 29 March 2011 - 08:45 AM

In primul rand, ca orice copil cuminte, bine crescut, educat, civilizat si ne-acidulat, am sa multumesc pentru ... reactii.
Si am sa incerc cateva raspunsuri.

- petele de pe capota - nu, nu au niciun pattern. Sincer, mi-ar fi fost si foarte greu sa ma gandesc la asa ceva :shifty: . Au aparut aproape intamplator, fara sa ma gandesc prea mult si doar pentru a incerca anumite ... chestii. In general vorbind, nici eu nu sant total multumit de acea zona.

- parbriz si geamuri - modelul nu este, sa zicem, 100% gata. Dar, asa cum zice si posibilul viitor imn ... Mi-a fost o lene
si sila de ele ... mai, mai sa ma doara. Vor fi puse, totusi, intr-un viitor ... mai mult sau mai putin indepartat.

- bord - puah ! Tot vopsind eu la interior diverse maruntisuri, mi-am adus aminte de "stilul manierist" al unora ( sper
sa nu fiu gresit inteles ) de a face doar interioare, fara a mai termina modelele - caci da, am vazut si asa ceva la mult mai marii maestri decat mine. Stiu pe cineva care lucra luni de zile la un interior, il picta mai ceva ca Leo da Vinci, dupa care arunca respectivul ansamblu in cutie si zicea ca ... n-are suficiente PE-uri, up-grade-uri si alte alea pentru restul modelului.
Este real dar nu-i vorba de vreun crestin de p-acilea, asa ca stati linistiti ... :shifty: .
N-a fost cazul aici, m-am gandit ca ma "strofoc" degeaba, in final nu se va vedea mai nimic, mai ales dupa ce vor exista si geamuri, usor prafuite :rofl: de vreme.

Precum ziceam ... nga, nga, nga ... modelul a fost folosit pe post de Prooving Ground, sa vad cat de tare ma pot scapa in ... arta, mai ales la lipsa mea de experienta in domeniu. Rezultatul nu ma multumeste, nici macar pe deplin, dar imi arata ca se poate. Ceea ce a fost distractiv - am incercat diverse tehnici, mai mult sau mai putin ortodoxe ( unele chiar catolice ) care au dat rezultate. N-am stat sa ma gandesc ca s-ar putea sa arunc pe geam niste ... banuti si atunci totul a mers cat se poate de bine.

In plus, pentru ca mi-a mai revenit starea de acidulatie, asta a fost si un test. Facut in paralel cu altul. Rezultatul - pe care doar eu il stiu - asta este !, imi arata ca am, in continuare, dreptate. Din pacate, asta-i spiritul.
Ne mai vedem noi p-acilea, mai ales ca am de terminat oarece treaba.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 March 2011 - 09:55 AM

Comentariile mele sunt putine ;opiniile mi le cunosti,care va sa zica ,le reiterez public:
imi place !
E "teren de teste" ? - fie.E bine ,e foarte bine.
Mentiune speciala pentru "gaurile" de rugina din aripi.

#6 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 29 March 2011 - 10:20 AM

Si eu asisderea, reiterez public cele spuse in particular, ceea ce face inutil sa le mai repet :shifty: .
Cat despre gauri ... numai de bine. Mai ales ca unele s-au marit mai mult decat accidental, din motiv de
subtiere exagerata a aripilor. Dar, din greseli invata ... parca omu', nu ?
Si inca odata da, teren de teste. Una este sa faci incercari pe cine stie ce materiale sau suprafete si alta
sa te apuci sa "distrugi" un model. Cu atat mai mult cu cat nu am vopsit un model de foarte, foarte multi
ani. Si atunci o faceam ... pe banda rulanta si fara "scapari in arta".
Timpul trece si, mai ales, timpul se schimba si te schimba.

Succesuri nemasurate si bruste la toata lumea !

#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 March 2011 - 02:27 PM

Rupta din realitate,ce mai...numai buna pentru programul "rabla".Un video-tutorial ar fi fost minunat....mai invatam si noi ceva....

#8 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 29 March 2011 - 03:47 PM

Busilaaaaa ! Ce-mi facusi, moshule ??!! Cum adica ... rupta ? Ca io inca vaz ca-i intreaga !! :shifty: :shifty:
Glumeam, cum bine cred ca-si poate da seama oricine.

Tutorial zici ? Pai ia sa vedem noi cum stam in ... fotografie.

Modelism international, adica de peste hotarele noastre facute ciur.
Plin garla cu tutoriale. MIG Jimenez a scris o carte, a facut un DVD, parca il face si p-al 2-lea, Pat Johnston
a facut si el un tutorial pdf, Glenn Bartolotti vinde la greu gramezi de modele "step-by-step" - pdf cred, la doar
2 dolari ( negauriti ) bucata, forum-uri pline pana la satietate de topice cu alte "step-by-step", nenumarate,
forum-uri spaniole unde poti sa vezi ... iarasi, garla de modele si multe, deja, carti cu tot felul de sfaturi,
tips'n'tricks si alte alea.
Si, apropo de cartea lui MIG - plina ochi de foto imi aduc aminte de replica unui fel de gurutzu in stare de
devenire - "Prea multe poze, eu vroiam si text, adica sa-mi povesteasca ce si cum face". De parca nu tot
p-acilea se aude, ca din gura de sarpe, strigatul de lupta "O poza face cat 1000 de cuvinte".

Modelism national, mioritic.
Avem noi, si ne mandrim foc cu asta, vreo 3 forum-uri. Despre unul se zice ca acolo se face un modelism
de n-a vazut Parisu' de cand e el Paris. Numa' ca e putin ... inchis. Da', eu unul parca n-as baga mana-n foc.
Alte 2 foarte vizibile si pe ele zburda, ca mieii, tot felul de gurutzi, exegeti sau cum s-or fi numind ei, care
dau ... sfaturi la greu. Fara sa vezi absolut nimic. Si mereu, mereu, mereu, aceleasi sfaturi, de te si plictisesti.
Ca asa-i bine, ca asa-i rau, ca asa trebuie sa faci, mort copt, altfel esti de porc ( sau alte paricopitate ).
Si, dupa ce dau ei tonele de sfaturi, ce sa vezi ? Nu vezi nimic, ca nimeni nu vine sa arate ce-a facut
urmand cutare sau cutare sfaturi. Si nu-ti vine sa zici ceva, eventual de ... dulce, daca nu chiar de cacao ?

Eu, tutorial n-am sa fac. Ca nu ma pricep prea bine, ca n-am timp, ca n-am chef.
De cativa ani am inceput sa descarc foto de modele - cele mai bune, in viziunea mea. Si cred ca s-au adunat
destui giga. Ma uit, ma intreb si, mai ales, ma gandesc cum ar fi facut ca sa iasa ce-a iesit.
De curand am inceput sa si experimentez. Sunt, deocamdata, primele rezultate.
Si daca m-as apuca sa zic ce si cum am facut, m-as trezi cu cei exegeti pe cap, spunandu-mi ca nu se poate,
ca nu-i adevarat, ca zic aiurea.
Sa zic despre cum spal modelul cu apa sau cu diluanti dupa fiecare strat de vopsea ? Sau cat astept dupa ele
sa se usuce ? Sau despre utilizarea Axionului in procesul de imbatanire ? Sau despre vopsire pe suprafete umede ?
Multumesc, nu. Fiecare este dator sa incerce, sa descopere, sa experimenteze pana este multumit de rezultat.
Am incercat sa dau sfaturi si ... am luat-o usor peste bot. Deh, omu' este ... profesor :rofl: .
Si poate ca multe ar mai fi de zis, dar nu se face. Nu vreau sa fiu mai rau decat atat.

Asa ca, moshule, zau ca-mi pare rau. Doar foto la gata si atat.

Succesuri !!!

Aceasta postare a fost editata de SteelMaster: 29 March 2011 - 03:48 PM


#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 March 2011 - 03:56 PM

Ce sa mai zic la asa refuz...Desi poate o sa apuc ziua cand , unu' de-al nostru , o sa ne explice-filmat fiind-ce si cum,sa-nteleaga tot rumanu(ca unii e mai grei de cap-subsemnatul).Asta nu fu in nici un caz un repros.....tu ne esti dator cu muuuulte poze si vorbe........ca ai ce sa arati...........

#10 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 29 March 2011 - 04:38 PM

Mon cher-ul meu Busila ... Imi place, esti tare simpatic !
Din start, sa stii ca nu consider pe nimeni "greu de cap". Mai ales daca este ... modelist.
Tutorial video.
Nu zic ca ar fi imposibil dar ... Din ceea ce am vazut pana acum, de cativa ani incoace, inca nu cred ca
sunt coapte conditiile pentru un tutorial video, pas cu pas. Din diverse motive.

Cat despre dator ... Aici ar fi de discutat si inca mult.
Nu tin sa ingros anumite randuri.
Poate ca ai observat, eu nici macar ceea ce este de comentat ( foarte putin, adevarat ) nu comentez.
Prefer sa stau de-o parte, sa ma uit, sa-mi fac o parere si sa ... tac.
Zona romaneasca de modelism este mult prea plina de tot felul de orgolii, de suficienta, chiar platitudine,
multe bisericute, multe de impartit ( chiar, oare ce ? ) incat se cam uita de ... modelism.
In plus - chiar daca nu ma mai intereseaza si nu este un repros, mult, prea mult comert.
M-am manifestat in alte zone, cat am avut chemare si cam atat.
Iar aici, daca am sa mai am ceva de aratat, poate ca am sa arat. Sau poate ca nu. Mai vedem.

Cel mai bine ar fi sa ascultam la ce zicea Lenin "Lucrati, lucrati, lucrati" si vorbiti mai putin.
Sper sa nu zica iarasi persoane importante ca se vrea ca modelismul sa fie sarcina de partid :shifty: :shifty: :rofl: .

La si mai multe succesuri !

#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 March 2011 - 05:11 PM

Da, domnule ,ai perfecta mare dreptate.Doar lucrand,stricand,reparand,-iar si iar - progresam.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 March 2011 - 06:10 PM

Lucrarea asta imi aduce aminte de o alta lucrare de-a ta care se afle intr-un topic inchis fara nici cea mai mica explicatie, topic in care urma sa vedem mai mult decat o baza, dar am fost vaduviti de a vedea continuarea si implicit finalul.
O fi de vina starea populatiei? :shifty:

Bafta!

#13 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 11:22 PM

baza de incercari sau nu, dar vorba lui Longinus: imi place.

#14 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2011 - 08:48 AM

Daca asa arata o macheta pe care ai facut probe si incercari, ma intreb cum o arata una facuta pentru o expozitie :shifty: Oricum este super si cred eu cu mult peste unele prezentate aici :shifty: .

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 March 2011 - 09:07 AM

Am facut si eu macheta asta :shifty: a fost prima macheta terminta din punct de vedere al vopsirii pe anul acesta, urmeaza sa ma joc si eu cu putin weathering mai incolo cind ma gindesc sa o includ intr-o diorama. Imi place cum ai scos efectele de uzura/rugina. Parbrizele ar trebuii sa le pui, pina atunic macheta nu este gata :shifty:
Dar pe ansamblu un sincer Bravo !

#16 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 30 March 2011 - 04:45 PM

Topicul despre care amintesti, crios, a fost deschis. Din nou. De catre mine.
Mi-am facut pomana cu cei care TREBUIE sa-l continue, stiind mai bine decat mine despre ce-i vorba.
Eu pe acolo nu mai calc.

Cat despre starea ... populatiei ...
Chiar asa. Ce-ar fi dac'am face acilea un subforum cu titlul "Starea Populatiei" ?
Si propun, pentru inceput, urmatoarele subforum-uri :
- "Canticelul zilei - Arii nemuritoare din opere mai putin cunoscute sau chiar nescrise"
- "Din putzul gandirii ... altora"
- "Vorbe de duh zise la ... suparare mare !" sau dupa cateva beri pe nerasuflatelea

La categoria "Din putzul gandirii ... altora" vin cu prima contributie. Mi-aduc aminte de un vajnic membru de p-acilea,
care zicea cu voce pitzigaiata ( asa mi s-a parut mie ) ca el nu accepta sa apara alt forum de modelism ( cica ... ) pe
aceste meleaguri. Cine stie despre ce-i vorba, stie. Daca vrea sa si comenteze ... Mi-ar placea sa vad ca nu a disparut
ceea ce se numea, de mult de tot, verticalitate.

Apropo de verticalitate si starea populatiei.
Am vazut, cu ceva zile in urma, cateva imagini filmate in anul 1940. Un moment anume, cand au URLAT sirenele.
Imaginile erau din Bucuresti si toata lumea s-a oprit pe loc si, mai mult ca sigur, a si gandit ceva. Cred ca multi
habar n-au de ce a insemnat acel moment.

Revenind la modelism - desi cred ca nu ne-am indepartat deloc.
KIT, dan2du, tibi22 - multumesc de aprecieri, dar nu cred ca le merit.
Parbrizele vor fi puse si am sa le fac si poze. Desi mi-e inca o sila de ma ... doare.

Vazand ca se uita acest lucru, eu ma refer in "balmajelile" mele la ce inseamna vehicule militare, in general.
Ar trebui sa nu uitam ca la romanica nu avem decat un modelist in aceasta zona care se manifesta frecvent.
Si acesta este Longinus.
Lui i se adauga inca vreo 2-3 care, din pacate, lucreaza mai incet. Dar bine si foarte bine.
Din punctul meu de vedere, dupa ei ... filmul se rupe ! Asta este marea tristete.

Cat despre model ... Poate ca-i diferit, dar mai bun decat altele, nu cred. Si nici de expozitie. Si nici n-am sa fac
de expozitie. Pentru ca n-am de gand sa particip la vreuna. Las loc "lupilor tineri" care ar trebui sa se manifesteze
mai cu curaj.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi