Forum Machete,Modelism,Hobby: Cuirasatul Bismarck - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck

#121 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 May 2011 - 02:48 PM

Vezi postarearaducindrea, la 14 May 2011, 14:16, a spus:

Leoooooooooooo - ai pus coasta 39 invers!!!!!!! Vezi ca nu e simetrica - si scrie in cartulie cum s-o pui!



Vezi postareaLeo2003, la 14 May 2011, 14:31, a spus:

Am vazut si io. Culmea e ca vazusem ca e asimetrica si tot prost am montat-o. Dar nu cred ca are mare importanta. O sa fie si piesa aia de legatura montata invers in numarul viitor si Bismarck-ul meu mai cu mot. :-D


Leule, daca nu faci macheta RC, nu conteaza pe ce parte e coasta aia. Posibil sa nu conteze nici daca va fi RC. Este posibil ca acolo sa vina o componenta a statiei (receptor, variatir, servomecanism, acumulatori recetor) si despre care cred ca se poate monta si la tribord.

Bafta!

#122 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 May 2011 - 04:00 PM

Statica incerc sa o fac. Da daca mai gresec mult poate iese RC fara sa vreau. Ma tuflisem si io cand am vazut greseala si am luat netu' la scarmanat. M-am mai linistit cand am vazut ca nu are nicio importanta.

#123 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 May 2011 - 07:38 PM

Vezi postareaLeo2003, la 14 May 2011, 17:00, a spus:

Ma tuflisem si io cand am vazut greseala ...


Mi-am dat seama! :-D Am raspuns imediat cum am vazut cele doua postari (a lui Radu si a ta), tocmai pentru a te linisti si a-i linisti si pe altii care au facut aceiasi "gresala".
Vom vedea cum va continua, dar pana atunci si la mine osatura a ajuns la 118 centimetrii lungime.
Imagine postata

Nu exista diferente semnificative (demne de luat in seama).

Bafta!

#124 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2011 - 12:52 AM

OK, la mine s-a cam rezolvat problema rasucirii placajului in urma lipirii coastelor si a elementelor de sustinere. A cam ramas 0.5 mm de care sincer nu mai imi pasa :) O sa-i fac poze animalului imediat ce termin de pus si piesele din nr 8, insa vorba lui Crios, decorul difera :)

Insa... nu ma pot abtine sa nu remarc cat de bine s-au potrivit piesele... cei care au proiectat kit-ul merita felicitari... Parerea mea!

#125 Useril este offline   Poseidon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-April 11
  • Location:Constanta

Postat 17 May 2011 - 12:10 PM

Salut sper sa nu incomodez prea tare cu intrebarile mele am inceput si eu constructia la Bismarck dupa cum am mai spus si in postul anterior eu am de gand sa il fac RC as dorii sa stiu cam cati dintre inginerii de pe santierul lui Bismarck il fac RC pentru ca din cat am mai citit pe alte forumuri din strainatate cam de pe la numaruu asta (8 ) se cam schimba treaba in ceea ce priveste constructia deoarece eu il fac in varianta de 3 motoare sau cel putin asa sper sa iasa acum sa vedem daca o sa si pluteasca ce nu prea stiu este daca as putea sa comand cele necesare(motorase, radio comanda, condesnataresi ce mai trebuie ) de prin romania (sunt cam paralel :-D cu electronica dar sper sa ma documentez mai bine si sa iasa asa cum imi doresc ) pentru ca am inteles ca varianta pe care o vor da cei de la Hachette nu e chiar asa de reusita si e doar pentru doua motoare
Multumesc! anticipat :-P

#126 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 17 May 2011 - 12:35 PM

@poseidon - nu mi-o lua in nume de rau - dar stii ca s-au inventat punctul ("."), virgula (",") si alte citeva semne de punctuatie, nu? :-D
Eu personal am probleme mari in a urmari textul tau (nu-l pot numi din pacate nici fraza, nici paragraf.... :-) )

:-P

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 17 May 2011 - 12:36 PM


#127 Useril este offline   Poseidon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-April 11
  • Location:Constanta

Postat 17 May 2011 - 01:39 PM

Imi cer Scuze, pentru felul meu de a scrie.

Salut!
Sper sa nu incomodez prea tare cu intrebarile mele. Am inceput si eu recent constructia la Bismarck, dupa cum am mai spus si in postul anterior. Eu am de gand sa il fac RC. As dorii sa stiu cam cati dintre inginerii de pe santierul lui Bismarck il fac RC, deoarece din cat am mai citit pe alte forumuri din strainatate cam de pe la numarul acesta (8 ) se cam schimba treaba in ceea ce priveste constructia deoarece eu il fac in varianta de 3 motoare, sau cel putin asa sper sa iasa, acum sa vedem daca o sa si pluteasca. Ce nu prea stiu este daca as putea sa comand cele necesare(motorase, radio comanda, condensatori si ce mai trebuie ) de prin romania (sunt cam paralel cu electronica dar sper sa ma documentez mai bine si sa iasa asa cum imi doresc ). Am inteles ca varianta pe care o vor da cei de la Hachette nu e chiar asa de reusita si e doar pentru doua motoare.
Multumesc anticipat.

#128 Useril este offline   MDK 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Location:Iasi
  • Interests:Modelism, acvaristica, ciclism, lectura

Postat 17 May 2011 - 01:52 PM

Buna ziua!

Acesta este primul meu post pe acest forum.
Ma numesc Daniel, am 31 de ani si sunt din Iasi.

Sunt relativ nou in ale modelismului (cochetez de o vreme cu modelele de hartie) si m-am hotarat sa construiesc Bismarck-ul.
Problema este ca m-am trezit tarziu, astfel incat nu am toate numerele. Am pana acum doar 4,6,7 si 8.
Am vorbit cu domnisoara care raspunde la telefonul cu abonamentele si mi-a spus ca nu pot aduce doar numerele lipsa, ci trebuie sa fac un abonament pentru a primi gratuit numere vechi. Astfel, la un abonament pe 3 luni pot primi un gratuit un numar din urma , iar la unul pe 6 luni 4 numere vechi.
Problema este ca cel pe 6 luni costa 413RON, iar momentan nu as vrea sa dau chiar atatia bani.

De aceea as dori sa stiu daca este cineva care a inceput deja constructia si ar fi interesat sa isi faca un abonament pe 6 luni, iar cele 4 numere din urma pe care le primeste cadou sa mi le vanda mie.Sunt dispus sa ofer 80-100 RON.

Imi lipsesc numerele 1,2,3 si 5. Daca este cineva doritor, sau daca stiti pe cineva, va rog sa ma contactati pe PM.

Va multumesc anticipat!

*Imi cer scuze initiatorului acestui topic, dar cred ca aici as avea sanse sa gasesc persoana potrivita.

#129 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 17 May 2011 - 06:21 PM

ai incercat sa cauti numere care iti lipsesc pe la chioscurile din oras? de unde iau eu revista mai au nr.1 si acum...

#130 Useril este offline   Korbu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 17 May 2011 - 07:32 PM

Poseidon -

Citeaza

Ce nu prea stiu este daca as putea sa comand cele necesare(motorase, radio comanda, condensatori si ce mai trebuie ) de prin romania (sunt cam paralel cu electronica dar sper sa ma documentez mai bine si sa iasa asa cum imi doresc ).

Gasesti si in Romania, trebuie doar sa cauti pe google ;)

MDK -

Citeaza

Imi lipsesc numerele 1,2,3 si 5. Daca este cineva doritor, sau daca stiti pe cineva, va rog sa ma contactati pe PM.

Ti-am dat PM pentru Nr.1 si o varianta pentru celelate in caz ca nu gasesti sa le cumperi. Sper sa iti fie de folos.

#131 Useril este offline   MDK 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Location:Iasi
  • Interests:Modelism, acvaristica, ciclism, lectura

Postat 18 May 2011 - 09:57 AM

Vezi postareaNightAngel, la 17 May 2011, 19:21, a spus:

ai incercat sa cauti numere care iti lipsesc pe la chioscurile din oras? de unde iau eu revista mai au nr.1 si acum...



Am incercat, asa am gasit numarul 4, dar alte numere nu.

Vezi postareaKorbu, la 17 May 2011, 20:32, a spus:

Poseidon -

Gasesti si in Romania, trebuie doar sa cauti pe google ;)

MDK -

Ti-am dat PM pentru Nr.1 si o varianta pentru celelate in caz ca nu gasesti sa le cumperi. Sper sa iti fie de folos.


Multumesc, am sa incerc sa iau macar nr 1 in original, pentru celelalte daca nu apare nimic am sa incerc sa le tai singur. Nu am mai pus mana pe un set de traforaj de 20 de ani, sper sa ma mai descurc :hi:

#132 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 11:22 AM

Azi am trecut pe la magazinul Modelism. In magazin era o cutie cu niste numere vechi de Bismarck. Ia da un telefon si intreaba ce e cu ele :)

LE: Acum vad ca esti din Iasi, asa ca probabil nu prea te ajuta.

Aceasta postare a fost editata de moflea: 18 May 2011 - 11:23 AM


#133 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 18 May 2011 - 11:29 AM

eu zic sa suni. dak au nr care iti trebuie ti le poate trimite prin ramburs

#134 Useril este offline   MDK 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Location:Iasi
  • Interests:Modelism, acvaristica, ciclism, lectura

Postat 18 May 2011 - 11:53 AM

Vezi postareamoflea, la 18 May 2011, 12:22, a spus:

Azi am trecut pe la magazinul Modelism. In magazin era o cutie cu niste numere vechi de Bismarck. Ia da un telefon si intreaba ce e cu ele :)

LE: Acum vad ca esti din Iasi, asa ca probabil nu prea te ajuta.


Imi poti spune totusi mai multe despre magazinul la care te referi? Poate au cum sa trimita prin posta.

#135 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 12:09 PM

Pai e magazinul revistei Modelism, are sediul undeva pe langa Barbu Vacarescu.. daca intri la ei pe site (modelism.ro), la Contact au un numar de telefon... Poti sa-i suni sa intrebi.

#136 Useril este offline   MDK 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Location:Iasi
  • Interests:Modelism, acvaristica, ciclism, lectura

Postat 18 May 2011 - 02:11 PM

Vezi postareamoflea, la 18 May 2011, 13:09, a spus:

Pai e magazinul revistei Modelism, are sediul undeva pe langa Barbu Vacarescu.. daca intri la ei pe site (modelism.ro), la Contact au un numar de telefon... Poti sa-i suni sa intrebi.



Am sunat, nu mai au numerele pe care le caut eu :hi: Multumesc oricum pentru info.

#137 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 May 2011 - 10:23 AM

Bismarck-ul meu dupa nr. 9:

Imagine atasata: Dupa_nr.9.1.JPG

Nimic de semnalat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Dupa_nr.9.2.JPG


#138 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2011 - 12:52 AM

Leo, tu te duci la chiosc cu aracetul in buzunar si il asamblezi pe drumul inapoi spre casa, nu? :) Abia aparuse revista si deja am gasit un post cu nr. 9 :)

Eu astept si numarul 10 ca sa pot lipi toata partea din spate in acelasi timp. Si mi-am comandat si acele acelea de fixare de 0.5mm grosime ca sa fiu pregatit pt nr 11 :)

#139 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 May 2011 - 06:09 AM

Neee, il cumpar direct montat. :hi:

#140 Useril este offline   Cornel26 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 22-May 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2011 - 12:28 PM

Salut,sunt nou pe forum ,lucrez si eu la Cuirasatul Bismarck ,ma bucur ca am dat peste acest forum pentru a mai invata cate ceva de la cei experimentati.

Arata acest topic


  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi