Forum Machete,Modelism,Hobby: San Francisco - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

San Francisco Sfaturi pentru un incepator.

#1 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2011 - 07:35 PM

In primul rand, buna seara.
Aparitia proiectului Mari Corabii, topicul lui Papy, cel care ne-a prezentat crearea unei adevarate bijuterii pe nume Santa Leocadia, si nu in ultimul rand carcotelile constructive ale lui Traian, mi-au retrezit pasiunea pentru modelism. Am o experienta mai mult decat minima in domeniu, insa e compensata, sper eu, intr-o masura destul de mare de entuziasm.
Asadar, am purces la achizitionarea unui minim de materiale si de unelte necesare acestui proiect, respectiv corabia San Francisco. Planul l-am gasit aici http://planurimodelism.blogspot.com/2011/0...ncisco-xvi.html si ii multumesc pe aceasta cale proprietarului site-ului.
Ajutorul de care as avea nevoie pentru inceput, se refera la materialele necesare ce nu "cresc" pe langa casa omului (sarmulite, tabla din cutiile de conserve, etc.) si care trebuiesc achizitionate in continuare, potrivite pentru aceasta scara. Mentionez ca lungimea chilei este de aproximativ 400 mm. Punctual:
- coastele si chila le-am "croit" pe placaj de fag de 4 mm iar pentru punti m-am gandit sa achizitionez placaj de aviatie de 1,5 mm; este ok?
- nu am gasit si nu stiu sa calculez dimensiunile necesare baghetelor pentru catarge;
- aceeasi problema pentru panze;
- de unde pot sa achizitionez furnir in Bucuresti si ce fel de furnir imi recomandati (celelalte materiale pe care nu le am, le-am gasit la Botosani, doar furnir nu);
- ce alte materiale pe care eu am uitat sa le mentionez imi mai pot fi necesare.
Multumesc! Cu ajutorul vostru, in viitorul apropiat sper, voi posta si poze.

#2 Useril este offline   catalinenea 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:Iasi

Postat 08 March 2011 - 09:09 AM

Salut, cum spuneam si in PM trimite-mi o adresa de mail (eventual o adresa de mess) ceva si iti dau eu dimesiunile catargelor si ale altor elemente.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi