Forum Machete,Modelism,Hobby: Machete pentru un film - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Machete pentru un film

#1 Useril este offline   Stalker_ 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-February 11

Postat 14 February 2011 - 10:51 PM

Salut. Sunt student la regie film in anul III si am nevoie de cateva machete de avioane sa apara in filmul meu de sfarsit de an. Personajul meu are o pasiune pentru avioane si ar trebui sa aiba prin camera postere cu avioane, machete, avionase de jucarie, etc. M-ar putea ajuta cineva cu imprumutul catorva machete pentru o filmare de o saptmana, ce va incepe lunea viitoare? Posesorul va putea, bineinteles, sa vina la platoul de filmare si sa vada cu ochii lui, ca nu li se va provoca nici un rau modelelor realizate cu sudoarea fruntii :lol:. Imi puteti raspunde in PM, sau pe forum, in functie de preferinta. Multumesc!

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 01:14 AM

Unde sunt platourile si cam cat timp ar dura imprumutul ?
Locul pentru avioane ar trebui sa fie undeva pe niste mobile - nu o sa vrea multi sa si le atarne de tavan asa cum se mai vede prin filmele americane.
Apoi ar mai fi problema urmatoare:
Ca sa se vada ceva in cadrele generale ar fi foarte bine daca machetele ar fi la scara 1/48. 1/72 sunt destul de mici ca sa nu mai intelegi ce-i acolo de la o distanta de 6 metri sa zicem, iar 1/32 sau 1/24 ocupa prea mult spatiu si deja iti mananca din atentia care ar trebui indreptata spre alte lucruri mai importante.
Cand iti trebuie ? Momentan este o expozitie comemorativa Coanda la Muzeul Militar. Ar fi mai bine sa le ia pasionatul direct de acolo, sa le duca la platou si apoi acasa.
Poate personajul va face si o vizita pe la Muzeul AVIATIEI, pe cale de a fi desfiintat si pe la Muzeul Militar sectia separata de aviatie.

Doar niste opinii. Tii cont de ele facultativ.

#3 Useril este offline   Stalker_ 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-February 11

Postat 15 February 2011 - 09:48 PM

Platoul este la UNATC, iar imprumutul ar trebui sa dureze cam o saptmana, cat tine si filmarea (intre 21 si 28 februarie). Machetele vor fi puse pe o mobila, bineinteles.. nici nu luasem in calcul sa le atarn pe tavan (chiar si pt simplul motiv ca in platou nu e tavan :lol: ). In ce priveste scara, sunt de acord cu tine, dar nu am inteles exact care e faza cu toate muzeele. Adica, eu sa ma duc sa cer acolo, sau personajul din film sa faca asta? Ultima varianta nu e posibila, pentru ca nu ar avea nici o legatura cu scenariul.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 04:24 PM

Nu sa ceri.
Ma gandeam ca ar putea fi inclusa in scenariu o vizita la un muzeu (imortalizand astfel un muzeu ce nu va mai fi).
Daca scenariul nu mai poate fi modificat, asta e.
Cat despre imprmutul machetelor, cred ca majoritatea sunt reticenti pentru ca nu stiu cum si de catre cine vor fi tratate.
Am mai imprumutat jucarii pentru un alt film si s-au intors bucati intr-o cutie.
Poti achizitiona modele diecast (metalice sau din rasina) gata facute si mai rezistente.
Gasesti pe la Modelism International (str. Calafat), Machete.ro, Parcmodels.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi