Forum Machete,Modelism,Hobby: Serviciul Medical de Urgenta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Serviciul Medical de Urgenta w.i.p.

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 03 February 2011 - 12:18 AM

Va salut, fiind prima initiativa de acest gen pentru mine, sper sa nu fii gresit zona de postare, si sper sa duc la bun sfarsit ceea ar insemna prima mea diorama...nu e ceva complex dar sper sa pot sa-l dezvolt si sa-l detaliez cum se cuvine.

Povestea a inceput de cand am vazut in magazin kitul unui Eurocopter EC 135 "Luftrettung" (revell 1/32), dar ideea de a-l face Smurd a venit cand am vazut la tv un reportaj...si mi-a sarit in ochi asemanarea dintre ele, caut pe "gugal" si observ ca e acelasi aparat de zbor, doar ca are alta tehnica pe el...ceea ce nu reprezinta o problema. Pana in momentul de fata, in kit am toate piesele cu care ii fac conversia (exista chiar o culee cu piese pentru o varianta de politie, de pe care m-am ajutat foarte mult).

Apoi gasesc in Kaufland, de la Dickie toys, un s.o.s. van, replica Mercedes Sprinter ambulanta. N-a fost decat un pas, iau telefonul din dotare, il pun pe langa masina si "masor" lungimea. Acasa caut dimensiunile si deduc scara....v-ati prins deja despre ce e vorba...masinuta se potriveste perfect in peisaj.

Pentru curiozitate,aici este o poza cum arata masina inainte de dezechipare complet (are si instalatie sonora si luminite), decupata usa (chin mare, plasticul are vreo 2.5-3 mm), vopsita in alb lucios, trasate dungi cu Luminous Orange (Revell), scratch-built interiorul, vopsit stopuri, faruri, bari (erau negre, acum sunt "gunship grey", era singurul gri inchis la indemana, dar e exact ce trebuie). Mai am sa fac inscrisurile cu ambulanta, numere de telefon si ce-or mai fii.

Cateva poze la lumina lampii pentru moment, vor urma unele mai clare cand finalizez modelele. Tin sa precizez ca porocaliul nu se vede nici pe aproape de cum arata pe viu, are o tenta fosforescenta.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata


Imagine postataImagine postataImagine postata





Spor la modelit !

Aceasta postare a fost editata de GGG: 03 February 2011 - 12:20 AM


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 February 2011 - 02:46 AM

Foarte fain subiect GGG , sa ne ti la "curent" :-) ! Ps. Parca si vad o masina facuta praf , cu motorul si directia zburate la vreo cativa metrii , plafonul taiat de echipele de descarcerare ...o echipa TV isterica de " profesionisti" , incurcand munca salvatorilor ... :unknw:

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 February 2011 - 02:56 AM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 February 2011 - 10:15 AM

Buna idee.Imi place,arata bine.Presupun si eu ,ca ambele (elicopterul si ambulanta)sunt la aceeasi scara.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 February 2011 - 10:16 AM


#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 05 February 2011 - 01:20 PM

Salut, ma bucur ca a starnit interesul, treaba cu masina avariata inca e in asteptare, dar nu prea am gasit o masina "comuna" la scara, doar d-alea tunate de la bburago si de raliu.

Elicopterul este la 1/32 iar ambulanta iese intre 1/32-33. Initial si mie mi s-a parut un pic cam mare ambulanta...dar din pozele gasite pe internet despre smurd, nici elicopterul real nu e foarte mare.

#5 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 February 2011 - 07:02 AM

Interesanta idee!
Spor la treaba!

#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 March 2011 - 12:32 AM

Elicopterul si-a primit vopseaua de baza rosie, elicea si nasul albe. Urmeaza cel mai probabil o mascare in dungi si inca un rand de alb.

Imagine postata
Imagine postata

#7 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 05 April 2011 - 09:03 PM

Parca nu era asa de rosu in realitate .
Faina jucaria !

Asteptam rezultatul final!

#8 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 06 April 2011 - 09:13 AM

Nu-i gata :hi: mai are dungi albe, scrisurile. Mai am ceva de lucru la el.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi