Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 351
  • 352
  • 353
  • 354
  • 355
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#7041 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 19 September 2019 - 06:26 PM

Vezi postareaRepulse, la 18 September 2019 - 10:24 PM, a spus:

Spor la treaba. ... Nu stiu din ce lemn ai facut afetul ...



Multumesc
Sunt facute din lemnd de... inghetata Imagine postata Serios, sunt factue din bagetele de la inghetata (de cand m-a prins flama cu modelsimul, toti amicii imi aduc din astea, betisoare de mestecat in cafea, baghete de la vata pe bat, etc. Am un stoc maricel.) Nu stiu exact ce lemn e, dupa culoare si rezistenta, tind sa cred ca e ceva brad sau molid. S-a taiat foarte usor cu traforajul, fara aschii sau alte belele, dar apoi cand a fost vorba sa fac canturile penru roti si pentru teava, a trebuit sa am mare grija, se farama imediat. Am pus deoparte si dou ladite de mandarine (doar laditele, evident), sunt din placaj de 2mm, initial am vrut sa fac afeturile din ele, dar apoi m-am zgarcit si am zis sa pastrez placajul pentru un proiect viitor (daca mai apuc, ca la cum ma misc...).

O sa fac experimentul cu un ulei mineral, sa vad cum vine. Am si ceva ulei de in pentru parchet, o sa fac cateva probe pe bucatile care mi-au ramas si vad ce aleg. Pana acum am folosit cat mai putin baituri, lacuri si uleiuri, imi place lemnul naturm dar daca se vede bine, de ce nu?

Tu cum stai cu crosetatul?





#7042 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 19 September 2019 - 09:24 PM

De ce am sugerat asta ? Pentru ca dupa ce dai cu bait, lemnul pare cam ciufulit. Fibrele nu mai sunt cum erau. Dupa procedeul asta sugerat de mine fibrele se aliniaza si lemnul pare mai dens. Eu asa am facut cu multe din piesele de pe SIB.
Sa-mi spui cum ti se pare efectul.
Am terminat grijele si pot spune ca au iesit destul de bine. Zilele astea m-am apucat sa fac (sau sa incerc sa fac) niscaiva scripeti pentru ca vreau si eu sa pun macara deasupra barcii de serviciu. Facui 8 si nu arata rau.


#7043 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 27 September 2019 - 01:25 PM

Greu cu tunurile astea. Am reusit sa le termin, mai am sa le inham si sa le pun pe corabie. Pana acum am reusit sa pun a post 2, restul de 6 isi asteapta atele. Si cateva poze, sa nu se creada ca somez:

Imagine atasata: 20190926_224242.jpg Imagine atasata: 20190926_222120.jpg Imagine atasata: 20190926_222103.jpg


PS Multumesc pentru ideea cu uleiul Repulse, arata mai bine acum parca.

#7044 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 27 September 2019 - 03:59 PM

Off-topic si nu prea...

Banuiesc ca acest topic e cel mai lung de pe Cartula.

Se poate face o arhiva cu toate fotografiile, cu toate postarile, pe care sa o putem descarca?

Sunt niste lucrari exceptionale si e pacat sa se piarda.

P.S. Eu inca nu m-am apucat de lucru.

#7045 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 28 September 2019 - 10:49 PM

Cu placere Mitzone.Spuneai ca vrei sa faci rotile mai inchise la culoare. Ai renuntat la asta ?Bun venit Atro. Cred ca la intrebarea ta un admin poate raspunde.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 28 September 2019 - 10:50 PM


#7046 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 30 September 2019 - 10:15 AM

Da, am renuntat: asa arata dupa 3 maini de bait de nuc. Placajul tratat asa devine aproape negru, in schimb dupa cum vezi, rotile raman destul de "blonde". Nu stiu din ce lemn au fost facute creioanele pe care le-am folosit ca si material, sau ce tratament au primit, dar asta e. Am incercat sa le vopsesc cu acrilica, dar arata dubios rau. Am incercat si cu marker-ul, dar ala se intinde in aracet si murdareste puntea. Asa ca m-am lasat pagubas.

#7047 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 30 September 2019 - 03:13 PM

Pacat. Le scotea nitel in evidenta. Eu am facut rotile din acelasi material cu afetul dat de ei. Lemnul ce ramane dupa ce decupezi elementele.

#7048 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 09 October 2019 - 02:24 PM

Epopeea tutnurilor s-a sfarsit pentru mine.
Imagine atasata: 20191005_014717.jpg Imagine atasata: 20191005_014723.jpg Imagine atasata: 20191005_014800.jpg


Urmeaza barcuta, in weekend poate.

#7049 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 14 October 2019 - 11:42 AM

Desi am zis ca am terminat cu tunurile, mi-am adus aminte ca facusem rost mai demult de cateva tunulete de tip falconet (falconeti, falconete, falconeturi?). Le-am pus si pe ele pe unde mi s-a parut ca ar fi mai bine. Cele din mijloc foloses si ca sprijin pentru zona unde balustrada e foarte joasa.
Si am mai facut si calapodul pentru barca. Cam 9 cm lungime si 2.8 in zona cuplului maestru. Dupa adaugare coaste, bordaj, chila, etc estimez ca va ajunge cam la 9.5 cm pe 3. Incape numai bine pe bocaport.
Imagine atasata: 20191013_220404.jpg

#7050 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 04 November 2019 - 01:42 PM

A durat mai mult decat am crezut, dar am reusit sa termin si barcuta:
Imagine atasata: 20191103_235401.jpg Imagine atasata: 20191103_235509.jpg Imagine atasata: 20191103_235513.jpg Imagine atasata: 20191103_235522.jpg


Ramane sa mai instalez niste inele de punte si apoi sa asigur barca pe bocaport, si am incheiat si capitolul acesta.

PS am vazut ca topicul nu e chiar asa de parasit pe cat pare, uneori sunt 5 - 6 persoane care vizualizeaza topicul simultan. Orice sfat / parere sunt binevenite, in masura in care timpul si indemnarea imi permit voi fi fericit sa tin cont de ele.

#7051 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 04 November 2019 - 11:22 PM

Simpatica barcuta Mitzone.
Felicitari.
Ce urmeaza ?


#7052 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 05 November 2019 - 11:21 AM

Multumesc.

Dupa ce o sa leg barcuta pe bocaport (cu putin noroc rezolv diseara) planul meu prevede urmatoarele:
- montat ferestre si usa balcon (sunt deja in lucru cele de la DeA, am incercat sa fac altele de la zero dar sincer nu prea mi-a placut rezultatul)
- sa fac scarile lipsa (de montat probabil le voi monta mai tarzium sa nu ma incurce la voltatul manevrelor
- felinarul (asta chiar as vrea sa il fac eu, e cam penal cel de la DeA)
- sa mai bibilesc putin oglinda pupa (nu am de gand sa pun stema aia - si nici calutii de mare - asa ca va trebui sa incropesc ceva)
- sa pregatesc suporturile pentru patarantine (am optat pentru o versiune diferita de ce am vazut pe aici, dar care pare mai apropiata de realitatea sfarsitului de secol XIV). Pentru asta va trebui sa montez si niste caviliere in plus si sa fac niste orificii in bordaj)
- sa pregatesc ancorele (nu sunt sigur daca se le pun acum sau dupa ce leg sarturile trinchetului)

Apoi, undeva in viitor, arborada. Va fi probabil un SIB batran cand va fi gata Imagine postata

Tu cum mai stai? Prin vara legai deja sarturile coloanelor, ma astept ca de-acum sa ne prezinti versiunea finala.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 05 November 2019 - 11:22 AM


#7053 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 05 November 2019 - 05:31 PM

Am mai lucrat si eu dar mai e pana la capat.Acum fac niste piese pentru cruceta arboretului zburator ca sa nu fiu nevoit sa o gauresc. Cam asa m-am gandit eu :
Imagine atasata: DSC07901.jpg
Am injgebat si eu o macara
Imagine atasata: DSC07887.jpg
Asa arata corabia in momentul asta Imagine atasata: DSC07895.jpg Imagine atasata: DSC07892.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 February 2020 - 12:23 PM


#7054 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 10 November 2019 - 10:48 PM

La ochiul meu de mesterica junior - categoria incepator arata foarte bine. Am vazut ca alti constructori au preferat sa monteze intai catargele complet, sa la rigidizeze cu manevrele fixe si apoi sa puna vergile plus velele. Pot sa intreb de ce ai ales sa pui velele inainte de a termina catargele?

Spor,
Mitzone

#7055 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 11 November 2019 - 08:58 PM

M-am gandit ca nu o sa pot pune bine vergile. Vroiam sa fie cat mai stransa legatura ce fixeaza verga de catarg si sa nu aiba noduri.. Sa nu alunece vergile de capul lor in josul catargului. Nu puteam sa le strang bine daca le puneam dupa montarea catargelor. E prea incomoda pozitia.
Apoi daca ma apucam sa cos velele pe vergile deja fixate pe catarg cred ca ar fi fost foarte greu. Asa am putut sa le cos destul de bine.
Am preferat sa iau cate un segment de catarg si sa lucrez mai comod. Pana acum metoda asta nu mi-a pus probleme.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 11 November 2019 - 09:01 PM


#7056 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 11 November 2019 - 09:36 PM

Ok, multumesc. O sa vad cand ajung in etapa respectiva, mai am cateva bibileli la corpul navei deocamdata.

#7057 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 12 November 2019 - 05:43 PM

Am mai facut si eu unele progrese:
am fixat barca pe bocaport:
Imagine atasata: 20191109_234655.jpg


am mai aranjat putin oglina pupa (ramane sa ii pun lantul care asigura carma si felinarul si partea asta e cam gata)
Imagine atasata: 20191110_213446.jpg Imagine atasata: 20191110_213517.jpg

#7058 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 13 November 2019 - 10:23 PM

O carcoteala : parca nu prea arata ok scrisul ala. Probabil ai pirogravat.Acum o sugestie. Eu am scris pe postament corabiei. Cum ?
Am imprimat pe o foaie de hartie textul. Poti incerca diferite caractere, marimi....Pe urma am lipit hartia pe locul in care am vrut sa apara textul. Apoi cu un cutter subtire am inceput sa scobesc literele. Dupa aia am pus in scobitura nitel tus negru folosind o penita. E migalos dar arata altfel.
Daca ai rabdare fa o proba pe o bucatica de lemn

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 13 November 2019 - 10:25 PM


#7059 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 14 November 2019 - 06:07 PM

Ai dreptate, arata un pic chicios scrisul ala pirogravat, acum ca ma uit mai bine. Initial am fost tare mandru de realizare. O sa vad ce pot face in tehnica descrisa de tine, daca reusesc ceva ok o sa schimb daca nu o lasa asa, sau pun alta stinghie fara nici un scris. Pana la final am timp sa ma hotarasc. Ar mai fi varianta unui text inscriptionat pe o placuta de metal cu laserul, placuta lipita apoi peste stinghia respectiva. Oricum, multumesc pentru observatie.

#7060 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 14 November 2019 - 06:21 PM

Corect. Se poate repara. Spor la lucru.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 351
  • 352
  • 353
  • 354
  • 355
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi