Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 337
  • 338
  • 339
  • 340
  • 341
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6761 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 September 2014 - 05:14 PM

Apropo de balustrada - da, imi aduc aminte ca observat si eu problema cu vela inclinata. Asa ca nu stiu daca o sa mai pun balustrada, ramane de vazut.
Puntea cu balast sub ea s-ar putea sa o fac. "Armatorul" meu (logodnica mea, ea mi-a facut cadou kitul) vrea sa audaug puntea + balastul.
Sunt curios cum arata parapetii de care spui, eventual pune o poza cand sunt de vazut.
Intre timp am modelat 3d cateva obiecte, ori imi lipsesc ori vreau sa le inlocuiesc. Nu stiu insa cum o sa iasa printarea 3d (si cat o sa coste), cat de fine o sa fie obiectele. Banuiesc o sa am de slefuit din greu.

Imagine postata


#6762 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 19 September 2014 - 06:07 PM

Acu' daca tot ai adus vorba tot o armatoare am avut si eu.
Prietena mea imi cumpara revista in fiecare miercuri (parca miercuri aparea) .
Sigur ca am sa pun poze cand am sa termin cu sparge valul.
Crinii aia de pe embleme nu erau simbolul Frantei ?
Buna ideea cu felinarele. Si eu m-am gandit sa presar cateva pe punte dar din ce sa le fac habar nu am.
Oricum asta poate sa mai astepte.

#6763 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 September 2014 - 06:33 PM

Foarte faina coincidenta cu armatoarele.Da, sigur ca era folosit si in Franta simbolul. Crinul, "la fleur de lis" se gaseste in multe dintre blazoanele caselor regale din Europa, inclusiv in blazonul familiei de Medici. Am atasat niste detalii cu blazonul de Medici.


Imagine postata



#6764 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 19 September 2014 - 06:46 PM

Atunci cu atat mai bine.
Mereu mi-a placut simbolul asta. Am facut mai de mult unul din alama.
La un moment dat ma batea gandul sa inchei parapetii de la sparge val cu acest simbol sau cu o cruce malteza dar cred ca era prea complicat.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 19 September 2014 - 06:48 PM


#6765 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 September 2014 - 07:38 PM

Suna interesant partea cu simbolurile la capatul parapetilor.
Eu ma gandesc sa pun medalionul cu crinii asa:

Imagine postata


#6766 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 19 September 2014 - 08:02 PM

Suna dar e greu de facut.
Da. Merge bine emblema aia.
Si eu am acolo un fel de emblema.
E un scut din lemn de nuc si alama dar, fiind mici dimensiunile nu am putut decat sa tai cu traforajul o cruce in el si in crucea aia sa pun alta cruce de arama.

#6767 Useril este offline   laruentziu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 12

Postat 20 September 2014 - 10:59 AM

salut. stiti cumva pe unde pot gasi ghidul de asamblare de la 101 la 120. ca eu nu stiu pe unde l-am ratacit. multumesc.

#6768 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 20 September 2014 - 04:30 PM

De ce vrei sa folosesti plastic?(sau poate modelezi 3D in lemn).prin esenta o corabie nu are mai mult decat lemn ,fier canepa,si derivate.....si tot ce era in epoca;asa gasesti kit-uri de plastic[s are si componente motelate in 3D].

#6769 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 20 September 2014 - 05:51 PM

Vezi postarealaruentziu, la 20 September 2014 - 10:59 AM, a spus:

salut. stiti cumva pe unde pot gasi ghidul de asamblare de la 101 la 120. ca eu nu stiu pe unde l-am ratacit. multumesc.



Salut,
Revista asta are 100 de numere.
Ce cauti tu nu exista...
Poate lucrezi la sectiunea galionului ?

#6770 Useril este offline   laruentziu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 12

Postat 21 September 2014 - 08:31 AM

Vezi postareaRepulse, la 20 September 2014 - 05:51 PM, a spus:

Salut,
Revista asta are 100 de numere.
Ce cauti tu nu exista...
Poate lucrezi la sectiunea galionului ?


da. de sectiune zic, care a venit in continuarea corabiei.

#6771 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 September 2014 - 01:27 PM

@Laurentiu

Singurul numar pe care il am peste 100 este nr. 101. Daca iti e de folos spune-mi, il scanez si ti-l trimit.
Cred ca cel mai bine ar fi sa postezi un mesaj si pe pagina dedicata sectiunii:
http://www.cartula.r...a/page__st__240

@florinx

Desi pana acum nu am folosit, nu vad niciun motiv pentru care nu as folosi piese din plastic la corabie. Deja am folosit vopsele acrilice, aracet, superglue, lac, chit (unii au folosit folie de plastic transparent sau chiar scoci ca inlocuitor pentru sticla) si niciunul nu existau (sau cel putin in forma actuala) in sec. XVI. Parerea mea e ca cei care nu folosesc niciunul dintre materialele astea isi pun singuri bete in roate. Si daca ar fi sa fim puritani atunci am putea pune in discutie si placajele si furnirul pe care le folosim, ba chiar si compozitia pieselor de metal. Din punctul meu de vedere conteaza cel mai mult nivelul de detalii (la care modelele din plastic sunt aproape inegalabile) si pana la urma pentru mine conteaza cel mai mult sa arate bine. Imprimante 3d care printeaza cu "lemn" (click aici) sau metal (click aici) exista deja, doar ca va trece ceva vreme pana vor putea scoate detalii fine, vor avea costuri accesibile si vor aparea si in Romania, asa ca pana atunci ma multumesc si cu alte materiale, fie ele si diverse feluri de plastic. Satisfactia mea e ca eu am modelat piesele, chiar daca in 3ds max.

#6772 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 21 September 2014 - 04:11 PM

Aveti amandoi dreptate.
E bine pe cat posibil sa evitam folosirea plasticului dar daca le ai cu vopsitul, stii sa alegi nuantele si tehnicile potrivite iese ceva foarte frumos si chiar nu iti mai dai seama ca la baza e plastic.

#6773 Useril este offline   laruentziu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 12

Postat 22 September 2014 - 08:00 AM

ok. multumesc. nue e nevoie s-o scanezi. am postat si in topicul cu sectiunea. merci.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 22 September 2014 - 10:59 AM


#6774 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 04 October 2014 - 06:18 PM

Salut,

Sa recapitulez : am lungit jardiniera cu 1 cm, am construit balustarde din furnir, am refacut sparge valul (cam tot).Adica parapetii si grinzile.
Parapetii sunt din tabla de alama peste care am lipit 3 straturi de furnir la exterior si 2 straturi de file la interior. Am folosit alama pt ca era mai usor de modelat. Lemnul era cam rigid, nu se aseza usor in forma dorita de mine.
In ce priveste sparge valul nu sunt pe deplin multumit dar nici nu e definitivat.


Imagine atasata: DSC01266.JPG Imagine atasata: DSC01273.JPG Imagine atasata: DSC01269.JPG Imagine atasata: DSC01270.JPG
Imagine atasata: DSC01252.JPG Imagine atasata: DSC01255.JPG Imagine atasata: DSC01263.JPG Imagine atasata: DSC01278.JPG
Imagine atasata: DSC01274.JPG

Acum nu stiu ce bait sa folosesc pentru parapetii din sparge val... Nuc (ca jumatatea de jos a corabiei) sau stejar (ca jumatatea de sus).
Ma gandesc sa pun si niste placute de alama care sa faca mai usor trecerea de la brau la inceputul parapetului sparge val.
Ce ziceti ?

Ce lant pentru carma ziceti ca merge ?

Imagine atasata: DSC01276.JPG

P.S.
In realitate puntea nu este atat de galbena cum apare in poze.
Probabil din cauza luminii.

#6775 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 October 2014 - 12:46 PM

Salut,
arată excelent galionul! Īmi place īn special cum arată baluștrii, arată exact ca cei pe care i-am văzut īn pozele cu galioane reale care se pot găsi pe net. Și jardiniera arată bine așa prelungită, parcă echilibrează mai bine forma generală a galionului. Așa ca o sugestie, eu aș băițui un pic și ramele ferestrelor. Parapeții sparge-valului eu i-am lăsat mai deschiși la culoare, dar poate o nuanță subtilă de stejar nu le-ar strica. Dintre lanțuri eu l-aș alege pe primul de sus (sau ultimul, par la fel, doar culoarea pare să difere). Eu am pus unul ca cel din mijloc pe moment, dar o sa īncerc sa găsesc dacă găsesc un lanț ca cel de sus din poză, īl voi inlocui. Problema cu lumina galbenă de la lampa de birou s-ar putea rezolva schimbānd balansul de alb de la aparatul foto - la "White Balance" alege presetul "Tungsten". Sau și mai bine, fă poze la lumina zilei.
Eu am pus pe pauză galionul meu pe moment.

#6776 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 05 October 2014 - 01:43 PM

Salut,

Pai ma bucur ca iti place !
Balustadele aia sunt facuti din 6 straturi de furnir lipite intercalat astfel incat sa fie mai solizi. Imbinarile sunt aparente, facute doar pentru design.
Fiecare stalp ce sustine balustrii are la baza si un cuisor pt. mai buna stabilitate.
Daca dau cu bait pe ramele ferestrelor cred ca nu or sa se mai vada... In plus mai am 2 la care nu stiu daca pot sa dau cu bait, e zona mai greu accesibila si daca nu pot sa le fac pe toate mai bine nu...
Dar poate niste lac incolor. Ma mai gandesc.
Si eu tot asa cu lanturile. Lantul ala de jos e de argint, cand o sa oxideze se mai inchide.
Ce parere ai despre niste placute de alama, cu un design cat mai interesant (inca nu il am definitivat) care sa faca trecerea de la brau la inceputul parapetilor de sparge val ?
Nu stiu daca ma exprim limpede...

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 05 October 2014 - 02:21 PM


#6777 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2014 - 12:29 AM

Vezi postareaRepulse, la 04 October 2014 - 06:18 PM, a spus:


Ce lant pentru carma ziceti ca merge ?


Salut,

Ar trebui sa ne spui si ce diametru au zalele.. Judecand dupa fibra, as zice ca cel din mijloc, dar nu stiu ce lemn e ăla :)

Aceasta postare a fost editata de moflea: 06 October 2014 - 12:30 AM


#6778 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 October 2014 - 06:00 PM

Salut Repulse și scuze de întârzierea cu care îți răspund. Mai ales despre stâlpișori (=baluștri, nu?) ziceam că-mi place mult cum sunt băițuiți. Bună ideea cu cuiele dar mi se pare foarte dificilă de pus în practică, felicitări pentru reușită!
Apropo de lanț, și eu am unul de argint, oxidat deja, ca cel de-al treilea din poză, dar un mă lasă logodnica mea să-l folosesc la galion.
Cât despre plăcuțele de alamă, deși mi-e greu să mi le imaginez cum vor arăta și unde vor fi poziționate, sună bine, de ce nu?
Între timp mi-a scos un prieten (al unui prieten) care are imprimantă 3d, scările pentru galion. Arată bine, doar că celelalte obiecte nu mi le-a putut scoate, are rezoluție cam mică imprimanta lui.
După ce le vopsesc voi vedea dacă le pun pe cele de lemn (ușor cam strâmbe), sau pe cele scoase la imprimantă.

Aceasta postare a fost editata de Emanuel: 10 October 2014 - 06:02 PM


#6779 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 10 October 2014 - 06:51 PM

Salut,

Nu-i problema.
Nu a fost chiar atat de greu sa pun cuisoarele in balustrii...
Pesemne ca are valoare sentimentala. Pt mine asta nu are ; l-am gasit.
Da, e greu cu scarile ; nici mie nu mi-au placut cele de la dea si mi-am facut eu toate scarile.
Am incropit ceva la repezeala ca sa vezi unde vreau sa pun placutele alea.
Designul nu e cel din poza.

Acum lucrez la gratarele de pe sparge val.
Cred eu ca se anunta ceva frumos.

Imagine atasata: DSC01252e.jpg

#6780 Useril este offline   asterix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 13-October 14
  • Location:Oradea

Postat 13 October 2014 - 05:16 PM

Salut Emanuel, felicitari ptr.corabie , te rog spune-mi cum ai facut geamurile . Astept poze noi cu lucrarea ta

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 337
  • 338
  • 339
  • 340
  • 341
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi