Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 329
  • 330
  • 331
  • 332
  • 333
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6601 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 31 December 2013 - 12:28 AM

La multi ani tuturor si bine v-am regasit.Am redeschis santierul naval. Am nevoie de nr 82 de la sf Ioan Botezatorul daca are cineva. Astept mesaj, multam.

Aceasta postare a fost editata de johnreno36: 31 December 2013 - 12:29 AM


#6602 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 January 2014 - 10:41 AM

Salutare si la multi ani voua. In 2luni maxim vreau sa termin SIBul .Dar mai am cateva lipsuri , unul din ele > imi lipsesc cateva usite de la tunuri. Mai are careva /cumva /cateva in plus, cred ca vreo 3, azi cand ajung acasa ma uit si va zic numarul exact. :drinks: an nou fericit

#6603 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 10 January 2014 - 02:20 PM

Salut. Si eu am nevoie de o usita pentru tun, am pierdut una. Multumesc.

#6604 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 January 2014 - 12:55 PM

Salut baieti Imagine postata si... La multi ani! Imagine postata

Ati ramas fara piese??? Imagine postataNu-i bai. Azi m-am uitat prin cutia cu maimute sa vaz ce mai am. Imagine postata Au ramas pe stoc:

- 6 saborduri tunuri cu ramele aferente;
- 12 pontili balustrade;
- 2 caluti de mare furnizati cu revista;
- 1 clopot nava;
- 1 stema pupa;
- 1 usa;
- 8 ferestre;
- 2 feresre (ornamentale) laterale pupa;
- capete de berbec mai mari si mai mici - nu stiu cati ca mi-a fost lene sa-i numar;
- scripeti inima si vioara - idem cu lenea;
- parame - cele furnizate de revista - astea nu sunt in cutia cu maimute dar le am pe undeva;
- mere de catarg - vreo 8... cred;
- piese pentru trotele de verga - mere si "culisele" alea metalice cu doua gauri (nu mai stiu cum le zice);
- piese de lemn pentru gratarele bocaportilor - cred ca iese un gratar mare;
- ceva piese metalice de la gabii;
Poate mai sunt si altele dar nu am avut timp sa mai sap.

Deci... Astept oferte, licitatii, bataie, omor pe ele. Piesele au devenit raritati si in consecinta sunt scumpe.Imagine postata Asta e.

Glumesc, desigur. Totul e moca si le ofer cu cel mai mare drag. O singura problema. Cine vrea, vine la mine atunci si acolo unde pot eu. Nu am timp sa trimit in provincie. Combinati-va intre voi si cine dispune de mai mult timp poate trimite si altora.

Si mai e o conditie. Cine vrea ceva din materialele de mai sus imi aduce "declaratie notariala" ca termina lucrarea si posteaza aici poze cu ce a reusit sa faca. Daca ma minte... vai si amar de el daca se intalneste cu mine. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 January 2014 - 12:57 PM


#6605 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 January 2014 - 01:08 PM

Ok, eu am nevoie de 3 usite de tunuri. Sa vedem cum facem.. Daca e careva din cluj si putem face treaba..cat mai ""rapida si curata "e ok , daca nu ..ne descurcam :).
Am atasat si stadiul lucrarii :D

Imagine atasata: sib.JPG

Imagine atasata: sib2.JPG

Aceasta postare a fost editata de zanuGreuu: 11 January 2014 - 01:14 PM


#6606 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 January 2014 - 06:02 PM

Salut Leo. Eu tocmai vroiam sa astup o gaura de tun cu furnir, dar acum ma abonez si eu la o usita daca mai sunt disponibile. Azi am vopsit tevile tunurilor. Saptamana asta cred ca trec la catarge.

#6607 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 January 2014 - 06:07 PM

Eu oricum o termin, sper cat mai curand. Am muncit prea mult la ea ca sa o las balta acum. Am vazut cateva gata la voi, sunt nemaipomenite.

#6608 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 14 January 2014 - 01:51 PM

Vezi postareajohnreno36, la 13 January 2014 - 06:02 PM, a spus:

Saptamana asta cred ca trec la catarge.

Mare grije la catarge, ce a fost pana acum este relativ usor greul acum urmeaza, ma refer la instructiunile haotice pe care le ofera DeA. + ca sunt greseli de cote, aliniament in piesele oferite de DeA.

#6609 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 14 January 2014 - 03:46 PM

Multam Oby, am sa incerc.As vrea sa fac catargele dintr-o singura bucata. Ce inconveniente ar fi ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CAM03385.jpg


#6610 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 14 January 2014 - 04:05 PM

Sa inteleg ca ai materialul tau pt. catarge?!!!
Inconveniente nu ar fi in afara de faptul ca va trebui sa pilesti, slefuiesti mai mult pt. a le aduce la diametrul cerut, materialul oferit de DeA este moale si modeleaza usor, probleme la catarge pe diametru nu am intalnit dar am intalnit la vergile velelor, dar nu va sta nimeni sa verifice ca este cu 1mm sau 500 de microni +/- fata de tabel!
O sa mai intalnesti probleme de aliniament cand va trebui sa montezi arboretii in gabiile catargelor folosind capetele de ancorare G si E !!!

#6611 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 January 2014 - 04:41 PM

Vezi postareajohnreno36, la 13 January 2014 - 06:02 PM, a spus:

Salut Leo. Eu tocmai vroiam sa astup o gaura de tun cu furnir, dar acum ma abonez si eu la o usita daca mai sunt disponibile. Azi am vopsit tevile tunurilor. Saptamana asta cred ca trec la catarge.

Tu stii de unde sa ma iei. Dai un telefon, stabilim o intalnire (de preferat ca ultima data) si e ca si rezolvat.
Bafta.



#6612 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 14 January 2014 - 05:35 PM

Da Leo asa ramane. Pentru catarge am baghete de brad de 6, 8 si 10 mm diametrusi 1 m lungime. Azi am facut un catarg , nu se vede bine in poza .Se prelucreaza foarte bine.

#6613 Useril este offline   shiiloh 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 10-May 12

Postat 14 January 2014 - 06:52 PM

Buna seara, am urmarit si eu ce au postat veteranii in modelism si am ajuns si eu la aceasta etapa unde cred ca am gresit ceva dar nu-mi dau seama.
Imagine postata
Am montat cele 4 catarge si anume 1,2,3,4 dispre fata spre spate(scuzati limbajul atehnic).
La catargul 1 mai trebuie sa pilesc gaura ca el sa pice pe un suport, catargul 2 este putin inclinat spre fata(nu stiu daca este bine), catargul 3(cel mai mare) am mai taiat din partea de jos(cea ingusta) ca sa intre pe gaura lui si catargul 4 (cel de langa felinar) cred ca este prea jos. Cotele sunt cele din revista(in loc de 105 am modificat la 150 la catargul mare la un varf), ideea este ca vreau ca cineva sa ma destupe un pic. CATARGELE centrale trebuie sa fie la acelasi nivel mai sus fata de catargul 1 (din fata) si mai jos fata de cel de langa felinar, pot sa mai adaug
Imagine postata
ca sa ajung la aceste cote ar trebuii sa mai lipesc niste prelungiri.

#6614 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 14 January 2014 - 07:19 PM

Confectionarea catargelor merge foarte bine, doua sunt gata. Maine urmeaza finisarea lor cu smirghel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CAM03393.jpg
  • Imagine atasata: CAM03394.jpg
  • Imagine atasata: CAM03397.jpg


#6615 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 10:44 AM

Salut Leo,

Ai un PM de la mine.

Zi faina!

#6616 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 January 2014 - 05:57 PM

Vezi postareashiiloh, la 14 January 2014 - 06:52 PM, a spus:

... ideea este ca vreau ca cineva sa ma destupe un pic.

Nu stiu daca pot sa te destup dar verifica lungimea segmentelor catargelor dupa tabelul de mai jos. Tot mai jos ai o fotografie cu catargele montate. Poate ar fi bine sa mai arunci o privire pe blogul meu. Sunt muuulte poze si poti sa t- faci o idee.

Imagine atasata: Clipboard01.jpg Imagine atasata: aaa.JPG


Bafta!

ATENTIE pentru doritori!!! 4 saborduri artilerie+rame si 8 capete de berbec mici au fost arvunite. Mai sunt numai doua.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 January 2014 - 06:36 PM


#6617 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 15 January 2014 - 09:20 PM

Vezi postareashiiloh, la 14 January 2014 - 06:52 PM, a spus:

........................unde cred ca am gresit ceva dar nu-mi dau seama.

Eu cred ca tu nu ai gresit cu nimic, Mama baietilor de la DeA. a gresit si este de vina pt. ca nu ia invatat si pe ei ca trebuie respectata o ordine in confectionarea pieselor si logica in montare ma refer la instructiuni de toata jena si pe multi dintre noi ne-a facut sa gresim si posibil sa renunte in finalizarea SIB-ului!
Plus ca unele piese nu bat cu altele, am observat si la tine aceeasi problema cu piesele G si E ce ajuta la legatura intre catarg si arboret, arborele trebuia sa intre direct in cel de-al doilea locas din ramele gabiei, nu sa vina pe langa, cine a stiut..... , a improvizat si a facut cum arata in instructiunile DeA., cine nu, a facut putin altfel.
Sa nu ma intelegeti gresit ca fac o altfel de aluzie, respect si stima pt. toti cei care s-au implicat in constructia SIB-ului dar imi este necaz cand furnizorul, editorialul a permis o gafa de acest gen, consider ca s-au inecat ca tiganul la mal si rezulta o reala tiganie!
Revin pe subiect , Leo a pus un tabel care este sfant, personal pana sa il gasesc ma apucasem sa fac si eu unul, dar cand l-am gasit am zis bogdaproste, l-am listat si am respectat o elementara ordine in constructie pe care cumetrii mai sus mentionati trebuia sa o puna in instructiuni + multe altele.
Acum nu mai conteaza, personal am luat o invatatura din asta si ma dreg cum pot mai bine!

#6618 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 January 2014 - 07:48 AM

Vezi postareajohnreno36, la 14 January 2014 - 03:46 PM, a spus:

...am sa incerc.As vrea sa fac catargele dintr-o singura bucata. Ce inconveniente ar fi ?


Cum dintr-o bucata??? Imagine postata
Sa nu le faci dintr-o bucata ca iese ca 'reaq. Catargele trebuie segmentate ca in planuri (coloana, gabier, arboret + piesele care formeaza intregul catarg).

#6619 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2014 - 11:59 AM

daca le faci dintr-o bucata vor arata ca naiba. Uita-te cu atentie si rabdare (multa) pe planuri, cat si in reviste. Deasupra, verifica blogul lui Leo, te poate lamuri cu multe aspecte.

#6620 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 16 January 2014 - 12:47 PM

Morb, de unde sti ca vor arata ca naiba ? Eu am facut proba si imi place cum arata dintr-o bucata.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 329
  • 330
  • 331
  • 332
  • 333
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19 useri citesc topicul
0 membri, 19 vizitatori, 0 utilizatori anonimi