Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 314
  • 315
  • 316
  • 317
  • 318
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6301 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 29 January 2013 - 03:36 PM

Contracivadiera.

Dacă merge, le fac și pe celelalte la fel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-contracivadiera.jpg


#6302 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 29 January 2013 - 04:32 PM

si daca nu merge, pe_dos, ce faci? :crazy: am glumit.... cred ca ar trebui sa folosesti ata la culoarea velei , cel putin pentru margine si grandee , daca nu si pentru ferte. asa sunt un picut cam ostentative cusaturile, dupa gustul meu. si ceva mai subtirica. pe la mercerii sunt ace pentru insirat margele . astea sunt mai subtiri, si lungi . daca crezi ca are sens, incearca sa cosi cu ele, si cu ceva ata de matase. succesuri.

#6303 Useril este offline   mynimycu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 04-March 12

Postat 30 January 2013 - 07:12 PM

voua v-a ajuns ata de 0,15mm????

#6304 Useril este offline   masulik17 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-August 11
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 30 January 2013 - 08:51 PM

ata e o mare problema dar astept numarul de la sectiune unde se dau atele si am sa-l cumpar sa termin de crosetat.rog colegii de forum daca ma pot indruma unde pot gasi planurile SIB-ului pentru ca as vrea sa-l mai fac odata.nu mi-a dat in cap sa copiez coastele cand le-am cumparat.v-as fi recunoscator pentru ajutor.

#6305 Useril este offline   adialex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 16-January 13
  • Location:craiova

Postat 31 January 2013 - 12:34 PM

Am reusit sa finalizez primele doua catarge in proportie de 90%. Mai sunt strangatorii de pe fata velelor, dar aceeai sunt la final.
Imagine atasata: DSCN3243.JPG Imagine atasata: DSCN3246.JPG
Imagine atasata: DSCN3258.JPG Imagine atasata: DSCN3244.JPG
In revista sunt destul de multe probleme cu explicarea fiecarei imagini in parte si cu numeroatarea paramelor. Adica: Avem sforicica cu nr 158 care reprezinta un strangator si de pe fata si din spatele velei. Imagine atasata: 1.jpg

Dupa ce am luat legatura cu modelistul de la DeA nu am fost lamurit. Mi s-a spus sa folosesc plansele si mai putin revista. Pe langa aceasta problema, pana la momentul de fata, mai sunt si alte neajunsuri. De grilajul cavilei arborelui, care are prevazute doar patru cuie, trebuie sa leg 11 alte parame, vergi, strangatori, si scote. Am considerat ca nu este tocmai corect acest lucru si am redistribuit legaturile. Am legat de balustrade, si de manerul inelului de punte. Pe masura ce voi continua, probabil voi mai face redistribuiri.

#6306 Useril este offline   ernest 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 14-January 13

Postat 31 January 2013 - 12:57 PM

Cum ați prins verga zburătorului trinchet de arbore?

Instrucțiunile 97i sunt neclare, întrucât nu exista 'orificiul arborelui', iar în momentul asta mi-ar fi foarte greu sa-l găuresc.

Pentru grandee eu am apelat la o croitorie, unde am surfilat marginea (intrebati de surjé, e mai fin) .

#6307 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 31 January 2013 - 01:02 PM

Vezi postareaMoRb, la 28 January 2013 - 07:16 PM, a spus:

@ dan si gobi: au ajuns capetele de berbec. Va multumesc mult pentru ajutor.


cu multa placere.

#6308 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 31 January 2013 - 02:08 PM

Vezi postareaadialex, la 31 January 2013 - 12:34 PM, a spus:

...Dupa ce am luat legatura cu modelistul de la DeA nu am fost lamurit. Mi s-a spus sa folosesc plansele si mai putin revista. Pe langa aceasta problema, pana la momentul de fata, mai sunt si alte neajunsuri. De grilajul cavilei arborelui, care are prevazute doar patru cuie, trebuie sa leg 11 alte parame, vergi, strangatori, si scote. Am considerat ca nu este tocmai corect acest lucru si am redistribuit legaturile. Am legat de balustrade, si de manerul inelului de punte. Pe masura ce voi continua, probabil voi mai face redistribuiri.


Eu sunt de parere ca si plansa e varza. Fara a avea absolut nici cea mai vaga idee de cum se leaga paramele pe o barca adevarata, cred si bunul simt imi zice ca ar trebui sa existe o simetrie in modul de legare al paramelor babord-tribord. Pentru cele care deservesc operatiuni identice evident. Altfel cum naiba ar mai tine minte marinerii locul fiecarei volte in bulibaseala creata de Dea in planuri? Nu neg ca dupa cateva sticle de rom s-ar duce naibii toata simetria. Imagine postata. Astfel stand trebile eu am mers ghidat de intuitie si de simetrie cu legatul sforilor. Sper sa termin zilele astea si timbrul sa pot posta niste poze finale.

#6309 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 31 January 2013 - 03:00 PM

Vezi postareajack, la 31 January 2013 - 02:08 PM, a spus:

............, cred si bunul simt imi zice ca ar trebui sa existe o simetrie in modul de legare al paramelor babord-tribord.................


Ai perfecta dreptate, fiecare manevra isi are locul ei iar cele ,,gemene'' sunt simetric legate in borduri. Cavilierele de la baza arborilor sunt folosite special pentru manevrele vergilor, manevrele aferente velelor sunt legate la cavilierele din borduri.

#6310 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 February 2013 - 01:02 PM

Civadiera.

@gobi71: E mai bine așa, cu ațe de culoarea velei?

Imagine atasata: SIB-civadiera.jpg


@traian: Adică, concret, la cavilierele de la baza arborilor vin balansinele vergilor trincăi și a velei mari? Așa este logic după macarale. Însă la vergile gabieri și zburători gabia înpiedică aducerea balansinelor acelor vergi la cavilierele de la baza arborilor. Planurile DeA zic că balansinele vergilor gabier și zburător trinchet vin pe balustrada din spatele trinchetului (asta mi se pare corect). Tot planurile DeA zic că balansinele vergilor gabier și zburător ale arborelui mare vin pe caviliera din fața arborelui, ceea ce mi se pare posibil doar dacă manevrele trec prin găuri din gabie. Trec? La vergile artimonului balansinele vin în borduri, deoarece acolo nu există cavileră la baza artimonului.

Este adevărat că planurile DeA sunt asimetrice, e o brambureală, de aia și întreb. Va trebui să „realocăm” manevrele și sper s-o facem cât mai corect.

Dintre manevrele vergilor, fungile trincăi, a velei mari și a velei latine a artimonului știu unde vin (manevrele de întindere sunt legate de capetele cavilierelor. Celelalte fungi încă nu știu unde vin. Brațele (gaiurile) vin în borduri.

Pe caviliera de la baza trinchetului sunt 4 cavile, iar pe cea de la baza arborelui mare 5, dintre care doar câte 2 sunt ocupate de balansine. Ce ar mai putea fi legat acolo?

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 01 February 2013 - 01:06 PM


#6311 Useril este offline   adialex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 16-January 13
  • Location:craiova

Postat 01 February 2013 - 01:54 PM

Conform plasei, Imaginea 14 de grila vin urmatoarele:
144(2X),159(2X),143(2X),140(2X),138(2X),158(2X),144(2X)
Cum poti lega toate aceste sforicele de 4 cuie....?
Asa cum am mai spus le-am redistribuit cat mai simetric posibil. probabil ca asa este si la restul
la grilajul arboreului principal e mai rezonabil avem: 115,114,101,150(2X),146(2X),149(2X), decat 9 legaturi pentru 4 cuie...



Vitralii si Navomodelism

Aceasta postare a fost editata de adialex: 01 February 2013 - 01:57 PM


#6312 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 01 February 2013 - 02:41 PM

trebuie sa fii de acord, pe_dos, ca vela arata altfel acum. mult mai bine . :drinks:

#6313 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 February 2013 - 03:58 PM

Bineînțeles că sunt de acord. Doar că pe forum unii vorbesc de evidențierea detaliilor, iar mie nu-mi era clar când este cazul și când nu. Mulțumesc pentru confirmare. :hi:

#6314 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 01 February 2013 - 07:27 PM

O mica precizare la modul de invergare a velei. Am folosit imaginea coleguluii pe_dos. Dupa cum se vede, velele nu se "spanzura" de vergi de acele bucle. Daca gresesc... scuze dar asa am vazut prin cartulii. Imagine postata

Imagine atasata: Clipboard01-tile.jpg

Nu neg ca imaginea colegului poate fi ceva provizoriu.

P.S. Maine si poimaine mai prestez si io la pus grandee pe velele ramase. Am avut o saptamana infernala si ma mai asteapta cateva. Of, of... mai, mai...

#6315 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 February 2013 - 11:18 PM

Da, poza e provizorie. Normal că vela va fi învergată, nu spânzurată.
DeA a pus pe velele originale ochiurile alea acolo, de aia le-am făcut și eu. Însă nu e greu de modificat.
În poza pusă de tine grandeele sunt matisate. La scara asta nu mă apuc să matisez grandee făcute din ață cu diametrul de 0,5 mm (1,5 mm circumferință, cca 80 mm circumferință la scară reală). Ce soluție constructivă propui, care să fie realizabilă dintr-o ață continuă acolo?

#6316 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 February 2013 - 12:56 PM

Ideea era ca vazand cineva poza sa nu creada ca vela se spanzura de verga de acele ochiuri. O solutie similara am folosit si eu dupa cum se poate observa in pozele puse, si am sa leg vela de verga de acele ochiuri, ca in imagine.
In rest... numai bine, spor si timp liber pentru modelit !!! Imagine postata

#6317 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 02 February 2013 - 02:30 PM

Ai dreptate, ochiurile alea sunt prea mari, trebuie să le micșorez și să le transform în urechi. Poza pusă de tine este mai elegantă și o să pun o poză cu varianta care o s-o fac.

Eu cred că voi avea spor la cusut, că am viroză și stau în pat, nu pot face altceva decât să mă uit la tv, să citesc o carte sau să cos la vele. :crazy:


Altă chestiune, pentru tine și pentru ceilalți: pentru fungile trincăi, a velei mari și a velei latine de la artimon pe arbori sunt prevăzute câte două raiuri (simulate prin găurile alea de 1 mm). Deci, aceste fungi sunt duble? Întinderea lor se face cu un palanc format dintr-o vioară și stâlpii ăia de lângă catarge. Cum lângă fiecare catarg există câte un singur stâlp, înseamnă că este o singură vioară. Verga trebuie să poată fi coborâtă complet, deci cele două fungi nu se pot reuni imediat după ce trec prin raiuri. Rezultă că fungile respective au de fapt forma de „V” cu vioara în vârful V-ului? Din pozele DeA nu rezultă asta.

Pe de altă parte, vergile respective sunt foarte mari, sunt niște bucăți de lemn de aproape o tonă. Cu velă cu tot au și mai mult. Palancul, cum zice DeA are 5 curenți, iar la aceste palancuri forța de acționare este de cam 1/3 din greutatea ridicată (teoretic 1/5, dar doar teoretic). Deci, ar trebui vreo 500 kgf. Mă tem că dacă unuia din cei 15-20 de marinei care trag îi alunecă piciorul se întâmplă o nenorocire. Întrebarea mea este dacă nu cumva vergile respective se ridicau/coborau cu cabestanul, caz în care aranjarea curenților palancului respectiv se poate face cu 4 curenți, cu doar un rai pe stâlpul de lângă catarg, rai unic care apare într-o poză pusă de tine, bănuiesc că a modelistului rus.

#6318 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 February 2013 - 10:59 AM

Am reusit sa termin velele. Cam asta a iesit.

Imagine atasata: DSCF0002_filtered.jpg

#6319 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 February 2013 - 01:39 PM

Am invergat civada.

Imagine atasata: DSCF0001_filtered.jpg


Urmeaza a ridica civada dupa ce voi amenaja gabia bompres asa cum va ziceam.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 03 February 2013 - 01:43 PM


#6320 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 03 February 2013 - 02:18 PM

bravos, leo. tenace, nu gluma. :drinks: poate, pe viitor o sa folosesti ace mai subtirele, dar, pentru cat ai cusut pana acum, :hi: .

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 314
  • 315
  • 316
  • 317
  • 318
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

18 useri citesc topicul
0 membri, 18 vizitatori, 0 utilizatori anonimi