Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 313
  • 314
  • 315
  • 316
  • 317
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6281 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 24 January 2013 - 12:47 PM

gatai cu crosetatul (am mers pe varianta mai simpla a velelor primite). Chiar daca sunt mai badarane ele m-am decis sa urmez instructiunilei kitului si sa-l duc mai departe asa. Pe viitor cu siguranta va fi altfel deoarece pretentiile au inceput sa creasca :pardon:. Incepand sa pun flamurile (care mi se par al naibii de rigide apropos) am observat ca una din ele(respectiv de la catargul principal parca) are un alt mod de prindere care-i permite sa atarne astfel incat sa se vada si blazonul (sau mazgaleala ce se vrea a fi blazon) in mod corect.

#6282 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 January 2013 - 12:49 PM

Am mai prestat pe la vele. Mai am 4 si gata. Daca corabia nu a fost gata de "Mica Unire" sper ca pana la "Marea Unire" sa fie gata. Imagine postata

Imagine atasata: DSCF0001_filtered.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 24 January 2013 - 01:00 PM


#6283 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 January 2013 - 12:58 PM

@Leo2003: din cate imi dau seama vopseaua pare destul de solida. Am observat ca se duce numai daca e lovita/frecata cu ceva de metal.

Si inca ceva: voi cate straturi dati?

#6284 Useril este offline   adialex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 16-January 13
  • Location:craiova

Postat 24 January 2013 - 02:07 PM

bubba_000 Nu, nu am invechit cu nimic panzele. Asa s-a luminat poza.

#6285 Useril este offline   Play4Fun 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-January 13

Postat 24 January 2013 - 03:06 PM

Va salut domnilor! Imi spuneti si mie, va rog, cum fac rost de suportul corabiei? (acela gros- suportul de prezentare)

#6286 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 January 2013 - 09:51 PM

@Play4Fun, vezi, te rog, asta: http://www.cartula.r...an-botezatorul/

#6287 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 25 January 2013 - 08:07 AM

In curand termin velele si ma apuc sa ridic vergile. O sa incep din prova, cu civada. Am vazut ca in instructiuni e o ciudatenie. Zice ca funga vergii se leaga direct de butucul din gabia bompresului. Ciudat rau si cam naspa. Eu o sa incerc sa fac solutia de mai jos dar cu macarale duble.

Imagine atasata: verga civada.jpg

Gresesc?

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 25 January 2013 - 08:12 AM


#6288 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 25 January 2013 - 10:06 AM

nu gresesti .

#6289 Useril este offline   adialex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 16-January 13
  • Location:craiova

Postat 25 January 2013 - 10:33 AM

am inceput sa montez velele si am niste nelamuriri:
1. la pct. 97r strangatorii 158 se leaga de grilajul cavilei arborelui
la pct. 97s ALTI strangatori 158 se leaga de grilajul cavilei arborelui
doua parame cu acelasi indicativ care se leaga in acelasi loc.
2. la pct 97u si 97 v aceiasi problema: strangatori 159 care, din nou se leaga in acelasi loc!

grilajul cavilei arborelui are de cat 4 cuie si eu trebuie sa leg 6 parame. pot sa le leg de grilaj nu si de cui, dar chiar si asa ar trebuii sa leg doua parame in acelasi loc suprapus. nu cred ca este tocmai corect. nu prea stiu ce sa fac.
Cum ar trebuii sa fac?

#6290 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 25 January 2013 - 01:03 PM

Vezi postareaPlay4Fun, la 24 January 2013 - 03:06 PM, a spus:

Va salut domnilor! Imi spuneti si mie, va rog, cum fac rost de suportul corabiei? (acela gros- suportul de prezentare)


Suna la DeA,sigur mai au (contra cost bineinteles).







#6291 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2013 - 03:15 PM

Vezi postareaPlay4Fun, la 24 January 2013 - 03:06 PM, a spus:

Va salut domnilor! Imi spuneti si mie, va rog, cum fac rost de suportul corabiei? (acela gros- suportul de prezentare)


Suna la DeAgostini si ti-l vor trimite prin posta. Costa aproximativ 40 de lei si mie mi-a ajuns intr-o saptamana si jumatate.

#6292 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 25 January 2013 - 04:32 PM

Vă salut, priteteni,

N-am mai avut așa mult timp, așa că, deși în fiecare zi am aruncat ochii pe forum, n-am prea avut nimic de spus. Printre picături am reușit să termin manevrele fixe. Acum, după ce gobi a spus grosimea grijelelor, am constatat că ale mele sunt puțin cam groase, era mai corect dacă le făceam din ață de cusut obișnuită. Acum, asta este, le trec la „evidențierea detaliilor” ;-)

Imagine atasata: SIB-manfixe2.jpg

M-am documentat cu grijelele la arboreți și, din ce am înțeles eu, dacă nu sunt grijele acolo urcarea se face pe o scară de pisică. Cine nu pune nici grijele, nici scară de pisică însemnă că consideră detaliul prea mărunt pentru acestă scară, ca urmare îl omite. Pe nava reală scara de pisică este mult mai puțin rigidă, ca urmare impresia mea este că urcatul pe o asemenea scară este mult mai neplăcut decât pe grijele. La nivel de model nu e mare diferență la manoperă ca să pui grijele și acolo, că nu se fac acolo decât noduri „jumătate nod”, nu și „jumătate cheie”. Am observat că dacă jumătatea nod de pe sartul din stânga este „pe dreapta”, iar cea de pe sartul din dreapta este „pe stânga” grijeaua face o „burtă” corectă, adică în jos.

Mă apuc de vele. N-am găsit în prăvălii un material care să-mi convină. Ba e prea gros, ba prea lucios, ba n-au decât lăține de 2,25 m, așa că am zis s-o dau pe „original”, adică să folosesc materialul dat de DeA, dar îl descos tot și îl cos cu o ață maro-bej (tot pentru „evidențierea detaliilor”), cu ferțe mai multe, după modelul dat de Leo, cu margini mai înguste, grandee etc.

Mă gândesc să prezint nava cu pânzele umflate de un vânt mare larg din tribord. Cum nava va avea „toate pânzele sus”, vă întreb cam care ar fi unghiul de bandare maxim la un galion ca SIB-ul, încărcat. Nu știu cât este forța maximă a vântului pe scara Beaufort care permite încă menținerea întregii velaturi desfășurate și cât se bandează nava în acest caz. La model, concret este vorba de practicarea a încă două crestături pentru chilă în suport și aș vrea să știu unde să le fac.

#6293 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 25 January 2013 - 06:23 PM

pe_dos, cu intrebarea asta mergi la olimpiada... incearca vreo 10...15 grade. :crazy:

#6294 Useril este offline   adialex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 16-January 13
  • Location:craiova

Postat 25 January 2013 - 11:26 PM

pe_dos

Daca am inteles bine: Care este pozitia velaturii, functie de puterea vantului? Iar referitor la "crestaturi" ....nu cred ca stiu la ce te referi .....:unknw:
Dar, asa cum a spus si colegul de mai sus e o problema de olimpiada. Asteptam poze si spor :good:




Vitralii si navomodelism


#6295 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 26 January 2013 - 02:22 PM

@gobi71: Mulțumesc, valoarea mi se pare foarte rezonabilă. :hi:

La întrebarea lui adialex răspund din ce știu din cărți, căci n-am navigat niciodată pe o navă care folosea pânzele. Dacă greșesc, rog să fiu corectat. În 2003 („vai, vai, vai, cum trece vremea...”) am avut ocazia să fac o ieșire din port pe Bricul Mircea, dar cu motor, pe o vreme splendidă, doar cu briză, forța 2 bf. Pânzele erau strânse, iar asieta bricului a fost orizontală.

Vântul care suflă în vele creează o forță care se aplică în centrul velic. Acesta este mai sus decât centrul de greutate, deci apare un moment care înclină nava. La vântul din pupa, dacă velele sunt echilibrate, înclinarea este doar spre prova (înainte), însă această înclinare nu este prea mare, nu sugerează viteza. În plus, la corăbii ca SIB-ul, velele se umbresc reciproc, așa că nava nu prinde viteza maximă. La vântul mare larg (din spate și lateral) nava se înclină și în partea opusă din care suflă vântul (în bordul de sub vânt). Mai apare și un moment de girație (care prin dispunerea velelor se caută să fie cât mai mic), dar care nu ne interesează aici. Cu cât forța din pânze este mai mare, cu atât înclinarea navei, în special înclinarea laterală (bandarea) va fi mai mare. Invers, cu cât nava este mai bandată, cu atât forța din vele este mai mare, deci propulsează nava mai repede, impresia de viteză este mai accentuată. Însă nu se poate permite ca bandarea să fie prea mare, deoarece nava se poate răsturna. Când viteza vântului crește (v. Scara Beaufort) trebuie strânse din pânze pentru a micșora suprafața velică, respectiv forța din vele. Cu cât forța Beaufort este mai mare, cu atât trebuie strânse mai multe pânze, și, după câte știu eu, se începe cu strângerea celor mai de sus, la SIB zburătorii.

Dacă catargele ar fi verticale, ar însemna că nava stă pe mare calmă, practic în port, iar pânzele ar trebui să fie toate strânse. Eu vreau să prezint SIB-ul cu toată velatura desfășurată. Deci, este în marș, vântul suflă, pânzele sunt umflate (nu sunt blegi). Vreau ca viteza să fie sugerată de bandare, deci vântul trebuie să sufle din direcția „mare larg” sau „larg” (galioanele practic nu puteau naviga cu „vânt strâns”). Deci, voi poziționa vergile cam la 20 de grade față de axa transversală, iar velele le voi „scrobi”, să stea umflate (dar nu cu scrobeală, că mă tem că mucegăiește, o să văd eu cu ce, fixativ sau aracet).

Cu crestăturile, pur și simplu voi așeza pe cavalet nava bandată, deci voi face încă două crestături în care să intre chila în acea poziție. Deoarece coca este destul de rotundă, modelul va putea fi pus în ambele poziții fără să zgârie privirea prea mult. Nu știu dacă nu este cazul să întorc complet modelul pe cavalet, ca la prezentarea în marș nava să fie și puțin aprovată (acum, conform planurilor, este puțin apupată).

Revenind la viteză, din câte știu eu, eficiența maximă a velelor este cam când viteza navei este jumătate din viteza vântului. Cum viteza galioanelor era de câteva noduri, înseamnă că forța corespunzătoare a vântului era cam 4 grade Beaufort, pentru care trebuia concepută velatura. Nu sunt sigur că la 4 bf se putea desfășura chiar toată velatura, dar pentru model asta nu are prea mare importanță. Gobi71 a răspuns la întrebarea mea, m-am uitat, și la unghiul zis de el impresia de viteză este bună, așa că sunt foarte mulțumit de răspuns.

Până la poze mai este muuult... :-(

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 26 January 2013 - 02:23 PM


#6296 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 26 January 2013 - 04:19 PM

... fixativ , pe_dos. am incercat eu , si mi-a iesit.

#6297 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 January 2013 - 09:16 AM

Vezi postareape_dos, la 26 January 2013 - 02:22 PM, a spus:

Vântul care suflă în vele creează o forță care se aplică în centrul velic................
...................................................., iar velele le voi „scrobi", să stea umflate


Imagine postata

Poti folosi pentru ,,umflat'' velele un aspirator cu reful sau un foen pozitionat pentru efectul dorit si un spray cu fixativ cu care sufli fin pe dosul velelor. Iti sugerez ca pentru un efect mai estetic, vantul sa sufle din bordul opus privitorului.
Tot ca sugestie, decat sa ,,canaluiesti'' cavaletul mai bine largesti canalele existente spre ambele borduri, fapt ce iti va permite sa alegi foarte usor o inclinare convenabila.

Aceasta postare a fost editata de traian: 27 January 2013 - 09:22 AM


#6298 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 27 January 2013 - 01:41 PM

M-am apucat de grandee, Merge greu, dar, merge.

Imagine atasata: DSCF0004_filtered.jpg


#6299 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 27 January 2013 - 03:44 PM

@traian: Bineînțeles că vântul va bate cum zici. La mine e babordul închis și cu el va fi expus modelul în marș, deci vântul va bate din tribord.
Ar fi drăguț să prezint nava bandată în partea secționată. Toată lumea va remarca că ia apă. :crazy:

Da, cu fixativul și cu foenul, blând, de departe, să nu fluture, poziționând modelul cu prova în jos. Ei, nu chiar vertical, ci la un unghi care să dea curbura corectă, că velele au și ele o oarecare greutate.

Cu cănăluirea pe o întreagă porțiune mă mai gândesc, că momentan îmi trebuie să-mi țină modelul ferm în poziție până trag manevrele. Apoi poate modific toată curba suportului, ca să fie mai estetic, iar modelul se va sprijini în doar patru puncte. Mai văd.

LE:
@Leo2003: Ferice de tine că te-ai putut apuca - eu n-am reușit, că tră' să fac mate-fizică cu „cineva” căruia nu-i plac astea și vin testele. :-P

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 27 January 2013 - 03:48 PM


#6300 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 07:16 PM

@ dan si gobi: au ajuns capetele de berbec. Va multumesc mult pentru ajutor.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 313
  • 314
  • 315
  • 316
  • 317
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi