Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2021 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 July 2011 - 11:59 AM

pelly - pe subiectul asta deja s-au umplut cateva pagini mai pe la inceputuri , acum lumea munceste. Eu as zice ca nu e chiar atat de rau. Sunt deja o multime de nou virusati cu microbul corabiilor iar asta e bine. Majoritatea au ales sa lucreze de capul lor, au cautat si au gasit solutii, ceea ce a iesit se vede si si eu zic ca arata bine si asta iarasi e un lucru bun. E drept ca atunci cand platesti pentru un lucru e de asteptat ca acel lucru sa fie conform asteptarilor si a reclamei facute dar la fel de drept e ca meseria nu se invata decat prin munca si printr-o permanenta stimulare a gandirii. Actualmente pentru invatarea unei meserii se plateste deci pe undeva pretul e amortizat doar ca fiecare are scoala in propriul apartament si o frecventeaza atunci cand are chef si dupa propria programa. Cunosc un baietas in clasa a 4a care lucreaza modelul dupa imaginile din revista si fara a avea mari dotari, fara modificari ca e prea mic sa se priceapa la asa ceva si raportat la calitatea kitului si a prezentarii ii iese multumitor. Esential e insa faptul ca un pusti a pasit deja in randul modelistilor, o sa creasca cu ei si o sa invete mai putine rele de la golanasii din spatele blocului. Dar sa nu o luam de la capat cu discutia.
bobby
- palnia e in regula, daca o faci mai mare o sa ai de pilit o multime ca sa scoti cota finala, poate doar sa inversezi pozitia tevii ca sa iti iasa culata dupa model, e mai usor de finisat la gura tevii decat la culata. Si intr-adevat trebuie canale de aeresire desi eu am turnat cu plumb in matrita de ipsos fara canale tevi doar cu 5 mm mai scurte si mi-au iesit destul de bine.
Daca tot iti faci alta matrita incearca si aplica pe teava inainte de a face tiparul, pe portiunea de dupa inelul ce separa culata de teava un model al blazonului regal spaniol, facut din carton de 0,5 mm cu decupaje ( tip bazorelief ) si lipit cu picatura. O sa vezi diferenta. Si daca in gaura aia transversala o sa pui si capatul de sarma iti ies umerii tevii tot din turnare.

Aceasta postare a fost editata de traian: 02 July 2011 - 12:06 PM


#2022 Useril este offline   fulgerica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 25-May 11

Postat 02 July 2011 - 02:08 PM

Vezi postareabobby, la 02 July 2011 - 09:47 AM, a spus:

intre puntea de jos si bordaj (fila centrala) , pe o lungime de 3 coaste ramane un spatiu


in principiu u trebuie sa ramana niciun spatiu. kitul e f precis, fiind modelat CAD. problema vine de la lipsa de experienta si de instructiuni precise. de exemplu ar fi trebuit sa spuna ca puntea trebuie alniata la muchiile unde se incastreaza fila centrala. sau mai bine s-ar fi montat fila centrala inainte de montarea puntii. oricum, puntea trebuie aliniata la coaste si in plan vertical si orizontal. eu am facut puntea curbata (cu selatura) si nu a mai ajuns la marginea costelor, asa ca a trebuit sa adaug o bagheta de 2x2 mm pe muchia puntii ca sa fie totul fest. cu rabdare si ciocan se pot repara o parte dintre greseli. oricum nu este vorba de o replica 100%, ci de una de invatat. daca ati fi cumparat un kit, nu ati fi gasit instructiuni - decat un plan si materiale.
mai mult ca sigur, daca toti ne-am reapuca de la zero, ar iesi de 1000 de ori mai bine ;) acum este doar un antrenament pt viitorul model. si o sa vedeti ca va fi mai bine cu fiecare model construit.

#2023 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 02 July 2011 - 04:11 PM

Traiane, in postul meu anterior considera ca doar aveam chef de scris, nimic mai mult, oricum nu asteptam ecoul, era doar parerea mea personala. Vis a vis de modalat corabii nici eu nu sunt mai departe decat cunostiinta ta din clasa a IV-a. Singurul meu avantaj este ca strang mai bine patentul cand tai boldurile.
Si ca sa vezi ca nu stau doar de discutii.....
Imagine postata

#2024 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 July 2011 - 05:21 PM

Nici nu ma gandeam la altceva, doar am discutat si eu pe tema, nu o lua ca dojana. Poate si la mine a fost tot din chef de scris, e sfarsit de saptamana si dupa o saptamana de stat in casa iti mai zburda mintea.



#2025 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 July 2011 - 05:36 PM

Salut. cred ca am facut o mare gafa. Am pus provizoriu parapetele (sau cum se cheama) stang si am observat ca (,) coastele depasesc suprafata acestuia foarte mult. A mai patit cineva asa ceva? Problema e aceeasi si pe partea dreapta, dar nu atat de pronuntata.

Multumesc.



Imagine atasata: DSC00671.JPG

Imagine atasata: DSC00672.JPG

#2026 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 02 July 2011 - 05:42 PM

@Bubba - ia vezi ce ziceam eu aici.

#2027 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 July 2011 - 07:07 PM

Am bordat babordul pana la nivelul puntii principale.
Filele folosite, cele de la Bismarck.

Imagine atasata: DSCF0574.JPG

@bubba_000 Nu stiu la ce gafa te referi, dar, coastele trebuie pilite pana la urma. Daca nu le pilesti poti sa aplici metoda lui Radu numai ca parapetul se va fila si se va refila devenind mai gros.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 02 July 2011 - 07:08 PM


#2028 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 02 July 2011 - 08:12 PM

@ bubba_000 & raducindrea: Dacă vrei să îngroși parapeții filându-i, de ce trebuie s-o faci pe interior, dezlipind, de ce nu poți să lipești ceva pe exterior? Deoarece tot vine filat pe exterior, mi se pare că adaosul nici nu trebuie să arate bine. Și nici nu trebuie să fie de grosime constantă, doar ceva pe lângă coaste. :rolleyes:

LE: La editare nu mai pot atașa o figură, scuze.
Adaosul e cel roșu, doar în dreptul coastelor și sabordurilor.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 02 July 2011 - 08:41 PM


#2029 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 02 July 2011 - 09:00 PM

@pe_dos - perfect de-acord cu tine; teoretic!

Practic - la mine problema s-a pus asa:

1. Nu-mi placea de nici o culoare cum arata interiorul parapetului aluia doar baituit. Si din ce am vazut eu - asa urma sa si ramina... Deci - oricum ma hotarisem sa filez interiorul
2. Degeaba as fi filat exteriorul, ca spatiile dintre parapet si peretele cabinei, spre exemplu - ar fi ramas acolo - si ar fi trebuit cumva umplute. Si solutia de umplere a alora ar fi fost mult mai neaspectuoasa decit ce-am facut acuma. Sau, ca sa evit umplerea aia - oricum ar fi trebuit sa dezlipesc parapetul si sa-l re-lipesc linga peretele cabinei si nu la nivel cu coasta. Ori odata dat jos.... :pardon:
3. Ca sa faci filarea doar cum zici tu - tot ar fi dus la o gramada de pilitura si munca de chinez batrin. Ca sa filez pe exterior intreg, doar ca sa nu dezlipesc - iar aveam de pilit o gramada.

Deci - overall - ideea e ca fiecare face cum i se pare mai usor si mai la indemina si mai si mai.... ;-)

Succese marete tuturor; si astept cu interes pigulelile celor nerabdatori si inventivi :-)

#2030 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 02 July 2011 - 09:16 PM

@raducindrea: Mulțumesc pentru răspuns. Voiam să știu doar dac㠄nu se poate”.

Eu am lipit cu greu parapeții, īn sensul că nu dispun de o turmă de cleme, clemușoare etc., ci doar cāteva greutăți, pe care le-am clădit de parcă ar fi fost un castel de cărți de joc și nu vreau să repet experiența tot cu corabia asta. Am ajustat piesele īnainte și sunt mulțumit de cum au ieșit īmbinările, n-ai unde să bagi o lamă de bărbierit īntre piese. Nu-mi surāde dezlipirea, iar pe interior, dacă va fi cazul, voi lipi niște chibrituri drept stālpi verticali și voi desena scāndurile cu creionul, īn stilul punții. Cum v-am spus că e prima mea lucrare īn lemn, voiam să știu doar dacă ce propun e fezabil, sau nu. Mulțumesc pentru confirmare. :hi:

#2031 Useril este offline   kodat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04-May 11

Postat 02 July 2011 - 09:52 PM

Vezi postareaSynchro, la 01 July 2011 - 08:15 PM, a spus:

salut! tocmai ce am reusit sa achizitionez primele 5 numere si am avut neplacerea sa gasesc acasa pachetele desfacute la primele 2 numere.
Doresc sa stiu daca la numarul 1 a fost inclus si eun tub/recipient de "glue", intrucat nu am gasit asa ceva.
Astept un raspuns,
Multam


un mic tub cu aracet este livrat in nr. 3. in nr. 1 ca accesorii ai o pila si o pensula.

#2032 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2011 - 07:44 AM

Vezi postareapelly67, la 02 July 2011 - 10:48 AM, a spus:

galionul asta e facut in zeci de mii de exemplare de o fabrica din Grecia, de niste greci plictisiti si vesnic la siesta....ce te asteptai?


Nu stiu la ce greci te referi tu dar eu am vazut pe undeva foarte frumos scris "Made in China" :-D.
Adik pe fiecare biletel introdus in pungulitele cu componente scrie "Made in PRC" (Popular Republic of China).

Aceasta postare a fost editata de Joe_Black: 03 July 2011 - 07:50 AM


#2033 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 03 July 2011 - 08:32 AM

Vezi postareafulgerica, la 02 July 2011 - 02:08 PM, a spus:

in principiu u trebuie sa ramana niciun spatiu. kitul e f precis, fiind modelat CAD. problema vine de la lipsa de experienta si de instructiuni precise.


asa este , kitul se imbina cu o precizie de sutime de milimertu (prin comparatie , bismarck-ul zici ca e taiat la joagar), noi toti (inclusiv rusii) suntem niste prosti ca nu stim sa il asamblam corect. :crazy:

L.E. corect, Joe e made in China toata ziua.

Aceasta postare a fost editata de bobby: 03 July 2011 - 08:33 AM


#2034 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 July 2011 - 09:01 AM

Si ce va mira? Era o vreme cand un creion, o guma, un stilou, o trusa de compas, o pereche de tenisi chinezesti, se dadeau pe sub mana si erau de prima calitate. O data cu globalizarea au intrat si ei in rand cu lumea. La tenisi iti cade parul din nas inca din magazin, noroc ca inca mai fac betisoare parfumate bune.

Aceasta postare a fost editata de traian: 03 July 2011 - 09:02 AM


#2035 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 03 July 2011 - 10:17 AM

Vezi postareaJoe_Black, la 03 July 2011 - 07:44 AM, a spus:

Nu stiu la ce greci te referi tu dar eu am vazut pe undeva foarte frumos scris "Made in China" :-D.
Adik pe fiecare biletel introdus in pungulitele cu componente scrie "Made in PRC" (Popular Republic of China).

Da corect.. made in china, distribuit de greci. Pe interiorul revistei sunt trecuti o caruta de greci ,de aceea am fost derutat.Oricum nu mai conteaza, vorba lui Traian...treaba este globalizata :-)

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 03 July 2011 - 10:20 AM


#2036 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 July 2011 - 10:29 AM

Vezi postareapelly67, la 03 July 2011 - 10:17 AM, a spus:

...treaba este globalizata :-)


Pacat ca un termen care ,,la ureche'' suna bine, vizual e numai ,,gloaba'' ( a se vedea ,,Fefeleaga'')

#2037 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 03 July 2011 - 10:46 AM

Si vorba Mariei acompaniata la unison de Bator.....sa terminam galionul cu...succesuri maxime!:clapping:

#2038 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 810
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 03 July 2011 - 01:35 PM

Şi s-asculţi pustiul, Ce melancolie! Plouă, plouă, plouă ... Vreme de beţie saborduri

Imagine atasata: IMG_1853_f.jpg

#2039 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 03 July 2011 - 01:42 PM

Foarte frumos, numai ca o sa fie mult mai greu de filat, doar o umila parere.

#2040 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 03 July 2011 - 02:07 PM

Vezi postarearaducindrea, la 02 July 2011 - 09:00 PM, a spus:

Deci - overall - ideea e ca fiecare face cum i se pare mai usor si mai la indemina si mai si mai.... ;-)

Īmi cer scuze că revin cu problema mea. M-am mai gāndit peste noapte și zic că raducindrea zice bine că e mult de lucru cu adaosuri făcute din bucățele de lemn. Ce altceva s-ar putea folosi? Se poate pune spumă, sau e prea mic locul să țină? Sau se poate pune altceva?

Mulțumesc anticipat pentru orice indicație.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19 useri citesc topicul
0 membri, 19 vizitatori, 0 utilizatori anonimi