Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#501 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 March 2011 - 09:50 PM

Vezi postareaSorinR, la 2 Mar 2011, 21:25, a spus:

Leo, ca o regula pentru forografie, nu mai fa fotografii cu lumina in spatele subiectului, (obiect sau persoana) vor iesi intunecate (indiferent de camera foto folosita)!! lumina e bina sa bata din lateral!! ai sa vezi ca-ti ies fotografii mult mai faine!! bfta la toata lumea :friends:

Adica "contre-jour cum ar spune frantuzul. :pint:

Urmeaza...

#502 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 10:03 PM

si apropos de ce spune Longinus, daca citesti revista de azi, vei vedea ca are dreptate in ceea ce spune.

#503 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 March 2011 - 10:04 PM

...Continuare

Poza din acest post va fi si ultima.
Personal m-am simtit profund jignit de ultimul mesaj postat de DGDaniel si cum nu-mi place sa deranjez "un cuib de nobili" am decis sa ma retrag de pe acest forum.
Intr-un fel eram unul de-al lor ocupandu-ma tot de machete, numai ca pentru alte scopuri. O astfel de macheta se vede mai jos intr-o suflerie subsonica. Proiectez astfel de machete de peste 27 de ani.

Imagine atasata: Poza_tunel.JPG

Ramaneti cu bine si succes!

#504 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2011 - 10:13 PM

Vezi postareaKIT, la 2 Mar 2011, 22:03, a spus:

si apropos de ce spune Longinus, daca citesti revista de azi, vei vedea ca are dreptate in ceea ce spune.


Multumesc Kit. Apreciez ca apreciezi :friends: .

#505 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 02 March 2011 - 10:21 PM

acasa oameni mari....pe forum niste copii.....nu e pacat?

#506 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 March 2011 - 10:54 PM

Vezi postareaLeo2003, la 2 Mar 2011, 22:04, a spus:

...Continuare

Poza din acest post va fi si ultima.
Personal m-am simtit profund jignit de ultimul mesaj postat de DGDaniel si cum nu-mi place sa deranjez "un cuib de nobili" am decis sa ma retrag de pe acest forum.


@ Leo2003, mesajul lui Daniel nu-ti era adresat. Nici pe departe. Ca sa judeci cele scrise de Daniel ar trebui sa fi de mult mai mult timp membru al acestui forum. Si eu sunt orgolios. Si eu fac machete de peste 25 de ani, dar parca nu cedez asa de usor. Cel putin, mie asa-mi place sa cred.
Despre mine, desi m-am mai confrunt cu asta si nu cred ca numai eu, adica cu "nici un bine nu ramane nepedepsit" consider ca cei ce merita sa fie ajutati, sprijiniti, iubiti chiar, sunt in numar cu mult mai mare decat cei care nu merita si cei care merita sa faci ceva pentru ei, orice, nu merita sa fie pedepsiti din cauza celor ce nu merita, drept pentru care, eu cel putin, nu dezarmez.

@Longinus, catargul in discutie pana acum este arborele trinchet, arbore care la acest tip de nava era inclinat spre in fata (spre prova sau prora caci ambi termeni sunt corecti) sau drept. In lipsa de planuri, alinierea gaurilor prin punti imi spune ca la aceasta nava, arborele trinchet este inclinat spre prova.
Ceilalti arbori, arborele mare si arborele artimon este posibil sa fie ambi inclinati spre pupa sau doar arborele artimon, dar asta vom vedea cand ajungem acolo.

Noaptea e un sfetnic bun!

Bafta!

#507 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 11:54 PM

hai ma baietzi nu va mai certati si nu va mai suparati ca avem nevoie de voi aici.dreptatea poate sa fie si impartita si doua capete sunt mai bune ca unu de obicei.
si ca sa nu fiu off-topic m-ar interesa si p mn chestiunea cu cutia de display ca a mai zis cnv de ea..ce dimensiuni sa fie si cam din ce material..mie imi faceau cu ochiu niste foi de plexiglass de la mr. bricolaj.si ideea cu spoturile inauntru mi-a placut

#508 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 12:57 AM

Salut, revenind putin la ancore, am lucrat si eu azi ceva la ele, am incercat sa fac legaturile dintr-o tabla (nr. 1) dar nu prea imi place cum a iesit, dupa care m-am tot gandit cum sa fac legaturile alea din metal si am aplatizat o sarma de fludor pe care ulterior am si lipit-o acolo unde am unit metalul taiat, am pilit putin sa indepartez marginile, mai am putin de pilit la ele dar merge repede ca e fludor si se lucreaza foarte usor cu materialul care este si foarte maleabil, eu zic ca asta e cea mai simpla metoda la care m-am gandit sau poate aveti voi altele mai rapide si mai estetice...!
o seara buna
Imagine atasata: P3032995.JPGImagine atasata: P3032996.JPG

#509 Useril este offline   ionutfifa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:Bihor

Postat 03 March 2011 - 01:23 AM

banuiesc ca nu ai lipit travesele :)

#510 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 01:30 AM

Vezi postareaionutfifa, la 3 Mar 2011, 01:23, a spus:

banuiesc ca nu ai lipit travesele :)

... nop, mai am de lucru la ele, am lucrat la tabla aia mai mult pana sa gasesc varianta cu fludor, mai am de pilit la fludorul ala sa-l indtrept putin, si ceva pileala la traverse! doar WIP! (work in progress)

#511 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 March 2011 - 02:14 AM

Imagine atasata: aa1.jpg Imagine atasata: San_Juan_Bautista001.jpg

Aceasta postare a fost editata de traian: 03 March 2011 - 02:21 AM


#512 Useril este offline   ionutfifa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:Bihor

Postat 03 March 2011 - 02:25 AM

Nu prea seamana una cu alta, is editii diferite:D

#513 Useril este offline   radu_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 02:29 AM

Vezi postareaLeo2003, la 2 Mar 2011, 22:04, a spus:

Ramaneti cu bine si succes!

Pacat ca cineva care are ceva de spus cedeaza in fata rautatilor unor copii. Pacat ca unii copii reactioneaza ca pe orice alt forum aici. Pacat ca ajungem sa nu ne intelegem cand, teoretic, suntem cu totii implicati in aceeasi activitate. Colectia asta are 2 taisuri: a trezit "modelismul" in multa lume (lucru bun) dar, pe de alta parte, a adus aici cearta, atmosfera si orgoliile marunte comune majoritatii forumurilor din Romania (lucru rau pentru acest forum). Pana la urma, nu este vorba despre expertiza in domeniu, este vorba despre respectul reciproc. Please......nu va mai certati si ramaneti on-topic :friends:

#514 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 March 2011 - 02:44 AM

Vezi postareaionutfifa, la 3 Mar 2011, 02:25, a spus:

Nu prea seamana una cu alta, is editii diferite:D


Sunt editii foarte diferite. Una e o poza a modelului rezultat din kit iar cealalta e o stampa dintr-un istoric naval italian. Le-am pus ca idee pentru unele intrebari aparute. Dupa cum se vede si pentru ca asa era la tipul asta de nava, trinchetul e inclinat spre prova.

#515 Useril este offline   radu_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 02:57 AM

Apropo de diferente: decoratiunile alea "colti de rechin" puse in acest kit deAgostini spre prova si pupa parca nu dau bine, Stiu ca mai avem mai mult de 1 an pana acolo dar ... sa gandim in avans :)

#516 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 03 March 2011 - 07:22 AM

si eu am o problema cu alinierea puntilor ...
ma chinui de cateva zile sa incerc sa le aliniez , dar nu iese ...
am montat-o si am demontat-o de atatea ori ca nici nu mai tin minte ...
prima punte , de jos in sus ( cea inferioara ) sa zicem ca am inteles cum trebuie pusa , problema am la cea de-a doua ...
dupa ce pun ce-a de-a doua punte si apoi pe cea de-a treia , ultimele doua coaste ( cele aparut pana in nr 4 ) mi se ridica
mai sus decat sunt ele decupate .

ce sa fac in sensul asta ?
sa ma iau dupa chitul lor si sa fortez puntile sau sa ma iau dupa mine si sa mai ridic coastele respective ?

#517 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 09:06 AM

Vezi postareageorge_s, la 3 Mar 2011, 00:57, a spus:

Salut, revenind putin la ancore, am lucrat si eu azi ceva la ele, am incercat sa fac legaturile dintr-o tabla (nr. 1) dar nu prea imi place cum a iesit, dupa care m-am tot gandit cum sa fac legaturile alea din metal si am aplatizat o sarma de fludor pe care ulterior am si lipit-o acolo unde am unit metalul taiat, am pilit putin sa indepartez marginile, mai am putin de pilit la ele dar merge repede ca e fludor si se lucreaza foarte usor cu materialul care este si foarte maleabil, eu zic ca asta e cea mai simpla metoda la care m-am gandit sau poate aveti voi altele mai rapide si mai estetice...!
o seara buna
Atasament P3032995.JPGAtasament P3032996.JPG


toate bune si frumoase dar vezi ca ai pus traversele aiurea. ele trebuiau puse perpendicular pe bratele ancorelor. in rest, imi place cum ti-au iesit, dar si ideea ta de a folosi sarma de fludor.

#518 Useril este offline   popacatalin68 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 22-February 11
  • Location:Ploiesti

Postat 03 March 2011 - 09:29 AM

Pana acum nu m-am apucat de construit nimic. Doar probe. Mi-am batut capul cu cuiele de la punte. Cea mai buna solutie pe care am gasit-o este de a realiza cuiele cu o sarma inrosita, cu diametrul cat urma cuiului. Am facut probe cu creion (ca in revista) - urat, cu marker - urat (se intinde cu lac), cu bob de mac - migalos. Asa ca am incercat cu pirogravura. Dupa mine iese super. Am facut proba si am innegrit si marginile fasiilor de punte tot arse si iese bine. Adica calafatuirea. Pun foto cand fac o punte.

#519 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 March 2011 - 10:33 AM

Vezi postareatraian, la 3 Mar 2011, 02:14, a spus:


Sa am scuze dar eu vad acel arbore (carevasa zica catargul din pupa)inclinat spre spate.Imi pare ca se vede cel mai bine din stampa de epoca depusa de Traian.Eu unu vad acolo o inclinatie cam de 5 grade fata de verticala. :friends:
Cel din prova este inclinat spre fata(prova,in mod evident).Deci nu prea cred sa fie vreo gresala in aliniere puntilor.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 March 2011 - 10:39 AM


#520 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 03 March 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaLonginus, la 3 Mar 2011, 10:33, a spus:

Cel din prova este inclinat spre fata(prova,in mod evident).Deci nu prea cred sa fie vreo gresala in aliniere puntilor.


Asa scriam si eu, dar cine citeste ce sriu eu. :friends:

Bafta!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19 useri citesc topicul
0 membri, 19 vizitatori, 0 utilizatori anonimi