Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 299
  • 300
  • 301
  • 302
  • 303
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6001 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 November 2012 - 08:34 PM

O intrebare, capete de berbec cu diametru de 5mm , cate am primit? vad doar la numarul 92. Si din cate imi dau seama nu ajung sa pun cate 2. Cum sa procedez....cei care au avansat mai mult.
Mersi

#6002 Useril este offline   nyck 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 29-August 12
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2012 - 11:39 PM

Vezi postareazanuGreuu, la 10 November 2012 - 08:34 PM, a spus:

O intrebare, capete de berbec cu diametru de 5mm , cate am primit? vad doar la numarul 92. Si din cate imi dau seama nu ajung sa pun cate 2. Cum sa procedez....cei care au avansat mai mult.
Mersi



Salut.
Banuiesc ca se vor folosi in continuare cele de 4 mm care vor sosi cu nr. 94.
Offf. Greu cu sarturile.

Aceasta postare a fost editata de nyck: 10 November 2012 - 11:40 PM


#6003 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 10 November 2012 - 11:50 PM

Capete de berbec mari (de 5 mm) trebuie la trinchet 4 x 4 = 16, la arborele mare 4 x 5 = 20, iar la artimon 4 x 3 = 12, īn total 48.
Capetele fixate de cocă (24 buc) le-am primit mai demult. Īn nr. 92 am primit 25, iar īn nr. 94 se pare că ne mai dau 25 (?). Par mult prea multe, nu prea puține.

Capete mici trebuie, conform DeA, la bompres 4 x 2 = 8, la trinchet 4 x 3 = 12, la arborele mare 4 x 3 = 12 și la artimon 4 x 2 = 8, total 40, și am primit 50. Eu vreau să pun și la zburătorii trinchet 4 x 2 = 8 și mare 4 x 2 = 8, deci am nevoie de 56. Īnsă la bompres am pus deja 8 capete mari, așa că pentru rest mai am nevoie de 48, deci cei 50 mici īmi ajung și īn această variantă.

#6004 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 11 November 2012 - 12:16 AM

Vezi postareape_dos, la 10 November 2012 - 11:50 PM, a spus:

Capete de berbec mari (de 5 mm) trebuie la trinchet 4 x 4 = 16, la arborele mare 4 x 5 = 20, iar la artimon 4 x 3 = 12, īn total 48.
Capetele fixate de cocă (24 buc) le-am primit mai demult. Īn nr. 92 am primit 25, iar īn nr. 94 se pare că ne mai dau 25 (?). Par mult prea multe, nu prea puține.

Capete mici trebuie, conform DeA, la bompres 4 x 2 = 8, la trinchet 4 x 3 = 12, la arborele mare 4 x 3 = 12 și la artimon 4 x 2 = 8, total 40, și am primit 50. Eu vreau să pun și la zburătorii trinchet 4 x 2 = 8 și mare 4 x 2 = 8, deci am nevoie de 56. Īnsă la bompres am pus deja 8 capete mari, așa că pentru rest mai am nevoie de 48, deci cei 50 mici īmi ajung și īn această variantă.

@pe_dos, eu cred ca omul intreaba de SCRIPETI, nu de CAPETE DE BERBEC, nu-i asa? Sau ma insel eu la ora asta?

UUUUUUPPPPSS!!!! M-am uitat pe instructiuni si se pare ca intrebarea a fost pusa bine, iar eu m-am bagat ca ..... aia in BIP-ul calului. Scuze, ZEU-le poti sa stergi acest POST ca e PROST.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 11 November 2012 - 12:24 AM


#6005 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 November 2012 - 01:32 PM

Eu doar la nr 92 am capete de 5mm(am ratat ceva numere), oricum mersi pe_dos de instructiuni . O sa imi comand mai multe, ca mai am inca o barcuta in constructie. Mersi inca o data :drinks:

#6006 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 November 2012 - 03:24 PM

La sarturile arboretilor pentru intinzatori se pot folosi inimi mici in loc de capete de berbec

#6007 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 November 2012 - 08:17 PM

Mulțumesc, traian, pentru informație. :hi: Dacă nu-mi ajung capetele mici, o să fac cu inimi. Īncerc să folosesc ce am deja, că nu mi-e la īndemānă să le confecționez, mai ales canalul dimprejur. Poate din două straturi de furnir cu o mică rondea īntre ele. Poate rondeaua din tub de plastic pentru pix, dar cu ce lipesc plasticul de furnir?

Deocamdată am īnceput cu legarea sarturilor coloanei artimonului, cu care ocazie am constatat că contrasarturile, pe care intenționez să le pun, mai ales cele dinspre prova vin īntr-o direcție tare aiurea. :-(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-sarturi-artimon.JPG


#6008 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 11 November 2012 - 08:46 PM

pentru capete de berbec poti folosi o bagheta la diametru necesar sau aprope pe care o ajustezi in bormasina ,santul poti sa-l faci cu o pila fina rotunda.la diametre mici sunt si cu o gaura.

#6009 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 November 2012 - 11:51 PM

Vezi postareaflorinx, la 11 November 2012 - 08:46 PM, a spus:

pentru capete de berbec poti folosi o bagheta la diametru necesar .........................la diametre mici sunt si cu o gaura.


Cu partea constructiva sunt de acord si se pot face berbecuti destul de dragalasi, cu latura informativa am ceva nelamuriri, nu ca m-as pune de-a doua dar inca nu am vazut capete de berbec cu o gaura si nu inteleg care ar fi tehnica de intindere in cazul in care ar exista si nici eficienta. Ar fi mai simplu fara. Initial ochi de mort, denumirea e in mare parte datorata tocmai asemanarii cu fata unei tigve la care sunt doua gauri sus corespunzator gavanelor si una dedesubt/centru corespunzator gaurii nasului. Cine stie, poate candva unii navigatori ai unui trib de canibali chiar au folosit cranii pentru asa ceva, nu am nici o informatie in sens dar nici nu poate fi exclusa o varianta.

#6010 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 12 November 2012 - 08:21 AM

Vezi postareatraian, la 11 November 2012 - 11:51 PM, a spus:

Cu partea constructiva sunt de acord si se pot face berbecuti destul de dragalasi, cu latura informativa am ceva nelamuriri, nu ca m-as pune de-a doua dar inca nu am vazut capete de berbec cu o gaura si nu inteleg care ar fi tehnica de intindere in cazul in care ar exista si nici eficienta. Ar fi mai simplu fara. Initial ochi de mort, denumirea e in mare parte datorata tocmai asemanarii cu fata unei tigve la care sunt doua gauri sus corespunzator gavanelor si una dedesubt/centru corespunzator gaurii nasului. Cine stie, poate candva unii navigatori ai unui trib de canibali chiar au folosit cranii pentru asa ceva, nu am nici o informatie in sens dar nici nu poate fi exclusa o varianta.


nici eu nu inteleg dar m-am apucat de o corabie ,si dispune de asa ceva.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: plano014_tif.jpg


#6011 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 November 2012 - 05:35 PM

Vezi postareaflorinx, la 12 November 2012 - 08:21 AM, a spus:

........ m-am apucat de o corabie ,si dispune de asa ceva.


De acord insa nu mai poate fi vorba de un intinzator ci doar de un dispozitiv de fixare a unui capat de manevra fixa. Pentru a avea un sistem de intindere e necesar ca intre o pereche de capete sa fie o petrecere de macar 2 spire a unei parame cu posibilitatea de tragere a unui capat dupa modelul siretului de bocanc din armata pentru strangere. Sunt astfel de sisteme insa gaura e mult mai mare si permite trecerea de cateva ori prin ea a paramei intinzator. Ori tocmai despre intinzatori era vorba si spusesem ca se pot folosi inimi in locul capetelor de berbec.

#6012 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 12 November 2012 - 05:45 PM

Cavilele le vopsim in culoare aurie sau bronz?
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1352735128392.jpg

#6013 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 November 2012 - 07:32 PM

Vezi postareaMondeo, la 12 November 2012 - 05:45 PM, a spus:

Cavilele le vopsim in culoare aurie sau bronz?


Nici una nici alta. Cavilele erau din lemn si culoarea corecta este cea a lemnului.

Bafta!

#6014 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 14 November 2012 - 12:19 PM

Este cineva amabil să ne explice nouă, celor care n-au mai vopsit metalul să pară lemn, cum se face?
Adică, presupun că vine īntāi un strat de grund, că altfel vopseaua se zgārie foarte ușor. Iar apoi? Bănuiesc că piesele fiind așa de mici nu este cazul să se īncerce redarea texturii lemnului pe ele, dar culoarea, ce culoare să fie ca să arate cāt de cāt a lemn? Pot fi vopsite cu umbră arsă, īn culoare īnchisă, ca bordajul?

#6015 Useril este offline   gogudiver 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 14 November 2012 - 02:20 PM

eu folosesc uleiuri de pictura, sunt rezistente la apa (de fapt cand se usuca se transforma in cauciuc). culorile se combina foarte usor.

#6016 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 November 2012 - 02:52 PM

In stg. cavile natur, in dr. cavilel vacsuite. Daupa grund le-am mozolit cu acrilica siena arsa. Poate daca bagam un pic de alb era mai bine.
Asta a iesit:

Imagine atasata: DSCF0004.JPG

#6017 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 November 2012 - 03:53 PM

Vezi postareape_dos, la 14 November 2012 - 12:19 PM, a spus:

Este cineva amabil să ne explice nouă, celor care n-au mai vopsit metalul să pară lemn, cum se face?
Adică, presupun că vine īntāi un strat de grund, că altfel vopseaua se zgārie foarte ușor. Iar apoi? Bănuiesc că piesele fiind așa de mici nu este cazul să se īncerce redarea texturii lemnului pe ele, dar culoarea, ce culoare să fie ca să arate cāt de cāt a lemn? Pot fi vopsite cu umbră arsă, īn culoare īnchisă, ca bordajul?


Simulare lemn
Ar putea fi de folos

Bafta!

#6018 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 14 November 2012 - 11:10 PM

@crios: Mulțumesc, este bine de știut. :hi:

@gogudiver: Mulțumesc, n-am știut că devin ca un cauciuc; n-am pictat niciodată īn ulei, doar am vopsit. Aveam impresia că devin o pastă tare, care se īntărește greu și se zgārie ușor, așa că voiam un procedeu prin care vopseaua să nu se jupoaie cānd īnfig cavilele īn cavilieră. Cred că soluția este găuri de 1,2 sau chiar 1,5 mm, nu de 1 mm īn caviliere.

@Leo2003: Cred că și eu o să fac la fel.

#6019 Useril este offline   gogudiver 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 15 November 2012 - 10:27 AM

eu am largit gaurile la 1,5, abia atunci au intrat corect.

#6020 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 November 2012 - 01:58 PM

Ar fi bine de luat in considerare faptul ca e un model de vitrina si din cand in cand o sa mai trebuiasca sters de praf sau o sa fie tentant de ,,vazut cu mana'' de unii musafiri, situatii in care, normal, obiectul va capata unele pozitii care favorizeaza detasarea unor componente lejer fixate. Cavilele si altele ca ele nu vor fi utilizate curent asa ca pot fi fixate fara jocuri, definitiv, ca dealtfel si celelalte atasamente care se balangane la eventualele tangaje.

Aceasta postare a fost editata de traian: 15 November 2012 - 01:59 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 299
  • 300
  • 301
  • 302
  • 303
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

14 useri citesc topicul
0 membri, 14 vizitatori, 0 utilizatori anonimi