Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#341 Useril este offline   unul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 23 February 2011 - 04:35 PM

Vezi postareahultan2003, la 23 Feb 2011, 16:19, a spus:

In ce zona ai gasit revista la chiosc ?

Vis-a-vis de intrarea in statia de metrou Brancoveanu (afara, chioscul din mijloc ).

#342 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 February 2011 - 05:09 PM

@Mioriticul

Repetitia este mama invataturii! Si nu cred ca esti dumneata in masura sa imi spui unde si de cate ori am voie sa repet.

A... si nu aruncam cu venin ci cu umor, pentru aia care stiu povesti mai vechi, asa ca scoate batul , relaxeaza-te, si nu mai baga pe toata lumea in aceiasi oala.

Aceasta postare a fost editata de Pletila: 23 February 2011 - 05:11 PM


#343 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 23 February 2011 - 06:15 PM

Buna seara.

O rugaminte pentru cei avansati din Bucuresti...as dori si eu link-uri si eventual adrese de magazine din Bucuresti care comercializeaza placaj de diferite grosimi, baghete obisnuite si de balsa, furnir, etc.. Ma puteti contacta pe mesaje...

Multumesc anticipat.
Cu respect,
Olimpiu

#344 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 February 2011 - 06:38 PM

Tocmai am achizitionat numarul 4 de la chioscul indicat de "unul".Statia de metrou Brancoveanu.Asta dovedeste ca povestile alea cu tirul din vama sunt doar legende.Probabil ca am avut dreptate cand am spus ca revista e in tara depozitata.Cand am intrebat cum de a ajuns azi revista cand peste tot in alta parte nu e, tamti s-a fastacit.Ce era sa-mi zica?Ca le-a luat peste gard?

#345 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 23 February 2011 - 07:29 PM

Buna seara,

Se pare ca topicul asta este de fapt ... doua topicuri. Petru ca nu am nici o legatura cu editiile anterioare, cu toate ca acolo ma dus un search pe google, am decis sa posteaz si aici, acealesi "comentarii" lasate si pe celalalt post, deoarece cred ca aici voi activa pina la urma.

Am ingrosat si eu rindul "fraierilor" care spera sa cumpere aceasta "barcuta". Din pacate nu am reusit sa cumpar numarul 1, ca m-am terzit prea tirziu si am luat doar numarul 2 si 3. Acum astept numarul 4, care in Alba Iulia inca nu a aparut.. si sper ca de data asta se va ajunge la numere mult mai mari decit la editiile precedente. Probabil ca va trebui sa-mi comand telefonic numarul 1 al revistei, ca desi am tercut de "secolul vitezei" si am pasit in secolul informaticii, comenzile tot prin "batrinul" Romtelecom, se pare ca se pot face. Macar sa ajungem sa luam cit de cit ceva si ulterior daca facem rost de planurile acestei corabii sa nu raminem doar la faza incipienta si cu speranta moarta.

Momentan nu am inceput executia si mai astept sa am citeva numere bune, ca sa se vada cit de cit ca am facut ceva.

Bafta tuturor.

#346 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 07:34 PM

balsa poti gasi in mai multe locuri. dar furnir si baghete de diferite grosimi, tare as fi curios sa stiu unde ar putea fi gasite in bucuresti. spre multumirea mea, am un minicircular cu care as putea sa mi le fac singur, dar nu am materialul brut.

#347 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 08:34 PM

Vezi postareaolimpiu, la 23 Feb 2011, 18:15, a spus:

Buna seara.

O rugaminte pentru cei avansati din Bucuresti...as dori si eu link-uri si eventual adrese de magazine din Bucuresti care comercializeaza placaj de diferite grosimi, baghete obisnuite si de balsa, furnir, etc.. Ma puteti contacta pe mesaje...

Multumesc anticipat.
Cu respect,
Olimpiu


Balsa si alte esente de diferite tipuri si marimi gasesti la Hornbach, Mr. Bricolage si Obi.

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 23 February 2011 - 08:35 PM


#348 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 February 2011 - 09:43 PM

Vezi postareaflorin71_skoda, la 23 Feb 2011, 19:29, a spus:

Se pare ca topicul asta este de fapt ... doua topicuri..........
Am ingrosat si eu rindul "fraierilor" care spera sa cumpere aceasta "barcuta".......


Multumim mult pentru apreciere, dupa asa laude imediat dupa inscriere sunt curios cum o sa fie cand se mai ivecheste treaba.
Topicul e doua fiindca o mare majoritate au ales sa topaie in doua luntrii poate in ideea ca il pot pacali pe Arhimede. De pe mal se vede altfel.

#349 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 23 February 2011 - 09:54 PM

Vezi postareatraian, la 23 Feb 2011, 21:43, a spus:

Multumim mult pentru apreciere, dupa asa laude imediat dupa inscriere sunt curios cum o sa fie cand se mai ivecheste treaba.
Topicul e doua fiindca o mare majoritate au ales sa topaie in doua luntrii poate in ideea ca il pot pacali pe Arhimede. De pe mal se vede altfel.

Cum e vorba aia: Mona mulge vaca si din lac se vede invers. :friends:

#350 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 February 2011 - 09:58 PM

Vezi postareatraian, la 23 Feb 2011, 21:43, a spus:

Topicul e doua fiindca o mare majoritate au ales sa topaie in doua luntrii


Si mai ales e doua pentru ca Razvan, initiatorul topicului, si-a dorit ca acest topic sa fie unul unde sa se discute constructia si tehnicile si nicidecaum unul unde sa se discute discutii. Pentru asta exista celalalt topic ... ala mai ... mult mai vechi.

Bafta!

#351 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 10:03 PM

Daca stiam ca asa o sa se desfasoare treaba......mai bine stateam in banca mea.

Pentru cine are rabdare sa spicuiasca este folositor topicul dar am vaga impresie ca din noii intrati 50% citesc doar ultimele pagini.

Sa ma scuze restu de 50%.

Toate cele bune si sa ne vedem la nr 10.

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 23 February 2011 - 10:08 PM


#352 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 23 February 2011 - 10:21 PM

Acum eu ce sa zic ? Sunt nou aici si nu pot zice foarte multe, dar este ciudat ca exista doua topicuri legate de acelasi lucru, topicuri care daca ar fi unite, sar putea citi/vedea intreaga cronologie a incercarilor de lansare a acestui proiect. Prima parte ar fi despre "esecuri" si a doua parte ar fi despre "sperante' si sfaturi utile pentru viitorii navomodelisti.
Oricum este ciudat ca initiatorul topicului are cam 6 posturi pe prima pagina si ulterior de abea a reusit sa posteze de 10 ori pina la pagina 6, dupa care a "uitat" de acest topic care a ajuns totusi la pagina 18.
In fine. Nu sunt moderator si sa speram ca acest topic va ajunge la sute de pagini constructive.

Aceasta postare a fost editata de florin71_skoda: 23 February 2011 - 10:24 PM


#353 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 23 February 2011 - 10:37 PM

Vezi postareaflorin71_skoda, la 23 Feb 2011, 22:21, a spus:

Oricum este ciudat ca initiatorul topicului are cam 6 posturi pe prima pagina si ulterior de abea a reusit sa posteze de 10 ori pina la pagina 6, dupa care a "uitat" de acest topic care a ajuns totusi la pagina 18.



:rolleyes: Nu cred ca esti suficient de atent.
1. Initiatorul topicului este chiar Razvan.... cel de deasupra ultimului tau post. Deci nu a uitat de acest topic si dupa cate am observat eu, e online de foartemulte ori atunci cand eu citesc topicul.
2. Nu e treaba noastra sa facem o situatie a posturilor lui. Atunci cand l'a creat a vrut ca acest topic sa fie unul curat, doar pentru tehnicile si metodele de realizare a acestei machete cu care ne tot batem capul noi. Nu mai e de foarte mult cazul, deci il inteleg de ce nu are motive sa dicute prostii, asa cum facem noi in momentul acesta. (aici intra si postul meu - vinovat).

Hai sa lasam treaba moarta si sa ne gandim la ce avem de facut.

P.S. Celor care sunt noi, bine ati venit. Dar hai sa dicutam la subiect.

Aceasta postare a fost editata de MalasorteChris: 23 February 2011 - 10:37 PM


#354 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 23 February 2011 - 10:42 PM

Ideal ar fi fost ca fiecare sa-si deschida propiul topic unde sa prezinte evolutia lucrarii si un topic general (cum este acesta) unde se pot discuta problemele,nelamuririle,solutiile,parerile,etc...dar totul in acest subforum -Mari Corabii-
In felul acesta se pot urmari mult mai usor lucrarile diferitilor membrii pasionati de galionul in discutie.Este doar o parere.
Topicul acesta se voia curat (asa cum s-a cerut de la inceput) unde sa fie prezentata constructia initiatorului si nu a tuturor,dar asta e,multi nou veniti,nerabdare si entuziasm.Nu-i bai,probabil lucrurile se vor aseza dupa un timp.
Spor tuturor !

Aceasta postare a fost editata de axor: 23 February 2011 - 10:47 PM


#355 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 10:53 PM

Axor nu m-a deranjat niciodata sa se discute in topicurile mele.Nu am cum sa am tupeul asta atata timp cat cu ajutorul vostru a tuturor am invatat multe.Dar eu cred ca ne este mult mai usor sa urmarim si sa cautam o neclaritate de care ne lovim intr-un topic curat .

#356 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 23 February 2011 - 10:56 PM

Vezi postareaMalasorteChris, la 23 Feb 2011, 22:37, a spus:

:rolleyes: Nu cred ca esti suficient de atent.
... Atunci cand l'a creat a vrut ca acest topic sa fie unul curat, doar pentru tehnicile si metodele de realizare a acestei machete cu care ne tot batem capul noi. ...

Aha. Acum am inteles si eu cum sta treaba. Topicul asta este doar pentru cei ce cumpara in 2011 si restu, care au cumparat in 2005 si 2010 sa mai astepte pine ce-i vom ajunge din urma ca si numar de piese si ulterior nu au decit sa ni se alature noua...
Ai foarte mare dreptate. trei numere dintr-o revista sunt intradevar o foarte mare bataie de cap. Oare cum va fi cind vom trece de 50 de numere?
Eu unul am sa cumpar in continuare revista si am sa-mi postez tot aici parerile. Sa speram ca de data asta va reusi proiectul si vom putea posta doar tehnicile si metodele de realizare a acestei machete, fara alte comentarii.
Momentan ne confruntam totusi cu o problema: numarul 4 nu a aparut inca. Oare de ce? Daca este sa dam un exemplu, "cursul de pictura" a reusit sa treaca de nameti. Corabia insa nu a reusit ca trevbuie sa se topeasca zapada...

Aceasta postare a fost editata de florin71_skoda: 23 February 2011 - 10:59 PM


#357 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 February 2011 - 11:10 PM

Vezi postareaflorin71_skoda, la 23 Feb 2011, 22:56, a spus:

Aha. Acum am inteles si eu cum sta treaba.


Sincer ... nici acum n-ai inteles, dar nu-i bai.
Mai repet inca o data ce am scris dar mai amplu: acest topic este topicul initiat de Razvan, topic in care sa discutam constructia si nu editia 2011 si in principal constructia lui Razvan. Asta se poate desfasuta pe durata a doi, trei, cinci ani, pana termina Razvan lucrarea lui si inca o suta de ani daca nu inchide nimeni topicul respectiv, moderatori, admini sau ... initiatorul topicului
Pentru discutii despre revista, aparitie, neaparitie unde si cum s-a gasit, se gaseste sau se va gasi se discuta in topicul cu "Barca din chioscul de ziare".

Bafta!

#358 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 23 February 2011 - 11:13 PM

:rolleyes: Razvan,ma gandesc ca ai putea sa-ti deschizi un topic nou cu lucrarea ta,iar acesta sa ramana pentru discutii,probleme/solutii,intrebari/raspunsuri...
La numarul de membrii pasionati de aceasta corabie cred ca avem de-a face cu cel mai mare GB :-D iar pentru a diferentia lucrarile intre ele ar fi indicat ca fiecare membru sa-si deschida propiul topic cu acest subiect unde sa prezinte doar evolutia constructiei.

#359 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 11:16 PM

Subscriu la faptul ca acest forum este populat de offtopic-uri dar probabil ca asta va devenii forumul principal de discutii referitoare la constructie si nunumai, chiar daca initiatorul acestui topic nu a dorit asta, nu cred ca asta e un lucru foarte rau, se impart pareri si experiente ceea ce e un lucru bun, dar revenind la numarul 4 care inca nu e aparut la chiosc un aspect care nu-l inteleg si care imi intareste temerea referitoare la ulterioarele aparitii este si faptul ca nu exista un site oficial dezvoltat cu mai multe informatii asa cum exista si in celelalte tari, eu tot sper sa trecem cu bine de primele 15 aparitii, pana atunci incerc sa indrept coastele strambe si sa strang informatii. Spor!!!

#360 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 23 February 2011 - 11:24 PM

Cum sa nu se discute si pe delaturi cand poti sa te apuci de galion doar dupa 15-20 de numere, cat despre tehnicile de constructie; eu din toata lectura topicelor inca nu am aflat cu ce se "invechesc" coastele si chila: bait, acrilice, email.
Astept meseriasii.
Si ca o descoperire personala, coastele se pot indrepta cu usurinta atunci cand se lipeste prima grinda a primei punti din cala, adica dupa lipirea baghetei se pune coasta intre doua bucati de geam cu ceva greutate deasupra si dupa 24 de ore treaba e rezolvata. (asta ca sa nu fiu off topic)

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi