Forum Machete,Modelism,Hobby: Citroen Traction Avant - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Citroen Traction Avant Joyeux Noël et Bonne Annee 1943-1944

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 December 2010 - 01:56 PM

Primit de sarbatori,hai sa spunem cu putin avans -de Mos Nicolae- micul kit de la Tamyia a provocat putina nedumerire:este mic,cu doar o singura culee in stiren cenusiu plus o rama cu piesele transparente -parbrize,geamuri laterale si sticla farurilor.
Asa parea:mic si facil.
La drept vorbind toate piesele se pot asambla in ...hai sa spunem doua ore;sau in trei saptamani.


Insa la momentul inceperii lucrului ,realizezi ca ai de-a face cu un kit "mare";bine,hai sa-i spunem "maricel".
Piese turnate corect,intr-un plastic nici prea moale,nici prea dur si mai mult decat toate ,o "potriveala" absolut perfecta.Nimic nu vine prea la stanga sau la dreapta si mai ales,nimic nu necesita chituire.

Japonezii ofera cinci inmatriculari:una a armatei franceze(evident,pana la capitulare),una civila(tot franceza) si trei WH.
Vopsirea propusa: verde militar (francez) dunkel grau german,negru(civil) si o limuzina in doua culori bleu deschis cu negru(folosita de inalti ofiteri germani). Careva sa zica ai de unde alege.

Daca mai luam in calcul si posibilitatile de upgradare (kituri aditionale,din rasina) care permit sa inlocuiesti pneurile sau sa produci versiunea gazogen ,avem in fata un kit cu potential.

Din pacate nu este reprezentat motorul.

un sasiu reprezentat simplu(dar corect) si patru roti,dupa care vine tot restul...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1325.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1348.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1349.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1351.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1352.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 27 December 2010 - 01:57 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 December 2010 - 09:00 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1354.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1356.JPG


#3 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 28 December 2010 - 09:22 AM

Frumos o iesit, mai ales combinatia de culori, si cand te gandesti ca l-am avut si eu dar l-am dat, mi s-o parut ca ii prea mic si o sa-mi tremure mana la montat...


Vezi postareatomcat, la 28 Dec 2010, 09:20, a spus:

Frumos o iesit, mai ales combinatia de culori, si cand te gandesti ca l-am avut si eu dar l-am dat, mi s-o parut ca ii prea mic si o sa-mi tremure mana la montat...



Aaa... da, fa si un close up la sticla sa vad ce ii in ea...

Vezi postareatomcat, la 28 Dec 2010, 09:20, a spus:

Frumos o iesit, mai ales combinatia de culori, si cand te gandesti ca l-am avut si eu dar l-am dat, mi s-o parut ca ii prea mic si o sa-mi tremure mana la montat...



Aaa... da, fa si un close up la sticla sa vad ce ii in ea...

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 09:59 AM

:friends: Nu mai este,dar a fost;vin frantuzesc;in amindoua :drinks:

Necazul cu sticlele alea sta in faptul ca sunt atat de mici,incat nici macar eticheta(decal) nu sta lipita corect.Am incercat in fel si chip ,dar se desprinde tot timpul. :pardon:

#5 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 28 December 2010 - 10:16 AM

nici cu lac Future ?E prea gros decalul pentru curbura sticlei, care la scara asta e mica...

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 10:20 AM

In termeni reali,sticla are ,aproximativ ,grosimea unei paste de pix. :drinks:

#7 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 28 December 2010 - 10:29 AM

Daca nu puneai eticheta, puteai zice ca ii vin de casa...:drinks:

#8 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 28 December 2010 - 11:27 AM

Una dintre masinile mele preferate.
Frumos lucrat,scurt si la obiect,bravo! :drinks:

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 12:32 PM

Da Axor:simplu si la obiect asa cum este si kitul. :drinks:
Are insa slabiciunile lui : amprentele pneurilor sunt mult prea slab reprezentate.Cum spuneam,exista kituri de inlocuire(sa le spun asa)din rasina ,insa eu nu am apelat la ele.Una peste alta ,totusi ,este un Tamyia.Simplu ,concis si extrem de precis.

Pe de alta parte,daca vorbim despre "Traction Avant 11 CV" mai ales urmarind site-urile dedicate anume acestui automobil ,observam ca avem de-a face cu un adevarat "monument" in industria auto. A fost prima realizare tehnica ce , in acceptiunea cunoscatorilor ,a propulsat constructorul francez in randul producatorilor de elita din industria auto(acolo unde se afla ,de altfel ,si acum).

Revenind la lucrare:am ales vopsirea bicolora ,motivat de aspectul inedit:civil si totusi folosit de armata germana.Partea cu sticlele si capela de pe bancheta fata ,mi-a"venit"ulterior.As fi vrut sa mai "las la fata locului" un patefon ,dar nu mi-a iesit cum as fi vrut palnia ,asa ca am renuntat.
Ar fi fost infinit mai simplu sa-l fac uni:dunkel grau sau chiar verde oliv.Sau poate negru.Insa ar fi fost anost si banal.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 12:33 PM


#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4817
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 December 2010 - 06:55 PM

Fain , fain ! :drinks: ( Adievaraat! cum ar spune un fost coleg de army) . E curatel , insa ai spart foarte frumos monotonia prin schema bicolora aleasa . Ma duce cu gandul la " dixie" sau jazz ; costume cu linii verticale ,umeri mari si stranse pe talie ,pantofi in doua culori, shocolade, limonade ,Tommy-gunuri , Maquishi , etc .Ar putea insa sa existe o problema in ceea ce priveste culoarea aceea alburie . Se pare ca nu a prea existat pana dupa razboi acel aburiu gri sau crem . Avand un interes deosebit acum cateva luni , fata de acest subiect am descoperit urmatoarea adresa unde exista un tabel privind obtiunile coloristice ale tipurilor si perioadei . http://www.cats-citr...vant/index.html . Legat de inmatricularea oferita de Tamyia ,am impresia ca acestia s-au inspirat dupa o fotografie color in care apare un Traction " rechizitionat " de germani si a carui culoare este ( din cate imi aduc aminte ) un gri albastrui deschis ( reprezentat dealtfel in tabelul culorilor de care vorbisem mai sus ) , cu aripile negre . Daca doresti pot cauta fotografia in cauza . Sticloanta mi-a facut si mie " cu ochiu" ... foarte faina ( era sa zic goala) . ---------- In incheiere , tre' sa zic ca imi cam displace faptul ca modelistii se cam opresc la inmatricularile oferite de producator . Dand insa o " geana" pe net ( si nici macar prea departe ) , se pot gasi vreo cateva variante interesante de vopsire , exclus dunkelgrau sau civil ( cu exceptia poate a " boticului " unui Traction Avant vopsit bicolor probabil in serviciul AfrikaKorps ce apare intr-o foto Bundesarchiv).--- Ps . tabelul se gaseste in meniul din stanga accesand Colors .

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 December 2010 - 07:00 PM


#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 December 2010 - 07:14 PM

Dany, culoarea masinii e corect reprezentata, insa proprietarul machetei nu prea foloseste corect setarile aparatului sau foto, rezultand culoarea care se vede. :drinks:
In realitate arata altfel, respectiv gri albastrui deschis.

Ceva de genu' asteia :
Imagine atasata: modif..jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 28 December 2010 - 07:28 PM


#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 09:10 PM

Culoarea folosita(si indicata de japonezi)este AS 5 un bleu foarte deschis.
A existat in realitate,aceasta schema,cu mentiunea ca farurile erau cromate.
Japonezii si-au facut bine temele(si de data asta).
Bleu/ciel arata aproape alb - si parca n-ar fi.

AdiP:aparatul seteaza singur/automat culorile mai bine decat pot eu ,problema pare a fi insa fondul folosit.Tu ai "retusat"poza(care arata mai aproape de adevar) ,eu am lasat-o asa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Citroen_Traction_1935_Superconfort.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2010/post-1435-1293563305.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 09:11 PM


#13 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 28 December 2010 - 09:43 PM

Salut !
Orice ar fi fost în sticlele respective......nu era vin italienesc........macheta arată minunat.

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 10:05 PM

Multumesc Vlad.
Pai nu era vin italian...am mai zis,era frantuzesc.D-aia n-a mai ramas nimic,ba pot sa spun ca sticlele au fost aproape "spalate" :drinks: . Oricum se apropia anul nou: '43 pe '44. Vive la France , Verdammte Krieg !!

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 10:05 PM


#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1782
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2010 - 10:51 AM

Felicitari, Longinule!
Stau si ma minunez - cum adica, nu ai mai avut pe stoc nomoale si pigmenti? :drinks:
Sau au spalat masina pentru Mosh?!

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 December 2010 - 11:14 AM

He-he Marinelule.
Pai lucrurile stateau cam asa: Herr Oberst si Monique erau undeva in Cartier Latin ,la un coniac.

Ordonanta Helmuth ( care privise cam mult in oglinda retrovizoare la ciorapeii din matase ,ai lui Monique) si-a amintit brusc ,despre cele doua sticle din masina.
Stind el si asteptind sa termine Oberst-ul de baut coniac ,si-a zis in sinea lui ca merita sa petreaca putin venirea anului nou 1944.Pana acum nu i-a mers tocmai rau.A scapat de rusi ,ca Oberst-ul avea ceva relatii si i-a pus o vorba buna.Nu mai vazuse bataie cat de cat ,de prin vara lui '40 ,cand a venit in Franta.In Polonia i-a fost mai usor,cu un an inainte,ca a nimerit sofer pe un kubel,ordonanta lau un Hauptman.(baiat finut,hauptman-ul ala,dar cu gura cam mare(oare pe unde-o fi acuma?)

In fine.Langa el au aparut doi baieti din cartier( se cunosteau,ca mai faceau cate-o ciupeala cu el -tigari,coniac si cate-un parfum ,mai rar).Erau baieti buni ,cam iuti la manie dar promti la livrare.Si uite-asa ,gata cheful.Ce-i drept sticlele alea de Calvados ,n-au tinut ele prea mult ,dar baietii s-au oferit sa mai gaseasca vreo doua ,prin vecini.Le era simpatic Helmuth asta;baiat dintr-o bucata si el ,crescut pe strazile Hanovrei ,mardeias si bataus ,dar cu suflet mare. Si pana sa apara garizii cu inca doua sticle pline ,hop si eu cu macheta/limuzina.Am reprezentat-o cum am gasit-o: curata,spalata(cum altfel)si in asteptare.Helmuth era vreo zece metri mai incolo(n-a incaput in cadru),la taclale cu un cofetar (marocan de felul lui).

Verdammte Krieg (cum gandea Helmuth).

:drinks:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 December 2010 - 11:59 AM


#17 Useril este offline   Marder 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 29-May 07

Postat 30 December 2010 - 02:19 PM

Foarte reusita macheta. Felicitari. :drinks:

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4817
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 January 2011 - 05:54 AM

Poza luata inaintea coniacului ,astfel ca nu cunoastem inca cine e Monique . :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzz_citroen_tr.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 January 2011 - 06:23 AM


#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 January 2011 - 06:15 PM

:pardon: Bravo dany.Ne-ai prins.

Tipii aia doi ,infanteristi ,au gasit de cuviinta sa se bage-n seama.Helmuth i-a lasat ;nu vroia sa fie rau cu ei.Aflase el ca urmau sa plece peste cateva zile in Italia.Acolo se-ngrosase gluma rau de tot ,cu americanii.
Poate avea sa fie ultima lor poza ,bietii baieti.


Cat despre ceilalti doi (Oberst-ul si Monique) erau inauntru la bistro.Cu ea aveam ceva poze ,da'nu le mai gasesc. Cat despre colonel...el continua inca sa fie o enigma.. :drinks:

Eh bien ,multumim pentru fotografie.Excelenta (si la obiect).

#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4817
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 January 2011 - 12:27 AM

---- ,multumim pentru fotografie.-------- Cu multa placere :drinks:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi