Forum Machete,Modelism,Hobby: chopper Gambler - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

chopper Gambler kit Revell , 1: 12

#1 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 03 December 2010 - 08:58 PM

Imagine atasata: 026a.jpgImagine atasata: 025a.jpgImagine atasata: 022a.jpgImagine atasata: 024a.jpg[attachment=58409:027a.jpg
Nu mi s-a parut ca e necesar sa pun poze inainte de acest stadiu; e destul de simplut, nivel 3 dificultate.
Are 2 variante de inmatriculare, drept pt care sunt doua modele de jenti, rezervoare, esapamente si decaluri, si2 variante de vopsire. Pt ca imi castig painea din vopsele, am compus eu o culoare ( asemanatoare cu una din variantele date de ei) din vopsea auto solvent, cu lac auto 2 k ( ialienesti). Vopseaua am aplicat-o dupa ce am dat intai un strat alb de vopsea ce folosesc eu adica o acrilica cu aderenta directa pe plastic, cu uscare rapida- deoarece nu am primer pt plastic. Problema am avut cu furca care era cromata, iar cromul s-a luat pe degetele mele in timp ce o debavuram...! Asa ca am curatat-o toata, am luat un spray crom de la Mister Bricolage si a iesit ...asa cum se vede...( aplicat pe n fond negru) Ma gandesc sa o ansamblez provizoriu - in sensul ca sa pot demonta furca mai tarziu, ca mi se arata un drum pana la Praga in ianuarie, si musai sa gasesc un crom mai bun acolo, din cele folosite de Tibi. E clar ca asa nu o pot lasa, e dif uriasa intre spray si piesele cromate din chit, si urmeaza ghidonul montat pe furca...!
Nu stiu inca daca sa las lantul de distributie asa cum e, poate imi dati careva o sugestie , imi pare ca ar trebui mai inchis...( l-am dat cu cu gri metalizat de la Model Colors- singura vopsea care am cumparat-o)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 023a.jpg
  • Imagine atasata: 027a.jpg


#2 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 03 December 2010 - 09:09 PM

Shucar! :whistle:

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 12:44 AM

Orange County, deh.... La 1/12 in colentina.
Nu se mai angajeaza insa verbal la nimic inginerul. Doar la sfarsit o sa ne zica: " Pai asa am vrut eu sa iasa, alea nu-s greseli" :drinks: :drinks: :whistle:

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 December 2010 - 10:28 AM

Inceputul ( care este aproape de sfirsit :whistle: ) este promitator! Arata bine! Spor!

#5 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 04 December 2010 - 11:12 AM

Vezi postareawurger, la 4 Dec 2010, 00:44, a spus:

Orange County, deh.... La 1/12 in colentina.
Nu se mai angajeaza insa verbal la nimic inginerul. Doar la sfarsit o sa ne zica: " Pai asa am vrut eu sa iasa, alea nu-s greseli" :drinks: :drinks: :whistle:

Zi mai nene lucrurilor pe nume! Ma angajez sa suport adevarul ...am zis doar ca nu las furca asa, ce-ai mai vazut?

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2010 - 07:41 PM

Am reusit sa te stresez se pare.
Nene, ziceam ca nu ziceai nimic la pozele alea. Eu stiu planurile tale sa schimbi cromul si o detaliezi, dar nu toata lumea pricepe care e maretul plan. :whistle:

#7 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 04 December 2010 - 10:19 PM

Imagine atasata: 01a.jpgImagine atasata: 02a.jpgImagine atasata: 03a.jpg[a
tachment=58424:04a.jpg]Imagine atasata: 05a.jpgImagine atasata: 06a.jpg[atta
hment=58427:07a.jpg]Imagine atasata: 08a.jpgImagine atasata: 09a.jpg[attachm
nt=58430:010a.jpg] Mai nene...nu ma stresez din atata, numai ca nu am obs ca nu mi-a aparut si textul...nu-s cum drak, si nu intelegeam ce vrei sa spui, asa ca o reiau:
Deci, ma asteptam sa fie mai greu decat a fost...in postul trecut scriam ca am patit cu furca un accident, in sensul ca mi-a ramas cromul pe degete in timp ce o debavuram, asa ca am curatat-o cu Triumf de aragaz ( am bagat la cap de la Tibi), am cumparat un spray crom de la Mister Bricolage si rezultatul a fost...ca am plans dupa bani...Drept pt care am luat decizia ca furca ramane asa doar provizoriu, pana fac rost de un crom mai acatarii. Asa ca aripa fata nu e incleiata, farul sta cu patafix, ghidonul nu e lipit ; le-am fixat asa doar pt sedinta foto. Kitul are 2 variante de inmatriculare , cu 2 culori, deci in cutie sunt 2 seturi de genti, esapamente, ornamente, manere pt ghidon, rezervoare, decaluri. Vopseaua am mermelit-o eu din cativa pigmenti auto ( solvent), peste care am aplicat 2 straturi de lac auto 2k, am incercat si o polishare, tot cu produs auto, dar nu mi s-a parut o imbunatatire vizibila. La decaluri m-am intrebuintat serios, si tot nu le-am intins cum as fi vrut, din cauza razei curburii pieselor; am sigilat decalurile cu 2 straturi de Future (merci mai nene incca o data pt el...) In postul care nu a aparut scriam ca nu sunt convins de lant daca sa il las asa, ma gandeam sa-l mai inchid, dar speram sa mai apara vreo sugestie...
Una peste alta gasesc jucaria simpatica la scara asta, abia mi-a deschis apetitul, dar pana nu am in casa un crom ca lumea nu mai achizitionez d-astea ! cand ma gandesc cat am de lucru la catarge...cred ca o sa incaruntesc si la inghinare pana il termin pe Preussen...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 04a.jpg
  • Imagine atasata: 07a.jpg
  • Imagine atasata: 010a.jpg

Aceasta postare a fost editata de mutulica: 04 December 2010 - 10:24 PM


#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 December 2010 - 05:20 PM

Salut mutulica!
Arata bine chopperul! Acum daca tot ti-ai deschis apetitul la asaceva, treci la unul mai serios de la Tamiya, cred ca o sa iti faca o placere mai mare!
Numai bine,
Tibi

#9 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 05 December 2010 - 08:01 PM

Bineinteles ca o sa trec, nene Tibi, deja am triat cateva modele, am de gand sa incerc si cateva masini, anii 40-50 ma incita mai mult, vedem...e posibil sa ajung pe la cehi in ian si prefer sa nu ma imbrac decat sa nu achizitionez o macheta...adica vreo 7-8... :pardon:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi