Forum Machete,Modelism,Hobby: Blindatele mele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blindatele mele chinuri de incepator

#1 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 19 November 2010 - 11:15 AM

Supun atentiei onoratului forum urmatoarele "chinuri":
In primul rand, un Type 85-II chinezesc scos de Trumpeter, vopsit futurist, prima mea incercare la scara 1:35. L-am lasat inca neinmatriculat pentru motive ce nu tin de modelism.
Imagine atasata: DSC_8683.jpgImagine atasata: DSC_8687.jpgImagine atasata: DSC_8689.jpgSC_8689.jpg]Imagine atasata: DSC_8695.jpg
Urmatorul este un T-34/76, model 1940 - kit Revell(Matchbox reboxat), scara 1:76, un fel de minidiorama, facut din cutie(mare greseala).
Imagine atasata: DSC_8700.jpgImagine atasata: DSC_8703.jpg
Mai adaug un T-34/85 neterminat(kit Aer Moldova, scara 1:72) si un M1A1 Abrams(1:72, nu mai tin minte producatorul, ceva coreean) terminat demult, acu' vreo 17 ani, lucrat la 2 maini - montare eu, vopsire altcineva.
Imagine atasata: DSC_8696.jpgImagine atasata: DSC_8698.jpgImagine atasata: DSC_8714.jpgSC_8714.jpg]
Astept criticile voastre.

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 November 2010 - 12:41 PM

Typ 85 vopsit futurist.Petele de mascare sunt la pensula?Mie asa mi se pare.Petele albe nu arata prea bine.Albul este cam pretentios.Ce vopsele ai folosit?

T 34 sunt la 1/72,o scara pe care eu nu o prefer.Sunt lipsite de detalii,iar la cel de iarna,inmatricularea "galbena" mi se pare cam nepotrivita.

Abrahms-ul arata mai bine-la vopsire- insa este tot un 1/72.
Oricum,ai inceput cu blindate,si asta conteaza(chiar daca primele sunt de acu'17 ani).Eu cred ca vei continua cu ele.Ar fi de dorit.

#3 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 19 November 2010 - 01:27 PM

Petele albe sunt de fapt "greenish grey home made". Intr-adevar, sunt vopsite la pensula, nu mi-am permis(inca) un aerograf. Probabil ca, in urmatorul an, o voi lasa mai moale cu kit-urile si-mi voi lua ustensile(aerograf, compresor). Vopselurile sunt Agama acrilice. M-ar interesa o parere despre weathering-ul folosit la unele kit-uri. Merg pe drumul bun sau am luat-o pe "aratura"?

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 November 2010 - 02:43 PM

Cu tehnicile de imbatranire ai miscat ceva pasi. Nimic spectaculos,nimic ce "sa rupa gura targului" dar un inceput.Ma refer la galeti,in special-pe unul de pe partea dreapta-al treilea,mai exact-l-ai inegrit binisor,in timp ce primul si al doilea sunt aproape neatinsi.Incearca sa pastrezi o proportie,un balans(sa zic asa)credibil.Teava tunului: nu spun ca sare vopseaua de pe ea,dar nici gura tevii nu ramane "curata" - putin afumat,putin "otelit"de la temperaturi inalte,etc. Sunt cateva joint-uri dar de efect. Uita-te la lucrarile altora(aici,pe Armorama,Missing,etc.).
Oricum bine ca te-ai apucat de lucru.O sa fie "better every day".

Despre T 34 nu vreau sa comentez in nici un fel. :dribble: .
Oricum,tot ce-am scris eu,te rog sa privesti ca fiind impresii personale si sa nu crezi ca am "impresii" :-o

#5 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 19 November 2010 - 04:01 PM

Mersi de sfaturi. Cat despre "suparari", fii fara teama, am "blindajul" gros, nu ma ranesc eu asa usor. Oricum, prefer criticile. Cu laude nu invat nimic. :-o

#6 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 December 2010 - 07:43 PM

Inchei anul cu un "greier" mic, un Sd.Kfz. 138/1M de la UM (1:72, bineinteles) pe care ei l-au numit "Bizon", dar eu i-as zice mai degraba "Grille" dupa cum am vazut pe net, nefiind un expert in materie de blindate din ww2. Un kit frumos, cu foarte multe detalii pentru o scara asa de mica, dar cu multe batai de cap la montare si cu greseli nu foarte mari la schema de asamblare. Am incercat sa-l vopsesc in culorile 1. SS Pz. Div. Leibstandarte Adolf Hitler ignorand schema data de UM si folosind mai mult documentatia saraca de pe net, cel mai mult Osprey Modelling. Ce-a iesit, vedeti si voi:
Imagine atasata: 001.jpg
Imagine atasata: 002.jpg
Imagine atasata: 003.jpg
Imagine atasata: 004.jpg
Imagine atasata: 005.jpg

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 28 December 2010 - 07:46 PM


#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 December 2010 - 08:10 PM

Grille, desi folosea in principiu acelasi sasiu, era totusi diferit de Bizonul tau, din multe puncte de vedere. Ramai la Bison ca-i mai corect istoriceste vorbind. Documentatie ar fi fost destula, trebuia doar sa ceri... :drinks:

Pe de alta parte, mie unuia mi se pare interesanta vopsirea aleasa de tine, insa n-ar fi stricat (daca tot ai prafuit masina) sa fi reprezentat ceva urme, trasate pe verticala masinii, in principal pentru a estompa putin din verdele (ce-mi pare a fi creion si nu vopsea- poate datorita metodei de vopsire (in cercuri)) contrastant cu restul masinii.
Nu stiu cum ai reusit sa imbini segmentele senilei pe partea dreapta a masinii, insa daca se mai poate, fa ceva si uneste-le.
Prafuieste (sau uzeaza) si cricul masinii, in acelasi ton cu ansamblul.
Ar mai fi cate una alta, insa las si pe altii sa zica ce si cum.
Spor sa ai,
Adi

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 09:19 PM

Era SdKfz 138/1 Bison(aufs.H)

Tun SiG 33/1 L12 , de 150 mm pe sasiu conversie executata de BMM(sau BMW-Alkett pentru tipul "K"),motor Praga EPA II si a fost produs intre febr.1943 si apr 1943 (90 de bucati,parca) dupa care s-a trecut la Aufs.K.(acelasi armament principal).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2724750391_54d0d64a5d.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 09:26 PM


#9 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 December 2010 - 09:20 PM

Scuze Adi, dar am vrut sa ma descurc si singur, fara sa mai deranjez pe altii. Cat despre "Bison" sau "Grille", cand am cautat dupa denumirea Sd.Kfz. 138/1M "Bison" mi-au aparut alte bazaconii, iar intr-un colt de net am vazut "Grille", am reluat cautarea si BINGO! am gasit ce doream. Exemplificare:
Imagine atasata: Untitled_1.jpg
Imagine atasata: Untitled_2.jpg
Nu zic ca n-ai dreptate, nici n-am cum, tu esti expertul, insa eu sunt ca majordomul din "Actorul si salbaticii" si zic: "Monsieur sî scrii, monsieur sî citesti".
Cat despre celelalte, am mai reparat cate ceva, insa la senile, sa dea boala-n ea de poza, ca la liber se vede bine :drinks: .
Kitul spune clar despre ce model e vorba, insa e o nebuloasa, Aufs. K este "Bison", dar Aufs. M apare ca "Grille".
Imagine atasata: 550_rd.jpg

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 28 December 2010 - 09:38 PM


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 09:40 PM

Liviu are dreptatea lui:unele surse ,pe net ,dau pentru 138/1 nickname-ul de Grille (chiar pozele postate de el arata asta).

Uite exemplu: in doua surse,apar doua denumiri pt.138/1
http://ww2db.com/veh..._spec.php?q=283


sau



http://www.warandtactics.com/smf/35t-38t/s...-m-%27bison%27/

Odata ii zice Grille,odata ii zice Bison.


De fapt avem de-a face cu unul si acelasi lucru insa odata purtind numele oficial(Bison) si apoi nickname-ul(porecla,mai corect) sub care a fost utilizat si cel mai cunoscut in sursele istorice: "Grille".La nemti asta a fost o practica intalnita si in cazul altor blindate(Stummel pt sdkfz 250/9 dar si pentru sdkfz aufs.D 251/9 ,pentru sdkfz 233 dar si pentru sdkfz 234/3).Stummel tradus in romana,inseamna "ciot".Evident ,o porecla.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 10:00 PM


#11 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 10 January 2011 - 01:43 PM

Poate cineva sa ma ajute cu variante de vopsire pentru un T-55 sirian sau egiptean din perioada celor 2 razboaie arabo-israeliene? Am un kit Italeri si as vrea sa-l vopsesc in una din variantele de mai sus. Multumesc anticipat.

#12 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 10 January 2011 - 07:45 PM

Vezi postareaLiviumaff, la 10 Jan 2011, 13:43, a spus:

Poate cineva sa ma ajute cu variante de vopsire pentru un T-55 sirian sau egiptean din perioada celor 2 razboaie arabo-israeliene? Am un kit Italeri si as vrea sa-l vopsesc in una din variantele de mai sus. Multumesc anticipat.

O sursă valoroasă de inspiraţie pentru astfel de subiecte ar fi idf-in-scale.com. Intră pe forum (nu trebuie să fii neapărat membru), şi acolo ai o secţiune " Arab Subjects"
Uite aici un T 55 egiptean:
http://www.idf-in-scale.com/forum/phpBB3/v...f=28&t=2054
Numai bine!

#13 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 10 January 2011 - 08:40 PM

Multumesc. Intr-adevar, o buna sursa de inspiratie si pentru alte proiecte.

#14 Useril este offline   Adrian1995 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 18-January 11
  • Location:Homeland

Postat 18 January 2011 - 12:42 AM

un lucru de mentionat ! tancurile sunt frumoase dar trebuie sa le faci sa arate ca niste tancuri ! acum,ele sunt lucioase...ceea ce nu o sa vezi niciodata la un tanc ! incearca sa pui pigmenti de praf,rugina pe senile si incearca si un "darkwash" ! crede-ma ca rezultatul e extraordinar ! iti va iesi un model foarte realist !
de asemenea ,la tancurile din WW2 poti sa adaugi niste "damage" ,sa le strambi putin din armura de pe senile! stiu ca suna aiurea dar o macheta este facuta sa fie cat mai realista !
http://www.youtube.c...h?v=sa1D6bYl_cA
sper ca acest clip te va ajuta !
o seara buna !

Aceasta postare a fost editata de Adrian1995: 18 January 2011 - 12:45 AM


#15 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 23 January 2011 - 06:29 PM

Draga Liviu,
inainte sa-ti spuna lumea cum sa imbatrnesti si cum sa mai vopsesti, cred ca cel mai bine este sa ai grija cum consturiesti. Cel mai bine este sa studiezi ceva carti inainte sa te apuci de o macheta. La acest tip de sasiu exista o particularitate care insa nu tine de vopsire si de cum arata modelul la final (dupa cum ingrijorator observ ca este trendul pe forum), ci doar de cum montezi senilele. In cazul tau -INVERS-. La blindate, o culoare o mai dregi cumva insa o piesa montata prost foarte greu.
Aceste greseli le poti corecta daca postezi poze cu modelul la constructie. :-P

#16 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 02 August 2011 - 09:10 PM

Cer din nou ajutor tanchistilor de pe forum. Are cineva idee daca T-54 a fost in dotarea Armatei Romane?

#17 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 03 August 2011 - 12:22 PM

Da. Am avut in dotare T54 dar in poze sunt foarte greu de identificat deoarece ultimele serii de T 54 aveau foarte multe elemente comune(ca forma) cu T 55.

Da. Am avut in dotare T54 dar in poze sunt foarte greu de identificat deoarece ultimele variante de T 54 aveau foarte multe elemente comune(ca forma) cu T 55.

#18 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 30 December 2011 - 10:17 PM

Aduc in fata forumului o alta incercare, sper, mai bine lucrata.
Fiindca, mai demult, cautam ceva despre T-55 in razboaiele arabo-israeliene, iata ce am realizat: un T-55 sirian protagonist in Razboiul de 6 zile(1967). Fiind un kit al variantei T-55(1/35 Italeri 6427) sau T-55M, am renuntat la ideea initiala de a-l face cu inmatriculare romaneasca din decembrie'89 pentru simplul ca nu se "pupa" ca varianta. Cum, intre timp, Mos Craciun (Danus stie!) a hotarat c-am fost baiat cuminte si mi-a adus un Sho't(Centurion israelian), am hotarat sa fac si T-55 in aceeasi perioada si acelasi teatru de operatiuni. Documentandu-ma am aflat ca tancurile siriene din acea perioada pastrau vopsirea originala a producatorului, in cazul nostru, sovietic. Singurele marcaje erau un numar de inventar, probabil, in cifre arabe, in acest caz 95451, si, uneori un slogan politic - asta nu stiu sa-l traduc, dar cunosc pe cineva si, cu prima ocazie, am sa-l intreb. Pentru recunoastere aeriana, pe turela era desenat un cerc alb.
Imagine atasata: 101.jpg
Imagine atasata: 102.jpg
Imagine atasata: 103.jpg
Imagine atasata: 104.jpg
Imagine atasata: 105.jpg

Kitul a fost unul prietenos, usor de lucrat. Singurele adaosuri au fost cablurile de tractare home-made din sarma litata de cupru subtiata fir cu fir pana la grosimea dorita la capetele careia i-am lipit ochiurile de prindere cu pasta de lipit, apoi slefuite manual pana la forma dorita(timp de executie al sufelor - 2-3 ore).
Imagine atasata: 106.jpg

Acestea sunt blindatele mele din 2011, sunt oarecum multumit de cum mi-au iesit si sper ca noul an sa fie cel putin la fel de bun cu mine, ceea ce va urez si voua.Imagine postata

#19 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 31 December 2011 - 10:16 AM

Salutare. imi plac t-urile . Am si ceva intrebari ce culoare/vopsea este la t-55 si e posibil samainsel datorita pozelor dar senilele nu ar trebuii sa fie mai otelite tinand cont de terenul pe unde se duela jupanul . . Acuma musai sa-l faceti si pe centurion sa-i puneti fata in fata . Sanatate si cer senin si-n noul an ce vine . :hi:

#20 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 31 December 2011 - 10:16 AM

Salutare. imi plac t-urile . Am si ceva intrebari ce culoare/vopsea este la t-55 si e posibil sa ma insel datorita pozelor dar senilele nu ar trebuii sa fie mai otelite tinand cont de terenul pe unde se duela jupanul . . Acuma musai sa-l faceti si pe centurion sa-i puneti fata in fata . Aa si cum este acest kit ca corectitudine se apropie de tamiya , se mai gaseste pe piata .Sanatate si cer senin si-n noul an ce vine . :hi:

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 31 December 2011 - 10:19 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi