Forum Machete,Modelism,Hobby: Am albit cautand... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am albit cautand...

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 25 January 2005 - 05:52 PM

... si m-am plictisit sa mai caut :-D

1. MM 1720 Intermediate Blue (Humbrol 144 ???)
2. MM 1405 Gun Metal (Metalizer) si/sau
3. Humbrol 2704 Gunmetal

Are cineva de vanzare???

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 January 2005 - 06:03 PM

Si Pletila a albit cautand Gun metal.

Si eu am albit cautand Gold, si mi s-au lungit ochii uitandu-ma in cutia postala sa vad daca mi-a venit coletul de la Clip Trade. Partea proasta e ca si daca vine coletul de Gold tot am nevoie.

La Gold nu sut pretentios, merge de la oricare producator, gold sa fie.
Daca vedeti pe undeva dati-mi de stire.

#3 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2250
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 25 January 2005 - 09:51 PM

Va pot ajuta cu un Gun metal cod 1795, de la MM.

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 01:10 AM

Eugen, situatia e maro...

Intermediate blue-ul e dat cam peste tot ca fiind echivalent cu Humbrol 144. Cel de la MM e exact cum trebuie, din pacate si acum mai am sticluta cumparata in urma cu aproape 5 ani... :-D As vrea si eu, dar n-am gasit. La Stefan la magazin nu au Humbrol 144?

Gunmetal-ul MM nu se mai gaseste tot cam de acum vreo 3 ani, sa zic... Dar poate ma insel. Se mai gaseste ce spune Florin, 1795-ul, dar e cu totul altceva... O comanda in afara cred ca e singura solutie, eu mi-am luat vopsele MM metalizate din seria 14xx de la Martola, in urma cu un an...

Crios, de ce nu ti-ai luat Gold de la Revell? E codul 94, daca nu ma insel...

#5 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 January 2005 - 08:27 AM

Gold il gasesti in Bucur-Obor

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 January 2005 - 09:29 AM

Cartula, pana la urma pentru gold tot la Revell o sa apelez. La ultima comanda l-am omis si mi-am dat seama tarziu.
O sa-l pun la urmatoarea daor ca daca comand azi va veni tocamai in minim 20 zile.
Chiar, mi-a venit comanda de la clip-trade/Revel ca tot ma plangeam.
Asta e partea buna.
Partea proasta (ca doar altfel nu simt ca traiesc) e ca macheta pe care am comandat-o si care era in stoc cand am facut comanda (softul asa zicea atunci) nu e in colet si vad acum ca nu mai e pe stoc.
O sa le dau un telefon :evil:
@Mielu, daca totusi iti cade in mana un Gold de la MM sunt interesat. E ultima vopsea care imi trebuie pentru "Artileria unionista".
Bafta!

PS: @TonyS, incep si eu ca Hartmann :-D , cam pe unde ca Bucurul e mare?
Aum uitat sa mentionez ca am la sevici un program de milioane zilnic de dimineata pana seara si in fiecare sambata pana pe la 13-14 :-x

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 26 January 2005 - 10:09 AM

@ mielu - Multumesc! MM 1795 Gun metal am facut rost. Din pacate este o vopsea "flat".

@ cartula - HU 144 n-am gasit dar nici n-am cautat cu insistenta. Nu stiu daca-i la fel cu MM-ul. O comanda afara... OK, dar pentru 5-6 culori... Poate ne strangem mai multi si facem o comanda sanatoasa. La Stefan la magazin... magazinul asta e cel de la Medicina?

Vopsele MM din seria asta noua 4xxx (acrilice) a vazut cineva pe undeva?

:hammer: Paaveeeel: Pe-afara nu-s? Facem o lista mare? :hammer:

#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 26 January 2005 - 10:23 AM

Chestia asta cu "consumabilele" pe care le cauti si nu (prea) le gasesti, si cand apar, X "cetateni" cupmara X*n recipiente, pe care le consuma in ... ani, ma cam face sa ma gandesc la o varianta "comunista" de achizitie si consum "la comun". Ceva avantaje ar cam fi...

#9 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 January 2005 - 12:04 PM

Crios , cum intri pe intrarea principala, adica cea de langa Mac , al doilea stand pe partea dreapta . Acolo unde au si articole sport. Vezi ca ai sa-l recunosti dupa Me-urile 109 a lui Pavel :-D ;-) .

Bafta

#10 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2250
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 26 January 2005 - 12:23 PM

Magazinul lui Stefan este cel de la Facultatea de Drept :-D . Acolo gasesti si ceva vopsele Humbrol ;-) .

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 12:26 PM

Eugen, da, 'magazinul lui Stefan' e cel de vis-a-vis de facultatea de Drept... Ala cu trenulete multe :-D Roco, sau cum i-o mai spune ca nu stiu ...

Acrilice MM pe la noi? :-D ;-) :-D
Cred ca glumesti. Nici macar emailurile noi, alea care incep cu 2xxx, nu se gasesc. Vorba vine noi, ca sunt aparute de acum N-spe ani... Dar deh, daca avem importatori 'destepti', ata ete...
Hu144 e dat prin toate tabelele de echivalente ca fiind ce trebuie... Nici eu nu stiu cum e exact, ca nu am, dar daca toti zic ca-i bun, o fi probabil.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 January 2005 - 01:46 PM

TonyS,
Multumesc de informatie. Sper sa aiba deschis sambata dupa 14 si sa mai si gasesc.
Banuiesc ca e standul pe care il indica Pavel ca reper intr-un alt topic.
Bafta!

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2005 - 04:35 PM

Am auzit prin tirg ca acrilicele de la MM nu prea sint bune.In ori ce caz, cele mai vechi de pri anii '97-'99, vindute la pliculet nu prea au fost bune. Mai cercetati :idea:
Alexandru
PS Eugen, am eu un gunmetal de la Revell, cel din set.Mie mi-a placut cum arata :idea:

#14 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 January 2005 - 10:27 AM

Minitechnik o sa aduca si acrilice.

#15 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 27 January 2005 - 10:41 AM

Salut,
Un bun prieten de-al meu foloseste acrilicele de la MM(Rlm-uri) si e multumit. Le-am vazut si eu se sufla bine, si arata frumos pe kit. Vorbesc de cele la obisnuita sticluta. Ele au fost cumparate anul trecut de la Budapesta magazinul Mega Modell.
Eu ramin fidel acrilicelor Gunze sangyo 8-) Pacat ca nu au RLM 72 si 73 :roll:
Spor,
Bill :-D

#16 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 27 January 2005 - 11:54 AM

Acum imi trebuie si mie GOLD

Crios..ai gasit pe undeva?

#17 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 27 January 2005 - 01:12 PM

Cel de la Revell nu e bun? Ca din ala am vazut. Am si eu, dar nu am foarte multe motive sa il folosesc....

#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 12:20 AM

Eu v-as sfatui pe toti cei care cautati vopsele sa mai mergeti si prin alte magazine nu numai prin cele (asa zise ) de modelism....Care de fapt nici nu prea mai exista pe la noi.
Au emailuri pentru "feroviare " la unul din Fondurile plastice de la gara. Sunt de la firma Maimeri. Eu am luaty un blrumarin inchis asemanator cu cel folosit pe Avengerurile USN, un cupru, o culoare care seamana izbitor cu RLM84, acela care de fapt nu exista, si un bleu care daca nu-i pui alb sa-l faci RLM65 poate fi folosit cu succes la avioanele rusesti sau Romanesti. Nu mai tin minte cat a costat una dar oricum nu poate depasi costul unui MM de la Bucur.
In plus pe la Hanul cu Tei in centrul maretei noastre Capitale sunt vreo 3 magazine care comercializeaza acrilice de multe feluri (am vazut si din alea speciale de aerograf _ Valejo_ speciale (zice-se) pentru figurine. Din pacate alea erau niste culori complet aiurea (vernil, galben, bleu) pe care nu aveam cum sa le folosesc in proiectele mele. Dar puteti sa incercati....
De asemenea pe la Bricostore, la compartimentul decoratiuni, rame, lumanarele si alte ritzi-pitzi sunt niste acrilice unguresti la borcanele mici de sticla numite "Marabu". Au mate, bune de uniforme, lucioase bune de fel de fel, transparente (becuri semnalizare capete plan) si multe altele....Vedeti sa nu luati teapa cumparandu-va din alea pt textile.
Si in general mai lasati-va imaginatia sa alerge. Uitati-va la culoarea vopselei si mai putin la cod si ce scrie pe eticheta (cum ca ar fi fix de pictat numai margele di lemn de cais si pe altceva daca dati cu ele se va produce o explozie imensa....)
Astea sunt trucuri comerciale ca sa atinga mai multe target-uri.
Va puteti lua pana si Dio de interior (ala cu cpiteluri de coloane pe cutia de tabla) si sa va facveti singuri culorile de care aveti nevoie (Este fix acelasi lucru pe care il vinde nea. Doctor Inginer Craciunoiu.
V-as mai spune si de Duco dar asta ar fi mai complex si ar trebui sa marcati niste bishtari.
Marabu are si gold si silver si brass..... si auriu si argintiu si cupru care bineinteles sunt cu totul alte culori care nu intelege englezeste. :-D

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 12:55 AM

Bune informatii, Wurger...
Cele din Brico le-am testat de cateva ori, sunt faine si prind foarte bine pentru niste acrilice... Singura lor problema e ca sunt parca ceva mai scumpute, desi s-ar putea sa ma insel, n-am mai trecut de mult pe acolo. Cele de sticla sunt parca de doua feluri, unele opace, care necesita 'fixare' prin coacere, si unele transparente (scrie Vitrail, transparent), cele de care vorbesti si tu. La fel, s-ar putea sa ma insel...

#20 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

  Postat 02 November 2005 - 01:10 AM

Nu te-nseli deloc.
Eu am folosit insa si fara coacere. Problema e ca daca le dai pe o farfurie pe care o s-o frece gospodina zilnic cu axion e bine sa coci culoarea dar pe plasticele noastre si mai ales pe figurine.....
Pretul se joaca intr-adevar in jurul a 80-90 000 ceea ce la cantitatea aia de 15ml e cam mult. Mie insa mi-au placut mult mai ales la figurine.
A'propos, o sa aduc la IZPOZITIE si un ofiter rus pe care l-am vopsit in parte cu acrilice din astea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi