Forum Machete,Modelism,Hobby: HOBBY PARK - NOUTATI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 86 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HOBBY PARK - NOUTATI

#861 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 03 July 2009 - 10:12 AM

ok, era aceeasi culoare, dar care era culoarea ? Poate un cod ? Please!!!

#862 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 July 2009 - 10:28 AM

Interiorul capotajului motorului e mai greu de "ghicit". Astea sunt resturile avionului lui Mociornita. Este vopsit cu doua nuante de vopsea. Este un grund bluemarin/vezui, peste care a fost aplicat un verde mai deschis. Verdele "mai deschis" este acelasi ca si verdele de camuflaj de pe ampenajul avionului lui Mociornita. Pe nuantierul FS este apropiat de FS34096, bineinteles, cu avertismentul de rigoare ca avionul a fost busit, ingroptat, dezgropat, apoi expus in muzeu (comparatia cu nuantierul a fost facuta in mai multe locuri). Este extrem de apropiat de RLM83.
Deci, cel putin la avoionul lui Mociornita, interiorul capotajului motorului este vopsit in culoarea extradosului.
HTH
Radu
Imagine atasata: DSCF3736.jpg

Vezi postareaPavel, la 3 Jul 2009, 09:12, a spus:

ok, era aceeasi culoare, dar care era culoarea ? Poate un cod ? Please!!!


E greu de spus. Se stie ca e un albastru deschis.
Intradosul ampenajului lui Mociornita e corodat, mult mai rau decat extradosul. Dar asta nu e ceva neobisnuit. Culorile cu mult cromat de zinc (ca verdele de extrados) sunt mult mai stabile si se pastreaza foarte bine de obicei. Albastrul deschis, spre deosebire, este de obicei foarte instabil. Am mai vazut resturi de avioane si mai toate prezinta acealsi efect.
Totusi, sa ne intoarcem la ampenajul lui Mociornita. Se vad urme vagi de albastru deschis iar asta se vede si mai bine unde a fost "frecat". Eu as merge pe RLM65.
HTH
Radu

Imagine atasata: DSCF3737.jpg

#863 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 03 July 2009 - 02:50 PM

Citeaza

Daca e sa ne luam dupa fotografiile existente cu cockpitul, acesta era vopsit lac aluminizat (la fel ca PZL-urile, gugaliti poze cu intriorul lui PZL11 pentru inspiratie). Sunt speculatii ca ar fi fost RLM sau alte culori, dar dovezile fotografice indica lac aluminizat.

Pilotul Nicolae Fotescu declara in documentarul de mai jos pe la minutul 1:32 cum ca interiorul ar fi fost gri-bleu, probabil acelasi gri-bleu folosit la intrados.

http://www.youtube.com/watch?v=8S6ii5Oehkk...feature=related

#864 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 03 July 2009 - 03:33 PM

Vezi postareaZ-mare, la 3 Jul 2009, 08:32, a spus:

Domul Pavel, aveti un PM cu a mea comanda. Multumiri!

Si de la mine...

#865 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 July 2009 - 08:55 AM

Dl. Pavel, v-am trimis pe e-mail comanda ferma de muuult.
N-ati raspuns, n-ati confirmat, dar sper ca ma aveti in vedere, nu ?! :lol:

#866 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 04 July 2009 - 09:34 AM

Vezi postareaBlue-Max, la 4 Jul 2009, 09:55, a spus:

Dl. Pavel, v-am trimis pe e-mail comanda ferma de muuult.
N-ati raspuns, n-ati confirmat, dar sper ca ma aveti in vedere, nu ?! :-D



Poate ca s-au terminat :lol:
Coletul e pregatit, luni pleaca.
Multumesc pentru comanda!

#867 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 08 July 2009 - 11:56 AM

Dl. Pavel,

Am trimis comanda ferma pe PM

#868 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 10 July 2009 - 05:57 PM

Buna ziua Domnule Pavel. Am un cont mai vechi pe parcmodels.ro, dar intre timp mi-am schimbat adresa. Am accesat site-ul pentru a comanda macheta iar-ului, am incercat sa modific datele contului meu (adresa), insa mi se cere obligatoriu cnp-ul si serie/numar buletin, informatii carora chiar nu le vad utilitatea atunci cand trebuie sa primesc un colet ramburs. De asemenea in termeni si conditii este specificat ca utilizatorul poate alge sa nu divulge datele (prea) personale. As dori sa comand macheta iar80-ului, si sa imi pastrez contul pe parcmodels, dar fara cnp-uri si serii de buletin..... Deci, va rog, se poate face ceva in acest sens?

Cu stima, Sorin

#869 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 10 July 2009 - 06:23 PM

Vezi postareaVolans, la 10 Jul 2009, 18:57, a spus:

Buna ziua Domnule Pavel. Am un cont mai vechi pe parcmodels.ro, dar intre timp mi-am schimbat adresa. Am accesat site-ul pentru a comanda macheta iar-ului, am incercat sa modific datele contului meu (adresa), insa mi se cere obligatoriu cnp-ul si serie/numar buletin, informatii carora chiar nu le vad utilitatea atunci cand trebuie sa primesc un colet ramburs. De asemenea in termeni si conditii este specificat ca utilizatorul poate alge sa nu divulge datele (prea) personale. As dori sa comand macheta iar80-ului, si sa imi pastrez contul pe parcmodels, dar fara cnp-uri si serii de buletin..... Deci, va rog, se poate face ceva in acest sens?

Cu stima, Sorin


Nu le vreau eu, sunt obligat de sa le trec in factura, fara aceste date sunt amendat urat.
Pentru amanunte vedeti PM

#870 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2471
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 10:08 PM

Vezi postareaPavel, la 10 Jul 2009, 19:23, a spus:

Nu le vreau eu, sunt obligat de sa le trec in factura, fara aceste date sunt amendat urat.
Pentru amanunte vedeti PM

Va salut cu repect domnule Pavel. Sunt beneficiarul catorva comenzi la parcmodels.ro, onorate exemplar (lucru pt. care va multumesc), dar recunosc ca si eu am fost mirat de datele solicitate cand am dorit sa fac noi targuieli. Cum sunt un stralucit necunoscator al conditiilor comerciale si am deplina incredere in onorabilitatea parcmodels.ro m-am reinregistrat si am comandat IAR-ul acum 3 sau 4 zile. Daca la celelalte comenzi am primit confirmarea executarii comenzii dupa 24-30 ore, prin sms, de aceasta data nu s-a intimplat nimic. Sa inteleg ca nr. comenzilor este atat de mare incat dureaza ceva timp pana cand o astfel de comanda este satisfacuta? Daca da, avind in vedere ca suntem in perioada vacantelor, cred ca este bine sa fie comunicata perioada aproximativa de livrare. Altfel apare riscul unor retururi nedorite de nimeni, pt. ca s-ar putea ca tzadula de la posta sa nu gaseasca pe nimeni acasa.

Cu respect,
Florin

#871 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 11 July 2009 - 07:34 AM

Vezi postareaflo, la 10 Jul 2009, 23:08, a spus:

Va salut cu repect domnule Pavel. Sunt beneficiarul catorva comenzi la parcmodels.ro, onorate exemplar (lucru pt. care va multumesc), dar recunosc ca si eu am fost mirat de datele solicitate cand am dorit sa fac noi targuieli. Cum sunt un stralucit necunoscator al conditiilor comerciale si am deplina incredere in onorabilitatea parcmodels.ro m-am reinregistrat si am comandat IAR-ul acum 3 sau 4 zile. Daca la celelalte comenzi am primit confirmarea executarii comenzii dupa 24-30 ore, prin sms, de aceasta data nu s-a intimplat nimic. Sa inteleg ca nr. comenzilor este atat de mare incat dureaza ceva timp pana cand o astfel de comanda este satisfacuta? Daca da, avind in vedere ca suntem in perioada vacantelor, cred ca este bine sa fie comunicata perioada aproximativa de livrare. Altfel apare riscul unor retururi nedorite de nimeni, pt. ca s-ar putea ca tzadula de la posta sa nu gaseasca pe nimeni acasa.

Cu respect,
Florin


Daca puteti sa-mi trimiteti un PM cu numele si prenumele(pentru a verifica comanda)
La toate problemele pe care le am, mai am si conexiune PROASTA in zona unde ne-am mutat. Pe 17 iulie imi expira contractul cu Vodafone si fac transferul la Cosmote (are acoperipe la noi) , asta ar insemnand + 10 zile. Sper ca cel tarziu de pe 1 august sa fie rezolvata aceasta problema. Dar si asa, noi trimitem e-mail cu confirmarea expedierii si nr. de prezentare.
Imi cer scuze pentru problemele aparute!

Rog pe toata lumea, care are probleme sau alte intrebari legate de activitatea PARC MODELS, sa trimiteti mesaj de pe site-ul www.parcmodels.ro butonul "contact" sau PM. Nu cred ca este bine sa incarcam acest forum cu probleme comerciale!

aceasta rugaminte nu este valabila si pentru cei care vor sa ma injure in public sau sa avertizeze alte persoane!!!

Aceasta postare a fost editata de Pavel: 11 July 2009 - 08:24 AM


#872 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 12 July 2009 - 08:29 AM

Salut,

Am primit machetele, chiar mai rapid decat ma asteptam. Totul este super OK.
O mica observatie: La una din machete, cupola transparenta era desprinsa de pe culee. Asta inseamna ca se poate zgaria prin frecare cu restul pieselor, sau mai rau, se poate pierde din punga daca cineva nu este atent. Poate ca ar fi bine ca rama transparenta se fie pusa intr-o mica punguta separata de restul pieselor. Daca se poate....

Aceasta postare a fost editata de AlexPl: 12 July 2009 - 08:32 AM


#873 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1776
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 10:55 PM

Va salut si vin cu o mare rugaminte / intrebare: am vreo sansa la decaluri Print Scale 72-005 (jagdgeschwader 52)?
Merci.

#874 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12642
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 July 2009 - 02:14 PM

Primit celula. Multumiri! ;-)

#875 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 20 July 2009 - 04:41 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 19 Jul 2009, 23:55, a spus:

Va salut si vin cu o mare rugaminte / intrebare: am vreo sansa la decaluri Print Scale 72-005 (jagdgeschwader 52)?
Merci.


Se poate, dar va mai dura ...
scuze!

P.S. se putea si pe PM

Aceasta postare a fost editata de Pavel: 20 July 2009 - 04:43 PM


#876 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 20 July 2009 - 06:04 PM

Completare stoc ZVEZDA si noutati:

3507 - German Motorcycle R-12 with Sidecar and Crew

4803 - La-5

7005 - Boeing 767-300

7280 - PETLYAKOV PE-8ОN STALINS PLANE

8058 - RUSSIAN ARTILLERY OF PETER THE GREAT

8065 - Russian Noble Cavalry

8067 - Cataphracts

8071 - Prussian Grenadiers

http://www.parcmodels.ro/

#877 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 24 July 2009 - 06:40 AM

Un prieten vrea sa vanda 2 kituri Zvezda 1/35
- 3616 King Tiger (turele Porshe) --- 100,00lei
http://www.zvezda.or...1&p=21&set=3616

- 3565 T-IV(F1) ---- 50,00 lei

Aceasta postare a fost editata de Pavel: 24 July 2009 - 06:43 AM


#878 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 20 August 2009 - 04:05 PM

Pe cand ceva noutati de la Academy? :shifty: dupa un F-22A Raptor 1/48.

#879 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 21 August 2009 - 08:47 PM

Vezi postareatomcat_ct, la 20 Aug 2009, 17:05, a spus:

Pe cand ceva noutati de la Academy? :shifty: dupa un F-22A Raptor 1/48.


Am primit acum ACE; ALAN; ALLIANCE; A-MODEL; ART MODEL; ARK MODELS; AVIS; AMP; DDS; FLAGMAN; ICM; CONDOR; MARS FIGURES; MB; MiniArt; ORION; RED BOX; RODEN; SKIF; SKY HIGH; SOUTH FRONT; TOKO; UM; UMT; ZV-MODELS ... si inca nu am reusit sa le bagam pe site ;-)

Urmeaza sa soseasca AGAMA
Va urma Trumpeter, Hobby Boss, Easy Model, .....
... si dupa ACADEMY

#880 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 22 August 2009 - 12:41 AM

Poate le puteti aduce si pe astea doua :
http://www.hobbyboss.com/80342.htm
http://www.hobbyboss.com/80338.htm

Arata acest topic


  • 86 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi