Forum Machete,Modelism,Hobby: Macheta statica HMS Victory - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Macheta statica HMS Victory Materiale necesare...

#61 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 June 2011 - 09:40 AM

Valix ,eu am unele ... nu stiu cum sa le zic.

Ele se refera la vopsire si mai ales la textura "lemnariei".Stiu ca acum este cam tarziu ,dar incearca sa treci usor,cu smirghel fin si foarte fin peste bordaj.Granulatie de la 800 in sus.
Macheta are portiuni care arata foarte bine,bine ori acceptabil ,dar are si portiuni in care ... :shifty: .Prova de pilda.Asa cum spune si Traian: daca alegi o versiune vopsita (colorata) ,nu da cu email-uri ci foloseste vopsea acrilica.
Oricum,ce faci tu acolo este o treaba complicata.

#62 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 02 July 2011 - 02:26 PM

Am revenit după câteva zile de concediu, petrecut la ţară, în care am reuşit să fac la strunguleţul meu aproape toată arborada corăbiuţei. Spun aproape, deoarece nu mi-au mai ajuns beţele pentru vreo 4 vergi. Restul se prezintă cam aşa:
Imagine atasata: Victory 215.jpg
Aş avea o rugăminte: dacă poate cineva să mă ajute cu aceste 4 beţe (contra cost, normal), i-aş fi foarte recunoscător. Iată care sunt respectivele (dimensiunile sunt pe desen):
Imagine atasata: 324.jpg Imagine atasata: 341.jpg Imagine atasata: 375.jpg Imagine atasata: 376.jpg

Apoi, din resturile de la beţele de D 6 mm, pe care l-am adus la D 5, am reuşit să încropez nişte ochi de mort (ochi de berbece), deadeyes, mai pe româneşte :whistle:
Imagine atasata: Victory 217.jpg
Nu mi-au ajuns decât pentru vreo 150 de bucăţi, dar sunt de ajuns pentru toate sarturile, până la gabie.
Le-am făcut de 3 mm grosime, din băţ de 5 mm diametru, cum spuneam mai sus. Ochii sunt făcuţi cu un burghiu de 1 mm, iar canalul l-am făcut de aprox 0,5 - 0,8 mm, pentru că voi folosi sârmă de 0,5 mm pentru a le monta pe portsarturi. De asemenea, sunt făcute din două esenţe (fag şi pin - aşa a fost materialul clientului):
Imagine atasata: Victory 218.jpg Imagine atasata: Victory 220.jpg

#63 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 02 July 2011 - 05:54 PM

N-au iesit rau piesele. Vei folosi acelasi diametru la capetele de mort, pentru toti trei arborii?

#64 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 July 2011 - 08:46 AM

Vezi postareaVALIX, la 02 July 2011 - 02:26 PM, a spus:

................. cineva să mă ajute cu aceste 4 beţe (contra cost, normal), i-aş fi foarte recunoscător. Iată care sunt respectivele (dimensiunile sunt pe desen):]


Mai pe romaneste sunt ochi de mort si mai pe romaneste, capete de berbec si sunt piese componente a intinzatorilor de sart. Diferenta de esenta o poti compensa daca le vopsesti cu negru (fara luciu). Vezi ca la arbori e in portiunea in care se inbina la gabii si la crucete capatul profilat patrat pe lungime de cativa cm. (sunt date cotele pe planuri). La vergi sunt portiunile alea mai groase din zona centrala, alea se placheaza cu file, nu se fac din bucata pe strung. Pentru vergile la care soliciti ajutor de ce nu faci o comanda de baghete la ,,Sierra'' de exemplu, daca e sa le calculezi cost + transport tot cam acolo iese si iti mai si ramane ceva material. Ai putea include in comanda si ceva baghete sectiune dreptunghiulara, o sa iti trbuiasca la armaturile arborilor.

Aceasta postare a fost editata de traian: 03 July 2011 - 08:49 AM


#65 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 03 July 2011 - 11:50 AM

Vezi postareatraian, la 03 July 2011 - 08:46 AM, a spus:

Mai pe romaneste sunt ochi de mort si mai pe romaneste, capete de berbec si sunt piese componente a intinzatorilor de sart. ....


Asa este, scuze pentru eroare.

#66 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 03 July 2011 - 12:51 PM

Vezi postareafrigate-264, la 02 July 2011 - 05:54 PM, a spus:

N-au iesit rau piesele. Vei folosi acelasi diametru la capetele de mort, pentru toti trei arborii?

Da, pentru toate catargele sunt aceeaşi dimensiune, aşa e planul. Oricum, Mamoli a început să mă dezamăgească, nu merge după cea reală, din câte am văzut, singurii care se apropie de adevăr sunt cei de la Jotika. Revenind la dimensiunile ochilor de mort, sunt unii mai micuţi, de 4 mm, pe care i-am însemnat pe desen:
Imagine atasata: deadeyes.jpg

Vezi postareatraian, la 03 July 2011 - 08:46 AM, a spus:

Vezi ca la arbori e in portiunea in care se inbina la gabii si la crucete capatul profilat patrat pe lungime de cativa cm. (sunt date cotele pe planuri).

Aşa le-am făcut, dar... abia azi, de-aia nu apar pe poza aceea.

Vezi postareatraian, la 03 July 2011 - 08:46 AM, a spus:

La vergi sunt portiunile alea mai groase din zona centrala, alea se placheaza cu file, nu se fac din bucata pe strung.

Înseamnă că am dat-o în bară cu cele 2 vergi unde am făcut porţiunea îngroşată direct din strung... O să le rectific când mai merg la ţară.

Vezi postareatraian, la 03 July 2011 - 08:46 AM, a spus:

Pentru vergile la care soliciti ajutor de ce nu faci o comanda de baghete la ,,Sierra'' de exemplu, daca e sa le calculezi cost + transport tot cam acolo iese si iti mai si ramane ceva material. Ai putea include in comanda si ceva baghete sectiune dreptunghiulara, o sa iti trbuiasca la armaturile arborilor.

Păi tot de la site-ul cu pricina am luat şi celelalte beţe. Cred că tot aşa voi proceda şi cu cele 4 vergi. Şi da, am şi profiluri drptunghiulare, pătrate etc. deja (m-am aprovizionat din timp ;-) )

Aceasta postare a fost editata de VALIX: 03 July 2011 - 01:02 PM


#67 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 July 2011 - 02:52 PM

Poti remedia la vergi daca pilesti pe portiunile ingrosate ca sa obtii suprafete plane si plachezi cu fasii de furnir

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1078.jpg


#68 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 06 July 2011 - 10:08 PM

Salut!
Am început lucrul la gabii, în acest moment acestea fiind la stadiul de decupate, placate cu file şi aplicată o filă (bordură) pe margine. Întrebarea pe care aş avea-o este: mai trebuie să pun acele beţe de 1 x 1 mm dispuse radial, pe partea superioară a gabiilor (notate cu 310 pe desen), sau merge să le las şi aşa, doar filate şi bordurate (bineînţeles, va urma şi montarea unei balustrade pe latura dreaptă, dinspre pupa)?
Imagine atasata: gabie.jpg
De asemenea, am asamblat primele două segmente ale bompresului (mi-a dat ceva de furcă piesa oblică de îmbinare, tăiată la 60 de grade). M-am oprit aici, înainte de a-i monta săgeata, pentru că segmentul respectiv trebuie vopsit cu negru. Să urmez la bompres, ca, de altfel, la toţi arborii, linia de culori galben-negru, sau să fac doar porţiunile negre iar în locul celor cu galben, să dau cu un baiţ să apară mai natur? Mulţumesc.

#69 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 July 2011 - 10:42 AM

Vezi postareaVALIX, la 06 July 2011 - 10:08 PM, a spus:

..... Întrebarea pe care aş avea-o este: mai trebuie să pun acele beţe de 1 x 1 mm dispuse radial, pe partea superioară ....


Trebuie. Vezi ca in unele variante bompresul e doar din 2 bucati. Originalul e din 3 bucati. Lungimea e aceeasi , arborele e acelasi, pe el se ataseaza arboretul care e montat pe arbore cam de la 1/3 dinspre varf, trece ptin butucul ala de ti-a dat de furca si se termina pe la jumatatea sagetii si sageata care e montata pe arboret putin lateral spre tribord. incepamd de la butuc.

#70 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 07 July 2011 - 09:20 PM

Vezi postareatraian, la 07 July 2011 - 10:42 AM, a spus:

Vezi ca in unele variante bompresul e doar din 2 bucati. Originalul e din 3 bucati. Lungimea e aceeasi , arborele e acelasi, pe el se ataseaza arboretul care e montat pe arbore cam de la 1/3 dinspre varf, trece ptin butucul ala de ti-a dat de furca si se termina pe la jumatatea sagetii si sageata care e montata pe arboret putin lateral spre tribord. incepamd de la butuc.


Aşa este. Mamoli foloseşte tot versiunea cu 3 segmente:
Imagine atasata: bompres.jpg

#71 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 08 July 2011 - 08:48 PM

Am mai lucrat ceva zilele astea, reuşind să finalizez gabiile (mai puţin profilele de dedesubt, prin care se fixează la catarge şi balustradele). Iată-le aşteptându-şi rândul la montarea întăritorilor:
Imagine atasata: Victory 218.jpg
Şi... după aceea:
Imagine atasata: Victory 225.jpg
Am reuşit să fac şi crucetele:
Imagine atasata: Victory 220.jpg Imagine atasata: Victory 221.jpg
Iar aici avem una bucată bompres (doar coloana și bastonul, cum spuneam mai înainte), înainte de vopsirea cu negru + detaliu de îmbinare în zona butucului:
Imagine atasata: Victory 222.jpg Imagine atasata: Victory 224.jpg
Iar aici "dupe", tronând provizoriu, la loc de cinste:
Imagine atasata: Victory 227.jpg
Acum mă apuc de vopsit coloanele, după ce am aplicat pe ele armăturile, iar apoi încerc să finalizez gabiile.

#72 Useril este offline   Chessar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 21-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2011 - 04:47 PM

Salut,

Foarte tare corabioara.
Felicitari pentru efortul depus. Merita 100 %.
Ma voi apuca si eu cat de curand de Endeavour de la 0 si pana termin cu schitele invat de la tine cum merge treaba.
Succes!

#73 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 13 July 2011 - 09:07 PM

Construction updates....
Am terminat de montat şi săgeata bompresului (amplasată, bineînţeles, uşor către tribord faţă de axul bompresului, aşa cum spunea Traian):
Imagine atasata: Victory 242.jpg
Am reuşit de asamblat toţi cei trei arbori (în toate segmentele lor). Pun poze numai cu catargul mare şi artimonul, deoarece la acel moment trinchetul era în lucru. Acum e şi el finalizat. Am făcut pozele mai de departe, deoarece deja nu mai au loc în cadru.
Iată catargul mare:
Imagine atasata: Victory 237.jpg
Artimonul...
Imagine atasata: Victory 239.jpg
Şi două detalii ale gabiei catargului mare:
Imagine atasata: Victory 240.jpg Imagine atasata: Victory 241.jpg
Mai am de montat elementele de întărire al gabierului şi "urechile" din partea superioară, pentru straiuri, apoi o să trec la montarea celorlalte: macarale, balansine etc.
Dacă aţi observat, încerc să amân cât mai mult lucrul la capetele de berbece, însă momentul se apropie cu paşi repezi, aşa că va trebui să-mi iau inima-n dinţi şi să trec la treabă. Până atunci, baftă Charlie!

L.E. Nu am rezistat ispitei şi am postat şi o foto cu corabia în întregime (de la vreo 2-3 m distanţă, ca să încapă :-D ) scuzaţi, vă rog, fundalul...
Imagine atasata: Victory 244.jpg

Aceasta postare a fost editata de VALIX: 13 July 2011 - 09:25 PM


#74 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 July 2011 - 09:30 PM

Super ; da-i bataie ca vine toamna si incep furtunile, sezon rau pentru navigatie.

#75 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 20 July 2011 - 05:15 PM

Salut!
Fiindcă azi tot e sărbătoare, nu am altceva de făcut decât să postez niscava poze. Am terminat bompresul, trinchetul şi catargul mare, cu toate cele:
Imagine atasata: bompres.jpg Imagine atasata: trinchet.jpg Imagine atasata: catarg mare.jpg

Iată şi câteva detalii ale accesoriilor acestora:
Bompresul...
Imagine atasata: sageata bompres.jpg Imagine atasata: baston bompres.jpg Imagine atasata: coloana bompres.jpg

Trinchetul....
Imagine atasata: gabier trinchet.jpg Imagine atasata: cruceta trinchet.jpg Imagine atasata: arboret trinchet.jpg

Catargul mare...
Imagine atasata: gabier cat mare.jpg Imagine atasata: cruceta cat mare.jpg Imagine atasata: arboret cat mare.jpg

Şi urmează artimonul, deja am făcut picul şi ghiul:
Imagine atasata: pic si ghiu.jpg
Dar asta... de mâine.... Până atunci, numai bine şi La mulţi ani celor care poartă numele Proorocului!

#76 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 30 July 2011 - 01:02 PM

Salutare!
Iată ce am mai făcut pe la corăbiuţă în ultima vreme:
Am amplasat capetele de berbece pe toate portsarturile dinspre tribord
Imagine atasata: Victory 275.jpg
Imagine atasata: Victory 266.jpg Imagine atasata: Victory 270.jpg

Am finalizat montarea bompresului, a stâlpişorilor din lateralul acestuia şi am montat, în sfârşit, "the marines walk" (nu ştiu care e corespondentul în română)
Imagine atasata: Victory 272.jpg

Acum mă apuc să fixez ghiul și picul pe artimon, să pun și artimonul la locul lui definitiv și apoi să pun capetele de berbece și pe portsarturile dinspre babord, astfel încât să pot întinde sarturile (de când aștept asta...)

See ya!

#77 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 July 2011 - 04:52 PM

Atentie cand fixezi artimonul, imi face impresia ca e cam mult inclinat spre inapoi, asa pare din ultima poza de ansamblu pusa. De ce nu gauresti tevile de la tunuri?

#78 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 30 July 2011 - 05:54 PM

Da, în poza aia de pe biroul PC-ului, erau puse provizoriu. Voi ţine cont de asta :good:
Cu toate că şi la original pare tot aşa de înclinat...
Imagine atasata: HMS Victory Portsmouth England.jpg

Cât despre găurirea ţevilor... nu am reuşit. Am dat-o în bară cu vreo două, înainte de asamblarea lor (au 4 mm diametru şi mi s-au spart la spiral de 1 mm, sunt din fag, poate de-asta)

Am mai amplasat rama metalică (marcată cu roşu) pentru plasele de protecţie de la prova (să aibă de ce se ţine când "ies pe-afară" :lol: ) şi cele două "vergi" care pleacă din stâlpişorii bompresului, sunt marcate pe poză
Imagine atasata: HMS_Victory_-_bow.jpg
În capătul lor sunt montate balansinele vergii care susţine trinca, dacă văd eu bine... Oricum, nu ştiu cum le zice...

#79 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 31 July 2011 - 08:56 AM

Din poza ta am avut impresia ca e mai inclinat, de aia am zis. Tevile au crapat fiindca nu a fost ascutit burghiul bine si ai apasat prea tare. La D= 4 mm ar terbui dat gaura cu burghiu de 2 mm. Daca ai posibilitate confectioneza-ti singur burghiu pentru gaurit lemn dintr-un cui la diametru sau din un capat de sarma otelita. Daca latesti cu ciocanul varful si apoi il lucrezi la pila dupa profilul varfului de sageata si ii faci muchii taietoare o sa ai burghie super pentru lemn.. Mai poti incerca si varianta cu un cui inrosit in flacara doar ca trebuie lucrat atent ca sa fie centrat punctul de gaurire. Poti marca usor centrul la fiecare gaura cu un varf de compas, o sula fina, un varf de pila rotunda. Daca tunurile sunt fixate mai bine pe pozitie se poate si direct daca lucrezi fin. La un burghiu bine ascutit nu trebuie sa apesi tare, intra de la sine, indiferent de esenta lemnului.

#80 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 31 July 2011 - 05:47 PM

Am folosit un burghiu obişnuit, din magazin. Asta este, le las aşa cum sunt, vorba ceea "Mulţi văd, puţini pricep..." Oricum, la expoziţii nu va ajunge, nu-s de nasul meu/ ei...

Construction updates...
Am terminat de montat plasele de protecţie la prova:
Imagine atasata: Victory 278.jpg
Am întins şi "subarbele" vergilor alea de la postul anterior
Imagine atasata: Victory 277.jpg
Şi am finalizat de plantat şi artimonul la locul lui, iar, ca să stea picul în poziţia firească, am montat şi balansinele acestuia
Imagine atasata: Victory 280.jpg
Acum pot să vă spun dimensiunile finale:
Lungime totală (din vârful ghiului până în vârful bompresului = 106 cm)
Înălțime (de la linia chilei până la mărul catargului mare = 80 cm)
Lăţime (dacă luăm în calcul lungimea celei mai mari vergi = 35 cm, la care mai punem vreo 3-4 cm capetele filierelor de învergare, care ies în afara vergii, avem un total de 38-39 cm)

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi