Forum Machete,Modelism,Hobby: Mitsubishi Lancer Evo 5 Tamiya - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mitsubishi Lancer Evo 5 Tamiya

#1 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 01 August 2010 - 10:47 PM

Mitsubishi Lancer Evo 5 de la Tamiya Tommi Makinnen Rally de Catalunya model initial,dar care nu mi-a prea placut cum a iesit si initial am vrut sa il abandonez undeva cat mai retras,dar placandu-mi prea mult modelul am incercat sa il restaurez si sa il transform intr-o masina de antrenament,personal sunt cat de cat multumit de ce a iesit.
In prima poza am postat macheta initiala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 194.88.148.40.jpg
  • Imagine atasata: 1__Custom_.jpg
  • Imagine atasata: 2__Custom___2_.jpg
  • Imagine atasata: 5__Custom_.jpg
  • Imagine atasata: 4__Custom_.jpg
  • Imagine atasata: 8__Custom_.jpg
  • Imagine atasata: 9__Custom_.jpg
  • Imagine atasata: 7__Custom_.jpg

Aceasta postare a fost editata de GahuFlo: 01 August 2010 - 10:51 PM


#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 01 August 2010 - 11:10 PM

Faina macheta, nici la inceput nu arata rau dar ai restaurat-o frumos. O intrebare legat de vopsea...e cam mata sau mi se pare mie ? Bafta

#3 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 05 August 2010 - 06:50 PM

Da,cam mata vopseaua,dar din cauza lacului care chiar daca nu era mat a iesit tot cu o tenta spre mat,nu stiu ce lac sa folosesc care sa dea un luciu cat mai spre real,iar apoi cred ca ar trebui dat cu o solutie de polish sau ceara ma gandesc,imi poate recomanda cineva un lac bun si ceva pentu dat luciu?

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 August 2010 - 07:24 PM

Salut,

Lacul ti-a iesit mai mat din cauza ca ai dat straturi de la distanta putin prea mare. Defapt, este satinat , nu-i asa?
La modelism auto se aplica mai multe straturi de lac. Dupa uscare, lacul se poate slefuii cu smirghel de 2000. Cind slefuiesti, trebuie sa fii foarte atent la muchiile caroseriei! Dupa slefuire se trece la polisharea caroseriei. Eu folosesc paste Tamiya (vezi la hobbyx) varianta Corse si Fine, Finish nu imi place asa ca trec direct la ceara Tamiya Wax. Polisharea pastelor Tamiya se poate face cu un material de T-Shirt din bumbac, Tamiya wax are propriu aplicator!

Modelistii auto folosesc lac bicomponent auto (Glasurit, Mipa) sau Zero si se aplica cu aerograful. Dupa uscare devine extrem de tare si foarte lucios, permite slefuire si polishare cu ceva mai putina grija decit variantele de modelism.

Un alt lac pe baza de apa este Gunze Sangyo Top Coat 501 in doza de spray. Da un luciu extrem de mare, dar necesita in schimb multa rabdare (timp indelungat de uscare - cam 7 -10 zile in cazul in care ai dat 5 - 6 straturi "ude") si se lustruieste mai greu!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi