Forum Machete,Modelism,Hobby: F-117 A Nighthawk "Stars and stripes" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-117 A Nighthawk "Stars and stripes" Italeri 1/72

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 24 July 2010 - 06:42 PM

Un kit foarte usor de construit, pretabil pentru un weekend project, in special pentru faptul ca vine cu un stativ, deci numarul de piese se reduce la aproape jumatate. Toate trapele inchise, bombele si rotile raman pe culee. 

Se poate vopsii in 2 scheme, gri/alb, negru mat/alb. Am ales negru, pentru ca m-am gandit ca da mult mai bine ca "stealth" si sincer, il recomand, arata excelent. Nu zic ca gri nu ar arata bine, depinde de fiecare in parte.

Vopsirea a fost facuta in 2 etape:

prima - cu spray negru mat, pe deasupra si pe sub cozi

a doua - pe burta cu spray alb, si mascate cozile care trebuie sa ramana negre.

Decalurile sunt de o calitatea buna, se desprind usor si se aplica excelent. Burta am sigilat-o cu lac sinto, dintr-o greseala de-a mea, am reusit pe alocuri sa "stric" decalul. L-am dat in mai multe straturi, de la distanta, dar in zonele unde s-a adunat un pic mai mult lac, mi-a "muscat" din decal, l-a topit, nu e foarte grav dar putea fii evitat.

Mai jos sunt poze cu piesele kit-ului, luate de pe un site, si cateva poze cu produs final. E un kit care isi merita un loc in vitrina.

jumatatea superioara jumatatea inferioara  stativul  decalurile

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#2 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 24 July 2010 - 07:53 PM

Da, am si eu kit-ul asta care asteapta de ceva vreme sa ii vina randul, dar cred ca va mai avea ceva de asteptat. kitul este relativ simplut, dar are si cateva inconveniente: in primul rand are gravurile in pozitiv, in al doilea rand este foarte slab detaliat la interior si in al treilea rand e gresita pozitionarea trapelor de la cala rachetelor, iar peretele despartitor nici nu exista.
Desi are stativ, personal cred ca i-ar sta mai bine pe roti. Dar gusturile nu se discuta. :hi:
P.S. Daca ai putea sa mai ataseszi niste poze ar fi foarte bine. Din ce se vede ti-a iesit bine! Spor!

#3 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 24 July 2010 - 09:20 PM

Bravos nene :hi: .Adu-l duminica viitoare la "intalneala"!

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 24 July 2010 - 09:28 PM

Mersi :)

Pai cred ca maine seara o sa iti mai pun niste poze. Si cele din aer, tot de mine sunt "trucate".

Intr-adevar, pentru un cunoscator in domeniul aero...e destul de simplut si sarac in detalii, dar pentru un amator ca mine, este un avion de efect si sincer imi place foarte mult, chiar nu ma asteptam sa arate atat de bine, din imaginea de pe cutie nu m-a incantat, dar pe spate am vazut ca are si varianta neagra care dadea bine, d-asta i-am dat o sansa.

P.S. Acum vad cat de slab e in detalii :)) Uite aici un link de la un 1/48, pai interiorul la asta al mic nici nu se compara. Cautam sa vad despre ce perete despartitor vorbesti, si am dat de asta, si da, arata bine si pe roti :hi:

Later edit: Il aduc nene, duminica o sa am ceva de carat (F-ul asta, Luchs-ul, SL-ul, cred ca si Ford-ul, si zicea Gigione ca vrea sa vada si Golden Hind-ul, uaaleee :)) )

Aceasta postare a fost editata de GGG: 24 July 2010 - 09:30 PM


#5 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 26 July 2010 - 11:32 AM

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi