Forum Machete,Modelism,Hobby: SpPz 2 Luchs A2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SpPz 2 Luchs A2 Revell 1/35

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 22 July 2010 - 08:02 PM

Salutari, va prezint inca un "membru" al armatei germane si anume Luchs, un amfibiu blindat de recunoastere, activ in serviciu din '75.

Varianta aleasa spre constructie este "late", imbunatatit in 1985 prin night vision termic. Ca armament dispune de un tun automat Rh 202 Mk de 20mm si de un AA MG de 7.62mm. Cele 19.4 tone de metal sunt puse in miscare de un motor in 10 cilindri, de 389 cp, si poate ajunge la 90 km/h pe uscat.

Camuflajul este acelasi negru/maro/verde, iar curand vor venii si decalurile, inscriptiile KFOR, finalizate de un lac mat. Isi va gasi locul pe un stativ, ce va contine niste santuri de noroi, si ceva verdeata, asemanator cu poza de mai jos.

Numai bine.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata




P.S. Scuzati calitatea pozelor, ultimele vor fii mai reusite.

#2 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 23 July 2010 - 08:14 AM

Frumoasa masinaria dar culorile folosite nu prea seamana cu cele din standardul german. Ma refer in principal la maro si verde. Cu toate acestea, daca tu esti satisfacut de realizarea ta nu este nici o problema.

#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 23 July 2010 - 10:51 AM

Pentru maro, ar fii trebuit sa folosesc Revell matt 84 (Leather brown) in loc de 381 (Brown), care are o nuanta mai deschisa, deci din poze d-asta apare mai "luminos".

Pentru verde, ar fii trebuit sa folosesc Revell matt 65 (Bronze Green) in loc de 363 (Dark Green), care e un pic mai deschis.

Astea le-am avut la indemana, tot cu astea am vopsit si MAN-ul. Sunt culori din prima sau a doua comanda, si sunt nuante comune, care m-am gandit ca o sa imi fie de ajutor pe parcurs. BronzeGreen-ul am vrut sa-l iau la ultima comanda, dar ca si acum, nu era pe stoc. Poate cu timpul cand voi capata ceva mai multa experienta si o sa imi ridic stacheta mai sus, o sa respect intru totul schemele de vopsire.

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 31 July 2010 - 11:40 PM

Imagine postata

Nenea HIND, cu nuanta asta la maro, ma apropii de realitate? Am facut un test cu aerografu si mie mi se pare ca se apropie de ce trebuie, cred ca o sa bag si MAN-ul in aceeasi sedinta.
Cand o sa imi mai fac ceva timp, o sa mai dau si negrul din aerograf un pic, ca se vede aiurea combinatia aerograf/pensula.

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 07:16 AM

Vezi postareaGGG, la 1 Aug 2010, 00:40, a spus:

Nenea HIND, cu nuanta asta la maro, ma apropii de realitate? Am facut un test cu aerografu si mie mi se pare ca se apropie de ce trebuie, cred ca o sa bag si MAN-ul in aceeasi sedinta.
Cand o sa imi mai fac ceva timp, o sa mai dau si negrul din aerograf un pic, ca se vede aiurea combinatia aerograf/pensula.

Ma bag si eu in dialog - e mult mai aproape, da' tot nu e ce trebuie. Generic, tu ai nevoie de un NATO Brown, adica asa ceva Imagine atasata: 102020.jpg. Eu as pune si putin rosu in aceasta nuanta.
Iar despre treaba cu aerograful, eu zic sa-ti pierzi ceva timp si sa maschezi inainte de vopsire. Difuzia e foarte mare.

#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 01 August 2010 - 08:53 AM

Mda...ai dreptate, cred ca o sa trec pe la muzeu zilele astea ca tot sunt in Bucuresti si ma aprovizionez si cu un maro pe langa altele care am vazut recent ca am dus lipsa. In schema la maro zice matt 84 (leather brown), sa iau d-ala sau sa incerc si un Nato ? Mersi pt sfaturi

Difuzia e mare, pentru ca am dat pe linia vechiului maro...deci petele maro sunt mult mai mari, dar am zis mai sus ca revin cu negru si verde tot din aerograf si la final o sa iasa bine.

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 12:47 PM

Vezi postareaGGG, la 1 Aug 2010, 09:53, a spus:

Mda...ai dreptate, cred ca o sa trec pe la muzeu zilele astea ca tot sunt in Bucuresti si ma aprovizionez si cu un maro pe langa altele care am vazut recent ca am dus lipsa. In schema la maro zice matt 84 (leather brown), sa iau d-ala sau sa incerc si un Nato ? Mersi pt sfaturi

Leather brown e, in principiu, OK, dar depinde de producator. Daca e vorba de Model Master, atunci, din punctul meu de vedere, e foarte OK.
Unul pe aproape e suficient - poti oricand sa faci un amestec.

#8 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 01 August 2010 - 07:36 PM

E vorba de Revell, ca de la el am toate culorile...oricum, un "leather" trebuie sa imi iau ca am mai avut nevoie si in alte proiecte. Daca nu gasesc il rezolv cu niste adaugari sa o scot in nuanta care trebuie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi