Forum Machete,Modelism,Hobby: Honda CRX - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Honda CRX Fujimi 1/24

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 16 July 2010 - 06:11 PM

Va salut din nou si va prezint in continuare, al doilea kit auto din colectie.

Kit-ul a fost achizitionat de la colegul niki, este un Fujimi, 1/24.

Piesele de baza au fost albe, cu ceva munca de debavurare, o "eroare" de turnare cred, ca mi-a iesit prin vopsea, pe capota, o urma ciudata doar vizual, caci vopseaua a prins bine peste tot. Constructia a intampinat si niste mici probleme pe parcurs dar au fost remediate. Piesele se imbina excelent. Cauciucurile sunt...de cauciuc, si miros a cauciuc, un lucru de nota 20 dupa parerea mea.

Instructiunile au fost urmarite doar din punct de vedere al constructiei. Pentru vopsea am ales un "rosu toreador", metalizat, dat din tub. L-am lasat doar in 2 straturi cu cate 2 treceri, de unde a iesit o nuanta mai deschisa. (tot cu rosul asta am vopsit si un Ford, dar pe care l-am dat in 4 straturi, iar culoarea e cea care trebuie) Toata treaba sigilata cu lac Sinto (pentru Pitesteni, din magazinele din strada Dumbravei). Geamurile au fost date cu spray fumuriu (pentru stopuri), in 2 straturi pentru uniformizare, dar aparent un pic cam prea fumuriu. Prima reactie a fost negativa, pentru ca mi-a facut si o textura ciudata pe geamuri, dar dupa 2 straturi de lac, arata acceptabil.

Decalurile n-au fost folosite integral, am vrut mai mult o varianta de strada, bandouri negre, oglinzi negre.

Numai bine.




Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata 

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#2 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 July 2010 - 06:21 PM

Ehee... Honda CRX...cand eram pusti eram topit dupa ea! :bang:

P.S. -frae GGG, vad ca avem aceleasi gusturi la masini! Asta asa, ca intre propietari de Pug 206! :hi:

Imi place macheta!

Aceasta postare a fost editata de mersu: 16 July 2010 - 06:22 PM


#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 16 July 2010 - 10:22 PM

Mersi mersi :) Cum am zis, cu toate problemele intampinate, imi place mult cum a iesit.

Nici acu nu e o masina urata, sunt vreo 2 prin Pitesti intretinute cat de cat, dar cat de mici si cat de joase pot fii.... :hi: In ciuda a ce conduc, eu tot spre masinile cu forme mai drepte inclin.

P.S. Imaginea din semnatura duce catre alt forum, cumva activezi si pe acolo si nu stiu, sau doar frati de marca ? :bang:

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 July 2010 - 06:58 PM

Salut! Ai depus ceva eforturi pentru macheta asta. Singurul lucru la care am ceva de obiectat este chiar vopsirea/lacuirea machetei.
In primul rind la machetele auto trebuie sa stii un lucru, daca vopseaua face din primul sau al doilea strat "coaja de portocala", acest fenomen se va amplifica cu stratul de lac! In acest caz este bine sa folosesti un smirghel de 2000 si sa slefuiesti lacul usor pe toata macheta. Atentie la muchii, acolo atit vopseaua cit si lacul are un strat cu mult mai subtire! Eventual maschiaza muchiile cu fisii de banda Tamiya. Dupa ce ai slefuit usor toata macheta treci la o pasta de lustruit auto sau mai bine Tamiya Compound Corse si Fine. Acestea iti vor reda luciul de dinainte. Daca vrei mai mult, sigilarea finala o poti face cu Tamiya Wax, un produs foarte bun care da si un luciu "ca si ud" si totodata iti parfumeaza masina ca pe o doamna mai batrina :bang: (Nu glumesc, si cine are acest produs poate sa confirme!)

Pentru geamurile fumurii iti dau un pont, foloseste future pentru sigilarea totala a parbrizelor dupa care poti aplica vopseaua fumurie fara sa iti atace plasticul! (Presupun ca ai folosit vopseaua de la Duplicolor, ala ataca stirenul dea aia ai textura! )Si ca sa fii sigur ca ai o suprafata neteda, vopseste in interiorul parbrizelor! :hi:

Succes la urmatoarele machete!

#5 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 17 July 2010 - 08:48 PM

Mersi pentru sfaturi :)
Pe masina vopseaua a iesit bine, pe geamuri mi s-a intamplat minunea. Oricum, la urmatoarea achizitie de materiale, chiar vreau sa iau un Compound. Aveam si eu o pasta de polish, vroiam sa o incerc dar s-a ratacit pe undeva prin casa/garaj.

Pentru fumuriu am folosit vopsea de stopruri, negru-transparent, dar nu ma asteptam sa faca textura, ma gandeam ca o sa iasa ca pe stopuri, cu un finish lucios.

Oricum pentru prima macheta de genul asta ma declar mai mult decat multumit.

#6 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 18 July 2010 - 08:12 PM

A venit randul meu sa te felicit...a iesit super!

#7 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 19 July 2010 - 12:45 AM

Multam :bang:

#8 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 19 July 2010 - 08:23 AM

Citeaza

Imaginea din semnatura duce catre alt forum, cumva activezi si pe acolo si nu stiu, sau doar frati de marca ?


Da, dar cam rarut! (nickname BBLroar)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi