Forum Machete,Modelism,Hobby: Carte Machetism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carte Machetism Poate cineva sa ma ajute sa o public ?

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 08:46 PM

Stiu ca e vacanta si multi sunt plecati. Maine plec si eu undeva aproape de fratele Alexie.
Cu ocazia asta, mi-am adus aminte ca acum un an ii aratam spre corectura si adaugire, un proiect de carte, care continea tehnici de baza folosite de mine (90%) sau aflate de la altii (restul de 30% :pardon: ).
Problema e ca nu ma pricep si nici nu prea am timp sa o tratez cu un editor (acum e in word) si nu gasesc o editura care sa vrea sa ma ajute sa o scot fara sa ajung sa platesc mai mult decat scot.
Nu vreau sa ma imbogatesc, dar am auzit ca cei care mai publica pe ici pe colo cate ceva, isi primesc drepturi de autor si cativa firfirici acolo, pentru deranj.
Cartea are multe poze cu lucrari personale si explicatii detaliate si NEsavante despre cum se pot aplica diverse tehnici specifice.

Cum ziceam maine plec. Sper sa se strnga 1-2 raspunsuri pana ma intorc peste o saptamana.
Atunci dau mai multe detalii si exemplific cu ceva pagini.

Multumesc anticipat.

Calin

#2 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 04 July 2010 - 10:12 PM

Din experienta personala (publicarea tezei de doctorat a vara-mi) si din discutii cu amici care lucreaza in domeniul editorial:
- orice volum propus spre publicare trebuie sa ofere perspectiva unei vanzari minimale, pentru ca editura sa isi scoata banii;
- in general, atunci cand un autor propune un volum, se merge pe co-finantare: respectivul contribuie cu o parte din costuri si primeste fie un numar de cateva zeci de exemplare gratuit, fie un procent din banii ce vor fi obtinuti din vanzarea cartilor, fie si una si alta; dar editurile raspund greu la intrebari de tipul "astazi, la un an de la publicarea cartii, cate exemplare s-au vandut din cele 300 pe care ati spus ca le tipariti?"... verisoara mea, care a lucrat cu o editura mai rasarita, nu a fost solicitata sa plateasca publicarea ca atare (ceva ce poate merge la aprox. 1.000 de euro pentru un tiraj de 500-1000 exemplare, carte standard ca format si la vreo 250 pagini), dar nu s-a ales decat cu 50 de carti si atat, din 500 de exemplare pe care editorii s-au angajat sa le tipareasca;
- in negocierea cu editura sunt importante urmatoarele: puterea financiar-economica a editurii (respectiv, cat timp isi permite sa tina cartile proprii in librarii asteptand ca acestea sa se vanda! si cat de mult poate sa riste sa bage bani intr-o carte care ar putea sa nu sa se vanda!), costurile per exemplar ale volumului (tu ai niste planse, probabil color, asta e o chestie costisitoare), disponibilitatea autorului de a contribui cu ceva (bani) la proiectul editorial, pretentiile autorului si, MAI ALES, perspectivele de a vinde cat mai mult si cat mai repede din tirajul propus.
- referitor la ultima chestie - asa se explica de ce se tiparesc tot felul de volume stiintifice pe diferite subiecte cu autori care sunt cadre didactice universitare: pentru ca profii au deja un public captiv, respectiv isi baga volumul in bibliografia de examen si atunci studentii cumpara cartea, volens-nolens. Rezulta de aici ca trebuie sa-ti pregatesti argumente pentru discutia cu orice editura, respectiv sa creionezi un plan de vanzari ("in Romania exista oameni interesati de domeniu, de exemplu pe forumul de profil cartula.ro sunt inregistrati un numar de x. utilizatori, bla, bla...") pentru ca editorii sa scape de ideea ca vor ramane cu tirajul in brate.
- daca tii la (un minim) profit si nu te multumesti doar cu gloria (autografe catre rude + exemplare trimise la biblioteca din orasul natal si doamnei diriginta din clasa a VIII-a s.a.m.d.), atunci totul trebuie trecut clar in contractul de editare: dupa 6 luni sau un an de la aparitia cartii, editura iti prezinta un raport de vanzari oficial, cu semnatura si stampila, si partea ta se va calcula proportional cu vanzarile (ex. s-au vandut toate, primesti un procent anume, s-au vandut doar jumatate, primesti un procent mai mic etc.). Oricum, editura o sa te traga in piept pentru ca nu ii poti controla deloc, tre sa ii crezi pe cuvant si vor spune mereu ca vanzarile merg greu, n-are lumea bani, e criza, ei abia se descurca etc.
Cam asta e de spus, nu-mi mai vine nimic in minte, e si trecut de miezu' noptii, daca imi mai amintesc vreun pont revin.

Bafta si sanatate (apropo, pe mine poti sa ma treci pe lista de clienti potentiali de pe acum, si vreau si autograf!)
:pardon:

Aceasta postare a fost editata de Cyborg: 04 July 2010 - 10:13 PM


#3 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 04 July 2010 - 11:09 PM

Daca ar fi dupa mine, as tranforma-o in pdf si as scoate-o la vanzare aici, pe forum. Cei care se pricep, poate pot parola cumva documentul. Si ma indoiesc ca cineva care iti vireaza banisori, o suma rezonabila, o va pune la descarcat pe net. Parerea mea.

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 July 2010 - 11:43 PM

teh, cartea daca va aparea va fii piratata instant chiar si tiparita. varianta pdf nu mai vorbesc. plateste unul sa o descarce si apoi circula pe mail.

Din punctul meu de vedere, cu minimul de experienta acumulat in ultimii 2 ani de cand editez revista MODEL IST pot spune ca acesta carte nu se va vinde in mai mult de 10-15 exemplare.

Sper ca nu se va trezii careva sa faca un poll de genul cate persoane vom cumpara aceatsa carte dupa aparitie ? asa cum s-a facut in cazul cartii Romanian Fighter Colours 1941-1945 unde au votat 47 de persoana ca vor cumpara cartea, iar in urma anuntului meu ca se va gasii la un pret promotional cu cativa euro mai ieftin decat dincolo si cu taxe postale gratuite nu s-a interesat de ea decat o persoana. e drept ca pana la aparitie mai este destul si sunt sanse foarte mari ca numarul celor interesati sa creasca cu 200%.

Singura sansa a acestei carti sa se vanda este sa apara in limba engleza, spun asta din experienta cartii IAR-Potez 25 unde numai in Australia am vandut de 2 ori mai mult decat in Romania.

Wurger , daca gasesti o editura interesate sa investeasca in aceasta carte, care daca este full color undeva la 200 de pagini si la un tiraj de 300-500 de bucati cu tot cu tehnoredactare si tot tacamul, sa fii fericit daca iti da cadou 10 bucati. pretul unei asemenea carti in datele de mai sus mentionate de mine nu iese sub 60-70 lei pe bucata. cu cat o va vinde editura sa acopera stocul de carti care nu se va vinde si cu care vor ramane pe stoc? daca ei anticipeaza ca vor vinde 100 de bucati dintr-un tiraj de 300 ei trebuie sa aiba un adaus care sa acopere costul celor 200 de bucati care nu se vor vinde. ( sub 300 de exemplare nu e rentabil , si nu se arunca nimeni).

Eu nu stiu cat de groasa va fii cartea dar iti poti face o idee cam cat il costa pe cel care investeste. Exista si edituri specializate in tiraje mici, au masini de tipar care fac rentabile asemenea tiraje, dar acolo e vorba de text in primul rand, o carte cu multe poze color nu o poti face asa.(sau poti la o calitate foarte slaba) Pentru asemena pagini trebuiesc facute filme de pe care se imprima, iar tehnologia printarii direct fara filme e foarte noua si foarte scumpa.

Gandeste-te bine cum vei proceda, daca vei vinde drepturile de autor, daca e timpul pentru asa ceva si daca esti pregatit pentru raspunsuri de genul gasesc pe net tot ce ma intereseaza

sau sa moara capra noastra, eu cumpar de la vecinu caci normal editurile din Polonia, Cehia etc etc scot carti mai faine decat la noi. astea de la noi e facaturi si te mai trezesti apoi cu mailuri in care ti se spune ca daca rasfoia mai atent cartea n-o mai cumpara ca oricum stia deja cum se procedeaza el a aluat-o pentru poze care nici alea nu-s mai faine decat alea de pe net sau site-urile rusesti.

Nu vreau sa fiu gica-conta vreau doar sa fii realist si sa nu ajungi sa-ti para rau ca munca ta nu este apreciata, asa cum patesc eu cu fiecar numar din MODEL IST.
Daca te mai pot ajuta cu altceva (sfaturi, ca altceva nu-mi permit) ma poti contacta pe mail.

PS. Eu unul sunt interesat de acesta carte, dar oricum asta nu e de ajuns.

#5 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 06 July 2010 - 09:30 AM

Salut Horia.
Mi se pare un pic ciudata afirmatia ta ca revista pe care cu onor o patronezi nu este apreciata. Adevarat e ca nu cunosc numarul celor care intr-adevar iti apreciaza activitatea (asta insemnand cei abonati la o revista facuta special pentru ei). Cel putin pe acest forum par a activa o gramada de persoane care sunt mai mult decat serioase si care stiu a aprecia la un nivel corespunzator o munca de o asemenea factura. Spor si pe mai departe in activitatea ta publicistica si pot sa te asigur de respectul meu.

#6 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 06 July 2010 - 11:00 AM

Calin, asta nu e o tara in care sa poti publica o asemenea carte. Genul acesta de hoby-uri au caracter de masa doar in tarile mult mai civilizate si tirajul in RO nu justifica investitia. Cred ca in limba engleza ar fi o idee buna. Oricum, avand in vedere situatia economica de la noi si aiurea, nu este cel mai inspirat moment. Eventual continua sa o perfectionezi continuu si asteapta. Cel putin pana anul viitor. Oricum, pastreaza ideea, nu se stie niciodata ce si cum.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi