Forum Machete,Modelism,Hobby: Romanian Fighter Colours 1941-1945 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Romanian Fighter Colours 1941-1945 carte in curs de aparitie la editura MMP

Sondaj: "Romanian Fighter Colours 1941-1945"

Ati cumpara cartea "Romanian Fighter Colours 1941-1945" daca ar fi disponibila la vanzare in Romania ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#101 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 November 2010 - 01:31 PM

Toate cartile au fost trmise săre cumparatori. Ce care NU le primesc in termen de 8-10 zile ii rog sa ma contacteze.

#102 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 03 November 2010 - 08:31 PM

Am primit cartea!!
Indiscutabil este Biblia ARR! Sunt inca uimit de calitatea tipariturii ,de frumusetea profilelor si noutatea multor poze! Indiferent de cate discutii vor apare pe marginea culorilor ,consider ca dl. Melinte, Morosanu si Antoniu sunt cei mai avizati in istoria aviatiei romane. Consider ca tiparirea in Polonia a fost foarte inspirata.
Felicitari maxime autorilor !!!

Vali

PS 1 --Sunt inca socat de gramada de IAR-uri 80 complet verzi...
PS 2 -- Dl. Melinte ,va rog ganditiva la o carte similara ca si calitate despre aviatia reactiva romana de la Yak-17 la Mig-29...

#103 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 November 2010 - 01:10 AM

mai repede ar merge o carte despre aviatia de bombardament!

#104 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 November 2010 - 09:20 AM

Vezi postareahoria, la 4 Nov 2010, 01:10, a spus:

mai repede ar merge o carte despre aviatia de bombardament!

Daca cartea va avea o buna vanzare si nu vad de ce nu ar avea ( mondiala, nuuu in Romanica :hi: ) atunci editorul polonez ar "recidiva" cu o carte despre aviatia de bombardament, cum spune Horia. Info e de la dl. Bartek.

Cartea e intr-adevar impresionanta, cel putin la prima rasfoire.
Cine e interesat de subiect, nu are de ce ezita in a o cumpara.

#105 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2010 - 09:29 AM

Vezi postareahoria, la 4 Nov 2010, 01:10, a spus:

mai repede ar merge o carte despre aviatia de bombardament!


Daca s-ar edita in aceleasi conditii ar fi extraordinar, set complet :)

Eu am comandat-o de afara, sa se faca vanzari si acolo :hi:

#106 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 04 November 2010 - 10:15 AM

Ridicat pachetul azi, cartea e super, nu prea am nimic in domeniu in biblioteca sa o egaleze.

#107 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tîrgoviște

Postat 04 November 2010 - 11:32 AM

Tocmai răsfoiesc cartea. Merită banii!

#108 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 04 November 2010 - 04:13 PM

Multumesc Horia, am primit plicul.

#109 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 04 November 2010 - 06:52 PM

Horia, dupa 17 noiembrie mai putem procura cartea de la tine, chiar la noul pret?

#110 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 November 2010 - 07:33 PM

Citeaza

daca acolo era rosu si rosu fiind greu de acoperit cum au reusit sa-l acopere cu bleu??
S-a specificat greu, deci nu imposibil.

Citeaza

De ce ati publicat aceasta carte??
Ca sa sustina alte carti in care au fost publicate “balari” sau ca sa prezentati un adevar istoric??
Sorry, dar intrebarea mi se pare tendentioasa, fara rost. De ce s-a publicat cartea este de la sine inteles. Sunt sigur ca autorii s-au documentat "la singe", deci...
Mgc, cred ca pentru ati sustine idea trebuie sa vii cu documente, nu cu pareri. Si, mai ales, sa stii cit au muncit autorii pentru a se documenta! Fara suparare.

Citeaza

Ma astept ca in carte orice profil prezentat sa fie si sustinut de poze/documente, sau trebuie sa fim de parere ca daca cartea este scrisa de Dl.Dan Melinte (care stim cu toti ca a studiat foarte multe documente) profilele color din carte sunt corecte si sa nu avem dubii in legatura cu acestea??
Mgc, tot fara suparare, cred ca depasesti tonul unei discutii la obiect. Daca citeam cele de mai sus mai devreme inchideam topicul.
Deci, ori discutii pertinente, si topicul ramine, ori orgolii inutile si il inchid!

#111 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 04 November 2010 - 10:16 PM

Citeaza

S-a specificat greu, deci nu imposibil.

"Greu" am folosit si eu in exprimare.
Problema nu era imposibilitatea de a fi acoperite.
Unul dintre raspunsurile oferite a fost ca acele dungi erau greu de acoperit si astfel erau lasate asa. Insa avand cazuri concrete (poze) in care se observa dunga pe intrados acoperita cu bleu, deduc ca nu ar fi o problema acoperirea lor si pe extrados cu verde. Deci raspunsul nu ma convins.

Citeaza

Mgc, cred ca pentru ati sustine idea trebuie sa vii cu documente, nu cu pareri. Si, mai ales, sa stii cit au muncit autorii pentru a se documenta! Fara suparare.

Daca nu ai observat inca, in postarile mele anterioare am postat doua poze, care, cred, ca sustin parerea mea. E nevoie de mai multe documente??

Z-mare, daca am gresit prin exprimare, comportament pe acest forum pana acum, te rog anuntama pe PM sa ma conformez. Multumesc.

Horia, te anunt ca a ajuns si la Braila cartea, insa nu in mainile mele ci a parintilor mei, eu sunt plecat din tara, deci va mai dura pana am s-o vad. Multumesc.

#112 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 November 2010 - 10:22 AM

Citeaza

name='Z-mare' date='4 Nov 2010, 19:33' post='116895']
S-a specificat greu, deci nu imposibil.

Citeaza

Daca nu ai observat inca, in postarile mele anterioare am postat doua poze, care, cred, ca sustin parerea mea. E nevoie de mai multe documente??


Pozele ca atare nu pot sustine o parere, dar analiza pe detaliu la poze marite la o rezolutie apreciabila pot sa aduca argumente mult mai credibile decat simple pareri. Dar asta nu inseamna ca poate cineva sa-si asume 100% verdicitatea lor raman doar la stadiul de interpretare.
Asta imi aduce aminte de o poveste reala. Doi prieteni sa intalnesc si isi arata reciproc pozele la foste iubite. La un moment dat isi dau seama ca au avut aceeasi femeie, numai ca in poza de la primul prieten femeia avea parul blond iar in poza celui de al doilea era bruneta. Contrariati prieteni o cauta impreuna pe fata sa afle adevarul. Dupa ce o gasesc amandoi raman socati: fata era satena. Morala: o puteti deduce si singuri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P_11c.014.jpg


#113 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 November 2010 - 12:23 PM

Citeaza

postat doua poze, care, cred, ca sustin parerea mea.
Deci si tu, ca si Cantacuzino, crezi! Atunci care-i problema?

Citeaza

E nevoie de mai multe documente??
Da, de cel putin atit cit a consultat Cantacuzino!
Mgc, am spus ca las discutia sa continue daca se vine cu pareri si argumente pertinente. Altfel, puteti sa discutati pe PM cit doriti. Fara suparare!
Explicatiile din ultima poza mi se par de bun simt. Daca se pot combate la fel, nici o problema!

#114 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 November 2010 - 04:03 PM

Citeaza

Pozele ca atare nu pot sustine o parere, dar analiza pe detaliu la poze marite la o rezolutie apreciabila pot sa aduca argumente mult mai credibile decat simple pareri. Dar asta nu inseamna ca poate cineva sa-si asume 100% verdicitatea lor raman doar la stadiul de interpretare.
Asta imi aduce aminte de o poveste reala. Doi prieteni sa intalnesc si isi arata reciproc pozele la foste iubite. La un moment dat isi dau seama ca au avut aceeasi femeie, numai ca in poza de la primul prieten femeia avea parul blond iar in poza celui de al doilea era bruneta. Contrariati prieteni o cauta impreuna pe fata sa afle adevarul. Dupa ce o gasesc amandoi raman socati: fata era satena. Morala: o puteti deduce si singuri


Imi pare bine ca ati revenit Dl.Melinte.
Vad ca incepem sa ne intelegem si inafara de, doar vorbe scrise ne sustinem parerile si cu documente, poze. Superb. Asta da conversatie pe subiect.

Revenind la subiect, mie personal, in poza pusa de dumneavoastra, la rezolutie mare, rosul de la Crucea lui Mihai imi pare mai inchis ca nuanta decat dunga in cauza, judecand pe aceeasi axa a avionului, astfel in cat lumina si reflexia sa fie cam aceleasi pe suprafata curbata a fuselajului (aceasta parere a mea poate fi influentata de calitatea scan-ului sau performanta monitorului la care privesc poza, dumneavoastra poate avand poza originala, poate pe suport hartie, sa observati altfel, deci nu exclud posibilitatea de a ma insela).
Dupa cum am mai scris in alta postare pozele alb negru au marele defect de a reda multe nante de culori intr-un gri (alb-negru) asemanator, insa cu mai multe documente , in cazul nostru mai multe poze a aceluias aparat in diferite ipostaze si poate, dar nu neaparat, cam in aceeasi perioada, putem trage concluzii cat mai apropiate de adevar.
Sau daca nu exista alte poze, ne folosim de pozele altor aparate care au inmatriculari asemanatoare insa astfel tragem concluzii cu o marja de eroare mai mare decat in cazul pozelor concrete cu aparatul in cauza.
Deci pe mine personal, o singura poza pe care ati prezentat-o aici nu ma convinge, dar poate ca in carte sunt mai multe poze ale acestui aparat sau alte aparate, poze care sustin parerea cu rosu.

Citeaza

Deci si tu, ca si Cantacuzino, crezi! Atunci care-i problema?


Se deduce usor daca citim cu atentie postarile fiecaruia, unul crede ca dunga era rosie,lasata asa de la vechia inmatriculare, altul crede ca dunga era verde, acoperire a vechei inmatriculari.

Citeaza

Z-mare: - Mgc, cred ca pentru ati sustine idea trebuie sa vii cu documente, nu cu pareri.
Mgc151184: - Daca nu ai observat inca, in postarile mele anterioare am postat doua poze, care, cred, ca sustin parerea mea. E nevoie de mai multe documente??
Z-mare: - Da, de cel putin atit cit a consultat Cantacuzino!


Era vorba de documente care sa sustina parerile fiecaruia si sa fie prezentate aici, nu de cate documente a studiat,consultat fiecare. Afirmatia ta suna mai degraba a: daca nu ai studiat,consultat cat Cantacuzino nu te mai baga, nu-ti prezenta parerea, nu-ti sustine parerea …
Afirmatia ta “Da, de cel putin atit cit a consultat Cantacuzino!” e data de Z-mare - Moderatorul sau de Z-mare membru al acestui forum???

#115 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 November 2010 - 04:36 PM

Citeaza

Revenind la subiect, mie personal, in poza pusa de dumneavoastra, la rezolutie mare, rosul de la Crucea lui Mihai imi pare mai inchis ca nuanta decat dunga in cauza,


Dar eu nu am precizat ca acea dunga este rosu curat. Am spus doar ca la revopsire verdele de pe extrados nu a putut acoperi nuanta de rosu de la dunga prewar. Deci un rosu acoperit de verde ar trebui sa fie mai deschis la nuanta ca un rosu pur. Am precizat ca in profilul color dunga rosie se vede prin transparenta (nu are aceeasi nuanta ca rosul de pe cocarda). Exact cum a precizat Z-Mare rosul migreaza in alta culori ( in cazul nostru verde)

#116 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 05 November 2010 - 06:03 PM

Trebuie pus capat acestei discutii care nu face nimic altceva decat sa induca in eroare si sa ii faca pe unii sa creada ca lucrarea contine greseli.

Analiza spectrala: Poza e facuta cu film ortocromatic. Acest lucru este dovedit de faptul ca albastrul este foarte spalacit. In cazul filmelor ortocromartice albastrul apare decolorat iar rosul este foarte intunecat. Deci, in mod evident, daca pe avion ar fi o o banda rosie, aceasta ar apare intunecata la culoare.
Analiza fotografica: O bucata de cocarda a fost decupata si a fost apoi amplasata in diferire locuri pe poza, pe "banda rosie", pe verdele de camuflaj si deasupra avionului ca sa se vada mai bine cum arata acea decupare.
O comparatie a rosului din cocarda cu culoarea benzii si cu culoarea camuflajului arata ca acea banda este mai apropiata la culoare de culoarea rosului din cocarda decat de verdele de camuflaj.

Imagine atasata: pzl79.JPG

Mai multe persoane au fost implicate la cercetarea sau analizarea datelor incluse in aceasta carte. Mai toate pozele au fost analizate "la sange". Printre cei multi care au ajutat am fost si eu. Va pot spune ca au avut loc discutii foarte lungi prin Skype si telefon in care aceste lucruri au fost luate la puricat. Aceasta poza a fost una dintre ele.

Un lucru care nu trebuie ignorat e ca la acest moment, inca nu stim totul despre insemnele folosite pe avioanele romanesti. Acest PZL era parte dintr-o scoala de aviatie. Este posibil ca acea banda sa fie un insemn de antrenament ca sa identifice avioanele unei echipe in timpul simularii unor lupte aeriene. La fel, este posibil sa fie insemne antebelice care au fost acoperite dar s-a sters vopseaua de la intemperii si uz. Nu stim care e adevarul despre multe lucruri de acest gen. E inutil sa aplicam dogmatic reguli pe care nici macar nu le stim bine.

Acum, eu zic ca ar fi bine venita o scuza, cel putin pentru nefericita fraza "altfel daca aveti doar pareri , nu le mai publicati, publicati doar cea ce sunteti sigur 100% ca sunt reale". Cartea asta era necesara si eu zic ca e binevenita. Numai cine nu munceste nu greseste. Dar e deplasat sa crezi ca oricine munceste neaparat greseste.

Radu

#117 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 November 2010 - 07:17 PM

Citeaza

Dar eu nu am precizat ca acea dunga este rosu curat. Am spus doar ca la revopsire verdele de pe extrados nu a putut acoperi nuanta de rosu de la dunga prewar. Deci un rosu acoperit de verde ar trebui sa fie mai deschis la nuanta ca un rosu pur. Am precizat ca in profilul color dunga rosie se vede prin transparenta (nu are aceeasi nuanta ca rosul de pe cocarda). Exact cum a precizat Z-Mare rosul migreaza in alta culori ( in cazul nostru verde)

O alta intrebare care imi vine acum in minte la cele afirmate mai sus: daca rosul a migrat prin verde, de ce nu a influentat deloc culorile Cruci lui Mihai?

Citeaza

Acum, eu zic ca ar fi bine venita o scuza, cel putin pentru nefericita fraza "altfel daca aveti doar pareri , nu le mai publicati, publicati doar cea ce sunteti sigur 100% ca sunt reale". Cartea asta era necesara si eu zic ca e binevenita. Numai cine nu munceste nu greseste. Dar e deplasat sa crezi ca oricine munceste neaparat greseste.

Salut Radub,
Imi pare bine ca ai intervenit, mai ales ca ai postat o poza concludenta, (acest lucru il putea face si Dl.Melinte da la bun inceput cand mi-am precizat dubiul si poate nu se ajungea la atatea interpretari in afara subiectului)

In legatura cu scuzele, daca nu ai observat mi-le-am cerut de ceva vreme.

Citeaza

Daca prin cele ce am scris mai sus v-am deranjat cu ceva, imi cer public SCUZE.
NU AM NIMIC PERSONAL CU DUMNEAVOASTRA, dupa parerea mea sunteti cea mai documentata persoana in prinvinta avioanelor romanesti din WW2, v-am apreciat si va voi aprecia mereu.

Si daca insisti, IMI CER SCUZE si in aceasta postare, pentru anumite cuvinte, propozitii,fraze pe langa subiect care nu trebuiau scrise.

Precizez ca inca nu am vazut continutul carti si fac urmatoarea afirmatie tinand cont de aceasta:
Daca acest profil (poate si altele) a fost realizat folosind ca inspiratie doar poza pusa de tine mai sus, eu as fi preferat sa nu fie publicat, si sunt de parere ca daca cei care au mai publicat profile cu avioane romanesti, ulterior dovedinduse a fi dubioase, au fost mereu criticati si aratati cu degetul ar fi cazul sa facem altceva decat ceea ce au facut ei si nu ma refer doar la documentare si studiere ci anume sa publicam date cat mai precise si sustinute de documente (cat mai multe documente).

Iar ma repet, nu amprecizat si nici nu am sa precizez ca ceasta carte nu era necesara si nici binevenita, cu siguranta cuprinde multe informstii inedite.
NU am precizat si nici sustinut ca autori nu au muncit sau ca indiscutabil au gresit cu ceva, doar ca e posibil sa se fi gresit.
Nu am sustinut ca parerea mea despre aceasta dunga este 100%,indiscutabil si irevocabil asa cum o cred eu ca era, ma pot insela si pot gresi, de acea am prezentat poze care pot confirma cele spuse de mine si am cerut sa se prezinte poze aici daca nu sunt in carte. Daca gresesc cu ceva si mi se dovedeste aceasta sunt dispus oricand sami asum greseala si sa-i dau dreptate celui care o dovedeste.

Citeaza

Analiza fotografica: O bucata de cocarda a fost decupata si a fost apoi amplasata in diferire locuri pe poza, pe "banda rosie", pe verdele de camuflaj si deasupra avionului ca sa se vada mai bine cum arata acea decupare.
O comparatie a rosului din cocarda cu culoarea benzii si cu culoarea camuflajului arata ca acea banda este mai apropiata la culoare de culoarea rosului din cocarda decat de verdele de camuflaj.

Mi-ar fi placut ca acea bucata decupata sa fie amplasata pe poza (avion) in locuri mai potrivite si anume in aceeasi linie cu niturile orizontale, unde curbura vuselajului sa fie cat de cat cam lafel, fuselajul avionului este curbat pe verticala astfel lumina reflecta altfel fata de obiectiv si astfel verdele (si alte nuante) iau alte nuante de alb-negru (se poate observa acest lucru si in cazului verdelui de pe avion si presupusului rosu de la banda care in functie de locul unde privim pe fuselaj tonul alb-negru este mai deschis sau mai inchis).


Citeaza

Un lucru care nu trebuie ignorat e ca la acest moment, inca nu stim totul despre insemnele folosite pe avioanele romanesti. Acest PZL era parte dintr-o scoala de aviatie. Este posibil ca acea banda sa fie un insemn de antrenament ca sa identifice avioanele unei echipe in timpul simularii unor lupte aeriene. La fel, este posibil sa fie insemne antebelice care au fost acoperite dar s-a sters vopseaua de la intemperii si uz. Nu stim care e adevarul despre multe lucruri de acest gen. E inutil sa aplicam dogmatic reguli pe care nici macar nu le stim bine.


O afirmatie superba. Felicitari. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 05 November 2010 - 07:19 PM


#118 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 November 2010 - 07:51 PM

Citeaza

name='Mgc151184' date='5 Nov 2010, 19:17' post='116933']
O alta intrebare care imi vine acum in minte la cele afirmate mai sus: daca rosul a migrat prin verde, de ce nu a influentat deloc culorile Cruci lui Mihai?


Vorba lui Dan, iti place sa contrazici din inertie. Pai nu am scris clar pe poza ca zona de verde si dunga au fost acoperite cu pistol (strat subtire unde migrarea rosu prin verde este posibila).
Iar la culoarea bleu de intrados si culori emblema, am precizat (si se vede clar) a fost vopsit manual (cu pensula, cu bidineaua cu orice dar folosind mana) si stratul este mai gros acoperind rosul (vorba lui Z-mare, greu dar nu imposibil). De altfel pana si dunga galbena ( axis) este data cu un strat atat de gros incat a crapat vopseaua pe alocuri.


Citeaza

Radu,
Imi pare bine ca ai intervenit, mai ales ca ai postat o poza concludenta, (acest lucru il putea face si Dl.Melinte da la bun inceput cand mi-am precizat dubiul si poate nu se ajungea la atatea interpretari in afara subiectului)


Dar eu te-am rugat sa astepti cartea. Poza era in carte. Era obligatoriu sa postez pozele din carte, ca sa nu mai cumpere cartea potentiali interesati de subiect ? Si unde rezulta ca pe tine te ar fi multumit postarea pozei cand chiar si in ultimele postari ai precizat ca pana nu vezi mai multe poze nu accepti explicatiile date pe marginea pozei in pricina.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 05 November 2010 - 08:03 PM


#119 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 05 November 2010 - 07:57 PM

Vezi postareaMgc151184, la 5 Nov 2010, 17:17, a spus:

In legatura cu scuzele, daca nu ai observat mi-le-am cerut de ceva vreme.


Poate ca nu le-am observat in multimea de "reveniri". Cred ca scuza avea o valoare doar daca nu mai insistai. Altfel... o scuza urmata de aceleasi lucruri care au necesitat scuza in primul rand o cam anuleaza.
E o vorba in engleza, "win an argument and lose a friend" - "castiga o cearta si pierzi un prieten". De prea multe ori am vazut asta pe aici.
Nu vad de ce era nevoie sa iti dea Dan poza asta. Poza e in carte. Puteai face si tu acelasi lucru pe care l-am facut eu. Eu ti-am scris si in privat si ti-am spus ca profilul este bazat pe studii temeinice ale pozei. La fel ti-a zis si Dan si in privat si in public. Crezi ca aveam motive sa facem misto de tine?
Pacat ca s-a pus o "pata" pe reputatia cartii. De aia era nevoie de o asumare a responsabilitatii din partea ta.
Radu

#120 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 November 2010 - 08:25 PM

Citeaza

O afirmatie superba. Felicitari.


Nu mai inteleg nimic. :hi: Pe tine te bucura acest lucru. Faptul ca nu stim totul, dar ca incercam sa aflam cat mai mult. Faptul ca se poate invata chiar si din greseli . Esti foarte consecvent in teoria de a nu mai publica nimic decat daca raspundem cu capul.
O sa ti spun un lucru ca sa ti demonstrez ca ne asteptam si la astfel de atacuri. Editorul polonez mi-a propus sa scoatem si o versiune in limba romana. Stiind obiceiurile de pe la noi l-am refuzat din start scutind munca si cheltuielile inutile. Din pacate s-a adeverit ca am avut dreptate .

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi